Vlastní tabák II

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod beda » 12 zář. 2020, 13:19

Tome obávám se, že ta nízká potence byla sadbou. Ale jinak, měl jsem to od tebe a nemůžu říct ani prd. Bylo to lehký, ale krásně udělaný.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod basa333 » 12 zář. 2020, 13:24

díky, po pravdě bych to asi ani dnes nedokázal udělat jinak. myslím, že fígl bude někde kolem vybírání zralých listů od spodku rostlin, ale to jsem nějak nepochopil/nepoznal ani tehdy, ani bych to asi nedokázal dnes. i na tom videu je vidět, že to nějak berou odspod, ale čert ví, jaký je to druh, chtělo by to dlouhou praxi a nasadit několik druhů najednou, já dělal jen Va. jsem zvědav, jak rodix dopadne.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod rodix » 12 zář. 2020, 20:28

Tak já potom nevim.. je tu tolko faktorov ako sa to môže pokazit... k tomu videu, na 80% to bude nejaka odroda na cigare kedže tie listy niesu tak výrazne žilnaté. A tiež som si všimol že aj proces schnutia je odlišný od toho v ako štádiu ten list zberám.. Pri spodných listoch som to nejako nerozdeloval, ale pri zbere strednej vrstvy som trhal listy na etapy podla toho ako ktoré majú aký odtien zelenej. (Snažil som sa počkať do svetlozelenej) Malo to velký vplyv pri strate chlorofilu.
Mimochodom dneska som začal stredné listy ktoré už mám usušené VIRG./KENTAC. ukladať do bední a dal som ich do pivnice (sklep).. Zajtra idem na to.
rodix
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 37
Věk: 37
Registrován: 09 čer. 2020, 11:49

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod rodix » 05 říj. 2020, 09:26

Zdar, tak k môjmu experimentu s tabakom, spracoval som jednu polovicu úrody ktorú som už mal usušenú zvlášť z povale a z zvlášť z garáže (spodnú a strednú vrstvu) (hornú nechávam ešte presušiť nakolko som ju zberal ovela neskôr).
Z tejto polovice som jednu polovicu maceroval, druhú som nechal tak ako surový usušený tabak. Zmiešal som zmesi 50/50 Virg.Kentac. tabakov z oboch vrstiev a dal som na kostovku asi 5 ludom. Je to vraj fajčitelné, ale vraj dosť slabé. ako light cigarety.. dvaja to ani necítili. V prípade macerovaného tabaku to bolo ešte slabšie a jemnejšie. (Ja som si z toho potiahol no skoro som sa zadusil ale to preto že ja nefajčím :mryellow: :roll: ) ale pre fajčiarov to bolo slabé. V takom prípade hornú vrstvu už nebudem ani macerovať ako som mal v pláne.
Včera som zvesil druhú polovicu úrody ktorá sa mi sušila, orezal stredové žily a každú vrstvu z každej odrody som natlačil do sklenených pohárov ktoré som uzavrel a dal do fermentátora. Podstate som z každého urobil po 3 poháre na rozdielnu dĺžku fermentácie (2 týždne, 1 mesiac, 1-1/2 mesiaca) a pri rozdielnej teplote. V dvoch komorách kde som nastavil teplotu na 35-38° a druhá má teplotu 48-50°.
Tak uvidím či mi to nezhnije. Počkal som si na vlhké hmlisté počasie z ktorého boli listy perfektne vláčne a vlhké takže som ich nemusel nijako vlhčiť a dalo sa s nimi dobre pracovať (V prípade listov v garáži)
Listy z povale som musel dať do pivnice kde mi behom noci zvlhli.
rodix
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 37
Věk: 37
Registrován: 09 čer. 2020, 11:49

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod BATRACHOS » 05 říj. 2020, 16:26

No tak na to jsem moc zvědav ... tady se mi zdá, že začíná kámen úrazu. Jestli zvládneš fermentaci, tak jsi došel asi nejdál.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod basa333 » 11 říj. 2020, 08:19

rodix: to v podstatě koresponduje s mými zkušenostmi. chuť jakž takž ujde, ale nemá to vůbec žádné volty. tipuji, že fermentace proběhne bez problémů (jako i u mě), ale výsledek se ani pak moc neliší. někde je zásadní chyba (sběr pečlivě vybíraných listů. zpracování podle odrůd?), kterou bychom ale asi odladili jen návštěvou nějakého pěstitele v německu nebo švajcu, který tomu opravdu rozumí. já už dnes na to asi nemám ten správný drive.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod rodix » 12 říj. 2020, 08:01

basa333 píše:rodix: to v podstatě koresponduje s mými zkušenostmi. chuť jakž takž ujde, ale nemá to vůbec žádné volty. tipuji, že fermentace proběhne bez problémů (jako i u mě), ale výsledek se ani pak moc neliší. někde je zásadní chyba (sběr pečlivě vybíraných listů. zpracování podle odrůd?), kterou bychom ale asi odladili jen návštěvou nějakého pěstitele v německu nebo švajcu, který tomu opravdu rozumí. já už dnes na to asi nemám ten správný drive.



Veľmi som zvedavý na tú fermentáciu aj ja.. ako ten surový spracovaný tabák má super vônu, vonia po ovocí ako slivky a dym tiež ako klasické cigarety.. len je to chutovo slabé. Ešte premýšľam, že to zmiešam všetko dokopy (surový spracovaný) do pohára a aj to dám do fermentátora čo to urobí.. či to bude mať nejaký efekt oproti listovej forme alebo ne.
Včera som to kontroloval, v prípade prvej komory 35-38° som 2 poháre vyhodil lebo mi to chytilo plesen od spodu v pohári. Ale skôr to pripisujem tomu že som to vložil do mokrého pohára. v druhej komore 48-50°zatial nič neplesnivý (po týždni).
rodix
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 37
Věk: 37
Registrován: 09 čer. 2020, 11:49

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 17 říj. 2020, 09:29

Pokud je to slabé jen v chuti tak to může být nedostatkem odrůd, cigaretové tabáky jsou obvykle směs několika odrůd Va, Burley a orientů. Pokud je to slabé nikotinově tak fermentací to ještě zeslábne.
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Wimshurst » 25 říj. 2020, 09:56

Pokud preferujete nikotin, hodne nikotinu, je vyborna ale samostatne nekouritelna odruda "Pueblo".
Letos mi nejak nevysla, nebo ji neco sezralo, ale loni sem pueblo mel, spatny rok, stejne jako tento, ale to ma silu, ze to vystreli dekl.
Staci to jen do zluta ususit, pridava se to tak max 2-5% do cehokoliv a doda to nikotinu habadej, samostatne se to kourit neda, je to priserne silne, staci jeden prask a smrtka si brousi kosu.
Tabak tohoto typu nevoni nijak vabne, ma to mysinovou vuni, spis oder mysi nory. Uz pri samotnem sberu, kdyz si nedate rukavice, se normalne citelne clovek nahuli, co sem teda necekal.
Tabak odrudy hopi, mi nikdy nevzesel, pripominal mi spis klasicky selsky tabak, mozna se mylim.
Uživatelský avatar
Wimshurst
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 29
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2015, 11:50
Bydliště: Blava

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Jack.Grave » 25 říj. 2020, 12:21

Chm podle toho co popisuješ @Wimshurst tak ta odrůda "Pueblo" bude Nicotiana rustica (Tabák selský).
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod rodix » 29 říj. 2020, 21:32

Zdar ludia, tak k mojmu tabaku.... tento týžden som preriedil ešte asi polovicu ktorá mi splesnivela z oboch komor fermentátora :/ (nakladal som tie tabakové listy do mokrých pohárov kde som si myslel že tu vlhkosť vsáknu do listov, no bohužial ne) väčina čo mi ostala a ešte čo som dokladal, som si dal tú námahu pri ukladaní aby boli poháre suché a listy iba vláčne bez náznaku mokrých častí. Pretože pred spracovaním pol dňa som listy ešte striekal vodou aby zvlhli a dalo sa s nimi ešte lepšie pracovať (zatial bez náznaku presnivosti).

Z pohárov ktoré boli v poriadku a formentovali sa v rovnakej dĺžke cca. 3 týždne, som odobral listy a zmiešal som ich v pomere 50/50 , Virg /kentac. z každého spodnú,strednú, hornú vrstvu.
taktže som mal vzorku listov z komory 35-38° a 48-50°. Tieto 2 kopy som zmixoval podla komory v ktorej boli a urobil cigarety cez roller.
Fermentujú sa mi aj tabaky ktoré som maceroval, s tým rozdielom, že macerovaný tabak bol už narezaný a ziemšaný 50/50 virg. kent. v pohároch tiež v oboch komorách. Tak isto som odobral a urobil cigarety.
dal som to otestovať 4 fajčiarom ktorý mi dali zaujímavý verdikt. (tí istí ludia ako predtým)

1 zmes : virg./kent. surový tabák, zmes 50/50 zo všetkých vrstiev fermentované pri teplote 48-50° = tabak bol porovnatelný zo surovým nefermentovaným, čiže lahký a vraj pripomína slimkovú light cigaretu niektorý ani necítili že by ju fajčili
2 zmes : virg./kent. surový tabák, zmes 50/50 zo všetkých vrstiev fermentované pri teplote 35-38° = cigareta bola o dosť silnejšia a všetci ju už cítili a jeden kamoš čo fajčí camelky ju pripisoval dosť podobnej chuti. Ďalší vravel že je silnejšia ako čo fajčí cigarety až mierne štípe v hrdle od polovice.
3 zmes : virg./kent. macerovaný tabák, zmes 50/50 zo všetkých vrstiev fermentované pri teplote 48-50° = tu bola cigareta chutovo u všetkých takmer rovnaká ako v prípade zmesy č.2 len nemali pociť štípania v hrdle a na jazyku (vraj jemnejšia ale že ju dobre bolo cítiť)
4 zmes : virg./kent. macerovaný tabák, zmes 50/50 zo všetkých vrstiev fermentované pri teplote 35-38° = táto zmes bola tiež rovnaká ako zmes 3, ale cítili štiplavosť trošku viac.

Takže čo som usúdil z názorov fajčiarov, že fermentácia surovných listov mi tabák zosilnila v slabšej komore (35-38°) a v prípade macerovaného tabaku bol efekt lepší zo silnejšej komory (48-48°) všetky tabaky som každý den kontroloval a pretáčal. Ešte som dal do fermentátora už zmer surových spracovaných tabakov ako v prípade macerovaného virg-kent. do oboch komôr tak uvidím aký efekt to bude mať.
Každý tabák, zvlášť tieto spracované nasekané sa snažím pri kontrole otvoriť a odvetrať pretože hlavne prvý týžden tam vzdnikajú dosť intenzívne pachy po čpavku.
Každopádne nechám všetko ešte aspon 2 týždne nadalej fermentovať a potom urobím experiment s cigaretami a "degustáciou" ešte raz, či bude nejaká zmena, budem informovať.
rodix
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 37
Věk: 37
Registrován: 09 čer. 2020, 11:49

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod rodix » 29 říj. 2020, 21:37

PoKlaT píše:Pokud je to slabé jen v chuti tak to může být nedostatkem odrůd, cigaretové tabáky jsou obvykle směs několika odrůd Va, Burley a orientů. Pokud je to slabé nikotinově tak fermentací to ještě zeslábne.


máš pravdu, asi tomu chýba ešte aspon jedna odroda tabaku... 2 sú na cigaretovú zmes asi málo.
rodix
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 37
Věk: 37
Registrován: 09 čer. 2020, 11:49

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod basa333 » 30 říj. 2020, 08:04

ještě by mě zajímala bilance, kolik času jsi tomu už věnoval. pokud ten čas máš, je to asi jedno, ale já jsem si jako soukromník vyhodnotil, že je asi tak 10x levnější si koupit hotový tabák, na kterém si pochutnám. jako rozumný kompromis bych viděl nákup tabákových listů na e-bayi, které jsou i s řapíky, tedy nejsou deklarovány jako kuřivo a mohou se legálně vyvážet jako dekorace. s těmi pak už je snad možné smysluplně pracovat a kombinovat je do směsí atd.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod rodix » 30 říj. 2020, 09:50

basa333 píše:ještě by mě zajímala bilance, kolik času jsi tomu už věnoval. pokud ten čas máš, je to asi jedno, ale já jsem si jako soukromník vyhodnotil, že je asi tak 10x levnější si koupit hotový tabák, na kterém si pochutnám. jako rozumný kompromis bych viděl nákup tabákových listů na e-bayi, které jsou i s řapíky, tedy nejsou deklarovány jako kuřivo a mohou se legálně vyvážet jako dekorace. s těmi pak už je snad možné smysluplně pracovat a kombinovat je do směsí atd.


najviac času mi zabralo asi to spracovanie listov.. od zberu po sušení až po rezanie. S týmto som zabil celý víkend, ale bolo to na etapy takže som si tu prácu rozdelil podla vrstvy listov. Spodné listy jeden víkend, stredné ďalší... atd..
Ja to celé beriem čisto ako experiment, ako som spomínal, dostal som semena tabaku tak som to zasadil do sadenic a už to išlo.. Mám dosť volneho času a záhradu kde by aj tak skončila kukurica ktorá nám ide už cez uši :)
rodix
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 37
Věk: 37
Registrován: 09 čer. 2020, 11:49

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod rodix » 30 říj. 2020, 15:06

prikladám fotky z fermenátora, s oboch komor..
Obrázek Obrázek Obrázek
rodix
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 37
Věk: 37
Registrován: 09 čer. 2020, 11:49

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků