Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Ferd » 07 lis. 2018, 20:19

MBO píše:Viržínie - sladká chuť, třeba Mac Baren Virginia No. 1
Latakie - používá se v tabákových směsích jako koření. Většina "uzených" anglických směsí obsahuje latakii, třeba zmiňovaný EMP nebo Nightcap. Latakiových směsí je hrozně moc.
Burley - kakaovo-čokoládová chuť, třeba Mac Baren Navy Flake.
Aromatiky - těch je taky moc, od vanilky až po rum apod.
Doporučuju nečíst tolik recenze a jít si vlastní cestou. Tohle ber s humorem. :smile: Jinak složení tabáku najdeš třeba na http://www.tobaccoreviews.com/.


MBO to napsal hezky :clamp: :clamp:
Nicméně bych zcela subjektivne z vlastní zkušenosti ještě dodal trochu jiný pohled. Omlouvám se za zjednodušení ale mám v paměti vlastní začátky před 30 lety. Ono to popisované složení občas nesedí a není jasné ani kollik tam čeho je. Takže od konce:
Latakia/tabáky anglického typu-pro začátečníka nevhodná, nebude ti chutnat. Té bych se na počátku vyhnul. Ta je až pro čtvrťáky.. Např. Ashton Artisanovo Blend.
Když už budeš mít jednou chuť ji vyzkoušet, šel bych po nějaké delší dýmkové zkušenosti nejprve do nějaké skotské směsi, která jí obsahuje méně. Je to taková 3. školní třída. Např. Peterson Old Dublin, MacBaren Mixture Scotch Blend, Samuel Gawith Scotch Cut Mixture a desítky dalších...
Burley-dobře přijímá aroma jiných ale je to tabák bez cukru a víceméně bez chuti, trochu štiplavý. Naopak dobře přijímá cizí chutě. Vhodný pro někoho kdo potřebuje hodně nikotinu, třeba předešlý kuřák cigaret. Dává se kdekam. Vybral bych nejlépe směs kde není nebo je ho tam málo. Bohužel, kolik ho kde je, se nikde nedočteš. Takže bych sáhl spíše po nějakém "slabším" tabáku, tam ho bývá míň.
Virginia-obsahuje nejvíce cukru. Ale i sám mám často problém její sladkost cítit. Začátečníka bude nejspíš štípat na jazyku a chuťově ani vůní jej asi moc neosloví. Nicméně něčím se začít musí a u některých je sladkost cítit, zejména pokud jsou více fermentované. Taková druhá školní třída. Např. Ratrrays Marlin Flake. Případně nějaký VaPer (Virginia+Perique). Těch jsou desítky. Ale velmi chutný např. Samuel Gawith Cabbies Mixture, případně DTM Dan Tobacco Ascanian (snad největší podíl Perique na trhu vůbec), St. Bernard, SG. St. James Flake, Davidoff Medallions, Duhil Flake/Dark Flake. To jsou výtečné tabáky, které si můžeš oblíbit a až do smrti u nich zůstat, resp. vracet se k nim. A pořád je co objevovat, jsou jich desítky.
(Black)Cavendish-dvakrát fermentovaný tabák, nejčastěji Virginie. Je to vlastně docela ušlechtilý tabák v kterém je fůra práce. Dělá se i z Burley ale nic moc-musí se doslazovat aby vůbec něco fermentovalo. Na rozdíl od čisté-pure-Virginie je ale opravdu sladký a tu sladkost asi ucítíš. Neštípe, chutná, voní. Je to součást většiny "sprostých" aromatiků ale i řady jiných a velmi slušných tabáků. Něco málo ho bývá ve výše uvedenách skotských směsích ale tam je doplněný Latakií. Koneckonců skoro všechny tabáky procházejí fermentací. Jen se jim neříká Cavendish, ten proces je trochu jiný (např. řada VaPerů fermentuje stažená lanema a pak rozřezaná na kolečka v podobě mincí), tak bych jej rozhodně nezatracoval. Z těch slušnější např. Samuel Gawith Celtic Talisman, Black Forrest, snad i Westmorland. Takové tabáky pro pokročilé prvňáčky. Navíc po té fermentaci bývá trochu zmuchlaný a cuckovatý a ani při silnější tahání neštípe.
Nějaký rozumný aromatik spíše dánského typu. Typický tabáka pro začátek. Výtečný je Gawith Hoggarth Ultimum, (další u nás bohužel neprodávané: Danske Club Vanila či Black Luxury, W.O.Larsen Signature či Black Diamond-bývaly docela slušné na rozdíl od těch německých). Tyto snáší i poněkud silnější tahání. Sladkost je cítit při hutnějším kouři. Navíc příjemně voní jak okolí tak majiteli.
Nebál bych se začít u nějakého MacBarena (taková dýmková mateřská školka): MB Original Choice/Vanilla Choice/Aromatic Choice (nechutnají sice vůbec ale je v nich minimum nikotinu při opravdu pomalém kouření je cítit sladkost-dobrý cvik na pomalý kouř, neštípou, obstojně hoří), Jako skvělou volbu do začátku doporučuji MB Vanilla Flake, resp. Vanilla Cream Loose Cut. Tam je jen Va a BC, žádný Bur.

No pak jsou tabáky něměcké-silně dochucené aromatizované (top flavouring-chutě a vůně přidané až na konci procesu výroby). Jsou poněkud umělé. Prostě tabák se nakonec postříká voňavkou a je to.. Příjemně voní pro okolí. Začátečníkovi možná budou chutnat nicméně je potřeba počítat s tím že ta sladkost spíše hořkne než chutná. MacBaren Black Ambrosia, Holger Danske (Black&Bourbon, Danish Black Vanilla, Black & Bright). Řadil bych sem i SG BC Cavendish (Black Cherry) a Ashton Guilty Pleasure- i když to je o stupínek kvality výše. To jsou takové jesle, které je nutné projít a okusit. Je to zážitek, který se zaryje do paměti,do dýmky i do záclon na věky věků. :-)
Takto nějak se to asi vyvíjelo u mne. Doporučoval bych jít naráz odspoda až k Ultimum. Většina je dostupná na etrafice. Některé v ochutnávkách pro cca 3 dýmky.
Řada kuřáků co znám kmitá od první třídy výše a zpátky. Alespoň já to tak mám. Někdy se cítím jako prvňáček a někdy jako čtvrťák. Podle chuti a nálady. Tím chci říct, že dýmkař sice objevuje nové chutě ale řada starších mu zůstane. Jen někteří zasložilí kmeti zůstanou mezi čtvrťáky a jen jejich ješitnost, hrdost a pýcha jim nedá již nikdy propadnout zpět do nižších tříd :-) Ale opakuji-je to můj zcela subjektivní pohled a teď mě tady milovníci té či oné směsi budou asi kamenovat že jsem je zneuctil. Za což se jim předem (i zadem) omlouvám. Howgh
Naposledy upravil Ferd dne 07 lis. 2018, 23:57, celkově upraveno 8
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod genericon » 07 lis. 2018, 20:54

Tak kdyz nad tim tak premitam, mam to presne jak pises. A ty rocniky u me temer plati na kalendarni roky. Kdyz jsempred 4 roky zacinal, tak mi nejvic chutnaly Mac Baren Aromatic Choice a Skandinavik mixture. Samozrejme jsem zkusil i Plantu ale ta kazdemu zacatecnikovy po par minutach zhorkne a vlastne me to nikdy moc nechutnalo. Pak jsem zacal ochutnavat i nejake latakie a to konkretne CD Captains Bob, Dunhill 956 a Mac Baren Plumcake a vubec mi to nekostovalo, tak jsem je hermeticky uzavrel a zapomel na ne. Pokracoval jsem pres vsemozne aromatiky Petersonu a jinych renomovanych znacek a to jsem byl spokojen, pak prisli ciste tabaky virginie a vapery, ktere ted miluju treba zmineny Cabbies mixture nebo Marlins flake. No a letos jsem objevil ony zapadle latakie a moc si je uzivam. Ty 4 roky jim dodali jistou jemnost a sladkost. Dokonce zkousim i nejake mydlaky resp. jen jeden a to Grouse moore a jelikoz to je jen virginie i kdyz teda trochu silnejsi, tak si rikam ze i ta by mohla byt jistou cestou pro druhaky :smoke1:
Naposledy upravil genericon dne 07 lis. 2018, 23:56, celkově upraveno 1
genericon
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 32
Věk: 36
Registrován: 14 říj. 2014, 14:00

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Ferd » 07 lis. 2018, 21:11

jj. Plumcake.... Ach joooo. Před nedávnem jsem si ho dovezl z Hamburku. A už je zase fuč :-(
...ještě jsem měl dodat že někde mezi 1. a 2. třídou to chce zkusit vyhodit filtr a zkusit zase propadnout zpátky dolů :-)
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod mihra » 07 lis. 2018, 22:00

Ferd píše: MBO to napsal hezky :clamp: :clamp:
Nicméně bych zcela subjektivne z vlastní zkušenosti ještě dodal trochu jiný pohled. Omlouvám se za zjednodušení ale mám v paměti vlastní začátky před 30 lety. Takže od konce:
Latakia-pro začátečníka nevhodná, nebude ti chutnat. Té bych se na počátku vyhnul. Ta je až pro čtvrťáky.. Např. Ashton Guilty Pleasure

Pleteš začátečníky. To není latakie. Měl jsi napsat Artisan Blend.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Ferd » 07 lis. 2018, 22:06

Hamba mi. Opraveno.
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod mihra » 08 lis. 2018, 09:06

Ještě k latakii. Myslím si, že se s ní zbytečně straší. Není to žádný nikotinový zabiják, ale dává hladký, chladný kouř, neštípe, jenom tak nějak specificky voní a to ještě okolnímu lidu, sám kuřák to tak nevnímá. U kamaráda Slávka byl první tabák, který ochutnal Balkan Sobranie. Zůstal jeho jedničkou po celou dobu, co byl vyráběn. Ale setkal jsem se i s kladnou reakcí na latakii, dokonce u žen. Naopak, bývalá kolegyně, když jsem si v práci zapálil červenou Amphoru prohlásila, že to smrdí jak kurvin kufr. Takže je to jak u koho. Jak se tady říká - každý kouří na svou hubu - dodávám i čichá.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod MBO » 08 lis. 2018, 10:44

Jak u ostatních žen, to nevím, ale moje manželka reaguje na latakii jako býk na červenou barvu.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Cmunda » 08 lis. 2018, 12:34

Tak to mám štěstí, ženě zatím veškeré tabáky voněly. Dokonce i black pigtail :puffy: Jinak plně souhlasím s Mihrou. Latakie se ke škodě začátečníků zbytečně démonizuje. Z mnoha důvodů je to naopak pro začátečníky, mající již nějaké nikotinové zkušenosti, vhodná směs - většina dobře prohořívá, nehicuje, nemočkuje a jsou chuťově plnější. Jediný problém je, že ne každému ta specifická chuť sedne, ale od toho jsou tady 10g vzorky. Nebo pokud někomu z whisky chutná např. Talisker či Ardbeg, tak může směle do latakie :ok:
Uživatelský avatar
Cmunda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1244
Věk: 45
Registrován: 18 črc. 2012, 08:57
Bydliště: Znojmo

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Petr1964 » 08 lis. 2018, 12:44

A komu chutná uzené maso z domácí udírny se taky latakie bát nemusí.
Uživatelský avatar
Petr1964
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 105
Věk: 60
Registrován: 07 říj. 2017, 16:35
Bydliště: Kroměříž

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Ferd » 08 lis. 2018, 13:33

Bylo to samozřejmě myšleno jako mediální zkratka a poněkud účelové subjektivní zjednodušení. Hlavní si myslím je dát příklad zařazení konkrétních tabáků. To se v tabákových databázích většinou nevyskytuje.
Z osobní z reakce okolí bych ovšem odhadoval, že milovníků dýmu z táborového ohně či uzeného masa bude významná většina. Lagavulin či Talisker-ty si tu a tam dá jen pár znalců.
A Latakie-ať už podávané aktivně či pasivně, orálně či nosem (o jiném způsobu jsem zatím neuvažoval :-)) - tak je ten okruh milovníků v mém okolí velmi úzký. Zejména u žen si ho troufám velmi zjednodušit, limitně se blíží nule. A to i přesto, že se celý život snažím jejich okruh pokud možno stále rozšiřovat. :oops:
Nejsem si jist jestli v těchto typech tabáku nehraje větší roli fyzická závislost než vlastní chuť. :smoke5:
Naposledy upravil Ferd dne 08 lis. 2018, 13:50, celkově upraveno 2
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Domek » 08 lis. 2018, 13:44

Je to tak. Latakie ti buď sedne nebo ne, ale dokud to nezkusíš, tak se to nedozvíš.
Že to není vhodný tabák pro začátečníka je kardinální pitomost.
A navíc, jako u každého tabáku, platí, že i když ti třeba nezachutná napoprvé, tak to neznamená, že se k ní za týden, měsíc, rok... nevratíš a neřekneš si: To vůbec nejni špatný!
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod MBO » 08 lis. 2018, 13:52

Začátečníkům, kteří si stěžují, že tabák nemá žádnou chuť, se latakie kvůli výraznější chuti naopak doporučují (pokud to zrovna není nějaký utrhdekl).
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Alter Egon » 08 lis. 2018, 15:08

Myslím si, že na seznámení s latakií se dobře hodí Peterson Old Dublin. Latakie je tam tak akorát, směs skvěle hoří a je možno to koupit i v 10g vzorku. Já když tuto směs vyzkoušel, tak jsem jí byl uchvácen.
A to jestli voní nebo nevoní, zase je to člověk od člověka. Třeba moje tchýně to vždcky chválí :D Takže bych se toho nebál
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod Ferd » 08 lis. 2018, 16:14

Dublin mám zrovna v hubě. :ok: :ok: :puffy: Ale nevím nevím. Radit Latakii jako takřka ideální tabák pro začátek se mi osobně nezdá obvyklé. Nic proti ochutnání. Když mu to zachutná, nic proti. Ale neřekl bych že je takových dýmkařů většina. Přeci jen, je-li La přirovnávána k soli a BC k cukru-tak začínat slaným bonbonem..?? Osobně bych radil okoštovat od všeho trošku v malém balicku. Ale nez tabak zacne chutnat tak casto jedna pixla nestaci. Sam když je střídám potřebuji chvilku na přehození výhybky. Spis bych se drzel chvili jednoho typu.
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Tabák pro začátečníka - návrhy III.

Příspěvekod BATRACHOS » 12 lis. 2018, 01:37

Neexistuje universální tabák pro začátečníka, jako není universální začátečník.

Je dost rozdíl, jestli je někomu padesát, prolil hrdlem už cisternu starorežné a v práci bourá pilou půlky prasat, a nebo je někomu devatenáct, cucá medovinu a právě objíždí hnízdiště motýlů, aby doplnil ročníkovou práci terénním pozorováním.

:idea: Oba ovšem klidně mohou být začátečníci. :idea:

Také dost záleží, jestli někdo má za sebou šedesát bezfiltrových stařen denně, a nebo dosud kouřil tak maximálně vodnici. Pro každého z nich je do začátku vhodný absolutně jiný tabák.

Většina si jako začátečníka představí někoho jako toho čerstvého maturanta, co má čerstvý řidičák i občanku, a ještě pořád si nezvykl, že mu v hospodě natočí pivo legálně. :wink:
... a pro takového bych tu latakii pořád jako moc vhodnou neviděl. Tomu třeba něco, co připomíná griotku, je šíleně sladké, téměř neobsahuje nikotin a neštípe, voní pro jeho slečnu i maminku a moc to nestojí.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Crawler] a 10 návštevníků