Vlastní tabák

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by jste si vypěstovali vlastní tabák?

Ano
131
43%
Ne
127
42%
Skouším / Skoušel jsem to
47
15%
 
Celkem hlasů : 305

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 26 srp. 2011, 12:30

:?: Jéééééj ,,,,,čítam tu že na cigarety sa tabak nemá fermentovať????????????? :shock: PREČO?????????Veď kde som čítal tak všade uvádzajú aby sa tabak fermentáciou spracoval.Minulý rok som tabak po pár bez úspešných pokusoch prestal fermentovať.No tak či tak mal chuť a vôňu ako seno....hmmm.tento rok som si zostrojil fermentačnú komoru a zase skúšam.Ja by som len chcel aby to bolo fajčitelné.Ja viem že by sa mal sušiť pri správnej teplote a vlhkosti.No ja nemám na to podmienky aj keď robím čo sa dá.Tabak suším v štále a na senáši.Dnes som akurát dal pár listov do tej komory na kvasenie.No neviem či to bude OK lebo listy boli síce vyschnuté až sa rozpadali.No boli aj tak na nich zelené fliačky.Dúfal som že fermentáciou sa to kusok upraví a že to bude fajčitelné.Ja by som sa aj vzdal toho kvasenia tabaku.Len neviem ako by som predišiel tej zlej chuti.Chlapi prosím o pomoc.!!!!!!!!!!Ak by mi niekto z vás vedel aspom kusok poradiť bol by som mu veľmo vďačný...prajem vám pekný deň.... :?:
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 26 srp. 2011, 12:48

muadar77 píše::?: Jéééééj ,,,,,


Ahoj

Sušenie pri správnej teplote je tiež v podstate fermentácia, mal by si strčiť nos do komory :roll: , to by si sa divil. A máš pravdu, všade to píšu, ale vždy to píše ten, čo to dakde čítal. Ak nemáš dobré podmienky, výsledok tiež nebude boh vie čo. Ak máš garáž alebo inú teplú miestnosť a v nej nejakú hoci len skriňu, vylož ju aspoň igelitom a tabak zaves do nej. To udrží vlhkosť ako tak a dostaneš lepší výsledok. Ber ale na vedomie, že prebehnú nejaké bochemické zmeny (fermentácia) takže to trochu bude smrdieť ako senáž. A ďalšia rada, zožeň si semená burley jupiter (ak chceš, pošlem ti), nikdy som ho nevidel vyschnúť nesprávne, a bez akejkoľvek ďalšej úpravy je slušný. Mám trocha výhrady k jeho chuti ale je sto krát lepší dobre usušený burley ako zle usušená virginia, to mi ver.

Tu je príručka za ktorú som zaplatil 27$ , dúfam že pomôže aj niekomu inému. http://www.uloz.to/10079594/1-pdf
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 26 srp. 2011, 13:22

Nazdar takú rýchlu odpoveď som nečakal.No tak asi budem skušať ďalej ako radiš.Niečo na to budem musieť vymyslieť.Za tie semiačka by som bol nesmierne vďačný.By sme sa nejako dohodli.tento rok by som to už nejako vyfajčil aj také seno.No čo mi už iné ostáva. :mryellow: Na rok by som skúsil tvoju odrodu....Ako som písal si trieda.na tu príručku sa pozriem aj zatu ďakujem.Dúfam že ti to budem môcť raz oplatiť.
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 26 srp. 2011, 13:29

Ja som minulý rok mal len pár sadenic.No tento rok som toho zasadil asi cca sto kusov.Suším už asi 1200 listov.No povedz nebola by to škoda?Ale ako som písal.Nevzdám to :wink: nemám ani najmenšiu chuť tie listy zahodiť.....
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 26 srp. 2011, 15:29

muadar77 píše::?: Veď kde som čítal tak všade uvádzajú aby sa tabak fermentáciou spracoval.:?:


Ahoj, nemyslím, že by v těch článcích přímo bylo, že se má na cigarety tabák fermentovat.
Jsou většinou psány (tedy spíše ale jen opsány) jen všeobecně, zároveň o cigaretách a doutnících. Pak se to lidem trochu motá.
Nehledě na to, že některé cigarety v prodeji jsou výhradně z fermentovaného tabáku (jestli si to dobře pamatuju, mají název např. Partagas, Ligeros...).
Kamarád vždy k sušenému virginu přidává i v malém % fermentovaný, aby trochu zdrsnil chuť.
Já jsem si minulý týden takovouto směs udělal a chutná mi také. Ale na míchání tabáků budu ještě hodně pracovat, abych našel tu svou, pro mně nejlepší směs.
Takový sušený rychlotabák virginia se dá připravit ke kouření i za 2-3 týdny(záleží na podmínkách sušení). Důležité je dostat listy do žluté barvy, jakmile se na něm začnou objevovat hnědé flíčky, pověsím je do bedny ze styroduru, ve které jinak fermentuji, asi na 2 - 3 dny na 50 - 60°. Krásně se dosuší a chytí barvu, potom je nechám asi 1 den viset ve vlhkém sklepě kůli další zpracovatelnosti, nařežu na mašince, nechám na sítu doschnout a plním do dutinek.
Jak už jsem psal, dal jsem k tomu tentokrát i malou část fermentovaného virginu.
Mimochodem, dnes mi zákazník přinesl úplatkem jedny Petry. Ačkoliv jsem proti jakékoliv korupci, ochutnal jsem kupované (72,- Kč) a konstatoval jsem, že domácí mám lepší. Fakt, bez keců.
Jinak Vlado gratuluji k pěkné úrodě. U mně to také není špatné. Helenu mám sice menší, ale té mám asi 20 kytek. Zato Golta je rozhodně srovnatelná s Tvojí Helenou. Hodí mi to asi 2000 listů. Do konce měsíce virginii dosbírám.
Turek už je pod střechou komplet, a se sedlákem se ještě chvíli budu postupně trápit (tento rok naposledy).
Ještě se zeptám, nemáš zkušenost s rozdíly Burley Jupiter versus Panama?
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 26 srp. 2011, 15:47

Pivař píše:
Ahoj


Ahoj

Bohužiaľ nemam panama takže ti nepoviem. Ale Jupiter ma oproti ostatným tabakom čo mám bledožltú stonku a tiež žily na listoch. Tiež je celkovo svetlejší. Je to u panamy rovnaké ? Akeho turka pestuješ ? ja som mal 4 a všetky su na prd.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 26 srp. 2011, 16:07

vlado159 píše:
Ahoj

Bohužiaľ nemam panama takže ti nepoviem. Ale Jupiter ma oproti ostatným tabakom čo mám bledožltú stonku a tiež žily na listoch. Tiež je celkovo svetlejší. Je to u panamy rovnaké ? Akeho turka pestuješ ? ja som mal 4 a všetky su na prd.


Ahoj
Panamu bych chtěl zkusit příští rok. Co o ní vím je, že je chuťově silnější než Jupiter a listy můžou dosahovat délky okolo 90 cm.
S tím turkem Ti toho zatím moc nepovím. Koupil jsem prostě semena nespecifikovaného "tuckého tabáku". Vím o něm, že není nutná fermentace, stačí louhovat, poměrně vysoký obsah nikotinu, nasládlá chuť. Výška rostliny něco přes 2 m, kvete růžovo-fialově, listy asi 30 cm, vzdálenost sázení od sebe 50 - 60 cm. Fotku bohužel nemám, k focení mám odpor. Dal jsem zkušebně asi 2 šňůry spolu se sedlákem fermentovat ma měsíc. Za 10 dní budu mít výsledek.
Naposledy upravil Pivař dne 26 srp. 2011, 16:19, celkově upraveno 1
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 26 srp. 2011, 16:15

Pivař píše:
Ahoj
Panamu bych chtěl zkusit příští rok.


Zdar.

No tak to by som tiež skúsil, ale ak je silnejší ako jupiter tak sa priprav, aj ten ma grady :smoke6:
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 26 srp. 2011, 16:22

vlado159 píše:
Zdar.

No tak to by som tiež skúsil, ale ak je silnejší ako jupiter tak sa priprav, aj ten ma grady :smoke6:


Proto se Tě ptám, aby mi potom nepraskla hlava.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Old Bob » 26 srp. 2011, 21:00

Pivař píše:Mimochodem, dnes mi zákazník přinesl úplatkem jedny Petry. Ačkoliv jsem proti jakékoliv korupci, ochutnal jsem kupované (72,- Kč) a konstatoval jsem, že domácí mám lepší. Fakt, bez keců.

Protože na to nemáš technologie, extrudovaný tabák a 15% fólie (tj.slisovaný odpad z výroby ) :wink:
Uživatelský avatar
Old Bob
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2234
Věk: 12
Registrován: 10 kvě. 2008, 08:23

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 26 srp. 2011, 21:16

Old Bob píše:Protože na to nemáš technologie, extrudovaný tabák a 15% fólie (tj.slisovaný odpad z výroby ) :wink:


No, ve skutečnosti je to asi takto:

Tabákový zákon umožňuje až 600 jednotlivých chemických látek a jen nejasně definované nebo nedefinované zcela na směsi, které mohou tvořit více než deset procent z celkové hmotnosti cigarety. Asi 100 doplňkových látek nebo jejich sloučeniny jsou podezřelé z vyvolání rakoviny.

Obsaženy v cigaretách jsou:

Šelak nebo ethyl-2-hydroxyethyl celulózy ke svazku cigaretového papíru
Soda a močoviny, zvýšený příjem nikotinu
Propandiol jako zvlhčující látka
Sodiumbenzoate jako konzervační
Celulózových vláken, guarová guma a arabská guma jako pojivo
Glykol a cukru jako chuť modifikátor
Calziumcabonat jako výplň
Kyselina mléčná jako příchuť (abychom jmenovali alespoň některé)
Naše tabákové listy, jsou však čistý nefalšovaný tabák!
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Old Bob » 26 srp. 2011, 23:06

Pivař píše:
No, ve skutečnosti je to asi takto:

Naše tabákové listy, jsou však čistý nefalšovaný tabák!

a přesně tohle jsem měl na mysli :smoke5:
Uživatelský avatar
Old Bob
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2234
Věk: 12
Registrován: 10 kvě. 2008, 08:23

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 27 srp. 2011, 23:15

Zdravim

Keďže bola sobota vybral som sa skontrolovať ako prebieha žltnutie listov ...
Obrázek

Narazil som na pár takýchto listov. No takéto niečo by som ani neodtrhol, nie ešte zavesil, tak som hľadal vinníka.
Obrázek

Našiel som asi 10 príživníkov.
Obrázek
Možno je to znamenie dobrej chuti :D , no napriek tomu a aj napriek tomu že mám prírodu rád, strestal som ich :twisted:
Na jar bude o pár motýľov menej ...
Naposledy upravil vlado159 dne 28 srp. 2011, 10:33, celkově upraveno 1
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 27 srp. 2011, 23:38

Pivař píše:
Propandiol jako zvlhčující látka


Ahoj

Propylenglykol, známý také pod svým systematickým názvem propan-1,2-diol (též 1,2-dihydroxypropan, methylethylglykol nebo methylethylenglykol), je organická sloučenina (diol), obvykle slabě sladká viskózní kapalina bez barvy a zápachu, hygroskopická a mísitelná s vodou, acetonem a chloroformem.

Ak ti len to chýba ... mám pár litrov (a aj ostatné sajrajty). Ale nedával by som to do tabaku.
Obrázek
A tu si môžeš overiť, že sa používaju obe fľašky :twisted:
http://www.imperial-tobacco.com/index.asp?page=136
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 28 srp. 2011, 11:27

:shock: No tak ja som to asi pomotal riadne!!!!§Aj keď znova čítam zo pár tých článkov o spracovaní.Stále som na tom istom.No nič na rok znova.Budem musieť fajčiť to čo je.No a ako som si myslel že všetko robím správne.....hmmm chyba.Z vás skúsených pestovateľov a spracovateľov tabaku by niekto nevedel poradiť,či by sa tie listy dali nejako spracovať.Aspom na takú úroveň že by to chutilo ako čarda.Ja by som to chcel nejak zachrániť :pray: Môjmu otcovi to chutí aj také aké to je no ja som asi náročnejší konzument.Čítal som niečo o macerovaní tabaku.No len neviem!!!!Že by to malo byť presne na určitý čas.Teda tabak sa má namočiť do vody.Nechať luhovať a potom znova vysušiť.len je je tam riziko že tabak ostane bez chuti a vône.Nemáte z tým skúsenosti.?Riadne začínam uvažovať nad dákou fajočkou :puffy: No len v mojom prípade je to asi z časom náročnejšie.Teda si myslím že na fajku treba mať čas aby si ju človek vychutnal a užil.No to je asi na inú tému.
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků