Vlastní tabák

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by jste si vypěstovali vlastní tabák?

Ano
131
43%
Ne
127
42%
Skouším / Skoušel jsem to
47
15%
 
Celkem hlasů : 305

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod RottenFox » 24 srp. 2012, 07:07

Když je řeč o tý rustice - jestli si pamatujete, jak jsem před časem sázel indoor tu odrůdu rustiky - nějakej ten indiánskej slavností, nebo co, tak vyrostl do "úctyhodných" 15 cm a už kvete. :D :D :D Ale tak na záhonek mezi kytky na ozdobu, proč ne. Ty květy má fakt krásný. :ok: Někdy dodam foto.
Madole zatim roste (taky indoor), spíš keřovitě, ale listy má fakt velký. Tak uvidíme co z toho bude.

Jak jste na tom? Já už mam skoro všechno pod střechou. Na kytkách zbylo už jen pár mrňavejch vrchních listů, takže teď nechávam růst výhony. Uvidíme co to udělá.

A ještě dotaz - plánujem stavbu udírny, tož bych se pokusil o nějakej uzenáč, ale co jsem koukal na czumylovo uzení - ty listy jsou ještě zelený, ne? Nemělo by se to udit spíš suchý? Aby to natáhlo tu vůni? :think:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vavra » 24 srp. 2012, 11:01

vlado159 píše:vavra, semienka sa tu posielaju po novom roku pravidelne :-) Len treba poriadne naštudovať odrody, aby si si napríklad nevysadil náš milovaný NICOTIANA RUSTICA (tabak selský) alias tabak jetelový. Keď plánuješ menej ako 50 rastlín, tak napríklad na orient sa rovno vybodni. Malý výnos a o aróme by sa dalo diskutovať. Tak maximálne do kvetináča. Ostatné tabaky rozostup minimálne 80cm, a je zbytočne vysadiť viac rastlín hustejšie, budú malé, svetlé a tabak nekvalitný.

Postupně tu pročítám celou tu diskuzi a taky jsem došel k názoru, že si ten selský tabák odpustím. Ale jelikož mám jen Virginii (odrůdu nevím), tak bych si chtěl doplnit minimálně Burley a nějaký orient - konkrétní odrůdy spíš podle doporučení.

Já jsem velmi rekreační kuřák a to celé pěstování/sušení/... beru jako takovou zábavku a relaxaci. Rostlin budu mít asi jen pár (tak do 20). S tím rozestupem máš pravdu - tabák je hodně "citlivý" na prostor pro kořeny - vím z vlastní zkušenosti - prvotní experimenty probíhaly v květináči (malém) a truhlíku a rostlinky mají hodně malé listy (i když výška je tak kolem 1m), když se to srovná s těmi plachtami, co vyrostou na rostlině, když je ve volné půdě.

RottenFox píše:A ještě dotaz - plánujem stavbu udírny, tož bych se pokusil o nějakej uzenáč, ale co jsem koukal na czumylovo uzení - ty listy jsou ještě zelený, ne? Nemělo by se to udit spíš suchý? Aby to natáhlo tu vůni? :think:


Otec každoročně udí před vánoci maso - plánuju, že mu tam letos taky něco zavěsím. Jen si ještě musím rozmyslet, jak to přesně provedu - jestli to nechám na nějakou hodinku vyset vedle bůčku, nebo to nechám samostatně...
Uživatelský avatar
vavra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 22
Věk: 40
Registrován: 12 črc. 2012, 22:16
Bydliště: Rychvald

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod czumyl » 24 srp. 2012, 12:32

Já mám vše sklizeno, zůstali mi jen uštíplý špalky - a z nich vyrazili nový stonky a už kvetou... asi to tak budu praktikovat - hlavní květ zašípnout a po sklizni nechám vyrašit na semena.
Virginii sem nevychytal - mám dvě šňůry suchejch zelenejch listů - tak šli na ozdravnou kůru do skleníku.
To uzení - listy i tak dost voněj po kouři. Včera sem narval do fajky 50/50 uzenej Jupiter a pak Virginii - přes tu chuť uzenýho sem ani necejtil, že by měla virginie štípat. Ten Burley byltakovej dost lepivej při sklizni i při sušení - dým hustej jako vata - ale musim experimentovat s poměrama - pořám ni tichej hlásek v hlavě řikal, ať to zahodim a upaluju na WC ... podobný pocity sem měl poprvý, když sem si zapálil silnýho Petersona.
Uživatelský avatar
czumyl
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 335
Věk: 44
Registrován: 24 lis. 2011, 13:00

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod RottenFox » 24 srp. 2012, 13:09

Dobře ty!
Tak s tim skusim trochu zaexperimentovat - něco naudim "syrový" a něco usušený a uvidíme. Taky si myslim, zda neni chuť závislá na zvoleném dřevě - s tim taky zapokusuju. Javaanse bych mohl kouřit pořád, tak snad se mi zadaří stvořit něco podobnýho. :)
Už jen tu udírnu :)
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod mrcos » 24 srp. 2012, 14:16

Co vím, tak latakie je sun cured - čiliže na slunci sušená - a pak uzená na borovém dřevě (pokud mě pamět neklame). Na výrobu se používají orientály.
Tradičně se používalo snad borové dřevo a něco dalších rostlin, ještě tradičněji prý velbloudí trus. Dneska se prý do těch ohňů hází ledacos :roll:
Dark-fired tabáky jsou sušený nad ohněm, resp. v uzavřenejch stodolách, kde hoří menší ohně. Podle všeho to není žádná sranda vyrobit.
Uživatelský avatar
mrcos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1892
Věk: 37
Registrován: 29 črc. 2008, 14:52
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Jack.Grave » 24 srp. 2012, 15:40

Pánové: Kyperské Latakie je sun cured Smyrna (Izmir) tj. malolistý orientální tabák uzený kouřem z borových pilin a má nízký obshah nikotinu.
Syrská Latakia je sun cured Shek-el-Binth tj velkolistý syrský orientální tabák uzený nad kouřem ze dřeva bílého dubu a má vyšší obsah nikotinu. Bohužel jeho dostupnost je velmi nízká díky deforestaci a ůbytku pěstování a díky nestabilní politické situaci v regionu.
Dark Fired Kentucky je velkolistý Red Kentucky Burley ožehnutý a přiuzený nad ohněm ze dřeva Hikory což mu dává dosti specifickou chuť.
Některé DF Virgine se suší nad ohněm z cukrového javoru což jim dodávává přinásládlou karamelou vůni a chuť, dále se DF Va suší ohněm ze dřeva rychle rostoucích topolů což dává neutrálně chutnající DF tabák.
Edit: Na sušení Latakie se nikdy nepoužíval velbloudí trus, jeto jeden z populárních mýtů. Jack
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod mrcos » 24 srp. 2012, 22:27

Hrobe, díky :ok:
To s tím trusem jsem tušil, že je mýtus, ale má to svoje kouzlo :wink:

vlákno bylo zamknuto, pokračujte v novém vlákně tady:
viewtopic.php?p=305688#p305688
jcp
Uživatelský avatar
mrcos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1892
Věk: 37
Registrován: 29 črc. 2008, 14:52
Bydliště: Ústí nad Labem

Předchozí

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků