J. R. R. Tolkien - Co nacpával do svých dýmek?

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Ovlivnila četba JRRT vaše rozhodnutí kouřit dýmku?

Ano, dýmku kouřím právě proto.
8
3%
Částečně ano, byl to jeden z vzorů.
66
24%
Ne, četl jsem, ale neovlivnilo mě to.
106
38%
Ne, JRRT jsem četl až poté, co jsem dýmku začal kouřit.
36
13%
Nečetl jsem
62
22%
 
Celkem hlasů : 278

Příspěvekod mycroft » 07 dub. 2005, 14:36

bromden píše:myslím, že J.R.R.T. jakožto angličan musel kouřit něco hutně uzenýho... vypadal hodně konzervativně, takže třeba Tudora od Astley´s, ale ještě spíš nějakou vlastní MM od A.D. :lol:

To jsem si původně myslel taky, ale pak ze střípků informací vyplynulo, že byl spíše pro Virginii, (capstan, gold block, atp...). Nevím, do jaké míry jsou tyto informace podložené... Navíc mám obavu, že kdyby miloval Latakie a Orient, těžko by mohl Mordorsko Haradskou koalici usadit na jihovýchodě... :lol: :lol: :lol:

Spíš mě napadlo, jestli tu někdo nemá kontakt na nějakého činovníka Českého JRRT fanklubu, který sídlí, myslím, v Brně. Skrze fanklub ČR, popř. GB by pak možná šlo získat kontakt na některého žijícího příbuzného, či pamětníka, který by takovou informaci mohl mít ve své paměti...
Jak to vonělo v jeho pracovně v Exeter college? A jak doma? Jaké plechovky se mu doma povalovaly? Kam pro tabák v Oxfordu chodil? Je tam někde starý trafikant, který si profesora a jeho chutě pamatuje?

Vycházím-li pouze z toho, co o kouření dýmek napsal v předmluvě k LotR-FotR, bylo to nejpíš přírodní listí, možná lehce aromatizované medem, ovocem, kytičkami... O uzení se nezmiňuje. Chce se mi věřit, že za představou "Starého Tobyho" a dalších se skrývají nějaké reálné tabáčky, které JRRT miloval a které ho inspirovaly.
Naposledy upravil mycroft dne 07 dub. 2005, 14:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
mycroft
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1150
Věk: 45
Registrován: 21 úno. 2005, 12:25
Bydliště: Kácov

Příspěvekod Qido » 07 dub. 2005, 14:41

Někde v tom threadu Dýmky podle Tolkiena myslím někdo uváděl poměrně věrohodnou zprávu, CO to Mistr kouřil, ale už si to nepamatuju.
Na ty filmy je podle mě lepší nechodit.
Btw. (off topic): dneska večer jdu na ten Untergang (to s tim Hitlerem), tak mi držte palce, ať mě to moc nezkrouhne. Bude-li tam nějaká dýmka, zítra podám zprávu.
Uživatelský avatar
Qido
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 943
Věk: 53
Registrován: 17 srp. 2004, 09:09
Bydliště: Praha

Příspěvekod Darkstar » 27 kvě. 2005, 09:31

Lord of the Rings Pipes : http://www.danpipe.de/itemsnew.html Libi se mi obe, jak Gandalf, tak Gimli. Zacal jsem kourit dymku nekdy mozna v prosinci lonskeho roku, Pana Prstenu jsem poprve videl pred mesicem ( nekamenujte me za to, ja se na filmy nedivam a dokonce nevlastnim ani televizi :lol: ) Ve filmu jsme s pritelkyni obdivovali dymecky a jak tam vsichni bafkaji:-)
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1227
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod dh » 12 zář. 2005, 22:14

Já měl nervy jen na první movie, na druhý díl mě dotlačila manželka a třetí jsem vetoval. Je to hnus. Jackson zavedl hobity do společnosti kingkongů.

Nicméně, je tu problém. Jaké dýmky mají hobiti, trpaslíci a čarodějové kouřit? Ve filmu - pokud vím - kouří většinou jakési srandovní čtenářské dýmky. (Nosit takové dýmky na výpravy do divočiny by byl holý idiotismus. Mohl by si to dovolit snad jedině nějaký kouzelník.) Tuhle jsem v Hobitovi namátkou našel zmínku o tom, že gandalf kouří krátkou hliněnou dýmku. Po zkáze Železného pasu najdou hobiti ve sklepích Dolanské listí a kouří ho z krátké dýmky se zploštělou hlavičkou, což přesně odpovídá popisu mé jirsovky.

Ty Jacksonovy filmy vraždí nejen veškerý myšlenkový obsah, ale i variabilitu použitých dýmek.

Nechce se mně to kvůli tomu znovu číst, ale vyhlásil bych čtenářskou soutěž: co se kouří ve Středozemi?
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod bigdragon » 13 zář. 2005, 04:56

no já osobně se toho asi nezúčastním neboť je mi šuma fuk co se ve středozemi kouří tenhle typ literatury a filmů ke mě promlouvá jen prostřednictvím dárků pro ratolesti naposledy Aragornův meč který ve mě zanechal hluboké dojmy, protože vydává zvuky :evil: naštěstí si ho zavčasu odvezli k mamince :D
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Šimi » 13 zář. 2005, 05:15

dh píše:...Jaké dýmky mají hobiti, trpaslíci a čarodějové kouřit? Ve filmu - pokud vím - kouří většinou jakési srandovní čtenářské dýmky. (Nosit takové dýmky na výpravy do divočiny by byl holý idiotismus.


Podle Tolkiena měl Bilbo dýmku, která mu sahala až skoro na zem. Tu kouřil v Hobitíně. Co si bral na výpravy netuším.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod dh » 13 zář. 2005, 18:54

bigdragon píše:no já osobně se toho asi nezúčastním neboť je mi šuma fuk co se ve středozemi kouří tenhle typ literatury a filmů ke mě promlouvá jen prostřednictvím dárků pro ratolesti naposledy Aragornův meč který ve mě zanechal hluboké dojmy, protože vydává zvuky :evil: naštěstí si ho zavčasu odvezli k mamince :D


Potíž je v tom, že Tolkienovo dílo prostě není "tenhle typ" literatury (což se režiséru Jacksonovi podařilo před diváky utajit). K běžné fantasy produkci se to má asi jako "Zločin a trest" k německému kriminálnímu seriálu na tv prima.

Jelikož Tolkien byl zavilý dýmkař - většina jeho fotografií je s dýmkou - zdá se mi docela zajímavé sledovat zmínky o dýmkách v jeho díle. Ale určitě se bez toho dá žít.
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod bigdragon » 13 zář. 2005, 19:45

dh píše:Potíž je v tom, že Tolkienovo dílo prostě není "tenhle typ" literatury (což se režiséru Jacksonovi podařilo před diváky utajit). K běžné fantasy produkci se to má asi jako "Zločin a trest" k německému kriminálnímu seriálu na tv prima.

Jelikož Tolkien byl zavilý dýmkař - většina jeho fotografií je s dýmkou - zdá se mi docela zajímavé sledovat zmínky o dýmkách v jeho díle. Ale určitě se bez toho dá žít.


Já nechci snižovat dílo Tolkiena ani to, že kouřil dýmku, ale prostě ta paralela přes hobity a skřítky mi k propagaci kouření dýmky moc nesedí :wink:
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod dh » 13 zář. 2005, 19:51

Šimi píše:Podle Tolkiena měl Bilbo dýmku, která mu sahala až skoro na zem. Tu kouřil v Hobitíně. Co si bral na výpravy netuším.


To v první kapitole Hobita. Tamtéž je zmíněna "krátká hliněná" dýmka Gandalfova (str. 9). Začal jsem to číst před spaním své šestileté dceři. o dalších nálezech budu informovat.
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod Rubenstein » 14 zář. 2005, 07:29

Dnes rano jsem zacal cist Dve veze. Treba taky na neco narazim.
Uživatelský avatar
Rubenstein
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1130
Věk: 51
Registrován: 07 črc. 2005, 08:50
Bydliště: Praha

Příspěvekod dh » 16 zář. 2005, 11:23

Rubenstein píše:Dnes rano jsem zacal cist Dve veze. Treba taky na neco narazim.


Právě ve Dvou věžích jsem někde narazil na popis své placaté jirsovky, které od té doby říkám hobitka. Myslím, že to je někde v místech, kdy se hobiti povalují v dobitém Sarumanově sídle a ve sklepích najdou Dolanské listí.
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod mycroft » 16 zář. 2005, 11:38

dh píše:
Rubenstein píše:Dnes rano jsem zacal cist Dve veze. Treba taky na neco narazim.


Právě ve Dvou věžích jsem někde narazil na popis své placaté jirsovky, které od té doby říkám hobitka. Myslím, že to je někde v místech, kdy se hobiti povalují v dobitém Sarumanově sídle a ve sklepích najdou Dolanské listí.

Shodou okolností taky prábě čtu LOTR-TTT a řeč je o té rezervní nepoužívané dřevěné dýmce, kterou Pipin půjčí Gimlimu v troskách strážnice u brány Orthanku. Cituji: "He held up a small pipe with a wide flattened bowl, and handed it to Gimli." Čili nepříliš přesný popis. Malá s širokým připlacatělým kotlem.
Uživatelský avatar
mycroft
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1150
Věk: 45
Registrován: 21 úno. 2005, 12:25
Bydliště: Kácov

Příspěvekod dh » 25 říj. 2005, 17:18

Vyfotil jsem svou starou oblíbenou jirsovečku, kterou jsem na základě četby Dvou věží prohlásil za hobitovskou cestovní dýmku.

čistící reakce přesunuty sem bigdragon :wink:
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod Rubenstein » 08 lis. 2005, 08:52

Tak dnes jsem docetl az na misto kde se pise:
..a vytahl malou mekkou tasticku na snurce ...moje stara drevena fajecka...vytahl dymku se sirokou zplostelou hlavickou. ..

Dve veze, str.148

A v te tasticce co mel na krku nosil ty dymku dve. Tak si myslim,
ze to churchwardky nebyly.
Uživatelský avatar
Rubenstein
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1130
Věk: 51
Registrován: 07 črc. 2005, 08:50
Bydliště: Praha

Příspěvekod Gris » 16 led. 2006, 14:23

Proc si myslite, ze ta dymka byla zplostela vertikalne?

Taky mohla byt placataz boku, nebo jeste napric, nebo dokoce sikmo jako ta ruska co jsemtu nedavno nekde videl......pro vsechny varinty by se dal najit nejaky duvod....
Uživatelský avatar
Gris
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 253
Věk: 52
Registrován: 28 pro. 2005, 01:36
Bydliště: Kobylnice u Brna

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 7 návštevníků