Tabáky Peterson

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Irish flake

Příspěvekod jcp » 04 črc. 2006, 10:41

bromden píše: v chuti dominuje "dark fired" (bo co to je, prostě ta chuť (ne kumarin) v connistonu či 1792

já jsem z něj zatím taký 'volako zmätený'. Když jsme s Matesem očmuchávali vzorek u Elli, připadal mi natolik uzený, až bych věřil že tam je latákije ale když jsem koupenou pixli otevřel doma, po uzenosti skoro ani stopy. Mohl jsem porovnávat s čerstvě otevřeným UF - zásadní rozdíly (i ve vzhledu). UF voní opravdu tabákově se stopou čokolády, IF je výrazně ostřejší, takový slabý silovoň a obávám se že je to právě ten kumarin krom kterého tam je (asi) slušná porce kardamonu. V chuti UF převažuje Burley, je taková zakulacená kdežto IF je i chuťově ostřejší - zas jako slabý silovoň a současně - absolutně neštípe, ale jazyk i patro mírně trne jak po silným arabským kafi s kardamonem. Na sílu je to tak fifty-fifty (já osobně UF hodnotím jako středně silný). Mno, mám před sebou pět dní volna, budu pokračovat v degustaci .. :puffy:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Irish flake

Příspěvekod tifik » 04 črc. 2006, 10:51

jcp píše:
bromden píše: v chuti dominuje "dark fired" (bo co to je, prostě ta chuť (ne kumarin) v connistonu či 1792

já jsem z něj zatím taký 'volako zmätený'. Když jsme s Matesem očmuchávali vzorek u Elli, připadal mi natolik uzený, až bych věřil že tam je latákije ale když jsem koupenou pixli otevřel doma, po uzenosti skoro ani stopy. Mohl jsem porovnávat s čerstvě otevřeným UF - zásadní rozdíly (i ve vzhledu). UF voní opravdu tabákově se stopou čokolády, IF je výrazně ostřejší, takový slabý silovoň a obávám se že je to právě ten kumarin krom kterého tam je (asi) slušná porce kardamonu. V chuti UF převažuje Burley, je taková zakulacená kdežto IF je i chuťově ostřejší - zas jako slabý silovoň a současně - absolutně neštípe, ale jazyk i patro mírně trne jak po silným arabským kafi s kardamonem. Na sílu je to tak fifty-fifty (já osobně UF hodnotím jako středně silný). Mno, mám před sebou pět dní volna, budu pokračovat v degustaci .. :puffy:


Uff, už jsem si ho chtěl objednat, na e-trafice přirozeně :wink: , ale kumarin, kardamon, to nezní moc lákavě, na petersonech si cením především "přírodnosti" jejich směsí...
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Re: Irish flake

Příspěvekod jcp » 04 črc. 2006, 11:34

tifik píše:Uff, už jsem si ho chtěl objednat, na e-trafice přirozeně :wink: , ale kumarin, kardamon, to nezní moc lákavě, na petersonech si cením především "přírodnosti" jejich směsí...


však tohle je čistě přírodní - extrakt z tonka bobů je nejpoužívanější likérnický koření a na súku ti arabové bez přihození pár zrníček kardamonu kafe neumelou .. mě osobně ten IF chutná .. :) a přitom nějakej aromatik bych do dýmky nedal .. já přitom netvrdím že to tam JE .. to ti nikdo stejně neřekne co tam všechno dá .. tohle je jen MŮJ (a třeba mylnej) názor :wink:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod tifik » 04 črc. 2006, 12:08

Jasně, já vím, ale v IO a UF snad taková dochutidla nejsou, či jsou? Mimochodem, čím si myslíte, že je dochucený SH (protože dochucený určitě je)?
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod jcp » 04 črc. 2006, 12:28

tifik píše:Mimochodem, čím si myslíte, že je dochucený SH (protože dochucený určitě je)?

SH jsem kouřil naposled asi před půl rokem - ne že by byl špatnej ale prostě jsem začal favorizovat něco jinýho takže chuť už si moc nepamatuju. Já hlavně vidím dost podstatnej rozdíl v tom, jestli se do tabáku přidá nějakej čistě přírodní štof což je tabák sám o sobě taky, nebo jestli se tam nas..e nějaký E-425 a la Planta .. I když kouknu-li se na UF do toho německýho seznamu, vidím tam krom aroma a propylenglykolu ještě glycerin, citran a sorban draselnej, invertní cukr, benzylalkohol .. no comment :cry: .. ještě tak nejmíň by mi vadila ta lékořice. SH toho má přidanýho relativně málo .. :)
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod tifik » 04 črc. 2006, 13:01

jcp píše:
tifik píše:Mimochodem, čím si myslíte, že je dochucený SH (protože dochucený určitě je)?

SH jsem kouřil naposled asi před půl rokem - ne že by byl špatnej ale prostě jsem začal favorizovat něco jinýho takže chuť už si moc nepamatuju. Já hlavně vidím dost podstatnej rozdíl v tom, jestli se do tabáku přidá nějakej čistě přírodní štof což je tabák sám o sobě taky, nebo jestli se tam nas..e nějaký E-425 a la Planta .. I když kouknu-li se na UF do toho německýho seznamu, vidím tam krom aroma a propylenglykolu ještě glycerin, citran a sorban draselnej, invertní cukr, benzylalkohol .. no comment :cry: .. ještě tak nejmíň by mi vadila ta lékořice. SH toho má přidanýho relativně málo .. :)


Možná hloupý dotaz, nejsou to složky samotného tabáku? Nejsem chemik.
Myslím, že v tabácích typu UF, IO, Old Gowrie, SGFVF, ...je barevnost chuti dosažena namícháním kvalitních tabáků a jejich úpravou (sušení na slunci, zrání v sudech, atd.). Možná jsem idealista :?
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod jcp » 04 črc. 2006, 13:09

tifik píše:Možná hloupý dotaz, nejsou to složky samotného tabáku? Nejsem chemik.
Myslím, že v tabácích typu UF, IO, Old Gowrie, SGFVF, ...je barevnost chuti dosažena namícháním kvalitních tabáků a jejich úpravou (sušení na slunci, zrání v sudech, atd.). Možná jsem idealista :?


Ten seznam nese nadpis Liste der Zusatzstoffe in Tabakprodukten
http://slovniky.centrum.cz/search.php = • r Zusatzstoff - přídavná látka

a hned si člověk i s UF připadá jak s Plantou, (konečně dneska ho dělá BAT)
http://www.hages.cz/katalogy/e.pdf
E 202 (0-) Kaliumsorbát, uměl
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod tifik » 04 črc. 2006, 13:32

jcp píše:
tifik píše:Možná hloupý dotaz, nejsou to složky samotného tabáku? Nejsem chemik.
Myslím, že v tabácích typu UF, IO, Old Gowrie, SGFVF, ...je barevnost chuti dosažena namícháním kvalitních tabáků a jejich úpravou (sušení na slunci, zrání v sudech, atd.). Možná jsem idealista :?


Ten seznam nese nadpis Liste der Zusatzstoffe in Tabakprodukten
http://slovniky.centrum.cz/search.php = • r Zusatzstoff - přídavná látka

a hned si člověk i s UF připada jak s Plantou, (konečně dnesta to je BAT)
http://www.hages.cz/katalogy/e.pdf
E 202 (0-) Kaliumsorbát, uměl


Nehodil by jsi sem prosím link? Omlouvám se za OT
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod jcp » 04 črc. 2006, 13:40

tifik píše:Nehodil by jsi sem prosím link? Omlouvám se za OT

Jestli myslíš link na ty německé seznamy tak ten je ze zdejšího threadu
http://www.dymka.net/bb/viewtopic.php?t=137&start=345
od Alfika
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod tifik » 04 črc. 2006, 13:48

jcp píše:
tifik píše:Nehodil by jsi sem prosím link? Omlouvám se za OT

Jestli myslíš link na ty německé seznamy tak ten je ze zdejšího threadu
http://www.dymka.net/bb/viewtopic.php?t=137&start=345
od Alfika


Nechutné, nelíbí se mi to, nebudu tam koukat ani tomu věřit :wink:
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod jcp » 04 črc. 2006, 13:52

tifik píše:Nechutné, nelíbí se mi to, nebudu tam koukat ani tomu věřit :wink:


jj kdyby to člověk vzal za bernou minci, pomalu aby si začal pěstovat vlastní tabák .. :cry:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod tifik » 04 črc. 2006, 14:14

Bylo by zajímavé se na to zeptat přímo petersonů, možná to zkusím
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod jcp » 04 črc. 2006, 14:19

tifik píše:Bylo by zajímavé se na to zeptat přímo petersonů, možná to zkusím


.. énu zjistíš, že anglosasové na rozdíl od čechů dokážou sice do tý řiti poslat taky, ale činí tak zdvořile a s noblesou .. :lol:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod piter » 30 lis. 2006, 11:21

Chao Chao píše:Ahoj, co si myslíte o tabáku PETERSON OLD DUBLIN?Dostal jsem ho k narozeninám.Já kouřím dýmku tak 3 měsíce,ale měl jsem zatím samé aromatické tabáky.Tohohle se docela bojim.Teď mi dýmka pěkně voní a obávám se,že tímhle "tvrďákem" bych jí mohl ublížit.Co si o tom myslíte?
S pozdravem Chao Chao
mirek píše:Tohohle tabáku se bát nemusíš, myslím, že pro první seznámení s latakií je ideální, není nijak zvlášť silný, ani vůně není "hardcore latakia". Jen pro střídání s aromatiky v jedné dýmce není ideální, tu latakii prostě nezapře. Takže buď druhou dýmku (stejně se tomu nevyhneš) nebo překouřit a zůstat u latakií - to se ti taky snadno může stát :wink:
Chao Chao píše:Přesně to jsem si myslel.Myslím si,že abych si vychutnal latakia tabáky musím mít dýmku jen na ně.Je s podivem jak krásně se dá kombinovat vůně tabáků jejich kouřením v jedné dýmce,pokud jde o stejný druh.
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Nevill » 30 lis. 2006, 16:32

Peterson Old Dublin teda osobně moc nemusím, nějak mi nesedla ta nasládlá chuť. Pro seznámení s latakií bych osobně volil spíš něco od Dunhilla nebo Gawitha... :smoke3:
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 46
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků