BURLEY

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Jak Vám chutnají tabáky s výrazným podílem burley?

Ano, výrazný podíl burley mi vyhovuje
22
42%
Nevadí mi, ale mám ho raději v kombinaci s jinými složkami, samotný mi přijde chuťově fádní
29
55%
Nesnáším ho
2
4%
 
Celkem hlasů : 53

BURLEY

Příspěvekod Sobpeta » 31 črc. 2011, 20:08

Jak přicházejí v mém dýmkaření zkušenosti a prokuřuji se jednotlivými druhy tabáku postupně jsem si velmi oblíbil tabáky s výrazným podílem burley, tedy takové kde je burley složka základním rysem tabáku. Mezi oblíbenými mám Golden Blend a Burley London Blend od MB v zásobě mám ještě neotevřenou plechovku MB Norwood(na webu MB sám výrobce řadí tento tabák v obsahu burley hned za ty dva jmenované) tak jsem celkem zvědav. Naopak MB Navy Flake mi moc nesedí, je už příliš aromatizovaný, v Petersonu Irish Oak mi moc nesedí ta kombinace s Periquem a Cavendishem a Peterson UF je pro mě spíše aromatik-dobrý, ale je tam něco co u burley tabáku až tak nepotřebuju.
Z jiných výrobců jsem ještě zkoušel Aged Burley Flake od Solani, určitě se k němu ještě někdy vrátím, ale s tou první plechovkou jsem celkem dost bojoval takže dojmy nejsou nijak extra kladné, zřejmě chyba na mé straně.

Přivítám doporučení na jiné tabáky, které neznám, případně doplnění ze strany ostatních kolegů. Děkuji :puffy:
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: BURLEY

Příspěvekod Jack.Grave » 31 črc. 2011, 20:53

Solani Blend 656 Aged Burley Flake zajímavý tabák a poměrně chutný, jen se na něj obtížneji zvyká. Nejdříve mi připadá jakoby neměl moc velkou sílu a najednou uhodí. Rozhodně kvalitní tabák.

Peterson UF není nejhorší ale je velmi citlivý na vlhkost, která u některých várek není optimální ani po otevření krabičky či jiných pokusech s dovhlčováním.
Peterson Irish Whiskey skvostně se chovající tabák s patřičným podílem Burley/Kentucky.
Peterson 3P's lahodný a "štavnatý" Va/Burley přesně v tom správném poměru.

SG Kendal Cream Flake tabákový skvost, který jsem dlouho opomíjel, opět Va/Burley ve správném poměru.
SG Bracken Flake Dark fired Kentucky/ Dark Fired Va tabák jen pro ostřílené ... doplněn jemně "Lakeland Aroma" (Tonka, Rose oil, Lavender)
SG Chocolate Flake jen malá špetička Burley/ Va/ špetička Latakie

Erinmore Flake Dark Air Cured Burley/Va spolu s Erinmore aroma, příjený a společenský.
Erinmore Mix Va/ Burley/ BC dtto,ale flake je o třídu lepší.

Mac Bareny nehodnotím po špatné skušenosti s MB Navy Flakem a tou jejich omáčkou.
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: BURLEY

Příspěvekod nelimbei » 01 srp. 2011, 13:23

Warrior plug od Murraye. Burley v tom sice není základní složkou ale IMHO je ho více než v 3P. Lehké "dark spice plum aroma", podobné jak u UF ale ne tak vtíravé.
Jeden z nejlépe a nejchladnějí hořících tabáku co znám. Síla něco mezi 7 a 8 . Celkové pojetí: old fashioned Irish classic
nelimbei
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 467
Věk: 61
Registrován: 25 led. 2011, 23:31
Bydliště: Praha

Re: BURLEY

Příspěvekod PrachatejMizera » 04 srp. 2011, 17:57

Toto téma je pro mě obzvláště zajímavé a vlastně velmi tajemné. Díky za něj.

Burley je pro mě tak trochu citlivé téma. Mám totiž nepřekonatelný odpor k cigaretám a k jejich smradu :naughty: Burley pro mě představuje právě reprezentanta cigaretového tabáku se všemi jeho - pro mě nepřijatelnými - vlastnostmi.
A největším paradoxem je, že mám v podstatě jen dva velmi oblíbené tabáky (Amphora :yum: a Peterson Connoisseur's Choice :yum: ), z nichž právě Amphora Burley obsahuje. Z tohoto paradoxu jsem poněkud na rozpacích :smoke3: ; vysvětluji si to tím, že Amphora je prostě výtečný a skutečně jedinečný tabák. Kterýkoliv jiný tabák obsahující burley je mi opravdu protivný, Amphoru však miluju.

Proto by mě zajímalo, co milovníkům burley na tomto tabáku chutná - které chuťové složky oceňujete, jaké jeho vlastnosti vám imponují. Opravdu mě to velmi zajímá, takže pokud můžete, prosím, napište. Díky moc.
PrachatejMizera
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 145
Věk: 53
Registrován: 20 črc. 2011, 06:16
Bydliště: Brno

Re: BURLEY

Příspěvekod Sobpeta » 04 srp. 2011, 19:12

Osobně mi burley nepřipomíná cigarety ani náhodou. Nevím, kolik tabáků obsahujících burley jsi měl možnost vyzkoušet(vím pouze o Tvých negativních dojmech u Peterson UF a IO), ale pokud Ti Amphora šmakuje nevidím problém konkrétně v zastoupení burley tabáku ve směsích(v Amphoře je totiž jasně identifikovatelný), ale spíše s výše uvedenými tabáky jako takovými. Jsou opravdu docela osobité-UF určitým druhem aroma, které opravdu sednout nemusí a IO zase svou typickou "dřevitostí".
Každopádně kvalitní burley je charakteristický temně hořkočokoládovou chutí.
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: BURLEY

Příspěvekod jorgos » 04 srp. 2011, 21:42

Z těchto tabáků mně chutná MB golden blend,červená Amphora.Burley London blend jsem ještě neměl.
UF jsem také zkoušel,ale ten mně po dvou hodinkách porazí :mrgreen: .Takže mám radši ty předchozí :puffy:
Uživatelský avatar
jorgos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2647
Věk: 53
Registrován: 28 zář. 2008, 18:37
Bydliště: Znojmo

Re: BURLEY

Příspěvekod nelimbei » 05 srp. 2011, 00:08

Sobpeta píše:Každopádně kvalitní burley je charakteristický temně hořkočokoládovou chutí.


otázka je, co je pro tebe "typický burley" ?

Jinak, paralely s cigaretami, co uvádí prachatej mizera jsou naprostý non-sens. Tedy pokud nebudeme brát v potaz "Burley" z Číny nebo z KLDR.....
nelimbei
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 467
Věk: 61
Registrován: 25 led. 2011, 23:31
Bydliště: Praha

Re: BURLEY

Příspěvekod Sobpeta » 05 srp. 2011, 08:31

nelimbei píše:
otázka je, co je pro tebe "typický burley" ?




Co? No kvalitní tabák.
Stejně jako kvalitní Virginie-třeba Hal, Old Gowrie, či SG FVF.

Prostě kvalitní směsi tohoto druhu.

Šmejdový cigarety z KLDR a Číny nebo z kterýho ďasa samozřejmě neobsahují jen nekvalitní burley, ale i nekvalitní virginii. Je to seno, to víme snad všichni. Pokud někomu burley smrdí nemusí to zrovna uvádět do paralely s tím největším šmejdem co prodávají někde na tržnicích v půlkilových pytlích. Mě taky smrdí syrečky a netvrdím, že je to šmejd.

:roll:

Všem ostatním děkuji za tipy na tabáky.
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: BURLEY

Příspěvekod PrachatejMizera » 05 srp. 2011, 09:08

Sobpeta píše:Osobně mi burley nepřipomíná cigarety ani náhodou. Nevím, kolik tabáků obsahujících burley jsi měl možnost vyzkoušet(vím pouze o Tvých negativních dojmech u Peterson UF a IO), ale pokud Ti Amphora šmakuje nevidím problém konkrétně v zastoupení burley tabáku ve směsích(v Amphoře je totiž jasně identifikovatelný), ale spíše s výše uvedenými tabáky jako takovými. Jsou opravdu docela osobité-UF určitým druhem aroma, které opravdu sednout nemusí a IO zase svou typickou "dřevitostí".
Každopádně kvalitní burley je charakteristický temně hořkočokoládovou chutí.


Tabáků s burley jsem ochutnal už hodně. Všechny je těžko vyjmenuju, ale třeba poslední z nich byl Peterson Irish Whiskey, který jsem si koupil potom, co jsem si na stránkách http://www.tabak.cz ověřil jeho složení (stránky uváděly jen virginia, ovšem po otevření a přičichnutí mi bylo jasné, že ta informace je chybná).
Mně burley připomíná cigarety velice výrazně. Tento osobní poznatek jsem si prověřil i v několika encyklopediích, kde se burley jasně označuje za tabák používaný především do cigaret. Už třeba Wikipedia píše hned v první větě: "Burley tobacco is a light air-cured tobacco used primarily for cigarette production."
Co se týká hořké čokolády, tak té se taky zdaleka vyhýbám :-)

Sobpeta píše:Šmejdový cigarety z KLDR a Číny nebo z kterýho ďasa samozřejmě neobsahují jen nekvalitní burley, ale i nekvalitní virginii. Je to seno, to víme snad všichni. Pokud někomu burley smrdí nemusí to zrovna uvádět do paralely s tím největším šmejdem co prodávají někde na tržnicích v půlkilových pytlích.


O šmejdech z Číny a KLDR jsem se nezmínil jediným slovem. Cigarety mi připadají jako hnus úplně všechny včetně Davidoff apod. A burley mi je zápachem prostě připomíná. Nikde jsem netvrdil, že je můj postoj objektivně platný - to bych si samozřejmě nedovolil. Ale subjektivně to tak vnímám.
PrachatejMizera
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 145
Věk: 53
Registrován: 20 črc. 2011, 06:16
Bydliště: Brno

Re: BURLEY

Příspěvekod Sobpeta » 05 srp. 2011, 10:03

PrachatejMizera píše:Co se týká hořké čokolády, tak té se taky zdaleka vyhýbám :-)



Tak to bude ono. Subjektivně vnímám hořkou čokoládu chuťově velice podobnou s Burley. Proto mi taky třeba MB Burley velice chutná s jemně oslazenou kávou. Báječně se doplňují.
PrachatejMizera píše:O šmejdech z Číny a KLDR jsem se nezmínil jediným slovem. Cigarety mi připadají jako hnus úplně všechny včetně Davidoff apod. A burley mi je zápachem prostě připomíná. Nikde jsem netvrdil, že je můj postoj objektivně platný - to bych si samozřejmě nedovolil. Ale subjektivně to tak vnímám.


Měl jsem pocit že dáváš rovnítko laciné cigarety=burley. Zřejmě jsem to ne úplně dopře pochopil. Cigarety samozřejmě smrdí. Ale za to ani tak nemůže tabák(natož burley :lol: ) jako spíš ten papír, v kterým jsou balený.

Někomu nesedí latakie, někomu burley, někomu aromatiky. Takovej je život... :puffy:
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: BURLEY

Příspěvekod PrachatejMizera » 05 srp. 2011, 11:10

Tak hlavně že Ti chutná - jen si spokojeně burlej ;-) A vy všichni, kdo máte ten tabák rádi, si spokojeně burlejte :-)
PrachatejMizera
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 145
Věk: 53
Registrován: 20 črc. 2011, 06:16
Bydliště: Brno

Re: BURLEY

Příspěvekod Old Bob » 05 srp. 2011, 11:10

Burley dělá silné tělo chuťově plochým tabákům, dodá třetí rozměr. Právě burley mne naučilo nehodnotit tabáky po jednom dvou kotlích, easy se zakoukal do čistého burley Bestovalu a já jej zhodnotil jako "hm dobrý" a když se naskytla příležitost k výhodné koupi tak jsem si jej pořídil na obohacení mých blendů ale čím déle jej kouřím tím je skvostnější :yum: a bohužel tím je ho méně. :cry:
Uživatelský avatar
Old Bob
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2234
Věk: 12
Registrován: 10 kvě. 2008, 08:23

Re: BURLEY

Příspěvekod Snoopy » 05 srp. 2011, 14:03

PrachatejMizera píše:Tak hlavně že Ti chutná - jen si spokojeně burlej ;-) A vy všichni, kdo máte ten tabák rádi, si spokojeně burlejte :-)

Veď tak je to asi správne - každému nech chutí, čo má rád.
Spomedzi labužníkov a dlhoročných fajnšmekrov, ktorí sem chodia, je nemalá skupina tých, ktorí neznášajú silné aromatiky, potom sú takí, ktorým je zle pri pomyslení na mydláky alebo latakie. A sú takí, ktorým vadí dark fired alebo kumarínová aromatizácia... Tebe nechutí burley - OK, aj keď je asi trochu rarita, že je niekto zhnusený napr. z 3P :shock:.
Uživatelský avatar
Snoopy
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 566
Věk: 62
Registrován: 03 pro. 2010, 14:36
Bydliště: Západné Slovensko, Hlohovec

Re: BURLEY

Příspěvekod basa333 » 05 srp. 2011, 15:08

Snoopy píše:... aj keď je asi trochu rarita, že je niekto zhnusený napr. z 3P :shock:.


tak to také moc nechápu. tabáků tohoto typu není imho nikdy dost. navíc dostupných na našem trhu.

ovšem proti gustu...
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: BURLEY

Příspěvekod mrcos » 07 srp. 2011, 13:38

:arrow: PrachatejMizera
Nebylo by vhodnější při psaní recenzí spíše využít možnosti "neznámkovat"? To, že směs obsahuje nějakou nenáviděnou složku, z něj ještě nedělá odpadový tabák :roll:
Uživatelský avatar
mrcos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1892
Věk: 37
Registrován: 29 črc. 2008, 14:52
Bydliště: Ústí nad Labem

Další

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


cron