Dávná i nedávná historie kouře

To ostatní - kouření, zážitky, prodejci, události, zajímavosti atd. Jen k tématu!

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, Sobpeta

Zajímá vás dané téma?

Ano
68
88%
Ne
9
12%
 
Celkem hlasů : 77

Dávná i nedávná historie kouře

Příspěvekod Mathias Sandorf » 15 čer. 2007, 15:17

Jelikož jsem nemohl najít thread, kam zařadit svůj zamýšlený příspěvek, napadlo mě založit toto téma. Co byste řekli na to, povídat si o historii kouření a kuřáctví dýmek, popřípadě doutníků a cigaret? V tomto threadu bysme si mohli rozšiřovat naše historické obzory a připomínat tradici a kulturu kouření...Pokud již něco podobného na fóru existuje a já to nechtěně přehlédnul, nebo vás téma nezajímá, tak se moderátorům omlouvám a prosím o vymazání...
Uživatelský avatar
Mathias Sandorf
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1656
Věk: 37
Registrován: 23 kvě. 2005, 13:54
Bydliště: Kolín

Příspěvekod Mathias Sandorf » 15 čer. 2007, 15:20

Můj zamýšlený příspěvek byl jeden z mé praxe - pokud vás někoho zajímá, jak vypadá takový kuřák dýmky po několika stech letech, klikněte na odkaz a všimněte si druhého obrázku. Text k němu je těsně nad a pod obrázkem, bohužel anglicky... http://www.aberdeencity.gov.uk/ACCI/web ... k_wk39.asp
Uživatelský avatar
Mathias Sandorf
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1656
Věk: 37
Registrován: 23 kvě. 2005, 13:54
Bydliště: Kolín

Příspěvekod bigdragon » 15 čer. 2007, 15:33

hlasoval jsem pro nezajímá, ale to jen proto, že nemohu říct, že mě zajímá aniž bych byl o tom 100% přesvědčen :D
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Mathias Sandorf » 15 čer. 2007, 16:57

bigdragon píše:hlasoval jsem pro nezajímá, ale to jen proto, že nemohu říct, že mě zajímá aniž bych byl o tom 100% přesvědčen :D


Tak uvidíme, třeba ještě zaujme 8)
Uživatelský avatar
Mathias Sandorf
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1656
Věk: 37
Registrován: 23 kvě. 2005, 13:54
Bydliště: Kolín

Příspěvekod Martin Pedain » 17 čer. 2007, 10:04

Kdysy jsem četl knihu Kouří cely svět, vydaná asi v roce 1970 nějak vydavatelstvím nebo tak nějak. Pojednávala o historii kouření, jak byl objeven tabák Evropany a dovezen do Evropy. Potíže s kouřením a despotickou církví včetně vládců. Nejprve to brali jako zápletku s ďáblem, ale až pochopili, že jde uvalit daň na tabák, tak si to rozmysleli. Pak několik bláznivých lékařů považovalo rostlinu za všelék a najednou to byl dar od Boha... :lol:

Dnešní protikuřácká kampaň byla v historii nesčetněkrát opakována. Nějaký vladař si umyslel, že mu to smrdí a zakázal kouření. Pak ale zjistili, že daň z tabáku lze zvýšit a hurá, kouřilo se dál... 8) Kniha pojednávalal i o vývoji dýmek, doutníků a cigaret.

Člověk se dozví spoustu informací o tabáku, historii, konfrontaci s církví, vládou, kuřáckých potřeb a spoustu dalších. Jestli máte někdo možnost ji přečíst, vřele doporučji. Nejlépe číst ji s dýmkou v puse.
Uživatelský avatar
Martin Pedain
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1657
Věk: 38
Registrován: 08 čer. 2007, 17:30
Bydliště: La Bohdaneč

Příspěvekod ypres.bass » 17 čer. 2007, 12:48

katedra historických věd naší univerzity asi měsíc zpátky měla v rámci cyklu přednášek pro veřejnost i jednu s názvem "jak na tom byli osvícenci s tabákem"...bohužel jsem to propásl...
Uživatelský avatar
ypres.bass
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2830
Věk: 37
Registrován: 11 bře. 2007, 01:33
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Mathias Sandorf » 17 čer. 2007, 13:34

Naše kolínský muzeum mělo asi před dvěma lety výstavu s názvem Slasti a neřesti města Kolína. Spousta zajímavejch věcí a jedna z nich byla, že sme byli (Kolín) jedním z největších výrobců keramickejch dýmek v monarchii. Jelikož jsem zaměstnancem, pokusím se sehnat materiály a hodit to sem...
Uživatelský avatar
Mathias Sandorf
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1656
Věk: 37
Registrován: 23 kvě. 2005, 13:54
Bydliště: Kolín

Příspěvekod Šimi » 17 čer. 2007, 13:35

ypres.bass píše:katedra historických věd naší univerzity asi měsíc zpátky měla v rámci cyklu přednášek pro veřejnost i jednu s názvem "jak na tom byli osvícenci s tabákem"...bohužel jsem to propásl...


No vidiš, studuješ pi... a duležity věci si necháš utyct :twisted:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Mathias Sandorf » 17 čer. 2007, 13:37

Jinak s timhle mě napadá další věc, jak využít tenhle thread - upozornění na výstavy, přednášky a stálé expozice, týkající se historie dýmání, kouření a tabáku :idea: Takže kdybyste někdo o něčem věděl, pište...
Uživatelský avatar
Mathias Sandorf
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1656
Věk: 37
Registrován: 23 kvě. 2005, 13:54
Bydliště: Kolín

Příspěvekod Alferi » 17 čer. 2007, 13:44

ypres.bass píše:katedra historických věd naší univerzity asi měsíc zpátky měla v rámci cyklu přednášek pro veřejnost i jednu s názvem "jak na tom byli osvícenci s tabákem"...bohužel jsem to propásl...

Mám pocit, že to zpracovala Macková. Zkus se jí zeptat, jestli k tomu nemá nějaký koncept, třeba by byla ochotná ho zapůjčit (pokud to ovšem nehodlá v dohledné době někde vydat).
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Příspěvekod Šimi » 17 čer. 2007, 14:46

Možná by se nebránila zveřejnění na Dýmkanetu :wink:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Martin Pedain » 17 čer. 2007, 14:57

Když už jsme u historie. Ví se, co kouřil ó mocný Stalin za tabáky, z jakých dýmek kouřil? A co se stalo s nebohými lidmi, kteří mu nevyrobili dýmku dle jeho představ? Nebo když mu dýmka zkysla?
Uživatelský avatar
Martin Pedain
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1657
Věk: 38
Registrován: 08 čer. 2007, 17:30
Bydliště: La Bohdaneč

Příspěvekod jcp » 17 čer. 2007, 15:38

Martin Pedain píše:Když už jsme u historie. Ví se, co kouřil ó mocný Stalin za tabáky, z jakých dýmek kouřil? A co se stalo s nebohými lidmi, kteří mu nevyrobili dýmku dle jeho představ? Nebo když mu dýmka zkysla?

údajně favorizovaná značka tabáku bylo Balkan Sobranie a na některejch jeho fotkách s dýmkou se dá identifikovat white dot, ale jinak to byl dobytek, jako v dalších věcech. Podle svědectví pamětníků klidně roztrhnul cigaretu a nacpal si ji do dýmky (tohle jsem kdysi myslím četl v pamětech maršála Vasilevského) :puke:

tak po chvíli googlování upřesněníí:
v Pipes Digest se píše ..In the thirtieth years (1930s) there was a most well known pipesmoker - Joseph Stalin. About his pipe smoking many legends are told. One legend says that Joseph Stalin filled pipe with Russian cigarette tobacco called 'Herzegovina Flor'. But in one of the chronicles of that time I have read that Joseph Stalin very much loved English tobacco and English pipes.
a tady píšou .. Stalin preferred Herzegovina Flor (even stuffing it in his Dunhill pipe)
Naposledy upravil jcp dne 17 čer. 2007, 17:10, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Krhút » 17 čer. 2007, 16:38

Martin Pedain píše:Když už ... ... A co se stalo s nebohými lidmi, kteří mu nevyrobili dýmku dle jeho představ? Nebo když mu dýmka zkysla?

To že by si někdo dovolil ? To ho asi veliký generalisimus poslal minimálně někam na dalnyj vostok na hooooodně dlouhou ,, dovolenou" :twisted: Nebo podle vzoru ,, co to děláte , soudružky? ,,Pereme soudruhu Staline". ,, Tak jen perte , zítra budeme věšet" :evil:
Uživatelský avatar
Krhút
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 3809
Věk: 56
Registrován: 11 úno. 2006, 07:39
Bydliště: Teplice

Příspěvekod Martin Pedain » 17 čer. 2007, 16:48

jcp píše:údajně favorizovaná značka tabáku bylo Balkan Sobranie a

V tabácích se tolik nevyznám, ale kdyby byl tak kvalitní mezi tabáky jako jsou Sobranie Black Russian mezi cigaretami, tak...ňami ňami :puffy:
Uživatelský avatar
Martin Pedain
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1657
Věk: 38
Registrován: 08 čer. 2007, 17:30
Bydliště: La Bohdaneč

Další

Zpět na Kouřové signály

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků