Škodlivost kouření dýmky?

To ostatní - kouření, zážitky, prodejci, události, zajímavosti atd. Jen k tématu!

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, Sobpeta

Re: Když je zdraví důležitější než vše ostatní...

Příspěvekod Scalex » 04 srp. 2013, 15:44

Pepku, do svých třiatřiceti jsem byl naprostý nekuřák. Začal jsem rovnou dýmkou. Byl jsem alergik a astmatik. Alergik silný, astmatik střední. Už dříve (ještě před třicítkou) jsem si alergii na plísně vyléčil tak, že jsem jednou týdně docházel na zkoušky kapely - zkušebnu jsme měli v bývalém protiatomovém krytu, kde bylo vlhko a silně plesnivo. Týden co týden 4-5 hodin v tomhle prostředí, postupně jsem snižoval dávku léků a alergie na plísně mi zcela vymizela.

Na základě toho mi můj alergolog řekl, že mi dýmku zakazovat nebude, že mám rozum a mám se sledovat a uvidím, jestli mi to něco přináší, nebo spíš škodí. Že mi samozřejmě kouření doporučit nemůže, ale... (tu větu s "ale..." nedokončil on).

Tak jsem začal kouřit. Nejsem silný kuřák. Někdy se k dýmce nedostanu (nebo na ni nemám chuť) třeba týden. Když už, tak si většinou dám jednu, maximálně dvě dýmky denně (výjimkou jsou jen delší grilovačky nebo dýmkařské srazy). Kouřím šest let. Během té doby mi vymizelo astma. Letos na jaře jsem byl u alergologa na důkladnější prohlídce. Zjistil, že mám o půl litru větší vitální kapacitu plic než dříve (a rozhodně to není sportováním nebo zvýšenou tělesnou aktivitou, protože pohybu se vyhýbám seč můžu), že astma je skutečně pryč a že alergie se mi výrazně zmírnila. Udělal mi komplexní test, alergický jsem zůstal na jarní pyly a na tu žlutou svini řepku, ale výrazně se mi zmírnila například alergie na prach (což zní logicky - kouř je vlastně miniaturní prach).

Netuším, nakolik za to může dýmka. Vím jen, že jsem svůj životní styl prakticky nezměnil a jediné, co jsem opravdu v životě změnil, bylo to, že jsem začal kouřit dýmku. A zdraví se mi zlepšilo.

Taky mám kamaráda, kterého jsem přitáhl k dýmce. Klasický rozlítaný podnikatel, v pět ráno začíná pracovat, ve dvě v noci končí, neustále něco zařizuje, kontroluje, objíždí, vyjednává, zkrátka velmi stresující život. Tak jsem ho naučil večerní dýmku. Aby se donutil na hodinu zastavit, zpomalit, vypnout (a vypnout mobil). Nešlo mu to. Vrtěl se na židli, byl nervózní, roztěkaný, přišlo mu, že mu něco utíká. Nechal jsem na něj tajně namířenou kameru a to jeho první kouření jsem mu pak sestříhal a pustil. Jak poskakuje, jak se nedokáže zklidnit a podobně. Sám přiznal, že měl několikrát náběh na infarkt a že doktor ho varoval, že příště už by ten infarkt opravdu mohl nastat. Další a další kouření byl klidnější a klidnější. Naučil se nalít si skleničku dobrého vína nebo whisky, dát si dýmku, pustit muziku a hodinu nic jiného nedělat. Po čase jsem ho "propustil" (ve smyslu, že už nebyly tak často dýchánky u mě, ale dával si dýmku sám doma). Můžu říct, že změna na něm byla po čase fyzicky vidět. Když jsem ho potkal během dne, nebyl to už takový poletující pošuk, ale byl klidnější a rozvážnější. Zjistil, že když se nic neposere během té večerní hodiny kouření, tak že se nic neposere, když se to během dne o pár minut nebo desítek minut zdrží. Díky dýmce se naučil zastavit a pak už se během dne zastavoval i bez dýmky. Naučil se dát si v klidu oběd. Naučil se delegovat svoji práci na podřízené, protože jejich kontrola mu zabere třetinu času oproti tomu, kdyby vše zařizoval sám. Myslím, že ho dýmka zachránila a dál chrání před infarktem. Takže nemůžu souhlasit s tím, že dýmka automaticky poškozuje zdraví. Ne, paradoxně ho naopak může i chránit.

Samozřejmě, každý jsme jiný, každý na stejné věci reagujeme různým způsobem. Možná ti dýmka škodí, nebo si to myslíš. Nevím, já z tvého příspěvku cítím - a nechápej to prosím špatně - totéž, co často čtu v příspěvcích zapřísáhlých vegetariánů, sportovců a jiných propagátorů tzv. zdravého životního stylu. Takové to nenápadné přesvědčování ostatních, které vlastně doopravdy slouží jako přesvědčování sebe sama, že jsem se rozhodl správně, protože tomu sám tak úplně nevěřím.

Ať tak či onak, přeju ti pevné zdraví, dobrou náladu a ať tě tvůj životní styl bez dýmek baví a vyhovuje ti. Životem vede spousta cest, ty sis vybral jednu, většina lidí na tomto serveru si vybrali jinou, společnou řeč v tomto tématu asi nenajdeme. Tady na dýmce.net jsme všichni s negativními vlastnostmi kouření srozuměni, známe plusy i mínusy kouření, zhodnotili jsme si to a nějak se rozhodli a nemá smysl nás o nezdravosti přesvědčovat.
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Když je zdraví důležitější než vše ostatní...

Příspěvekod Pepek » 04 srp. 2013, 15:48

Fanýs píše:Alergií trpím od dětství, stravovací návyky jsem musel změnit kvůli dost těžké chorobě. Co však nechápu je, proč se na webu o dýmkách probírá zdravý životní styl bez kouření. Je to něco podobného jako kdybych na webu nekuřáků prudil svým obdivem k dýmkám.


...co na tom nechápeš
TÉMA : O všem možném
Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk
Uživatelský avatar
Pepek
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 22
Věk: 59
Registrován: 19 črc. 2005, 17:04

Re: Když je zdraví důležitější než vše ostatní...

Příspěvekod beda » 04 srp. 2013, 17:13

:arrow: Scalex Z pohledu rostlinnýho člvěka je to co popisuješ normální projev harmonizace navázánim přínosnýho vztahu s měničem vědomí. Je to záležitost stará jako lidstvo samo, inteligentní kultury dokážou vztah s vlastními drogami kultivovat, ritualizovat a vytěžit z nich to, co do nich vložila pro nás sama příroda. Průser je, že na otázky drog si vzal patent vládnoucí klér a tak nám plněj naše představy o nich stejnou kvalitou, jakou cpou do bíložlutejch papírovejch trubiček s filtrem :mryellow:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Když je zdraví důležitější než vše ostatní...

Příspěvekod Fanys » 04 srp. 2013, 17:54

Pepek píše:...co na tom nechápeš
TÉMA : O všem možném
Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Ano, na dýmkařském fóru se dá klábosit o všem možném (viz vlákna od rybiček, koček, dcer až po zbraně chladné i palné), ale povídáním o tom, jak je prospěšné nekouřit tu příznivce asi nezískáš. :think:
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Když je zdraví důležitější než vše ostatní...

Příspěvekod Mack » 04 srp. 2013, 18:19

ano Scalex napslal hezkou větu : cit "Takové to nenápadné přesvědčování ostatních, které vlastně doopravdy slouží jako přesvědčování sebe sama, že jsem se rozhodl správně, protože tomu sám tak úplně nevěřím. "
pokud jsi zvolil závažné sdělení o důležitosti zdraví, které tě vede sem , do kuřáckého fóra, tak mi nenapadá nic jiného, pokud máš obecně alergie je to zlé a pokud máš i plicní, průduškové problémy s nimi ohledně kouření, tak se na to opravdu vyser a je vymalováno :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Re: Když je zdraví důležitější než vše ostatní...

Příspěvekod PoKlaT » 04 srp. 2013, 19:00

Pepek píše:.A protože podle lékařů se alergie vyléčit nedá rozhodl jsem se pro to udělat maximum sám a přestal kouřit.

Jaromíre to neděláš dobře :think:
A lékaři jsou skupina lidí s nejnižším věkovým průměrem, od takových si cením rad nejvíce.
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 69
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Když je zdraví důležitější než vše ostatní...

Příspěvekod Fanys » 04 srp. 2013, 21:13

Mack píše: závažné sdělení o důležitosti zdraví

Macku měl by ses řídit jeho radami a přestat kouřit, jinak by se Ti mohlo stát, že umřeš mladý. :think:
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Když je zdraví důležitější než vše ostatní...

Příspěvekod klasik51 » 04 srp. 2013, 21:43

Nikdy jsem neměl astma ani alergii, před čtyřmi lety + - najednou obrovské problémy, začal jsem kašlat, v noci záchvaty, že jsem si myslel, že si
vykašlu střeva. Šílené, začala mi téct z nosu voda, zcela nezadržitelně. Naučil jsem se spát se složenym ručníkem na polštáři a nechal vodě volný
průtok. :roll: Než jsem se tohle naučil, tak jsem se prostě nevyspal. Nevěděl jsem co se děje, neznal jsem to. K lékaři chodim, až když mi opravdu
teče do bot. :oops: No a když jsem tam přišel, bylo všechno jasné, jste astmatik a alergik. Dostal jsem takové to foukání do huby a prášky.
Rázem mě napadlo, no koloušku a máš po dýmkách. Ale zjistil jsem, že když si dám dýmku, tak se mě nijak nepřitíží. To bylo super. :ok:
Později jsem zašel za kamarádem doktorem akupunkturistou, dostal jsem slovní vytěrák, že jdu za 5minut 12. Později mi dokázal že má pravdu. :oops:
Ale už rok a půl jsem bez nejmenších obtíží tohoto druhu a dýmám stále dál. :puffy: :smoke5:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Když je zdraví důležitější než vše ostatní...

Příspěvekod Pistacik » 05 srp. 2013, 09:23

klasik51 píše:Nikdy jsem neměl astma ani alergii, před čtyřmi lety + - najednou obrovské problémy.

Neviem, to dosť potvrdzuje moju teóriu, že to máš z... :think:
Uživatelský avatar
Pistacik
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 5658
Věk: 46
Registrován: 26 říj. 2007, 13:06
Bydliště: Praha

Re: Škodlivost kouření dýmky?

Příspěvekod Nevill » 25 zář. 2013, 11:02

Já byl dneska před operací na rentgenu plic a srdce a vše v naprostém pořádku. Teda nevím nakolik je to potřeba na drobnou operaci kdy mi vyndají dva dráty z ruky po zlomenině záprstní kosti, ale tak alespoň vím že můžu klidně dál kouřit dýmku... :smoke5:
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 45
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Re: Škodlivost kouření dýmky?

Příspěvekod Mack » 25 zář. 2013, 11:43

...
Naposledy upravil Mack dne 25 zář. 2013, 12:35, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Re: Škodlivost kouření dýmky?

Příspěvekod sir » 25 zář. 2013, 11:52

take veci na rontgene nie su vidno
sir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 239
Věk: 43
Registrován: 31 srp. 2010, 10:06
Bydliště: Trencin

Re: Škodlivost kouření dýmky?

Příspěvekod DragonSoul » 25 zář. 2013, 12:07

Po vyrocnim srazu jsem nemohl tyden kourit dymku, z vlastni blbosti spalene patro z prasete. Samozrejme se to projevilo na zdravi, od vcerejska na me leze nejaka chripka... Budu se muset polepsit a zahnat ji nejakym latakiovym dymem.
Uživatelský avatar
DragonSoul
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 683
Věk: 46
Registrován: 11 led. 2013, 09:43
Bydliště: Praha 9

Re: Škodlivost kouření dýmky?

Příspěvekod Fénix » 25 zář. 2013, 12:17

Vítku, držím pěsti na operaci :ok:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Škodlivost kouření dýmky?

Příspěvekod Mack » 25 zář. 2013, 12:34

sir píše:take veci na rontgene nie su vidno

určité věci na rentgenou jsou dobře znát, některé hodně,
nejkrásnější bývá, když se pak někdo zeptá doktora, zdali může dále kouřit a on odvětí "jo, klidně". Pak je to bohužel tutovka na pár měsíců :lol:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

PředchozíDalší

Zpět na Kouřové signály

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků