Vlastní tabák

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by jste si vypěstovali vlastní tabák?

Ano
131
43%
Ne
127
42%
Skouším / Skoušel jsem to
47
15%
 
Celkem hlasů : 305

Příspěvekod forgi » 05 srp. 2004, 20:08

Lubo, semena na slovensko posielaju, sam som si obejdnal na jar. Prisli a teraz sa snazim nieco vypestovat. Objednal som si Barnet special, Hampton Burley, Lizard Tail Turtle Foot a bonusom som dostal Monte Calm Yellow. Po zasiati mi vzisli viac menej vsetky druhy, ale nakoniec prezil iba Barnet special a lizard. Kedze ja nemám záhradu mám ich u svagra pri Topolcanoch a u kamosa pri Komarne. Zatial sa tymto dvom odrodam vcelku dari.
Ja som si vsak po tom ako som zasial, pozistoval co a ako s tabakom a myslim ze zostane pri tomto jednom pokuse, pretoze podla toho co som sa dozvedel je spracovanie tabaku este narocnejsie ako spracovanie hrozna na vino, takze kym by som dosiel do stavu ze by som vedel, aky druh(y) pestovat, ako ich susit a ako ich fermentovat tak budem minimalne o dvadsat rokov starsi....
A nezabudajte ze tabak kym sa da fajcit musi minimalne rok odlezat, ale lepsie aspon tri roky...... Takze po troch rokoch zistim ze to co som vypestoval a spracoval aj tak nesplna moje predstavy, ale nebudem vediet ci som zvolil zlu odrodu alebo nevhodne susenie tej odrody popripade som posral fermentáciu....
Myslim ze kazdy by sa mal venovat tomu co vie ))))
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Fénix » 05 srp. 2004, 20:39

klíčová otázka: když už bych si objednal semínka a nějakou náhodou tabák vzešel - dá se alespoň bez úprav žvýkat :) ? Na fermentaci a sušení pro dýmkový tabák bych si fakt jaksi nevěřil.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod HeadH » 05 srp. 2004, 21:51

to Fenix: Dá se tam určitě koupit i žvýkací (odrůda). Jakým způsobem se ale zpracovává, to teda nevím.
Uživatelský avatar
HeadH
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 50
Věk: 40
Registrován: 21 črc. 2004, 14:17
Bydliště: Nedachlebice, okr. Uh. Hradiště

Příspěvekod Jana » 06 srp. 2004, 09:05

Fénix píše:klíčová otázka: když už bych si objednal semínka a nějakou náhodou tabák vzešel - dá se alespoň bez úprav žvýkat :) ? Na fermentaci a sušení pro dýmkový tabák bych si fakt jaksi nevěřil.


Nechci ti to zkazit, ale ta úprava je ještě složitější. Ono to vychází i z toho, že tabák na kouření jsou v podstatě upravený, zpracovaný ... lupeny, který se nakonec rozřežou nebo nalámou a tak. Žvýkací tabák je v podstatě takovej kousek asfaltu, který neodpovídá skupenstvím nějakýmu lupení. Pokud bys měl zájem, přepíšu ti výrobu a zpracování žvýkacího z mý tabákový encyklopedie, ale je to fakt hustý. A daleko náročnější než normální zpracování tabáku. A když jsem to kdysi dávno zkoušela, bylo to spíš hnusný, než co jinýho. Prostě náhražka pro horníky a podobný pracující lid, co potřebuje nikotin všude a furt :lol:
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod Fénix » 06 srp. 2004, 09:09

to Jana - ne, to opravdu nebude to po čem bych toužil :? , díky za informaci .
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

to jana a forgi

Příspěvekod LUBO » 06 srp. 2004, 09:31

dakujem za informacie, ospravedlnujem sa, ze odpovedam az tak neskoro, ale som tu dlhsie nepozeral.
je dostat paradnu knihu o tabaku v nemcine, stale po nej pozeram a mozno ju kupim. tam je urcite vsetko aj o priprave. takze si semienka zaobstaram asi az neskor.
este raz dakujem za informacie.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Hajaja » 07 srp. 2004, 11:42

Chtěl jsem se zeptat, tabáček už mne roste na zahrádce a chci počkat na semíínka, dočkám se jich? já doufám, že jo a také kdy sklízíte úrodu? Když rostlina kvete, po odkvětu, nebo můžu i déle? Jinak mám pouze tabák selský jednu odrůdu..
Uživatelský avatar
Hajaja
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 27 črc. 2004, 08:39
Bydliště: Kdyně, okr. Doma_lice

zber tabaku

Příspěvekod forgi » 09 srp. 2004, 10:32

Pre Hajaja

podla toho co som sa ja docital, tak sa tabak nenechava vykvitnut, ale sa pupene odstranuju. tak dostanu listy viac zivin a su pevnejsie a hrubsie. Kvety sa nechavaju iba ak chces semena.
Co sa tyka zberu, treba postupne odrezavat listy od spodu, ked zacnu stracat sytu zelenu farbu a zacinaju prechadzat do zltej. Nemaju sa nechavat zozltnut na rastline!
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Re: zber tabaku

Příspěvekod Hajaja » 09 srp. 2004, 11:42

forgi píše:Pre Hajaja

podla toho co som sa ja docital, tak sa tabak nenechava vykvitnut, ale sa pupene odstranuju. tak dostanu listy viac zivin a su pevnejsie a hrubsie. Kvety sa nechavaju iba ak chces semena.
Co sa tyka zberu, treba postupne odrezavat listy od spodu, ked zacnu stracat sytu zelenu farbu a zacinaju prechadzat do zltej. Nemaju sa nechavat zozltnut na rastline!


Super dekuji ti moc za info, tohle jsem nevěděl, už nějaké listy zežloutly a květy už jsou v odkvětu, dnes je trochu odrbu :-)
Uživatelský avatar
Hajaja
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 27 črc. 2004, 08:39
Bydliště: Kdyně, okr. Doma_lice

Příspěvekod Jana » 18 srp. 2004, 09:27

to HeadH : Semínka dnes dorazily. Ale jsou ukrutně maličkatý, všechno to byla 1 malá obálka, až jsem myslela, že si poštačky odsypaly něco na pokusy. Takže jestli chceš něco odsypat, řekni si. Ale dodání až příští týden, já mám od zítra do neděle Belgii a pak si ještě pravděpodobně dám pondělí a úterý na SK.

Je to normální, že jsou tak prťavý :? Jestli mě nevošidili?
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod Fénix » 18 srp. 2004, 09:36

Jana píše:Je to normální, že jsou tak prťavý :? Jestli mě nevošidili?


Jak jsem si přečetl v Kouzlech a tajích: "10 000 tabákových semen váží pouze 1 gram" (a vejde se na dno dlaně)
takže asi pošťačky tentokrát vyšly naprázdno (což se nedá říct o mých tabákových vzorcích :lol: )
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Jana » 18 srp. 2004, 09:48

Fénix píše:
Jana píše:Je to normální, že jsou tak prťavý :? Jestli mě nevošidili?


Jak jsem si přečetl v Kouzlech a tajích: "10 000 tabákových semen váží pouze 1 gram" (a vejde se na dno dlaně)
takže asi pošťačky tentokrát vyšly naprázdno (což se nedá říct o mých tabákových vzorcích :lol: )


Co to je Kouzla a taje? To je příručka pro kouzelníky nebo encyklopedie? Koukám, že postižení potřebou absolutního poznání je něco jako infekční choroba a na nákazu stačí jeden sraz :lol:
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod HeadH » 18 srp. 2004, 11:46

to Jana: Jo, ta velikost je normalní. Taky jsem z toho byl vyjevený když došly. Ale jaké veliké rostliny z nich vyrostou! :wink: No, s těma semínkama se ti ozvu kdyžtak pozdějc. Teď budu tak z měsíc experimentovat s úpravou toho mého tabáku a podle výsledku se rozhodnu jestli má smysl se shánět po dalších semínkách. :)
Uživatelský avatar
HeadH
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 50
Věk: 40
Registrován: 21 črc. 2004, 14:17
Bydliště: Nedachlebice, okr. Uh. Hradiště

Příspěvekod Jana » 18 srp. 2004, 11:51

HeadH píše:to Jana: Jo, ta velikost je normalní. Taky jsem z toho byl vyjevený když došly. Ale jaké veliké rostliny z nich vyrostou! :wink: No, s těma semínkama se ti ozvu kdyžtak pozdějc. Teď budu tak z měsíc experimentovat s úpravou toho mého tabáku a podle výsledku se rozhodnu jestli má smysl se shánět po dalších semínkách. :)


U mě spíš "jaký rostliny z nich můžou vyrůst, když nechcípnou :lol: " Teď vyhazuju úplně uschlý zbytky údajně nenáročnýho kapradí.
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod Fénix » 18 srp. 2004, 11:54

Jana píše:Co to je Kouzla a taje? To je příručka pro kouzelníky nebo encyklopedie? Koukám, že postižení potřebou absolutního poznání je něco jako infekční choroba a na nákazu stačí jeden sraz :lol:


Já tě jako vrchního znalce odborné literatury nechtěl urážet kompletními názvy :D
Měl jsem na mysli D.J.Hingis - Kouzla a taje dýmek II. - Tabák, aneb co nacpat do dýmky.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků