Latakie vs. zbytek světa

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Jaká je podle vás latakie ? ( teď už vážně :) )

Tabáky s ní mám nejradši !
131
38%
Dobrá, ale stejně fandím i jiným tabákům
170
49%
Dá se...
34
10%
NEDÁ SE !
13
4%
 
Celkem hlasů : 348

Příspěvekod Simon » 31 srp. 2005, 12:00

Milos Cerman píše:
Simon píše:...... bezna kombinace je latakie + neutraly + "neutraly" ... do cisteho aromatiku pak uz kurak techto tabaku moc nezabrousi....


Tak to ti musím oponovat : Mám rád latakii, a s vyjímkou cherry rád kouřím slaďáky :!: :!: :!:

Víš, chuť - ať se ti to líbí anebo ne - je taková potvůrka, a každej jí má trošku jinou :lol: :!: :lol:


vis, tomu co a jak sem napsal se rika abstrakce :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod mycroft » 31 srp. 2005, 13:18

HOOK píše:... pokud mi to nabídka v trafice dovolí...

HOOK

tak ta byla štěpná :lol: :) :? :( :cry:
Uživatelský avatar
mycroft
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1150
Věk: 45
Registrován: 21 úno. 2005, 12:25
Bydliště: Kácov

Příspěvekod dh » 31 srp. 2005, 17:05

Abych do toho vnesl vnitřní pnutí: ona taky existuje syrská latakie a kyperská latakie. Někde na tobaccoreviews.com či kde kdosi tvrdí, že syrská je jaksi jemnější a snad chuťově rafinovanější, zatímco ta kyperská je prostá, drsňácká, zkrátka straight. (Tlumočím zpaměti, jak jsem to tam pochopil).
G.L. Pease hořekuje, že mu vyhořelo skladiště se syrskou latakií a raději přestal dělat některé své směsi, než by to nahrazoval kyperskou.

U nás je syrská v MB Solent Mixture (kterou tímto doporučuji všeobecné pozornosti), ale to je takový zvláštní latakicko-aromatický hybrid, že je mi těžko odhadnout, co z té zajímavé chuti je způsobeno tím, že latakie je syrská.

Má s tím někdo nějaké zkušenosti?
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod Simon » 31 srp. 2005, 19:12

dh píše:Abych do toho vnesl vnitřní pnutí: ona taky existuje syrská latakie a kyperská latakie. Někde na tobaccoreviews.com či kde kdosi tvrdí, že syrská je jaksi jemnější a snad chuťově rafinovanější, zatímco ta kyperská je prostá, drsňácká, zkrátka straight. (Tlumočím zpaměti, jak jsem to tam pochopil).
G.L. Pease hořekuje, že mu vyhořelo skladiště se syrskou latakií a raději přestal dělat některé své směsi, než by to nahrazoval kyperskou.

U nás je syrská v MB Solent Mixture (kterou tímto doporučuji všeobecné pozornosti), ale to je takový zvláštní latakicko-aromatický hybrid, že je mi těžko odhadnout, co z té zajímavé chuti je způsobeno tím, že latakie je syrská.

Má s tím někdo nějaké zkušenosti?


to neni "raději přestal dělat některé své směsi, než by to nahrazoval kyperskou" ... syrska a kyperska latakie sou 2 naprosto odlisny tabaky, jinej druh tabaku i lehce odlisna forma zpracovani

... to co je v solentu jako latakie moc nechutna(hlavne teda diky temer stopovemu mnozstvi), btw michal hubacz potvrdi, ze sem o solentu po otestovani prohlasil, ze je to prvni docela slusnej aromatik :)

... ne, podle stranek macbarena je tam 15% syrske latakie .... o cemz si myslim ze se da pomerne duvodne pochybovat :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod dh » 31 srp. 2005, 19:48

Simon píše:syrska a kyperska latakie sou 2 naprosto odlisny tabaky, jinej druh tabaku i lehce odlisna forma zpracovani

... to co je v solentu jako latakie moc nechutna(hlavne teda diky temer stopovemu mnozstvi), btw michal hubacz potvrdi, ze sem o solentu po otestovani prohlasil, ze je to prvni docela slusnej aromatik :)

... ne, podle stranek macbarena je tam 15% syrske latakie .... o cemz si myslim ze se da pomerne duvodne pochybovat :)


No, a jsme u toho, do čeho chci šťourat: má někdo zkušenost s tabáky, které by byly representativními exempláři syrskolatakické směsi? Solent to zjevně není, ať už si myslíme, že nám na svém webu lžou, nebo ne.

(Já osobně mám pocit, že většinou píšou pravdu... leckdy si něco nechají pro sebe, ale nepíšou vyloženě nepravdivé věty. Taky mě ale těch 15 procent překvapilo.)

Jestli jsou to naprosto odlišné tabáky, pak na otázku "Jaká je podle vás latakie" lze odpovědět jedině otázkou "která?"
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod Simon » 31 srp. 2005, 19:53

dh píše:
Simon píše:syrska a kyperska latakie sou 2 naprosto odlisny tabaky, jinej druh tabaku i lehce odlisna forma zpracovani

... to co je v solentu jako latakie moc nechutna(hlavne teda diky temer stopovemu mnozstvi), btw michal hubacz potvrdi, ze sem o solentu po otestovani prohlasil, ze je to prvni docela slusnej aromatik :)

... ne, podle stranek macbarena je tam 15% syrske latakie .... o cemz si myslim ze se da pomerne duvodne pochybovat :)


No, a jsme u toho, do čeho chci šťourat: má někdo zkušenost s tabáky, které by byly representativními exempláři syrskolatakické směsi? Solent to zjevně není, ať už si myslíme, že nám na svém webu lžou, nebo ne.

(Já osobně mám pocit, že většinou píšou pravdu... leckdy si něco nechají pro sebe, ale nepíšou vyloženě nepravdivé věty. Taky mě ale těch 15 procent překvapilo.)

Jestli jsou to naprosto odlišné tabáky, pak na otázku "Jaká je podle vás latakie" lze odpovědět jedině otázkou "která?"


ta tva otazka, mas a nemas pravdu, podstatny je to, ze na syrskou latakii dneska uz temer nikde nenarazis, cili otazka tak nejak ztratila vyznam, byt je spravna
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod piter » 31 srp. 2005, 20:05

Simon píše:podstatny je to, ze na syrskou latakii dneska uz temer nikde nenarazis


kde beres tu jistotu / informace, z jakeho zdroje (nechci te zpochybnovat, zajima me to)? nevim nic blizsiho, nez jen ze na nekterych tabacich je napsano, ze obsahuji syrskou latakii (napr. i SW Balkan) a na nekterych kyperskou. Mozna se mylim a je to zapricineno necim jinym, ale zda se mi, ze je dokazu docela v pohode chutove rozlisit. No a podle tohoto se mi zda, ze oba druhy latakie maji sve zastoupeni.

Pro informaci, abych zbytecne nepokracoval v mem pripadnem klamnem dojmu, mam dotaz - v Balkan Sobranie byla syrska nebo kyperska?
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Simon » 31 srp. 2005, 20:22

piter píše:
Simon píše:podstatny je to, ze na syrskou latakii dneska uz temer nikde nenarazis


kde beres tu jistotu / informace, z jakeho zdroje (nechci te zpochybnovat, zajima me to)? nevim nic blizsiho, nez jen ze na nekterych tabacich je napsano, ze obsahuji syrskou latakii (napr. i SW Balkan) a na nekterych kyperskou. Mozna se mylim a je to zapricineno necim jinym, ale zda se mi, ze je dokazu docela v pohode chutove rozlisit. No a podle tohoto se mi zda, ze oba druhy latakie maji sve zastoupeni.

Pro informaci, abych zbytecne nepokracoval v mem pripadnem klamnem dojmu, mam dotaz - v Balkan Sobranie byla syrska nebo kyperska?


no vzhledem k problemum ktere ma gl pease se shanenim syrske latakie neni snad moc co na tohle tema resit ne?
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod dh » 31 srp. 2005, 21:13

Simon píše:
no vzhledem k problemum ktere ma gl pease se shanenim syrske latakie neni snad moc co na tohle tema resit ne?


Já to pochopil tak, že vyhořel sklad, se kterým počítali Cornell & Diehl a GL PEase. Jiní měli jiné sklady (vlastní? nasmlouvané?) a vesele užívají syrskou latakii dál - například Solani nebo McClelland vesele prodávají směsi se syrskou latakií dál.

Vůbec se mně zdá, že dýmkové tabáky budou překvapivě malý byznys - jeden sklad způsobí takové potíže. Jedna farma v Louisianě zásobí celý svět periquem...

Aby nám ta Katarína nezrušila tu farmu v St James Parish.... :smoke6:
Naposledy upravil dh dne 31 srp. 2005, 21:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod Fénix » 31 srp. 2005, 21:17

když už jsme u MB a latakie - podle jejich stránek je latakie botanicky z tabáku viržinského, co vy na to ? Já jsem zatím všude četl, že jde o orientál (tedy tabák selský)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Simon » 31 srp. 2005, 21:31

Fénix píše:když už jsme u MB a latakie - podle jejich stránek je latakie botanicky z tabáku viržinského, co vy na to ? Já jsem zatím všude četl, že jde o orientál (tedy tabák selský)


syrska je shekk-el-bint, kyperska je smyrna/izmir(cili turecky oriental)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod dh » 01 zář. 2005, 15:47

Simon píše:syrska je shekk-el-bint, kyperska je smyrna/izmir(cili turecky oriental)


To zní hrozně vzdělaně :shock:

Co je to shekk-el-bint?
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod Nevill » 01 zář. 2005, 15:57

dh píše:
Simon píše:syrska je shekk-el-bint, kyperska je smyrna/izmir(cili turecky oriental)


To zní hrozně vzdělaně :shock:

Co je to shekk-el-bint?


Prostě jsou to dva druhy latakie - shekk-el-bint je syrská odrůda, je hodně silná a má výraznou kouřovou chuť, smyrna nebo izmir jsou jiné odrůdy (jak píše Simon turecký oriental) a jsou mnohem slabší... viz článek "A tale of two Latakias" http://www.glpease.com/Articles/Latakia.html
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 46
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Příspěvekod Fénix » 01 zář. 2005, 16:27

Nevill píše:
dh píše:
Simon píše:syrska je shekk-el-bint, kyperska je smyrna/izmir(cili turecky oriental)


To zní hrozně vzdělaně :shock:

Co je to shekk-el-bint?


Prostě jsou to dva druhy latakie - shekk-el-bint je syrská odrůda, je hodně silná a má výraznou kouřovou chuť, smyrna nebo izmir jsou jiné odrůdy (jak píše Simon turecký oriental) a jsou mnohem slabší... viz článek "A tale of two Latakias" http://www.glpease.com/Articles/Latakia.html


mně (a pravděpodobně i dh) šlo o to, jestli i ta shekk-el-bint je orientál (tedy t. selský) nebo v souladu s MB jde o t. virginský
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Simon » 01 zář. 2005, 18:17

Fénix píše:
Nevill píše:
dh píše:
Simon píše:syrska je shekk-el-bint, kyperska je smyrna/izmir(cili turecky oriental)


To zní hrozně vzdělaně :shock:

Co je to shekk-el-bint?


Prostě jsou to dva druhy latakie - shekk-el-bint je syrská odrůda, je hodně silná a má výraznou kouřovou chuť, smyrna nebo izmir jsou jiné odrůdy (jak píše Simon turecký oriental) a jsou mnohem slabší... viz článek "A tale of two Latakias" http://www.glpease.com/Articles/Latakia.html


mně (a pravděpodobně i dh) šlo o to, jestli i ta shekk-el-bint je orientál (tedy t. selský) nebo v souladu s MB jde o t. virginský


nemam pro to zadny dukaz, ale myslim, ze strejda MB keca :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků