Vlastní tabák II

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Bob76 » 02 srp. 2018, 09:36

haluzak píše:Vážně nejsem paranoik, ale taky nejsem ovce, vím co jiní ani netuší



Být paranoik neznamená,že po Tobě nejdou :mryellow:
Chlapi nepijte ten alkehol na tom slunku,vidíte co to s Vama dělá :mryellow:
Uživatelský avatar
Bob76
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2256
Věk: 47
Registrován: 31 led. 2012, 21:23
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod charpentier » 04 srp. 2018, 14:57

Ještě jeden efekt je třeba zmínit. Při prvním pokusu s vlastním tabákem jsem si popálil hubu jako nikdy. Zjistil jsem to až druhý den. Nejspíš jde o zásadité ph air cured tabáku, oproti mírně kyselému ph flue cured VA, co se prodává. Další pokus až za pár měsíců.
Uživatelský avatar
charpentier
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 94
Věk: 46
Registrován: 08 čer. 2007, 14:04
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod RottenFox » 11 srp. 2018, 17:23

Ono taky jde možná i o to, že ten tabák není ničím "zjemněný", jako ten, co koupíš. :-)
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod charpentier » 12 srp. 2018, 21:06

Je to možné. Je to daň za nedočkavost, prostě nešlo odolat. Air cured se běžně používá až po letech zrání. Nicméně obsah aromatických látek by se neměl moc měnit a s aromatem jsem spokojen. Snad na to nebude potřeba si pořídit plechovou hubu.
Uživatelský avatar
charpentier
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 94
Věk: 46
Registrován: 08 čer. 2007, 14:04
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod charpentier » 04 zář. 2018, 21:16

Jen abych se pochlubil, zvlhčuji usušenou úrodu. Když listy navlhnou, jde z nich krásná jemná vůně. Listí mi rozhodně přijde použitelné, otázka bude jen čas. Ta vůně je přímo omamná. To nemůže dopadnout špatně.
Uživatelský avatar
charpentier
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 94
Věk: 46
Registrován: 08 čer. 2007, 14:04
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Jiří Jackiv » 13 říj. 2018, 12:56

Zdravím všechny vespolek. Velmi dlouho jsem zde na fóru nepřispíval, leč celkem pravidelně se zde zastavuji a sosám vědomosti z dýmkařského světa. Právě téma vlastního tabáku patří k těm nejnavštěvovanějším. A z vděčnosti ke všem, kteří se o své zkušenosti dělí s ostatními, chci i já přispět svou trochou do mlýna. O pěstování tabáku jsem se před léty také snažil, ale bezúspěšně, ale tento rok mi to nedalo a pustil jsem se do výsadby. Sehnal jsem semena VA 116. O čem chci psát je fermentace. Zde na fóru je spousta návodů, celkem složitých na výrobu zracích skříní s rosením, atd. Já jsem ale zkusil jít jinou cestou. K mým tabákovým stálicím patří Hal a Old Gowrie, které mi vůní připomínají kvalitní siláž, nebo senáž doplněnou vůní kvasícího medu a čerstvého chleba. A právě článek o přípravě siláže mne přivedl k mému pokusu https://uloz.to/!uc52gYuVX4Hv/6-2010-pr ... -a-kol-pdf . Siláž je vlastně také fermentace bez přístupu vzduchu, ale s čerstvou zelenou hmotou. Já jsem nechal listy tabáku sežloutnout,odřapíkoval jsem je a nacpal do trubky, kterou jsem z obou stran utěsnil špunty a zalisoval svěrkou image_id: 26725. Ten kdo si blenduje vlastní směsi, toto zařízení zná. Fermentace probíhala při pokojové teplotě. Po deseti dnech jsem tabák vyndal, zkontroloval a byl jsem mile překvapený, barvou image_id: 26724. Vůně nebyla silážová, ale nejvíce mi připomínala nedozrálý doutník. Při kouření vzorku jsem cítil v chuti drsnější IF. Byl jsem velmi spokojený, protože i síla byla víc než dobrá. Tabák jsem nechal dva dny proschnout, postříkal jemně roztokem vody a třtinového cukru a nechal jsem ho znovu v trubce fermentovat dvacet dní. Dnes jsem tabák vyndal image_id: 26726. Opět o něco ztmavl, vůně je krásně tabáková. Hal, ani Gowrie to nebude, ale silně mi připomíná Dark Birdd´s eye. Jak vůní, tak chutí. Dokonce i dozvuk v puse po dokouření je doutníkový tak jak u Dark Birdd´s eye. Určitě tento způsob stojí za různé pokusy. Příští rok bych chtěl zkusit zalisovat i čerstvé zelené listy. Třeba se chlorofyl odbourá i tímto způsobem.
Uživatelský avatar
Jiří Jackiv
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 214
Věk: 54
Registrován: 26 říj. 2007, 07:25
Bydliště: Osvětimany

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 29 pro. 2018, 14:06

Mám pár konkrétních otázek ( vlákno jsem si poctivě přečetl).

Doporučíte mi prosím semena tabáku (odrůdy), které se nemusí fermentovat a můžu je pěstovat v okně/ v zimní zahradě od ledna?
Pokud to nejde, tak to nejde.

Jaká je výnosnost - vzrostlá rostlina -> gramy tabáku?

Jsem docela úspěšný pěstitel pálivějšího chilli, tak bych si rád rozšířil domácí plantáž o tabák
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Jiří Jackiv » 05 úno. 2019, 20:25

Zdravím. Kuřáci cigaret tvrdí, že bez fermentace je kouřitelná snad jen VA. V dýmce mi ale nechutnala, takže jsem fermentoval. Ostatní druhy krom orientu, který se ale používá hlavně jako koření do směsí, se fermentuje vše. S ostatním ti neporadím.Zkouším pěstovat jen venku.
Uživatelský avatar
Jiří Jackiv
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 214
Věk: 54
Registrován: 26 říj. 2007, 07:25
Bydliště: Osvětimany

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 06 úno. 2019, 17:37

Ač jsou papriky a tabák stejné čeledi - lilkovité, tak přeci jen mají odlišné nároky. Tabáček je bujně rostoucí kytička, od výsadby sazenic jsou za 55 - 80 dnů (podle odrůdy) zralé lupeny což papriky ne. Proto se také vysévá o jeden až dva měsíce později než papriky. Odrůdu si vyber podle množství prostoru který jim chceš věnovat, orienty mají rozestup 50 - 60 cm, velkolisté odrůdy 100 - 120 cm. Výnos je cca 100 - 300 g suchého listí z kytky podle odrůdy a podmínek které jim vytvoříš. Pokud necháš listy tři roky ležet tak nemusíš nic fermentovat, ve světě fermentují jen Cavendish, orienty nebo Perique.
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 08 úno. 2019, 22:38

Děkuji! Takže pořídím virginie a nechám tři roky ležet.. :joy:
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Lovec » 13 úno. 2019, 22:44

Pánové můžete mi doporučit nějakou chuťově osvědčenou odrudu virginie? I když v konečném důsledku je mi celkem jedno jestli Va, Bur, nebo oriental, stačí mi že vám chutnala. :smoke5:
Plánuji nákup na tabakova semena ...
Uživatelský avatar
Lovec
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 286
Věk: 37
Registrován: 02 srp. 2014, 11:47
Bydliště: Havířov

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 14 úno. 2019, 16:25

Má nejoblíbenější odrůda je African Red, vysoce produkční, dá se kouřit jako jednodruhová, nikotinově výživná a chutná :joy: ovšem v blendu s burley evetuelně orientem je lepší. :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Jiří Jackiv » 16 úno. 2019, 14:02

Nemáš PoKlaTe zkušenosti s VA116 v porovnání s tím Afrikan redem? Kupoval jsem tu 116 na stejných stránkách. Část jsem fermentoval, jak zmiňuju výše, část jsem nechal jen uschnout a odležet. Dnes koštuju nefermentované půlroční vzorky a chutná to kupodivu hodně dobře. Chvílemi je cítit trochu drsnosti, ale jinak příjemná tabáková chuť VA. Jak píšeš, dát tomu delší čas, tak to bude asi lepší a lepší.
Uživatelský avatar
Jiří Jackiv
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 214
Věk: 54
Registrován: 26 říj. 2007, 07:25
Bydliště: Osvětimany

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 16 úno. 2019, 18:03

Ano, pěstoval jsem ji také a ještě mám dostatečnou zásobu, je fakt, že půl roku je proklatě málo ale v začátcích to jinak nejde.
African red je dle mých chuťových buněk lepší než Va 116 :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Jiří Jackiv » 16 úno. 2019, 19:36

Dík za info. Vyzkouším :smoke5: .
Uživatelský avatar
Jiří Jackiv
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 214
Věk: 54
Registrován: 26 říj. 2007, 07:25
Bydliště: Osvětimany

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků