Switch to full style
Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.
Odeslat odpověď

Re: Vlastní tabák II

16 led. 2017, 21:32

v tom případě doporučuji si jej odblokovat, mě se načetl bez potíží, dokonce nezvykle rychle :think:

Re: Vlastní tabák II

17 led. 2017, 16:50

image_id: 24998
:think: můj PC tvrdí, že to funguje. :smoke5:

Re: Vlastní tabák II

31 črc. 2017, 12:35

Tak letos jsem zkusil i odrůdu Kentucky a jě nějak rychle. Minulý týden už jsem začal sušit a naskákaly mi na něm překvapivě plíšňové fleky (malé černé tečky, není to běžná plíseň šedá). Tak jsem ho dal ven na sluníčko a krásně zežloutl a šíření plísně se okamžitě zastavilo. Připará mi tedy, že na rozdíl od Virgínie a Orinoco ty listy Kentucky budu muset sušit venku na slunci. Letos jsem zasadil ještě Latakii a Maryland ale ty ještě nedozrály a mají tak 4-6 týdnů čas. Ta rychlost dozrání u té Kentucky mne opravdu překvapila a ta plíseň také :-(

Re: Vlastní tabák II

31 črc. 2017, 15:15

Mard píše:Tak letos jsem zkusil i odrůdu Kentucky a naskákaly mi na něm překvapivě plíšňové fleky (malé černé tečky, není to běžná plíseň šedá).

S největší pravděpodobností to není plíseň ale jak už jsme tu několikrát psali důsledek prudkého nárustu hladiny přízemního ozónu. Při teplotách nad třicet stupňů Celsia poškozuje a deformuje listy, zastavuje růs :palm:
Teplota. Nepříjemně se potvrdila i skutečnost, že v letních dnech, kdy je překročena průměrná teplota 30 °C, vzrůstají průměrné koncentrace ozonu o 40 až 50 µg/m3.


image_id: 25652a tohle ještě bylo v pohodě :wink:
Bohužel žiji v oblasti s extrémně vysokou hladinou O3 a potýkám se s tímto problémem už třetí sezónu. V r. 2015 jsem čet, že se tohle bude dít v létech 2015 - 16 - 17 díky jevu El níňo, tak doufám, že se dočkám zase slušných úrod. :smoke5:

Re: Vlastní tabák II

19 zář. 2017, 18:48

Nabízím svoji tabákovou knihovnu. Mohla by vrhnout určité světlo na zde diskutovaná témata. https://uloz.to/!8xEdlk5jnEAD/t-rar

Re: Vlastní tabák II

03 říj. 2017, 12:19

Ahoj, jsem tu novej... Léta si pěstuju vlastní tabák, podle všeho viržinskej. Před moc, moc lety mi přivezl semínka z Kuby kamarád, kterej už tady není... Vždycky jsem to sklidil, pověsil a když zhnědnul, usušil. Jenže rychle vyhoří a nijak moc nechutná :( Jsem inv. částečnej důchodce a ceny tabáku v obchodě jsou obludný, proto mám radost když sklidím hafo, jako se povedlo letos.
Chci se zeptat, určitě se dá nějak vylepšit... Kdysi jsem si naběh, někdo mi poradil že ho mám nacpat do zavařovaček a výsledek byla kvalitní siláž :(
Kdysi dávno jsem kupoval Tarase za 14 kč a lil jsem do něj rum. Jenže dneska je i ten rum drahej a do tabáku mi to přijde škoda...
Taky jsem si kupoval červenou Amforu, všem to vonělo, jen já to při kouření necejtím. Pak na čas zmizela a když se znovu objevila, nebylo to už ono.
Je mi jasný, že určitě tady na fóru někde dobrý rady budou, ale na prohledání budu mít čas až za dlouhejch zimních večerů...

Re: Vlastní tabák II

11 říj. 2017, 21:04

Hlavně jde jde o správnou volbu výrobního postupu. To, co se většinou radí v příručkách o pěstování tabáku je air curing. To se ale používá hlavně pro doutníkový tabák spolu s dlouhým odležením a fermentací (a ta fermentace nemá probíhat na topení ve flašce). Navíc se tady opomíjí první významný krok, žlucení - rozklad chlorofylu ( visící tabák většinou uschne dřív, než správně zežloutne - správné žlucení je v balíku s častým překládáním, přehřívá se to).
Tabák do cigaret / VA do dýmky je z většiny flue cured. To je zpracování za použití teplého vzduchu. První fáze žlucení za teploty cca 35C, druhá fáze zahřívání a vysušování (fixace a schnutí), třetí fáze vysušení stopek a překročení teploty denaturace enzymu oxidázy (stabilizuje tabák v žádoucím stavu s maximem cukru)
To je asi poměrně těžké v domácích podmínkách dosáhnout, kvůli potřebě dostatečně pomalých změn teploty a hlídání správné vlhkosti, rád bych pro příští rok připravil zařízení, které to zvládne.

Re: Vlastní tabák II

12 říj. 2017, 07:21

Ira píše: Léta si pěstuju vlastní tabák, podle všeho viržinskej. Vždycky jsem to sklidil, pověsil a když zhnědnul, usušil. Jenže rychle vyhoří a nijak moc nechutná :

Chce to směs vícero druhů tabáku, jednodruhové skutečně nejsou ke kouření. Já před léty začínal s osmi odrůdami a postupně redukoval, do dýmkových směsek pěstuji pět a do cigaretových tři odrůdy. African red, Maryland a Perique. Semena na příští sezónu mohu dodat. :smoke5:

Re: Vlastní tabák II

12 říj. 2017, 09:08

A furt to mícháš s komerčním tabákem / doutníkem, nebo už máš kouřitelnou čistou domovinu?

Re: Vlastní tabák II

12 říj. 2017, 14:41

Myslel jsem, že cigaretový tabák je hlavně burley?

Re: Vlastní tabák II

12 říj. 2017, 15:35

Příklady směsí
https://www.leafonly.com/blending-tobac ... rettes.php

Re: Vlastní tabák II

12 říj. 2017, 20:47

Ty komerční blendy jsem používal pouze jako koření - aromatizaci, základ byl ve vlastní produkci. Když chci tabák s příchutí doutníku tak použiji doutník, pěstovat ještě kubánské odrůdy a fermentovat je by byl už moc velký opruz. Bohatě mi stačí roční fermentace Perique :smoke5:

Re: Vlastní tabák II

14 říj. 2017, 09:38

O fermentaci a ageingu:
https://uloz.to/!sBwdQZCUpuYk/ind43968481pdf-pdf

Re: Vlastní tabák II

14 říj. 2017, 09:39

A ještě jeden:
https://www.industrydocumentslibrary.uc ... d=fpgv0147

Re: Vlastní tabák II

15 říj. 2017, 17:46

A tady jeden dokument o air curingu:
https://ulozto.cz/!ztx4rMEaUdpf/c183-pdf

Ve stručnosti doporučuje pro začátek curingu podmínky téměř identické s počáteční fází flue curingu (teplota kousek pod 100F a vysoká relativní vlhkost). Pouze to zabezpečí správné žloutnutí a zavadnutí - zde pro případ air cured.
Odeslat odpověď