Vlastní tabák II

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Vlastní tabák II

Příspěvekod jcp » 25 srp. 2012, 13:33

takže pokračujeme v novém vlákně, to původní bylo zamknuto a končí tady:
viewtopic.php?p=305635#p305635
jcp
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod RottenFox » 26 srp. 2012, 15:50

Dík za info k tomu uzení/sušení, vypadá to zajímavě :ok: Já budu nejspíš pracovat s javorem.
Naposledy upravil RottenFox dne 22 úno. 2013, 14:32, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod vlado159 » 01 zář. 2012, 21:14

Nejak sa mám tu komunikácia zasekla :(
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod czumyl » 02 zář. 2012, 06:05

Není co...já mam sklizeno a čekám a sušim. Jak pořád prší ... budu muset sišší listy přesunout asi domů ... aby to schlo. V zahradním domku je pořád vlhko. Kentucky už sem zkoušel řezat - mlýnek na nudle.... a v pohodě. Dám pak fortky.
Uživatelský avatar
czumyl
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 335
Věk: 44
Registrován: 24 lis. 2011, 13:00

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod RottenFox » 02 zář. 2012, 08:37

Já pár listů ještě na kytkách mam - právě kvůli dešti. Až bude hezky, tak to taky dosklidim.
Jinak taky jen kontroluju na půdě jak to schne.
A pár listů jsem vykoupal v kokosovo-skořicovo-mandlovo-oříškovo-hřebíčkovym nálevu, tak uvidíme, jaký to bude. :yum:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod czumyl » 03 zář. 2012, 12:44

Tak házim: hotová směs - Helena a Jupiter po zkušebmi 14ti denní fermentaci + plus trochu Kentucky a Marylandu - z omáček se nejvíc osvečil med a vanilka ... ty ostatní nějak necejtim ani na jazyku ani v nose. image_id: 14980
No a takle krájim listy...mlýnek z aukra na nudle image_id: 14981 image_id: 14982
Jo a k tomu uzení - Jupiter mi úplně vyčich a ztratil vůni dýmu - udil sem ho ještě zelenej - přístě skusim udit sušenej.
Uživatelský avatar
czumyl
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 335
Věk: 44
Registrován: 24 lis. 2011, 13:00

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod muadar77 » 05 zář. 2012, 15:13

Páni zdar.Aj ja už mám všetek tabak zozbieraný a pod strechou.Otec si už na ňom pochutnáva.No pre mňa to ešte nieje,,,,,Ja si počkám do novembra nak riadne doschne a kus vyzrie.Teším sa na Vladove odrody čo z toho bude.Tabak som rozvešal na rôzne miesta a podľa toho aj schne.Niekde krásne zožltol a niekde uschol ako seno zelený :think: :think: :think: No na budúci rok budem vedieť.Jedna vec je istá úroda tento rok bola lepšia ako minulý.No o kvalite tabaku zatial nejdem špekulovať. :naughty: Skúsim aj nejakú z Pivarovich omáčok ale aj taký samotný namiešaný....škoda toho jupiteru že som ho vysadil na nesprávne miesto.Ten bol naozaj slabý.Ináč OK.Aj vďaka vám tu a vašim radám je zas kus peniaškov ušetrených.A samozrejme kvalitnejšie fajčenie to nejdem hádam tu ani rozoberať.Ďakujem. :clamp: :clamp: :clamp:
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod RottenFox » 06 zář. 2012, 07:06

Zdravim,
tak mě pořád pár listů ještě na kytkách zbejvá, ale to už sundam na jeden zátah ;) BTW, co děláte s těma úplně malejma listama ze špiček? Věšet se s tim je IMHO docela piplačka.

Jinak mě se konečně ozval ten tejpek z toho inzerátu, jak sem mu před časem psal. Tak Xantie, Baffra Basma a Corojo bude. :ok: Ještě Viržínii a Goltu od Czumyla a jsem ready na příští sezónu :ok:
A ten Madole mi doma v indooru pěkně roste, uvidíme co z toho bude, kdyžtak taky dam příští rok na záhon.
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod gegoo » 07 zář. 2012, 23:13

tak uz dlho som tu nebol ja sa radim podla pivarovej rady a to nechat listy na rastline dokym tam nebudu zlte s toho pre mna plynie asi to ze som otrhal dokopy asi 20 listov a rastliny su na zahradne s 95 % vsetkych listov cize len spodne mi zltnu ale beriem to tak ze jak pridu v novembri mrazy a zmrzne potom to ozltne aj tie uplne horne listy v plane je totis zachovanie aspon 90 % vsetkych listov a doma mi to nikdy nevyschne tak ze je zlty ale vzdy je nejaky zeleny . takze to pekne ostane na zahrade asi az do mrazov
gegoo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 29
Registrován: 15 zář. 2011, 17:10

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod czumyl » 09 zář. 2012, 08:48

Tak sem skusil druhej pokus s fermentací - a po č dnech začalo plesnivět. Měl sem to v takoý umělohmotný mističce s víkem (docela těsnilo) a aby tam nebylo moc vzduchu .. na tabák sem nacpal bublinkovou folii ... aby bylo co nejmíň vzduchu a tabák pořádně stlačenej. A tabák byl spíš sušší než vlhčí...
Co s tím? Podmínky ideál - serverovna s termostatem - nechávám to na 50°C. Ale do čeho to mám sakra narvat, aby nechytlo plíseň?
Uživatelský avatar
czumyl
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 335
Věk: 44
Registrován: 24 lis. 2011, 13:00

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod RottenFox » 09 zář. 2012, 08:53

Já používam klasickou zavařovačku s takovym tim plechovym víkem. Teplotu udržuju buď položením sklenice na nějaký trafo a nebo to dam do hrnce s příslušně teplou vodou, překryju igelitem a stáhnu gumičkou. Jinak za samozřejmost považuji perfektně vystříhané řapíky a čistotu při práci.

BTW, je některej z těhle strojků použitelnej na tabák?

http://aukro.cz/strojek-na-nudle-banquet-culinaria-dop10531-i2605659722.html

http://aukro.cz/strojek-na-nudle-mechanicky-dop07117-i2599537609.html

http://aukro.cz/strojek-na-nudle-testoviny-nerez-akce-sleva-i2609939113.html
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod czumyl » 09 zář. 2012, 09:07

Já koupil takovej starej cca za 200Kc, ale průšvih byl v tom, že se ty válce otáčely pomocí umělohmotnejch ozubenejch koleček..a ty mi odešly po prvních 3 sklenicích tabáku. Chtělo by ftku rozebranýho a nebo vzníst dotaz na aukraře ... pak dej vědět. A tabák šel na strojku na nudle docela pěkně ... ale musel bejt skoro úplně suchej.

A tu sklenici máš úplně plnou? a jak moc to "pěchuješ"? zavíráš teda na to plechový výčko nebo jen igelit s gumičkou? ... mě docela chutná ve fajce i nefermentovanej ..a po dvou nezdařilejch pokusech se mi už moc fermentovat nechce....
Uživatelský avatar
czumyl
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 335
Věk: 44
Registrován: 24 lis. 2011, 13:00

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod RottenFox » 09 zář. 2012, 09:21

czumyl píše:A tu sklenici máš úplně plnou? a jak moc to "pěchuješ"? zavíráš teda na to plechový výčko nebo jen igelit s gumičkou? ... mě docela chutná ve fajce i nefermentovanej ..a po dvou nezdařilejch pokusech se mi už moc fermentovat nechce....


Já vemu odpovídající počet listů (odhadem - podle zkušeností, jednou jsem to vážil a mělo to tušim něco kolem 70 g) a listy lehce vkládam do sklenice (asi jako flake do fajfky). Když dojdu k okraji, tak to trochu stlačim (asi tak do 3/4 sklenice) a pak dávam další listy (to už chce trochu silou). Pak to zavřu tim plechovym víčkem a otočim vzhůru nohama. A pak v rozmezí asi tak 2 až tří dnů sklenici otočim zase na dno a pak zas po 2 dnech na víčko.

Hlavně:
Sklenice musí bejt řádně vyvařená (i víčko!)
Listy před politím omáčkou suché a zbavené řapíků
Rozprašovač vymytej horkou vodou
Nemít zadělaný ruce
Aromatizované listy před vložením do klenice řádně odkapané (když list pověsíš, tak z něj nesmí nic ukápnout - já je takhle věšim na den)

Pak se ta plíseň nemá kde objevit - když tam nebudeš mít zárodek, nebo nějakou bažinu, tak se neudělá.


EDIT: na to aukro kašlu, vyberu si z nějakýho e-shopu: http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=strojek+na+nudle&m=f&min=200&max=600&o=3 na těch sedmi stránkách se dá něco vybrat.
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod burdadom » 09 zář. 2012, 10:42

Tak já už taky mám všechno (pár listů) pod střechou, některý mají už krásnou hnědožlutou barvu, ale taky jich pár má ještě zelený fleky. Jak poznám je je list už suchej? Ty co vypadají hezky, tak mají skoro natroud suché řapíky, ale ta blána mezi nima tak suchá neni (nedrolí se). Ještě by mě zajímalo, jak se dělá zpracování typ lano? Stočí se to a lisuje? Díky :)

Byl jsem na dovče v Řecku a projížděli jsme kolem tabákových plantáží. Myslím, že se vůbec nemáte za co stydět :) ty rostlinky byly o tolik menší.. a většina z nich už kvetla :)...
Uživatelský avatar
burdadom
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 265
Věk: 33
Registrován: 15 dub. 2012, 20:55
Bydliště: Čelákovice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod RottenFox » 10 zář. 2012, 13:20

burdadom píše:Tak já už taky mám všechno (pár listů) pod střechou, některý mají už krásnou hnědožlutou barvu, ale taky jich pár má ještě zelený fleky. Jak poznám je je list už suchej? Ty co vypadají hezky, tak mají skoro natroud suché řapíky, ale ta blána mezi nima tak suchá neni (nedrolí se). Ještě by mě zajímalo, jak se dělá zpracování typ lano? Stočí se to a lisuje? Díky :)

Byl jsem na dovče v Řecku a projížděli jsme kolem tabákových plantáží. Myslím, že se vůbec nemáte za co stydět :) ty rostlinky byly o tolik menší.. a většina z nich už kvetla :)...


Ty zelený fleky by mohli bejt zbytky chlorofilu. To se dostává pryč hodně blbě. Jakou blánu mezi řapíkama myslíš? Jinak list je suchej když je hnědej (v nejhoršim případě aspoň žlutej) a voní jako tabák :wink: Správně by to chtělo ještě čas, jak psal Pivař, ale já už něco kouřim. Jinak právě jak psal Pivař, čim dýl to necháš, tim líp.

To lano, případně flake by mě taky zajímalo. Asi to nebude jen tak. Nebo jo? Pořádně to stlačit a nechat uležet?

S tim Řeckem se máš, snad to tam taky příští rok uvidim. :smoke1: Jinak jestli ty kytky nebyli menší proto, že jsou to orienty (Xanthie na kterou mam slíbený semena? :yum: ) . Ale to jen tak plácam. :ok:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Další

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Crawler] a 11 návštevníků