Diskuse nad nejlepším tabákem

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod basa333 » 05 lis. 2018, 08:42

snoopy: souhlas. řadu z těchto vlastností mají i fláky těchto firem. je to i nějaký starosvětský charakter, který imho k dýmkaření patří.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod stelton » 05 lis. 2018, 09:58

to basa: uz jsi tady nekolikrate v historii prezentoval, ze prave to sepeti se "starymi, dobrymi casy" je jedna z veci, ktera se Ti na dymkareni libi. Me to prave naopak s*re. Chci, aby se koureni dymky dale rozsirovalo, chci aby dymky kourili mladi, mozna i proto ta ma vnitrni revolta proti SG a GH jez predstavuji ultrakonzervativni dymkarskou tradici. Chci aby dymka byla in, abych dymkare nehledal prstickem, ale abych se o tehle zalibe mohl bavit s lidma z okoli. Z meho pohledu jedna z veci, ktera dymkareni jako takovemu skodi a cejchuje tuhle zalibu jako zalibu pro "dedky" je to ze se snazi prezentovat jako ultrakonzervativni zaliba - zaliba ke ktere musis tzv. dospet, vyspet, vyrust a jine podobne koniny. Neni pravda, ze by mladi byli lini si nacpat dymku, cistit ji atd. polovina mladych ma doma shisu ktera neni uplne snadna na udrzbu (jasne nekteri z ni kouri travu nebo hasis), ale to aby vodnice neobrostla mechem tak ji taky potrebujes obcas vycistit a to neni o nic mene prace nez s dymkou. Jasne, nekomu tenhle dymkarsky ultrakonzervatismus vyhovuje, venku kdyz si zapali dymku tak je tak trochu exot budici pozornost, nejde proste s davem, je jiny. Ja bych naopach chtel, aby se to ze zaliby "vyvolenych" stalo zase zalibou pokud mozno co nejvice masovou.....(jen povzdych OT)
Uživatelský avatar
stelton
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 683
Věk: 48
Registrován: 05 říj. 2009, 17:40
Bydliště: Prdel u Ostravy

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod basa333 » 05 lis. 2018, 11:00

myslím, že jsi mě moc nepochopil - "starosvětský" charakter vztahuji hlavně k tabákům, ne jen k dýmkám. asi jsem to napsal trochu nešťastně. pravda je ale prostě taková, že dýmky nejsou pro každého a souvisí to hlavně s nějakými životními zkušenostmi a trpělivostí, což je spíše (!) výsadou starších a nikoli mladých jedinců. čest výjimkám. něco jiného je zapálit si dýmku, abych působil výjimečně někde v hospodě nebo jinde, a zase něco jiného je si zapálit sám pro sebe, pro radost a potěchu. a tím nechci nikomu cokoli podsouvat. pokud se mnou nesouhlasíš, podívej se na nějaké snímky z kuřáckých soutěží, kolik mladých tam najdeš.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod MBO » 05 lis. 2018, 14:06

Vypadá to, že každý spíš tíhne k nějaké značce (nebo několika značkám) než ke konkrétnímu tabáku, a s tou se do určité míry ztotožňuje, nebo ne?
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod basa333 » 05 lis. 2018, 14:36

imho je to spíše chuťový charakter a vnímání určitého tabáku. třeba 1792 nebo lana obecně asi nepůsobí úplně moderně, taktéž hliněná dýmka, na druhou stranu třeba i novější firmy jako mcbaren již vyrábějí určité směsi s jakýmsi tradičním charakterem (třeba scottish blend). kdo se s čím ztotožní, je asi v konečném efektu jedno, důležité je, aby výrobci měli takové obraty, aby se na to nevykašlali.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod Dejmal » 05 lis. 2018, 15:17

stelton píše:to basa: uz jsi tady nekolikrate v historii prezentoval, ze prave to sepeti se "starymi, dobrymi casy" je jedna z veci, ktera se Ti na dymkareni libi. Me to prave naopak s*re. Chci, aby se koureni dymky dale rozsirovalo, chci aby dymky kourili mladi, mozna i proto ta ma vnitrni revolta proti SG a GH jez predstavuji ultrakonzervativni dymkarskou tradici. Chci aby dymka byla in, abych dymkare nehledal prstickem, ale abych se o tehle zalibe mohl bavit s lidma z okoli. Z meho pohledu jedna z veci, ktera dymkareni jako takovemu skodi a cejchuje tuhle zalibu jako zalibu pro "dedky" je to ze se snazi prezentovat jako ultrakonzervativni zaliba - zaliba ke ktere musis tzv. dospet, vyspet, vyrust a jine podobne koniny. Neni pravda, ze by mladi byli lini si nacpat dymku, cistit ji atd. polovina mladych ma doma shisu ktera neni uplne snadna na udrzbu (jasne nekteri z ni kouri travu nebo hasis), ale to aby vodnice neobrostla mechem tak ji taky potrebujes obcas vycistit a to neni o nic mene prace nez s dymkou. Jasne, nekomu tenhle dymkarsky ultrakonzervatismus vyhovuje, venku kdyz si zapali dymku tak je tak trochu exot budici pozornost, nejde proste s davem, je jiny. Ja bych naopach chtel, aby se to ze zaliby "vyvolenych" stalo zase zalibou pokud mozno co nejvice masovou.....(jen povzdych OT)


Obávám se, že žiješ ve špatné době. Vzhledem k "osvětě" a všem dalším zpříjemňujícím faktorům /zákaz kouření v restauraci a td/, je to Mission Imposible
Ale představa je to pěkná :ok:
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod MBO » 05 lis. 2018, 15:37

Aby se kouření dýmky stalo masovou zálibou, museli by doktoři zjistit, že je zdraví prospěšné. :smile: (OT)
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod Domek » 05 lis. 2018, 15:43

Mně teda vždycky přišlo, že ty masové záležitosti stojí tak nějak za hovno. Ať už byly před svou masovostí jakékoliv.
Naposledy upravil Domek dne 07 lis. 2018, 11:33, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod basa333 » 05 lis. 2018, 16:05

na tom bude velký kus pravdy. i když - chlast je masovka a špatný to není :joy:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod Snoopy » 05 lis. 2018, 16:41

Mne je jedno, či nejaký tabak pôsobí starosvetsky alebo sa tvári moderne - dôležitá je kvalita.
A ak je nejaká značka alebo blend storočnou legendou, pre mňa to neznamená "ultrakonzervatívnu" zaplesnenú starinu, ale jednoducho overenú tradičnú kvalitu.

stelton píše:...Chci, aby se koureni dymky dale rozsirovalo, chci aby dymky kourili mladi... Chci aby dymka byla in...aby se to ze zaliby "vyvolenych" stalo zase zalibou pokud mozno co nejvice masovou

To sú nereálne vízie, ako píše Dejmal. Masové fajčenie fajky patrí - bohužiaľ - nenávratnej minulosti. Tak ako nosenie klobúkov, vychádzkových paličiek alebo hoci telegraf a parná železnica. ale to je už :offtopic1:
Uživatelský avatar
Snoopy
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 566
Věk: 62
Registrován: 03 pro. 2010, 14:36
Bydliště: Západné Slovensko, Hlohovec

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod BATRACHOS » 05 lis. 2018, 20:33

stelton píše:to basa: uz jsi tady nekolikrate v historii prezentoval, ze prave to sepeti se "starymi, dobrymi casy" je jedna z veci, ktera se Ti na dymkareni libi. Me to prave naopak s*re. Chci, aby se koureni dymky dale rozsirovalo, chci aby dymky kourili mladi, mozna i proto ta ma vnitrni revolta proti SG a GH jez predstavuji ultrakonzervativni dymkarskou tradici. Chci aby dymka byla in, abych dymkare nehledal prstickem, ale abych se o tehle zalibe mohl bavit s lidma z okoli. Z meho pohledu jedna z veci, ktera dymkareni jako takovemu skodi a cejchuje tuhle zalibu jako zalibu pro "dedky" je to ze se snazi prezentovat jako ultrakonzervativni zaliba - zaliba ke ktere musis tzv. dospet, vyspet, vyrust a jine podobne koniny. Neni pravda, ze by mladi byli lini si nacpat dymku, cistit ji atd. polovina mladych ma doma shisu ktera neni uplne snadna na udrzbu (jasne nekteri z ni kouri travu nebo hasis), ale to aby vodnice neobrostla mechem tak ji taky potrebujes obcas vycistit a to neni o nic mene prace nez s dymkou. Jasne, nekomu tenhle dymkarsky ultrakonzervatismus vyhovuje, venku kdyz si zapali dymku tak je tak trochu exot budici pozornost, nejde proste s davem, je jiny. Ja bych naopach chtel, aby se to ze zaliby "vyvolenych" stalo zase zalibou pokud mozno co nejvice masovou.....(jen povzdych OT)


Podívej, já o mladých trošku něco vím - jsem s nimi v denním kontaktu, a to už docela dlouho, takže také mám představu o trendech, kam se mladí posunují.
Ty, pokud jsi správně uvedl ročník, už ale žádný mladík nejsi. Mladí - v obecném užívání - jsou ti, co "nevěří nikomu přes 30". :wink:
Chtěl bys, aby fajfka byla cool.
Máš pravdu, že šíša je cool. Ale položil sis otázku, proč šíša ano a fajfka ne? Čištěním to není, mladí dnes tráví kolikrát více času před zrcadlem líčením a oblékáním (i muži :roll: ), než trvá vyčistit fajfku. Čištění je hra - všichni mladí vyrostli na LEGO, hrají si rádi. Čištěním to není.

:idea: Celý problém je někde jinde. :idea:

Cool je cokoli, co je
1. snadno a rychle osvojitelné, intuitivní ... vezmu a hned to mám, můžu dělat borce od minuty
2. přináší okamžitou odměnu a bezprostřední pocit slasti HNED, TADY A TEĎ (ne zítra, ne za týden, ne za půl roku ... HNED!)
3. dá se sdílet na sociálních sítích, na instagramu, twittru, facebooku
4. nevyžaduje žádnou disciplínu a pravidelnost ... dělám to, jen když mi zrovna něco přeletí přes nos, třeba jednou za 14 dní, bez plánování
5. elektronické, cyber či naopak etno úplně odtržené od naší tradice
6. extrovertní
7. je to kombinovatelné s hlasitou hudbou

Fajfka nic z toho není a nikdy nebude
proč:
1. musíš se to dlouze a často dosti strastiplně učit
2. ze začátku je to spíš fetiš, pocit skutečné slasti přichází pro mnohé až za dosti dlouho ... "musíš k tomu dospět" :lol:
3. to, o co u fajfky jde, je skutečně nesdělitelné a nepresentovatelné ... na rozdíl od sexu se u toho neřve rozkoší a vizuál navozuje vzpomínky jen fajfkařovi nebo někomu, kdo byl v intimním kontaktu s fajfkařem (kteří dnes nikde nejsou, takže si nikdo nevybaví dědu nebo tátu fajfkaře)
4. vyžaduje pravidelnost a disciplínu, jinak se nikdy z člověka fajfmen nestane ... kouřit jednou za týden jednu fajfku, to prostě nemá cenu ... aspoň ze začátku, aby člověk chytil ty nuance, to musí být pravidelné
5. fajfka je poctivé řemeslo z přírodních materiálů v tradičním evropském stylu - nic blikajícího, nic etno s psíma ušima a pralesním bahnem ... žádný exot
6. introvertní ... kuřák je sám se sebou, medituje
7. fajfka se nejlépe snáší s tichem

... fajfka a cool ? :palm:

Nikdy v masovém smyslu cool nebyla a rozšířena byla hlavně proto, že nic jiného jednoduššího nebylo.
Dnes, kdy jsou k mání cigarety, doutníčky, cigarilla, velké doutníky, elektrocigarety, žvýkací tabák, šňupací tabák, množství narkotik, široké spektrum náplní do šíši ... tak k fajfce přijde až ten, komu vše předchozí nenabídne dost a je ochoten kvůli většímu požitku odsouvat rozkoš.
Čili - promiň, že tě cituji, ale "záliba vyvolených". Všichni ostatní přece mají mnohem jednodušší, rychlejší, bezpracnější a konzumnější možnost kouření. :smoke1:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod beda » 05 lis. 2018, 22:07

Ono se kouří dost, jen to lidi moc nehrotěj přes net. Málokdo si na tom uletí tím způsobem, že shání speciality kdoví odkud. Popravdě se ani nedivím, z dobře kouřený fajfky je dobře kouřenej tabák zážitek vždy. V jediný trafice v Polici nad Metují maj dva Holgery, všechny tři dostupný Skandinaviky, Kentucky Bird a ještě Original Choice. Na to jak je to malé městečko, tak dýmkařů tu bude dost. Přesto venku moc vidět nejsou. Prostě fajfka už je taková soukromá záležitost, já si taky nejlíp zakouřím v klidu, tam kde jsem doma, nebo jako doma. Top je u mne asi Kentucky Bird, dostupnej, levnej, přitom fakt tabáková záležitost s hromadou lékořice. Jen to už není moc na doma, hlavně od půlky kotle dolů už to umí celkem smrdět. V tomhle je pro mne nepřekonatelnej černej Holger, ten může kdykoliv kamkoliv, zvláštní rychle mizící kouř, přitom fakt jemný tabákový noty pro milovníky Burley. Nemluvě o fakt drzym balení s nápisem Superior Quality. Prostě mazec, nikdy by mne nenapadlo, že ten nejlepší černej cavendish, bude ten nejtuctovější naivistickej kus z každý trafiky. Jako tabák do putyky a když si chci seriózněji zakouřit musím dát Hyde Park, komplexní věc, arouš, Va/Bur, stopy dark air a dark fire cured, špičkovej řez, jen nabrat a nacpat, přitom hoření fláku. Je to ale silnější, na víc jak dva kotle denně bych neměl chuť, taky to dost dlouho hoří.
Mohlo by toho bejt, Three Nuns, Erin Flák, ale to kouřím fakt zřídka kvůli dostupnosti, nerad prasim tyhle vzácnější věci v běžnym provozu.
Kdybych to měl vypíchnout podle druhu listí, tak nejvíc žeru Burley, hlavně praženej, Va spíš světlou, nebo jako BC. Poslední dobou mne dost berou i Orientály, hlavně teda v arouších, fakt ujetý. Uzený mne dost pustilo, ne že bych si občas nedal a nechrochtal, ale má moc úzkej střih.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod Alter Egon » 06 lis. 2018, 11:33

Pokud přemýšlím proč jsem jako nejlepší tabáky napsal ty tři co jsem napsal, tak to bylo kvůli tomu, že na ně prostě mám často chuť.
Mám doma spoustu tabáků a stále čas od času zkouším nové a mohu o mnohých z nich napsat, že jsou výborné. Ale na ty tři co jsem napsal (ono těch TOP je tak 5), mám prostě chuť nějčastěji.
Prostě dokouřím nějaký tabák, který byl skvělý a já si na něm pochutnal, ale když ho dokouřím, tak se mi většinou stane, že si musím zase dát jeden z té trojice.
Proč na ně mám chuť? Nevím přesně, prostě jsem si na ty moje top tabáky nějak zvykl a vždycky mě potěší.
Samozřejmě i tyto top tabáky se mohou časem proměnit, což je přirozené. Např. jsem nikdy nevěřil, že budu někdy kouřit burley apod. Ale Kendal Dark od GH mi tak sedl, že jsem v létě nekouřil skoro nic jiného.
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod klasik51 » 06 lis. 2018, 12:02

Profesore, tak nehle Tvůj příspěvek jsem si rád přečetl a dvakrát. :ok: Místy mě i pobavil. :smile:
Jistě že v dobrém. :puffy:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod Dejmal » 07 lis. 2018, 12:56

+1
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků