Vlastní tabák II

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Wimshurst » 17 led. 2016, 10:46

Mam dalsi otazku.
Jak tabak skladovat.
Ja sem prisel na methodu, ktera je prostorove prijatelna, ale ma to sve ale.
Tabak, ktery se mi podarilo vyfermentovat, nebo upect, pripadne jinak sem ho upravil-popravil a je vhodny na koureni, narezu do formy, jak bude pouzit, tedy dymka, nebo cigarety.
mirne navlhceny, pripadne i ususeny, nacpu do velkych sklenic ze sroubovacim uzaverem, dofouknu trochu argonu, pak jeste jednou, protoze Ar je tezky plyn a vytlacuje vzduch z lahve.
Pak to strcim do trouby a zahreju na 110°C cca 15min a necham tak.
Ale uz se mi stalo, ze nektery, zejmena vhlky tabak zacal mit plisen.
Nektere vzorky prezily i nekolik let bez ujmy.
Ale co z listy, ktere by meli zrat nekolik let?
kdyz je necham povesene v stodole, zaprasi se a v lete uschnou. V zime promrznou.
Co stim?
Ususene v pytlech zatuchaji.

A co mam udelat z tou havanou, ktera je lepkava?
Neni tu na to uzrani, bohuzel klima.
Energeticke naroky na proces, by prevysili mnohanasobne cenu hotoveho produktu z nejistym vysledkem.

p.s.
tabakova semena, sou dobry obchod.
Ja sem na letosni rok objednal a sem zvedavy, co stoho bude.
Uživatelský avatar
Wimshurst
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 29
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2015, 11:50
Bydliště: Blava

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 17 led. 2016, 12:48

Jelikož plísně nerady podtlak, natož vákuum tak skladuji lupení ve Vákuových pytlech, na řezaný tabák bych doporučil výrobu vákuovačky :wink: Jednoduché zařízení na které jsem za korunu na Aukru koupil starou festovní nožní pumpu, (jen se obrátí obrátí píst a změní se funkce) k tomu jeden zpětný ventil, jeden kulový kohout a třeba skleněný zvon jaký se užíval na velkých světlech v průmyslu a pod. Lze posléze užívat i ke konzervaci potravin, funguje skvěle (kysané zelí, uzené maso, klobásky, nesterilované čalamády atd.) :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Wimshurst » 10 úno. 2016, 21:01

Ja mam vyvevu, to sem neskousel, bal sem se, ze tabak bude poskozeny, kdyz ho vyvakuuji.
Vyveva je ale velmi silna, je urcena k naparovani kovu, i kdyz nezapnu molekularni cast, tak ten prvni mechanicky stupen, udela moc velke vakuum.
I pri zalevani traf a pod. musim velmi opatrne jehlovym ventilem hlidat, aby mi nezacal zalevaci roztok penit.
Pri penetraci a stabilisaci dreva, se mi stalo, ze nejaka vlhkost ve dreve udelala prask a drevo se rozletlo ve zvonu.
vyzkousim, napisu jak sem dopadl.
Podle mne, by melo byt mozne, ze by se dal suseny tabak vyvakuovat ve sklenici a vicko by melo pak drzet jak pribite.
Je docela mozne, ze se tak zbavim te lepkavosti, toho havanskeho tabaku.
Dik za inspiraci.
:ok:
Uživatelský avatar
Wimshurst
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 29
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2015, 11:50
Bydliště: Blava

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 11 úno. 2016, 08:58

Vákuovat tabák do sklenic můžeš i vlhký, tak aby byl pružný a nelámal se (cca 12 % vody) je to málo vlhké jak pro fermentaci tak pro plísně. Vydrží léta a dokud víčko těsní není se čeho obávat. :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Rigolleto » 13 úno. 2016, 21:22

Dobrý den, velmi rád bych si také vypěstoval nějaký dýmkový tabák. Nevím ale kde se dají koupit jeho semínka. Natrefil jsem jen na https://www.semenaonline.cz , ale jejich nabídka mne nijak neuchvátila. Prozradili by jste mi kde tabáková semínka kupujete vy ? :pray: Omlouvám se, snažil jsem se najít odpověď ve straších příspěvcích ale po 15 stránkách jsem to vzdal. :D
Rigolleto
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 23
Věk: 31
Registrován: 26 zář. 2015, 22:33
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod muf » 14 úno. 2016, 08:13

ano
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 14 úno. 2016, 08:22

Hnedle na předešlé stránce Tabáková semena :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Rigolleto » 14 úno. 2016, 08:56

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: aha, děkuji
Rigolleto
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 23
Věk: 31
Registrován: 26 zář. 2015, 22:33
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod faso_1 » 09 bře. 2016, 19:57

No chlapi, uz ste zacali vysadbu? :think:
faso_1
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 09 dub. 2015, 09:52

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 09 bře. 2016, 22:57

Já mám již vyseto, chci letos sázet začátkem května, Pankrác, Servác ani Bonifác se tu léta neukázali a meteorologové tvrdí, že El niňo bude řádit ještě dvě léta :palm: Moc nerad bych dopadl jako loni :cry: :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod isdavid » 11 bře. 2016, 19:39

:D :D :D už mám zasazeno 8 dní..... heč!
Celkem 150 kousků.... možná letos stihnu zase dvě ourody.
Uživatelský avatar
isdavid
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 63
Věk: 77
Registrován: 04 kvě. 2012, 19:44
Bydliště: Kladno

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Mard » 25 srp. 2016, 14:29

Vážení diskutéři, mrzí mne, že téma vlastního tabáku usnulo. Poslední dva roky jsem několikrát pročetl první i druhý thread (btw namáhavé a časově náročné) a nalezl spoustu zajímavého. Já osobně jsem bohužel nekuřák, ale pro svého otce se pokouším ze zvědavosti vyrobit dýmkový tabák. Třeba se mi to za pár let v důchodu také bude hodit :-)
Zde v počátcích byla velká skepse o možnostech výroby dýmkového tabáku, ale rottenfox a pivař úspěšně pokročili i v tomto směru. Zejména pivařovy experimenty s toustováním tabáku přinášejí kvalitativní změnu. Rovněž jsem zkusil rottenfoxův postup s vlhčením tabáku alkoholem a vícedenním odpočíváním a sušením. Nicméně výsledek stále nebyl dle mých představ. Tak jsem v průběhu letošního roku experimentoval s různými postupy. Našel jsem možné kvalitativní zlepšení související s využitím tlaku.
Postup: použil jsem kvalitně usušené listy Viržinského tabáku (barva do hněda, bez zelených fleků) a následně fermentované po dobu 3 týdnů (43-45C, mírně vodou zvlhčené listy bez přístupu vzduchu v evakuovaných nádobách, a občas se evakuuje vzniklý amoniak) se řádně navlhčí parou (parní vařič, cca 10 minut), sbalí se do malého kvádru (listy lze proložit papírem na pečení pro snadnější separaci), kvádr se obalí papírem na pečení a zabalí do potravinářské fólie. Následně se silně slisuje mezi dvě kovové desky (použil jsem tesařskou spojku) stahované šrouby. Celý tento "lis" i s obsahem se vloží do tlakového hrnce na podložku (aby byl nad hladinou vody) a následně se tlakuje 80 až 100 minut na velmi mírném ohni. Poté se nechá papiňák pomalu vychladnout a následně se tabák vyjme z lisu. Naleznete překvapivou tmavě hnědou hmotu s tabákovou vůní, kterou po separaci do řezatelného materiálu (max. 3 slisované listy na sobě) nařežu na nudlovači. Výsledek mi osobně dobře voní a též kouř z tohoto tabáku nevoní špatně. Otec (amatérský kuřák, žádný odborník) si výsledek pochvaluje. Možná by bylo dále vhodné materiál nějak parfémovat (vanilka, rum, cherry, mentol atd.), ale zatím jsem to nezkoušel. Jsem přesvědčen že jen kvalitní výchozí materiál může být vylepšen parfémizací a proto zatím spekuluji s čistým tabákem.
Uživatelský avatar
Mard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Věk: 63
Registrován: 25 srp. 2016, 13:40

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 27 srp. 2016, 19:08

Mard píše:Vážení diskutéři, mrzí mne, že téma vlastního tabáku usnulo. Jsem přesvědčen že jen kvalitní výchozí materiál může být vylepšen parfémizací a proto zatím spekuluji s čistým tabákem.

Buď zde vítán. Když vono je to pořád dokola, zaset, vysadit, sklidit :wink: tedy pokud je co sklízet. Kvalitní materiál je základ bez kterého nic světoborného nesvedeš, proto mají soudruzi z jůesej tak skvělé blendy, kvalitní listí které nechají pár let poležet. Přeji mnoho pěstitelských a blenderských úspěchů :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod petr459 » 27 srp. 2016, 19:36

Budu ti držet palce, ať se vše daří.
petr459
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 563
Věk: 49
Registrován: 27 lis. 2014, 23:55
Bydliště: Praha 13

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod RottenFox » 02 zář. 2016, 07:30

Tabák již dva roky nevysévám, nepěstuji.
A klucí stejně pořád tak porůznu, pokoutně,
sem tam, sami od sebe,
vyrostou.
Obrázek
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků