Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Zagarne » 27 led. 2019, 09:42

Dapr píše:
Tam je tonka?? Njn divám se na tobaccoreviews a je to tak. No tak to musím taky prubnout než Dunhill skončí. Sakra já už vyzkoušel tolik tabáků, kolik jich ještě neznám :palm:

tonka tam neni. myslim, ze byla myslena bylinka, ktera te posadi na zachod :mryellow:
Uživatelský avatar
Zagarne
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 56
Věk: 41
Registrován: 12 pro. 2016, 13:49
Bydliště: Brno

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Dapr » 27 led. 2019, 09:53

A jaká tedy bylinka??? Bylo by vhodné konkretizovat...
Pokud jde o SG 1792, tak ten mne nikdy nikam neposadil (naštěstí), pokud teda hořel, ani silou ani ničím jiným. Právě o to aroma jde, a pokud je zmínka o této bylince i v jiných tabácích, tak jsem automaticky předpokládal přítomnost Tonky (resp.tonkové boby - silovoň obecný) a ta dle tobaccoreviews by měla být přítomna (tonquin flavor). Proto mne to nakoplo hledat i v jiných tabácích, které jsou hořlavější než 1792

Tak jsem to ale z diskuse pochopil, pokud bylo myšleno jinak, tak sorry :roll:
Uživatelský avatar
Dapr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 584
Věk: 51
Registrován: 01 čer. 2013, 20:42
Bydliště: Slánsko

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod klasik51 » 27 led. 2019, 10:49

jorgos píše:Stejnou bylinku obsahuje Dunhill Royal Yacht . U tohoto tabáku mám podobné příznaky jako Tapinek…. :mrgreen:

Tak vidíš Jorgosi, co jsi tou svou poznámkou natropil. :smoke1: :smile:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod jorgos » 27 led. 2019, 12:27

Ano je to Kumarin...
Tabák mně nevadí, ale to aroma... :smoke3:
Uživatelský avatar
jorgos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2647
Věk: 53
Registrován: 28 zář. 2008, 18:37
Bydliště: Znojmo

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod cimba » 11 úno. 2019, 14:48

Obdivuji vás,jak odborně na výši dokážete radit tabáky.Přitom,co člověk,to jiná chuť.Někdo rád holky,někdo vdolky,někdo nepapá maso,někdo naopak zeleninu,ale tabák,to se ví hned.
cimba
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 142
Věk: 58
Registrován: 18 lis. 2011, 18:06
Bydliště: Bor u Skutče.Pardubický kraj

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod PoKlaT » 11 úno. 2019, 16:06

cimba píše:Obdivuji vás,jak odborně na výši dokážete radit

V nouzi dá ti radu každý dobrý přítel, ale málokterý dá ti mouky pytel.
Karel Havlíček Borovský

a nebo
„Udílet rady je vždy chybou, ale dáš-li dobrou radu, nebude ti odpuštěno nikdy.“
George Bernard Shaw
:wink: :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod klasik51 » 13 úno. 2019, 18:22

Cimbo, srovnáváš nesrovnatelné. Poradit a napsat co má kdo rád, to přeci neni totéž. Nebo nechápu souvislost? :think:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Haluziak » 22 úno. 2019, 13:00

Dámy (jestli tu nějaké máme) a pánové,

druhá žádost o radu tentokrát na tabák:
1. raději velmi slabý nebo slabý v obsahu nikotinu,
2. vhodný do první dýmky a k nakuřování (nebo ji mám nakouřit Krakonošem a pak teprve vybírat tabák?),
3. přírodní nebo lehce aromatizovaný do jedné nebo několika z následujících příchutí - kokos, čokoláda, mentol - popřípadě něco na styl rumu,

Viděl jsem i nějakou směs pro začátečníky s Latákií ale nevím jestli je to fakt vhodné pro "nekuřáka"

PS: Jak jsem psal v představení, dýmku mám spíš na večer, ke sklínce na balkóně.
PPS: hledal jsem tady, hledal jsem na tabaky cz, jako první mě zaujal v e trafice DaVinci jen podle jména a pak i podle popisu ale v recenzích nedopadl úplně dobře.

Ďakujem
Uživatelský avatar
Haluziak
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 80
Věk: 35
Registrován: 21 úno. 2019, 16:46
Bydliště: Brno

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Tapinek » 22 úno. 2019, 13:44

Toto tema se tu probira tam a zpatky porad dokola a co clovek, to nazor... ;-)
Nicmene ke Tvym otazkam:
ad 1) Asi bych nezacal zkouset zrovinka s BXX (precejenom pro zacatecnika muze byt problem s pripravou ;-) ), ale jinak bych nikotin asi uplne neresil. Pokud Ti dany tabak prijde moc silny, tak holt priste zkusis neco, co bude slabsi (a obcas jsou spis problemy s hyperventilaci nez s nikotinem).
ad 2) Ja zakuruji rovnou tabakem, co chci kourit a rovnou plnou dymku (ale vetsinou kourim neutraly).
ad 3) Sehnal bych si cistou virzinku (Hal), latakii (GH Balkan mixture) a dobry aromatik (SG Palace Gate), vlozkovku, nebo 3 levny dymky, prubnul bych to a uvidis, co Ti bude chutnat. ;-)
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Dapr » 22 úno. 2019, 18:33

Když jsem začínal, kamarád mi doporučil na zakouření Kentuckýho ptáčka, můj zároveň první tabák. Je docela voňavý, lehký, dobře hoří. Dnes už ale zakuřuju většinou tím, co bude v dýmce zabydleno, buď konkrétní tabák, nebo druh pro které bude dýmka určena (pro přírodní, latakie, mejdla atd.), s tím, že v ní časem skončí z daného druhu nejvíc kouřený, rozuměj oblíbený. Za mne tak asi tak, netřeba za tím hledat rocket science. I když jak se tady o tom debatuje neustále, tak to vlastně rocket science je, čili 100 lidí 100 názorů, každej zakuřuje (a později kouří) na svou hubu, protože ji máme každej jinou.
Uživatelský avatar
Dapr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 584
Věk: 51
Registrován: 01 čer. 2013, 20:42
Bydliště: Slánsko

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Cmunda » 22 úno. 2019, 22:23

Recenze na tabaky.cz bych bral s rezervou. Většinou je píší členové zdejšího fóra, kteří hulí plnotučnější tabáky, takže tyhle lehké aromatiky nejsou jejich šálek čaje. Pokud začínáš s dýmkou, tak bych se v recenzích zaměřil spíš na hoření a močkování. Ze slabých tabáků by do začátku nejspíš šel MB Virginia No 1. Pokud chceš nějaký kokosový aromatik, tak Palace Gate od SG. Výhoda je, že je i v 10g vzorcích, které, pokud mě paměť neklame, v Brně prodávají v IBC, takže kdyby byl na tebe moc silný, tak nemusíš řešit, co s načatou krabkou.
Uživatelský avatar
Cmunda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1244
Věk: 45
Registrován: 18 črc. 2012, 08:57
Bydliště: Znojmo

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod BATRACHOS » 24 úno. 2019, 22:51

Haluziak píše:1. raději velmi slabý nebo slabý v obsahu nikotinu,
2. vhodný do první dýmky a k nakuřování (nebo ji mám nakouřit Krakonošem a pak teprve vybírat tabák?),
3. přírodní nebo lehce aromatizovaný do jedné nebo několika z následujících příchutí - kokos, čokoláda, mentol - popřípadě něco na styl rumu,

Viděl jsem i nějakou směs pro začátečníky s Latákií ale nevím jestli je to fakt vhodné pro "nekuřáka"
Ďakujem


Podívej,

já vím, že ti to připadá poněkud nesmyslné - jako každému, kdo začíná, ale do první dýmky nikdy nebudeš ládovat jeden konkrétní tabák.
Prostě první fajfka je fajfka, kterou zcela určitě nezakouříš jedním tabákem, abys u něj už zůstal.
(Ledaže bys začal kupovat fajfky jak na běžícím páse a tu první si ponechal zrovínka pro ten první tabák, co jsi s ním začínal ... což je pravděpodobnost rovná nule).

Pokud s fajfkou hned neskončíš, tak tě čeká poměrně dobrodružné období nároživého zkoumání a ochutnávání různých tabáků, které bude trvat tak 3-5 let, někoho to dokonce nepustí po cleý život. :lol:

Čili tohle bych být tebou vůbec neřešil ... ono to také pro tebe vůbec nemá význam. Rozdíl chuti tabáku ve fajfce, která je na něj zakouřena, a ve fajfce, kde se kouří "každá pes jiná ves" prostě nepoznáš a bude ti to trvat dejme tomu dva roky, pokud na to máš talent a budeš poctivě bánit aspoň 2-3x týdně, než ten rozdíl oceníš. To je normální, fajfka je jedna z věcí, která dává smysl lidskému stárnutí. Zkrátka o dvacet let později s jistotou víš, že zamlada by sis to tak nevychutnal. :smoke1:

Takže jaká rada: no hlavně zapomeň na to, že ten tabák bude chutnat jako ty příchutě, které zde jmenuješ. Nebude! :naughty:
To je spíš přidaná vůně pro okolí, a celkový dojem, než že by to skutečně chutnalo přesně jako třešně, nebo kokos. Vodní dýmky skutečně chutnají podle své umělé aromatizace, ale to je úplně něco jiného (mj. ve vodnici hoří minimum tabáku, je tam melasa etc. etc.). Čili počítej s tím, že je to úplně jiné, než zatím tvoje smysly měly požnost poznat. Naprosto nová zkušenost. :idea:

Na to ZAKUŘOVÁNÍ (nakuřují se JENOM pěnovky) bych nedoporučil nic, kde je převaha černého cavendishe, to je takový lepkavý sladký tabák, který začátečníkům často močkuje, hicuje a hořkne.

Já bych asi souhlasil s tím SG Palace Gate, to má příznivý řez a je to (pro nás fajfkaře) jasně kokosové. Já ovšem kokos kromě čerstvého ořechu v ničem jako aroma rád nemám, takže s tímto tabákem nemám valné zkušenosti. Obecně SG mi pro začátečníka ideální nepřijdou, protože v piksle bývají hooodně vlhké a dále se hooodně liší různé výrobní šarže (každá piksla je trochu jiná aromatizací i kuřáckými vlastnostmi).

Proslulá směs svátečních kuřáků je Skandinavik Mixture, tam je ovšem ten black cavedish, takže se to může lepit etc. Ale asi by ti to chutnalo ...

Kuřácky ideální pro začátečníka je asi Original Choice od Mac Barena, je to i slabé, dobře se nacpává, dobře hoří, ale je to ... no chuť je prostě nic moc.

Já bych být tebou v každém případě vyzkoušel dva 10g vzorky Gawith Hoggarth, a to Ennerdale Mixture (totální englický mejdlák, okamžitě si uděláš představu, co to mejdlák je, a v každém případě v tom kouři hned od začátku něco ucítíš). Když to bude moc silné, tak budeš vědět, že střední síla je na tebe ze začátku moc.
A za druhé od téže firmy Kentucky nougat, to je sice také trochu lepkavé, ale nemočkuje ani omylem, nehicuje a pokud to vyloženě neseškvaříš, tak snad ani nezhořkne. Taková oříškovo-čokoládová příchuť, ořechový likér např. Aromatik, co ho uznávají i vyslovení odpůrci aromatiků. Také ale střední síla.

No a pak bych zkusil vzoreček klasického přírodního tabáku od Rattray´s, Old Gowrie. To je slabší, velmi kvalitně připravená virginie, všechno velmi příhodné pro začínajícího kuřáka ... akorát mně to vůbec nechutná. :| Nicméně poznáš na tom docela ušlechtilou cestou neutrály.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Ferd » 27 úno. 2019, 00:34

Haluziak píše:Dámy (jestli tu nějaké máme) a pánové,..


Co člověk to originál. Docela dobře si pamatuji na své nedávné začátky před pouhými pár desítkami let. Ber v potaz že většina tady radících kuřáku už má hubu léty řádně vyplechovanou. Že časem se citlivost k chutím mění a vyvíjí. Že Čechy-či správně Česko-po vzoru Australsko, Americko, kanadsko...-je na světové špici v kouření. Že mnoho dýmkařů začínalo s cigaretami. A že nikotin je přeci jen návyková látka, kterou časem mozku "zachutná" i bez ohledu na skutečnou chuť :-)

Hledáš slabý tabák co se nikotinu týče. Tipuji že nejsi kuřák cigaret. Začínal jsem s dýmkou stejně, tak si dovolím osobní zkušenost:
Vybral bych tabák obsahující jen minimum Burley (ideálně žádný nebo v kombinaci s Virginií a Cavendishem). Burley nemá sám o sobě chuť ale obsahuje hodně nikotinu. Tím že nemá sám chuť naopak často svádí k umělé aromatizaci.
Vyhnul bych se také Latakiím. Zvlášť pokud ti nějak zásadně dobře nedělá uzená vůně kouře z komína.

Netrápil bych se příliš zakuřováním první dýmky. Já vím, že to je důležité téma. Ale než tabáku přijdeš na chuť, uteče nějaká voda. Jistě se i tvá chuť bude vyvíjet, tabáky párkrát vyměníš. První dýmka je prostě první pokus. Možná s ní uděláš pár chyb. A pokud ti to časem zachutná jistě si koupíš i další. Krakonoši se vyhni. Vyber si tabák, který ti je sympatický vůní (případně i jinak) a prostě jej zkus. A pokud netřídáš zásadně a naprosto chuťově odlišné tabáky (Latakie-mýdlák-německý aromatik) tak to zřejmě ani nezaregistruješ. Daleko důležitější považuji pro začátečníka jen mírné nacpání. A to jak z pohledu zakuřování tak hlavně chuti.

Osobně bych doporučil pro začátečníka slabší aromatik, kombinaci Virginia a Cavendisch (pokud budeš hledat např. na etrafice tak tam ještě rozdělují Cavendish a Black Cavendish-tím se nenech zmást). Ideální je dle mého názoru nějaká dánská směs-Třeba od W.O.Larsen Black Diamond (čokoláda) nebo Signature (ovoce). Ty u nás ale nekoupíš. Z těch u dostupných aromatiků se mi zdá dobrá volba Nappa Valley. Rum bych zkoušel ochutnat v MacBaren Navy Flake. Tím bych začal. S kokosem a mentolem neporadím alebržto mi chuťově nesedí.

Pokud chceš něco čistě přírodního, "bez chuti" zkusil bych místo Nappa Valey třeba Samuel Gawith Best Brown Flake (Virginia). Případně něco z ranku Va-Per. Těch je u nás docela dost. Pro začátek bych se nebál opět Virginia+Perique+Cavendish. Třeba Davidoff Flake Medallions. Případně Dunhill Dark Flake, Dunhill Navy Rolls. Ale nejsem si jist, zda tyto tabáky nejsou pro začátečníka také poněkud "bez chuti"

Dal bych si pozor a vyhnul se německým "chutím": Planta, Holger, Da Vinci, Borkum Riff, Black&Bright... Ty bývají bohužel v každé trafice a jsou dost umělé, silně prosáklé aromatizací. Výrazně voní, zažerou se do dýmky i do košile. A díky aromatizaci jsou často v chuti nahořklé. Jedinou výhodou je, že s filtrem jako začátečník opravdu "NĚCO" ucítíš. Ale tabák to nejspíš nebude.
Něco podobného jsem tu doporučoval loni 7.11.-zkus si to najít. Třeba zjistíš, že jsem se ti trefil do chuti. :-) Ale třeba taky ne...
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Alter Egon » 27 úno. 2019, 10:58

Jen bych se jako začátečník bál tabáků ve flakeu. Myslím si, že začátečník by mohl mít s tímto řeem potíže a volil bych standardní ready rubbed.
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Rahmed » 27 úno. 2019, 12:39

A já myslím, že potíže jsou od toho, aby se překonávaly a že se až moc řeší co a jak.
Osobně jsem si na začátku pořídil pikslu latakie Dunhill MM 965 a pár 10g vzorků převážně SG, mezi prvními třeba Chocolate Flake nebo Irish Flake a zanedlouho už jsem bafal i lana :smoke1: Kdo zapátrá v archivu a přečte si chvalozpěvy Basy či Šneka, musí zákonitě dostat chuť to zkusit :twisted: A to jsem předtím kouřil leta jenom vodárnu, cigarety nikdy. Takže moje rada je: přečtěte si forum, recenze a místo psaní příspěvků do tohohle vlákna raději kuřte vše, co vás zaujme :ok:
Uživatelský avatar
Rahmed
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1055
Věk: 50
Registrován: 06 čer. 2013, 20:50
Bydliště: Těšín

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků