Dýmka podle Tolkiena

To ostatní - kouření, zážitky, prodejci, události, zajímavosti atd. Jen k tématu!

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, Sobpeta

Re: Dýmka podle Tolkiena

Příspěvekod Gimli » 08 bře. 2015, 19:46

Já vnímám film a knížku odděleně, jsem velký fanda Tolkiena a tak nemůžu filmového rozkouskovaného Hobita brát vážně, tak jako knížku. Film je sled obrázků a zvuků, které mě slušně vizuálně pobaví, ale přemýšlet nad tím nebudu. Hodně také dělá velmi dobře ozvučené 3D kino v Milevsku :wink: . Koneckonců, když o tom tak přemýšlím, i film má hlubší smysl, když si kvůli němu začne starší dcera Tolkiena číst.
Uživatelský avatar
Gimli
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2912
Věk: 46
Registrován: 18 bře. 2011, 23:38
Bydliště: Pečice

Re: Dýmka podle Tolkiena

Příspěvekod Fénix » 09 bře. 2015, 12:13

Scalex to napsal dost výstižně (a to si myslím, že po prvním Hobitovi psal trochu jinak, a byli jsme tehdy lehce vepříci, tedy ve při ;) ale možná mě šálí paměť).

Pro mě je to promrhaná příležitost, odfláknutá, ze které čiší chuť po koruně, resp. po dolaru. Jeden nebo dva normálně dlouhé filmy jako upřímný tribute pro fanoušky by prostě nebyl tak finančně zajímavý, tak raději útlou knížku roztahal po třech nudných předlouhých dílech. Nemá to jako celek tolkienovského ducha (v dílčích pasážích jo !!) , atmosféru a já jako divák jsem při scénách typu jeskyně velkého skřeta nebo bitva před Osamělou horou vůbec nevěřil tomu, co vidím, a vůbec jsem se s postavami a jejich osudy v těchto scénách neidentifikoval. CGI nuda. Skvělých momentů je ovšem i v této trilogii dost ! O to věčí škoda, že tam nejsou jenom ty ;)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Dýmka podle Tolkiena

Příspěvekod Scalex » 09 bře. 2015, 14:33

Fénix píše:Scalex to napsal dost výstižně (a to si myslím, že po prvním Hobitovi psal trochu jinak, a byli jsme tehdy lehce vepříci, tedy ve při ;))


První Hobbit měl tak kouzelné ty silné tolkienovské momenty, že to poměrně dost vyvažovalo rovnováhu mezi tím, co se povedlo, a co byla odfláklina. Skřetí město bylo opravdu strašné, myslím hlavně tu CGI honičku po můstcích, žebřících a lanech. Je smutné se na Hobitovskou trilogii dívat, protože když se pak z té břečky vynoří krásný tolkienovský moment, citlivě natočený, bravurně zahraný a postprocesem nezkurvený, tak je divákovi líto, že byl potenciál všech zúčastněných tak promrhán.

Přijde mi, že v prvním hobitím filmu se ještě Jackson tolik neurvával ze řetězu a držel to poměrně na uzdě. Ale postupem času to bylo horší a třetímu dílu trilogie jsem na ČSFD dal dvě hvězdičky z pěti. A sérdce mi při tom krvácelo.
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Dýmka podle Tolkiena

Příspěvekod Gobey » 12 bře. 2015, 09:44

Uživatelský avatar
Gobey
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 370
Věk: 47
Registrován: 02 led. 2008, 19:12
Bydliště: Praha

Re: Dýmka podle Tolkiena

Příspěvekod ttygr » 13 bře. 2015, 20:22

neznal a pobavilo, hlavně ty scény z DIII :-D
Uživatelský avatar
ttygr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1002
Věk: 41
Registrován: 07 bře. 2005, 11:36
Bydliště: Jičín

Re: Dýmka podle Tolkiena

Příspěvekod Mathias Sandorf » 14 dub. 2015, 14:25

Scalex - těšil jsem se na Tvou recenzi a téměř se vším souhlasím. Jen ne s jedním: Radagast Hnědý. Nedokážu se prostě smířit s tím, že má čaroděj pos.anej ksicht od ptáků :? To už byl podle mě lépe stvárněn v PC hře War In The North http://www.gamershell.com/static/streaming/34434/34434_medium.jpg (pokud jsi nehrál, doporučuji jako milou oddechovku pro fanoušky ;) ).
Uživatelský avatar
Mathias Sandorf
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1656
Věk: 37
Registrován: 23 kvě. 2005, 13:54
Bydliště: Kolín

Re: Dýmka podle Tolkiena

Příspěvekod Scalex » 16 dub. 2015, 17:19

Tolkien o Radagastovi píše, že byl tak "přírodně zanedbaný", že si nevšiml, že si v jeho vlasech ptáci udělali hnízdo. Nebo si toho všiml a neřešil to. Pro mě to, že neřeší posraný fousy, je právě výstižným vyjádřením toho, že Radagast už fakt neřeší "lidské" záležitosti, konvence a vlastně už ani hygienu, pořádek a podobné věci. Považuje se za součást přírody. A tam, kde sídlí ptáci, bývá nasráno. Když sídlí na Radagastovi, je nasráno na Radagastovi. My se nad tím pozastavujeme, ale to je tím, že se pořád díváme na Středozem spíš Gandalfovýma než Radagastovýma očima. Byť je vidět, že i Gandalf má pro Radagasta pochopení a tyhle věci přechází mlčením (řeší to spíš Saruman). Na Radagastově oblečení je vidět někdejší zdobnost, kterou ale Radagast plně obětoval praktičnosti. Dtto jeho dům, kde právo na život stromu dominuje nad právem Radagasta na neroztržený a nenakloněný dům. 8^) Za mě je to prostě výborné zpracování Radagasta a za to Jacksonovi tleskám - že se nebál jít kousek za hranici, za kterou by konvenční filmaři nešli.
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Dýmka podle Tolkiena

Příspěvekod Mathias Sandorf » 21 dub. 2015, 09:39

Jojo, oblečení a barák super, to se mi taky líbilo. Ale pokud si dobře vzpomínám, tak mágové jsou vlastně Maiar, vyšší bytosti, nižší božstva. V Tolkienově pojetí přírody bych čekal, že to zvířata vycítí a budou mít tuto bytost v úctě, obzvlášť když s nima žije a je k nim laskavá. A kálení na hlavu prostě uctivý není, navíc ne všichni ptáci si serou do hnízda ;) No a na úroveň surfujícího Legolase bych postavil Radagastovo králičí spřežení :palm:
Uživatelský avatar
Mathias Sandorf
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1656
Věk: 37
Registrován: 23 kvě. 2005, 13:54
Bydliště: Kolín

Re: Dýmka podle Tolkiena

Příspěvekod Durisek » 21 dub. 2015, 10:01

S Maiar souhlas.
Ja osbně jsme měl ve filmovém Hobitovi největší problém s (ne)vousy většiny trpaslíků. Jejich vžitý slušný pozdrav: "Ať jsou tvé vousy stále delší" jasně ukazuje na plnouvousy minimálně pod opasek. A vysoce postavený trpaslík jako Thorin prostě nemůže mít, to co mu udělali Jaksonovi maskéři.
Durisek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 538
Věk: 42
Registrován: 01 pro. 2013, 19:18
Bydliště: České Budějovice

Re: Dýmka podle Tolkiena

Příspěvekod ttygr » 21 dub. 2015, 10:19

no jo, ale Thorin s vousy po kolena by nebyl tak sexy, chápeš... ber to tak, že mu ohoří vždycky, když se rozhodne surfovat po roztaveným kovu (což byla nejhorší scéna pro mě, jelikož jsem metalurgii tak trochu studoval...), takže jediný co mu chybí k dokonalosti jsou zuhelnatělý prsty...
Uživatelský avatar
ttygr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1002
Věk: 41
Registrován: 07 bře. 2005, 11:36
Bydliště: Jičín

Předchozí

Zpět na Kouřové signály

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků