Vlastní tabák

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by jste si vypěstovali vlastní tabák?

Ano
131
43%
Ne
127
42%
Skouším / Skoušel jsem to
47
15%
 
Celkem hlasů : 305

Příspěvekod Jana » 18 srp. 2004, 12:32

Fénix píše:
Jana píše:Co to je Kouzla a taje? To je příručka pro kouzelníky nebo encyklopedie? Koukám, že postižení potřebou absolutního poznání je něco jako infekční choroba a na nákazu stačí jeden sraz :lol:


Já tě jako vrchního znalce odborné literatury nechtěl urážet kompletními názvy :D
Měl jsem na mysli D.J.Hingis - Kouzla a taje dýmek II. - Tabák, aneb co nacpat do dýmky.


Sorry, sorry :roll: To jsem nezvládla, sypu popel. Omlouvám se p. Hingisovi i Hingarovi. Už se to nikdy nestane.
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod forgi » 06 zář. 2004, 09:57

Ahoj, dlho som tu nebol a na moje prekvapenie sa tu nic nezmenilo.
Zaujimalo by ma ako sa dari pestovatelom tabaku. Ja som uz zacal zbierat prve listy. Spodne uz zacali dozrievat tak ich susim metodou pomaleho susenia, teda v sope kde je primerane vetranie. Listy by takto mali dozriet do zlto-hneda. teda mala by prebehnut ciastocna fermentacia - rozklad zlozitych cukrov.
Potom ho samozrejme planujem dalej fermentovat.
Ako dozrieva tabak ostatnym pestovatelom?
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

uroda

Příspěvekod forgi » 14 zář. 2004, 12:37

Tak som zacal zberat urodu viz foto v albumoch. Ked som presadzal planty tak som jednu strcil aj do sklennika, to je ta na fotkach. Ma vyse dva metre a este sa snazi dalej rast. Uz som z nej odrezal asi polovicu listov, co bolo vyse pol kila. Ostatne rastliny su omnoho mensie cca 70-80 cm. Tie vsak rastli viac menej divoko, nemal ich kto pravidelne polievat a ony to zjavne potrebuju.
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Simon » 14 zář. 2004, 12:43

forgi píše:Ahoj, dlho som tu nebol a na moje prekvapenie sa tu nic nezmenilo.
Zaujimalo by ma ako sa dari pestovatelom tabaku. Ja som uz zacal zbierat prve listy. Spodne uz zacali dozrievat tak ich susim metodou pomaleho susenia, teda v sope kde je primerane vetranie. Listy by takto mali dozriet do zlto-hneda. teda mala by prebehnut ciastocna fermentacia - rozklad zlozitych cukrov.
Potom ho samozrejme planujem dalej fermentovat.
Ako dozrieva tabak ostatnym pestovatelom?


a nechces to pak nejak sepsat? pristi rok bych se do toho chtel pustit...btw predpostavavas prvne ve vnitr, v kvetinaci, nebo davas rovnou semena do zeme?
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod forgi » 14 zář. 2004, 12:53

Simon píše:a nechces to pak nejak sepsat? pristi rok bych se do toho chtel pustit...btw predpostavavas prvne ve vnitr, v kvetinaci, nebo davas rovnou semena do zeme?

No rad pomozem so svojimi skusenostami aj ked ich vela nie je...
Semena sa davaju do zmesi piesku a humusu cca 2:3 Vyasievaju sa cca v polovici marca ( brezen) velmi plytko, resp. ponechaju sa na povrchu. Musia mat teplo a svetlo aby vyklicili. Idealne je urobit parenisko, t.j. v podstate mini sklennik, ktory moze byt v byte niekde na okne a pod.
Planty sa presadzaju v druhej polovici maja. Vtedy by mali mat velkost cca 5-10 cm. Rastliny potrebuju vela vody a slnka, takze ak je sucho treba ich polievat kazdy den najlepsie skoro rano alebo vecer. Ked je velmi horuco a sucho tak polievat aj rano aj vecer. Ak je moznost pestovat v sklenniku tak vysledok mozes vidiet na fotkach.
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Hajaja » 16 led. 2005, 10:42

také jsem sklidil, nedělal jsem s tím žádnou vědu, někdy na jaře jsem to rozsel na záhonku (venku) a na podzim sklidil, sice nebyli tak veliký, asi jen 40-50 cm. ale bylo jich dost a listy byli tak 20 na 15 cm. takže se sklizní spokojenost, jenže po sklizni sem na ně zapoměl a celou úrodu jsem zkazil, nějak mě ta fermentace zaskočila, všechno zesmrádlo a šlo do kompostu ...škoda, ale příště snad dopadnu lépe :puffy:
Uživatelský avatar
Hajaja
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 27 črc. 2004, 08:39
Bydliště: Kdyně, okr. Doma_lice

Příspěvekod forgi » 25 úno. 2005, 18:06

Chcel by som upozorniť tých, čo majú ambície si vypestovať vlastný tabak, že o chvížu bude treba siať ( asi tak v polovici marca/brezna). Preto je nyjvyšší čas si objednať semená. Ja mám z minulej úrody pomerne slušnú zásobu semien odrody monte calm yellow, takže ak by mal niekto záujem môžem mu poslať.
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Simon » 25 úno. 2005, 18:14

forgi píše:Chcel by som upozorniť tých, čo majú ambície si vypestovať vlastný tabak, že o chvížu bude treba siať ( asi tak v polovici marca/brezna). Preto je nyjvyšší čas si objednať semená. Ja mám z minulej úrody pomerne slušnú zásobu semien odrody monte calm yellow, takže ak by mal niekto záujem môžem mu poslať.


a dotahls fermentaci do kouritelne podoby?
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod forgi » 01 bře. 2005, 09:27

No ešte som nefermentoval, plánujem sa do toho pustiť niekedy v týchto dňoch. Niekde som čital že je je dobré ho nechať odležať, potom fermentovať a potom zase nechať odležať. Ale tých receptov je nekonečné množstvo. Aj tak som na pochybách či to bude fajčitežné najmä či mi to bude chutiť...
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Simon » 01 bře. 2005, 10:15

forgi píše:No ešte som nefermentoval, plánujem sa do toho pustiť niekedy v týchto dňoch. Niekde som čital že je je dobré ho nechať odležať, potom fermentovať a potom zase nechať odležať. Ale tých receptov je nekonečné množstvo. Aj tak som na pochybách či to bude fajčitežné najmä či mi to bude chutiť...


pristi do toho jdu ... info o uspesne fermentaci by ale moje usili mnohonasobne znasobilo :lol:
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod dix » 01 bře. 2005, 18:40

skus si vyrobit klasicky anglicky mydlak-aromatik...mnam 8)
/prenesem odkaz z Links../

http://www.pfeifenbox.de/articles/2004_en/soapy_en.htm
Uživatelský avatar
dix
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 28 črc. 2004, 18:34
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod forgi » 01 čer. 2005, 09:44

Simon píše:
forgi píše:No ešte som nefermentoval, plánujem sa do toho pustiť niekedy v týchto dňoch. Niekde som čital že je je dobré ho nechať odležať, potom fermentovať a potom zase nechať odležať. Ale tých receptov je nekonečné množstvo. Aj tak som na pochybách či to bude fajčitežné najmä či mi to bude chutiť...


pristi do toho jdu ... info o uspesne fermentaci by ale moje usili mnohonasobne znasobilo :lol:

Takže môžem oznámiť uspešnosť precesu fermentácie. Vysušené tabakové listy som poriadne namočil aby zvláčneli. Po vysušení sú totiž strašne jemné a krehké, takže sa lámu pri najmenšom dotyku. Po namočení, ale získajú mäkkosť a vláčnosť. Potom som ich vyžmýkal ( išla z nich úplne hnedá voda) a nechal preschnúť aby neboli mokré, ale zostali dostatočne vlhké. Potom som z nich odstránil tú stredovú hrubú žilu. Pláty som naskladal na seba a zmotal do pevného zvitku. Ten som dal do sklenenej zaváracej nádoby a strčil som to do pece na teplotu 54 stupňov C. Nechal som to takto týždeň, ale každý deň som to sledoval či neplesnivie a aj som to trochu odvetrával. Podža toho ako sa postupne menila aróma som zároveň zisťoval ako prebieha fermentácia. Vôňa sa menila z takej dechtovej na sladšiu akoby melasovú a postupne získala typickú vôňu tabaku akú poznám z cigár. Tak som aj našúžal pár cigár, zabalil na pevno do alobalu ( dáva sa to síce do drevených foriem, ale kvôli pár kusom si ich nebudem teraz robiť). Nechám ich ešte odležať, ale už teraz vyzerajú dobre a majú super arómu. Neviem čí sa budú dať fajčiť, lebo to moje šúlanie nestálo za veža a teda neviem či budú dobre ťahať a horieť, ale ak nie tak ich narežem na kolieska a skúsim použiť do fajky.
Zvyšok tabaku skúsim ešte ďalej spracovať na fajkový podža toho popisu čo uviedol dix..
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Simon » 01 čer. 2005, 09:56

forgi píše:
Simon píše:
forgi píše:No ešte som nefermentoval, plánujem sa do toho pustiť niekedy v týchto dňoch. Niekde som čital že je je dobré ho nechať odležať, potom fermentovať a potom zase nechať odležať. Ale tých receptov je nekonečné množstvo. Aj tak som na pochybách či to bude fajčitežné najmä či mi to bude chutiť...


pristi do toho jdu ... info o uspesne fermentaci by ale moje usili mnohonasobne znasobilo :lol:

Takže môžem oznámiť uspešnosť precesu fermentácie. Vysušené tabakové listy som poriadne namočil aby zvláčneli. Po vysušení sú totiž strašne jemné a krehké, takže sa lámu pri najmenšom dotyku. Po namočení, ale získajú mäkkosť a vláčnosť. Potom som ich vyžmýkal ( išla z nich úplne hnedá voda) a nechal preschnúť aby neboli mokré, ale zostali dostatočne vlhké. Potom som z nich odstránil tú stredovú hrubú žilu. Pláty som naskladal na seba a zmotal do pevného zvitku. Ten som dal do sklenenej zaváracej nádoby a strčil som to do pece na teplotu 54 stupňov C. Nechal som to takto týždeň, ale každý deň som to sledoval či neplesnivie a aj som to trochu odvetrával. Podža toho ako sa postupne menila aróma som zároveň zisťoval ako prebieha fermentácia. Vôňa sa menila z takej dechtovej na sladšiu akoby melasovú a postupne získala typickú vôňu tabaku akú poznám z cigár. Tak som aj našúžal pár cigár, zabalil na pevno do alobalu ( dáva sa to síce do drevených foriem, ale kvôli pár kusom si ich nebudem teraz robiť). Nechám ich ešte odležať, ale už teraz vyzerajú dobre a majú super arómu. Neviem čí sa budú dať fajčiť, lebo to moje šúlanie nestálo za veža a teda neviem či budú dobre ťahať a horieť, ale ak nie tak ich narežem na kolieska a skúsim použiť do fajky.
Zvyšok tabaku skúsim ešte ďalej spracovať na fajkový podža toho popisu čo uviedol dix..


pekny, pekny ... v nejblizsich dnech mne mesto priklepne pronajem jednoho pozemku, takze se do toho urcite pustim, .... to se sazi nekdy zacatkem roku do kvetinace a pak v kvetnu ven ne?
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod forgi » 01 čer. 2005, 10:35

začiatkom marca (brezna) to treba vysiať na dobrú pôdu, najlepšie kúpiť v Baumaxe či podobnom obchode špeciálnu zmes na siatie. Treba to iba vysiať ako trávu, nezahrabávať a nechať to na teplom mieste s dostatkom svetla, ideálne je vytvoriť parenisko prekrytím priehladnou fóliu. V máji potom treba plánty presadiť keď už nehrozia mrazy ( po 15 máji) na slnečné miesto s pôdou zmes piesku a černozeme alebo humus 1:2. Dobré je ešte tak dva tri týždne pred sadením to miesto vypáliť, alebo aspoň posypať popolom z dreva. Potom už len dostatočne zalievať. Keď rastlina vyháňa puky, tie treba odstrániť aby sila išla do listov a nie do kvetov. Kvety sa nechajú iba na 3-4 rastlinách na semeno. Z jednej rastliny máš potom semeno tak asi na 1/2 hektára, ale kvet musí byť opelený včelami alebo umelo.
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Simon » 01 čer. 2005, 10:44

forgi píše:začiatkom marca (brezna) to treba vysiať na dobrú pôdu, najlepšie kúpiť v Baumaxe či podobnom obchode špeciálnu zmes na siatie. Treba to iba vysiať ako trávu, nezahrabávať a nechať to na teplom mieste s dostatkom svetla, ideálne je vytvoriť parenisko prekrytím priehladnou fóliu. V máji potom treba plánty presadiť keď už nehrozia mrazy ( po 15 máji) na slnečné miesto s pôdou zmes piesku a černozeme alebo humus 1:2. Dobré je ešte tak dva tri týždne pred sadením to miesto vypáliť, alebo aspoň posypať popolom z dreva. Potom už len dostatočne zalievať. Keď rastlina vyháňa puky, tie treba odstrániť aby sila išla do listov a nie do kvetov. Kvety sa nechajú iba na 3-4 rastlinách na semeno. Z jednej rastliny máš potom semeno tak asi na 1/2 hektára, ale kvet musí byť opelený včelami alebo umelo.


super ... to by byl dobrej namet na clanek pro dymku, dil I. pestovani, dil II-X. fermentace a zpracovani ... co ty na to?
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 1 návštěvník