Vlastní tabák

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by jste si vypěstovali vlastní tabák?

Ano
131
43%
Ne
127
42%
Skouším / Skoušel jsem to
47
15%
 
Celkem hlasů : 305

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 09 zář. 2011, 20:17

vlado159 píše:muadar, asi stratí, ale môžeš to zopakovať. Takto sa upravoval tabak pri výrobe komunistických cigariet "Milde Sorte" (Spišská Belá).
No stratil sa a už to nebolo ono,,,,teda som to prehnal z tým luhovaním,,,,Taká kopa tabaku a k ničomu.No na budúce to hádam vydá,,, :pray: Chcel som sa opýtať,,,tie listy čo sú žltučké ako citrón kedy by som ich asi mal dať dosušiť úplne niekde do tepla?teda si myslím že tam kde sú teraz už asi nedoschnú tak ako by mali,,,Môžem aj vo vnútri kde sa kúri alebo ich tam mám ešte nehať schnúť samovoľne,,,??????, :think:
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 47
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 09 zář. 2011, 21:22

:yum:
muadar77 píše:

To Tvoje louhování částečně fermentovaného tabáku se mi od začátku nezdálo. Tušil jsem, že to takto dopadne. Muselo tam takto dojít k totální likvidaci nikotinu, nehledě na to myslím si, že se louhuje pouze sušený tabák, né fermentovaný.
Když něco zkoušíš, musíš zkoušet jen na pár listech a né kope tabáku.

Ty listy tam nech ještě viset, např. u nás teď v neděli má být 27°C, ono to teplo ještě chvíli bude.
...........................................................................................................................

Dnes jsem taky dělal částečnou fermentaci s medem (podle Vladova receptu) u tabáků: B.Jupiter, V.Golta, turek a sedlák. Teď to suším, zítra koštnu. V podstatě všechny tyto tabáky, krom sedláka, mají pěknou barvu a vůni. Zítra uvidíme.
O víkendu také budu míchat svojí cigaretovou směs.
Použiju B. jupiter, směs Virginií s hlavním podílem Golty a pravděpodobně taky turka. To zase budu zhulenej, než něco namixuju.
Dostalo se mi do ruky taky pár listů Virginie Gold ze sušárny. Krásná sytě žlutá barva, krásná vůně, jemná chuť, ale oproti mojí Goltě je to slabý jako čajíček. Když si vezmu, že V. Helena je oproti Goltě na tom s nikotinem podobně, hned mě napadá důvod, proč si spousta lidí na Virginii v tomto směru stěžuje. Ovšem ve směsích to bude dobrota. :yum:
Naposledy upravil Pivař dne 09 zář. 2011, 23:32, celkově upraveno 1
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 09 zář. 2011, 22:37

Muadar, ak bude teplo dosuší sa aj voľne, ale ak už došlo k strate chlorofilu, môžeš to dosušiť aj v teple, určite už to dopadne dobre. Ak ho dosušíš rýchlo (horúcim vzduchom) získaš jasný jemny tabak a bude obsahovať viac cukru (ten sa pri pomalom sušení čiastočne rozloží na jednoduchšie látky). Záleží na tom čo Ti vyhovuje viac. Mne sa luhovanie nikdy neosvedčilo, vždy tabak stratil úplne silu ale pachute si dokonale zanechal. Takže ja neluhujem, fermentujem iba na cigary a virginiu na fajkovy tabak. Bol som dnes pozrieť na poli semienka, ale tobolky su stále zväčša zelené, ešte musíš vydržať (týždeň bol dosť chladný). Zatiaľ mám zrelé semienka tohtoročné orient Djebel, orient Samsoun, Havana, z minulého roka Burley Jupiter, Virginia Golta, Virginia Helena, Baffra Basma a orient Xanthi (a kopu toho svinstva "Selský tabak"). Kentucky a Maryland ešte nie sú, a práve tie Ti odporúčam. Pivař, ja mám s Helenou skúsenosť inú, moja má "grady". Podcenil som dôležitosť burley (zasadil som málo) a bude mi určite chýbať pri pokusoch. Potom kto bude chcieť, nech požiada o semienka súkromnou správou, samozrejme sa rád podelím, možno nás bude na druhý rok viac.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 09 zář. 2011, 23:00

vlado159 píše:Pivař, ja mám s Helenou skúsenosť inú, moja má "grady".


Golta by měla obsahovat víc nikotinu než Helena, i tabulkově.
http://www.tabakanbau.de/de/calc-sorten.php

Vlado, co to máš za havannu? Přemýšlým, že bych příští rok na doutníky zkusil Havanna Corojo a Tmavou Havannu. Když doutníky, tak čistokrevné Kubánské.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 10 zář. 2011, 19:10

Pivař píše:Dnes jsem taky dělal částečnou fermentaci s medem (podle Vladova receptu) u tabáků: B.Jupiter, V.Golta, turek a sedlák. Teď to suším, zítra koštnu. V podstatě všechny tyto tabáky, krom sedláka, mají pěknou barvu a vůni. Zítra uvidíme.

Takže tu máme výsledky, z toho jeden hodně překvapivý. (Otočil jsem to 4x po 2 hodinách.) Testoval jsem každý tabák zvlášť.

B. Jupiter: dopadlo to zhruba jak jsem čekal, tzn. příchuť kakaa zůstala, hořký ocas zmizel.

V. Golta: žádné výrazné změny k lepšímu.

Turecký tabák: moje odrůda má hodně vysoký obsah nikotinu, tímto se srazil na kouřitelný stav, chuť a aroma dost ustoupila, ale naštěstí úplně nezmizely. Výrazně se zpomalilo spalování tabáku. Příště otočit max.2x

Selský tabák: Velké překvápko. Barva listů tm. hnědá až černá, nikotin spadl do akorátního stavu, chuť dobrá, nasládlá, žádné škrábání, ani pálení. Prostě docela dobrá cigareta.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Ten sedlák jsem dnes zkoušel i pouze sušený asi 2,5 měsíce. Opět: chuť dobrá, nasládlá, dost podobná virginii, žádné škrábání, ani pálení. Docela dobrá cigareta až na dost vysoký obsah nikotinu, ale můj turek se mnou kroutil asi víc.

:arrow: Někdy o tomto tabáku něco sepíšu, protože o něm na netu není žádné užitečné info jako třeba správné sklízení, doba sušení a fermentace....
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 10 zář. 2011, 21:59

Havana je údajne priamo z Kuby, čiže na cigary ideál. Patrí do rodu nicotiana rustica ako tabak selský. Listy mali mať gigantické rozmery, to možem potvrdiť iba ak ich porovnávam s tabakom selským. Najväčší list mal cca 40 - 45 cm. Po usušení sa dá s úspechom fajčiť v cigaretách bez fermentácie. Chuť výrazna tabaková, bez nejakej sladkej arómy, pomerne silný druh.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 10 zář. 2011, 22:15

vlado159 píše:Havana je údajne priamo z Kuby.

Havanna Corojo by měla být až 2m vysoká, poměrně dost nikotinu, takže ideální i pro dlouhou fermentaci, hodně kořeněná. Je dobrá i na krycí list i na výplň. Budu potřebovat ještě jednu kubu, možná z992. Ještě nevím.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 11 zář. 2011, 11:10

Pivař píše:


Vlado- dnes míchám svou cigaretovou směs. Vlastně jsem začal už včera, ale ačkoliv mám výborný materiál, nemohl jsem se pohnout z místa. Nejvíce času jsem trávil nad tím, odbourat u B. Jupiter ten hořký ocas. To mi hodně vadilo. Konečně vyřešeno, teď to půjde už pěkně, už jen vyladit poměry tabáků, max. ještě nějaká úprava s turkem.
Jinak ten B. Jupiter je pro cigarety naprosto ideální. Silnější Panama nebo Bursinica budou mít využití max. do doutníků pro fermentaci, pro cigarety by byly moc silné. Někde jsem ale četl, že burley fermentací ztrácí kakaovou příchuť. Nezkoušel jsi někdy fermentovat třeba ten Jupiter, jestli je to pravda?
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 11 zář. 2011, 20:40

Áno je to pravda, stráca príchuť aj silu. Ale ak k nemu primiešaš Kentucky a Maryland, stratí horkosť aj bez fermentácie. To je spôsobené nedostatkom cukru, čo kentucky a maryland zrejme kompenzujú. Veľmi odporúčam jupiter ustrihovať pred kvitnutím a odstraňovať výhonky. Tie horné listy strašne smrdia pri fajčení, je to des. Čiže strihom zabrániš aby sa vôbec vytvorili, namiesto toho sa rozvinú spodné a stredné listy, ktore majú menej nikotínu a jemnejšiu chuť. V každom prípade, sa mi bez jupiteru nepodarilo namiešať nič lepšie ako marska. Budúci rok bude aj panama a dám si majzla aby netvorili tie smradľavé malé listy. Minulý rok som fermentoval hlavne jupiter a cigary boli super. Ak ale preženieš fermentáciu, bude do dobré tak do kompostu, aj to sa mi podarilo.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 11 zář. 2011, 21:20

vlado159 píše: Minulý rok som fermentoval hlavne jupiter a cigary boli super. Ak ale preženieš fermentáciu, bude do dobré tak do kompostu, aj to sa mi podarilo.

Takže, jestli tomu dobře rozumím, tak jsi fermentoval Jupiter i za cenu ztráty příchutě kakaa. Jak dlouho a teplota?A co z toho tedy chuťově vzešlo?
Zjistil jsem, že na doutníky lepší než Panama je Bursinica, výnosem je stejná, ale silou. Ale na cigarety bude asi nejlepší Jupiter, ta síla je akorát. Necháš mi nějaká semínka?
Mám už hotovou cigaretovou směs. Výsledek je víc, než dobrý, přímo vynikající. Když jsem koštnul finálovku, z úst mi hned po prvním prásku samovolně vyjelo "Ku.va, to je ono..." Takže, takto jsem si to sám hned zhodnotil.:pray:
Naposledy upravil Pivař dne 12 zář. 2011, 09:45, celkově upraveno 1
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 11 zář. 2011, 23:26

Jasne, necham :-).
Tohto roku sa mi chvalabohu kamenec neprisiel pozriet na urodu ale minuly rok to vyzeralo biedne, skoro ako u tohto chutaka. Potom máš po semienkach, lebo ti to vrcholky uplne zotne.
Obrázek
krycie listy asi nič moc ...
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 11 zář. 2011, 23:33

vlado159 píše:Jasne, necham :-).
Tohto roku sa mi chvalabohu kamenec neprisiel pozriet na urodu ale minuly rok to vyzeralo biedne...

To je hodně krutý pohled, měl bys požadovat kompenzaci z fondů EU. Já bych z toho měl asi infarkt.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 12 zář. 2011, 23:02

Skúšal niekto pestovať tabak Monte Calme ? Ak áno, ake boli výsledky ? Môj nema žiadnu silu, o aróme sa nedá ani hovoriť, ale chuť zemiakovej vňate alebo orechového lístia ma skvelú. Pre toto som ho ale nepestoval ... :smoke6: :smoke4: Semienka mám z http://www.salviaparadise.cz rovnako ako havana, čo bol tiež prepadák, síce chuťovo OK, ale bol to bonsaj oproti Kentucky, Maryland či Burley. Usudzujem že semienka majú na dve veci ...

http://www.salviaparadise.cz/tabak-monte-calme-nicotiana-rustica-semena-p-318.html
http://www.salviaparadise.cz/tabak-havana-nicotiana-rustica-semena-p-196.html

Podľa ich popisu u nás semienka nedozrievajú, ja ich mám už tri týždne uschované. Nielenže dozrejú, ale sa až otvoria tobolky a semienka sa začnú vysypávať skôr, ako u virginie či burley opadajú kvety. Zrejme si pestujú semienka sami a rastliny im včielky prepelili s paradajkami :eh:
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 13 zář. 2011, 21:19

Jak uchovat kromě humidoru fermentované listy?
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 14 zář. 2011, 22:45

Najlepšie v jutových vreciach. Juta zamedzuje plesni, pretože dobre odoláva mikroorganizmom.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků