Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Snoopy » 05 srp. 2018, 06:22

Problém môže byť aj v náustku - skúsil by som fajku rozobrať, strčiť do huby len samotný náustok a zľahka potiahnuť, či zaregistruješ chemický zápach. Ja som to mal s BPK dedkovskou visačkou - náustok smrdel ako lakýrnická dielňa alebo chemoprén. Pravdepodobne to bolo lepidlo, ktorým je prilepený náustok k drevenej trúbeli.
Čap u filtroviek lepšie ako čističom vyčistím natesno stočeným papierovým obrúskom alebo toaletným papierom, najskôr s trochou chľastu, potom vytriem nasucho.
Inak by som fajku, ktorá nechutí ani po 15 fajčeniach, odložil na pol roka. Potom skúsil znova a ak bude stále hnusna, vyhodil oblúkom.
Uživatelský avatar
Snoopy
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 566
Věk: 62
Registrován: 03 pro. 2010, 14:36
Bydliště: Západné Slovensko, Hlohovec

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod beda » 05 srp. 2018, 09:40

Na dědkovce BPK mám náústek na troubel šroubovanej, přišel jsem na to náhodou. Jinak bych ty fajfky normálně kouřil, ono se to ztratí, vývoj chuti je u briaru přirozenost. Nebo přesedlat na pěnu, hlínu a materiály, který se tak nechovaj.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Brano » 05 srp. 2018, 10:05

Nedalo mi to a ešte v noci som to čistil. Na Paronelli som použil whisky, najprv som v nej máčal čistič a vypucoval dymovod. Išla z toho taká čierna kašovitá hmota, podľa všetkého to bola výmazová pasta z vnútra kotlíka. Potom som stočil papierový kapesník, máčal ho vo whisky a vytieral vnútro troubele, bol celý červeno - hnedý z toho moridla. Opakoval som to niekoľkokrát až kým to nebolo čisté. Aj náustok som vyčistil alkoholom. Nechám to teraz poriadne preschnúť a uvidíme pri fajčení.

To isté som robil aj s BPK, ale to bude asi marné. Tiež bolo na kapesníku moridlo, ale nečistilo to poriadne. Keďže už nemám čo stratiť, vyskúšal som aj 60% lieh, čistilo to, ale stále je to podľa mňa namorené. Tak to tiež nechám preschnúť a uvidíme. Za nejaký dlhší čas, ako píše Snoopy.

beda: tiež som myslel, že to tak bude len zo začiatku, nejako sa premôžem a postupne sa to fajčením stratí. Ale keď som fajčil už asi 15-ty krát z tej BPK a skoro som sa dogrcal, tak som to nechal. Štípe z toho jazyk, huba aj hrdlo, cítiť nejaký bordel, taká kombinácia riedidla a lacnej voňavky, po prvej tretine kotlíka už necítiš ani tabák a po dofajčení som nemal na tabak dlhší čas chuť. Pre mňa je fajka relax, pôžitok, nie boj :wink:

image_id: 26566

Je to zle vidieť, ale na pohľad je to už čisté, uvidíme pri fajčení.
Brano
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 18
Věk: 44
Registrován: 01 srp. 2018, 18:28

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod beda » 06 srp. 2018, 07:40

Z kanálků bych to odvrtal. Beztak ho BPK mívá moc úzkej.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vietnam » 05 říj. 2018, 22:29

Čau hoši,
po pár letech jsem zpět - a vlastně znova se začátečnickým dotazem.
Tuhle když sem prováděl údržbu, tak mě napadlo že mimojiné ty fajfky pořádně očuchám. A přišel jsem na jednu věc - 4 z 5 fajfek krásně lehce voněj tabákem, co se v nich kouří a jedna Petersonka prostě furt smrdí jak čerstvě kouřená, prostě jak popelník. Není to vono. Nemyslím že by byla nějak extra zkyslá, párkrát jsem jí nechal po kouření v pytlíku, ostatně co s ní venku, ale to jsem dělal i s ostatníma, a ty jsou v pohodě. Kouř je z ní dobrej, nemám pocit že by byla špatná, jenom smrdí. Máte někdo taky takovou? Nebo co s tím? Nějaký rady?
Vietnam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 186
Registrován: 28 zář. 2005, 16:29
Bydliště: Prágl

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 07 říj. 2018, 20:18

Mno ...

... nejlepší je vždy fotka.
Tentokrát by také bodla. Ono totiž nejni fajfka jako fajfka. :naughty:

Takhle naslepo spíš pár otázek:

- je to bentka? (podle mé zkušenosti potřebují déle vysychat rozebrané)

- má filtrovou komoru (takové potřebují déle vysychat rozebrané)

- není to systémovka? (tam je potřeba spešl čištění toho zakrouceného kouřovodu např. tyčinkou na ucho, může to jinak zasmrádnout)

- nenechals tam tehdy v tom pytlíku po kouření ve fajfce i nacucaný filtr?

OBECNĚ JÁ DĚLÁM:
- ve fajfce obrátím popel a nechám ji vychladnout, terprve pak vysypávám
- po kouření IHNED (klidně v hospodě nebo na lavičce v parku) vyčistím kapesníkem/toaleťákem filtrovou komoru jak v náústku, tak v nástavci.
- pak lehce vytřu hlavičku zevnitř - citovka :!:
- dále IHNED opakovaně protáhnu náústek a kanálek
- a nechám fajfku rozebranou na vzduchu víceméně dokud neodcházím
- DOMA fajfku nechám rozebranou 24 hodin, pak sestavím a dalších 24 hodin ji nechávám ve stojánku na vzduchu. Teprve pak vracím do skříňky. Pokud by nevoněla po jí přiděleném tabáku, tak ji nechám na vzduchu tak dlouho, dokud se aroma otevřené plechovky nedostaví
- téměř nikdy fajfku nekouřím dříve než po těch 48 hodinách

Doporučil bych namočit tyčinku na čištění uší v nějakém indiferentním alkeholu, např. gin nebo calvados, a vyčistit filtrovou komoru na hlavičce i v náústku. Klidně zopakovat 2x-3X, dokud nebude tyčinka +/- bílá. Pak tamtéž namočit čistič a protáhnout kanálek i náústek. Nejlépe použít čistič Peterson s tvrdými štětinami. Ihned místo vysušit toaleťákem nebo dalšími čističi.
Nechat rozebrané 3 dny.
Pak nechat ve stojánku na proudícím vzduchu aspoň týden.
Pokud to nezabere, je něco fakt špatně. :think:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vietnam » 07 říj. 2018, 20:52

Ahoj,

no hele bentka to je, filtrovou komoru má, systémovka to není - je to Peterson Kildare bent bulldog (999).

Já čistím asi uplně stejně jak tak na to koukám.. jsem pečlivec, jak sem si to přečet o Hingara, tak to dělám. Přesně... nechám vychladnout pzamíchanej popel, vyklepu, profouknu, protáhnu čističem od filtru do komory, protáhnu naustek, vytřu komoru na filtr ubrouskem (2x) vytřu komoru na filtr v naustku, potom nejdřív ohnutým čističem objedu vnitřek hlavičky, a pak to vytřu ubrouskem.

A kouřím jendou za uherák, takže ta fajfka teď stála třeba čtvrt až půl roku. Takže by rozhodně měla mít čas na vydejchání - vnitřek nevypadá jinak než zbytek dýmek. teď sem v ní zakouřil a je to trochu lepší, a možná je to i tabákem, kterej v tom kouřím.

Zkoušel jsem tuhle vytírání hlavičky a naústku špatnou leč silnou vodkou, a nemám pocit že by to pomohlo. Ikdyž možná... zkusím to asi ještě trochu.

Všechny fajfky udržuju stejně, další dvě bentky jsou v pohodě, a tahle mrcha zrovna... nevím :)
Fakt jedině jestli ten tabák prostě víc nesmrdí - bohužel už nevím co v tý pixle je, asi Lousiana flake, ale jistej už is nejsem. Je to stará pixla. Musím nakoupit nový kousky.


Tak update ze dneška...

fajfku jsem ještě jednou pořádně vyčistil, vzal jsem ty uchošťoury a vytřel trochu i komoru, protáh jsem i vodkou nasáklým čističem naústek a tak... příde mi že se to zlepšilo. Nechal jsem jí rozebranou a uvidím co to udělá, ale už teď mi příde že se to trochu zkrotilo. V kotli byl takovej divnej jakoby karamelovej nános - ne "suchej" karbon jako normálně, ale prostě to bylo mazlavý ještě po pár dnech od kouření.

Každopádně super nápad s tím alkoholem, trochu sem se toho bál. :ok: :puffy:
Vietnam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 186
Registrován: 28 zář. 2005, 16:29
Bydliště: Prágl

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Tapinek » 08 říj. 2018, 17:56

Vietnam píše:...V kotli byl takovej divnej jakoby karamelovej nános - ne "suchej" karbon jako normálně, ale prostě to bylo mazlavý ještě po pár dnech od kouření.

Vem to výhrubníkem nebo smirkem až na dřevo a pak už by to mohlo být ok. ;-)
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 08 říj. 2018, 18:55

To mazlavé by mělo jít vydrolit prstem. Vzniknou Ti takové žmolky, které budou vypadávat, a budeš mít černý prst. Až je z dýmky dostaneš, měla by vonět o poznání líp, pokud to je takový ten lepivý cake.
Naposledy upravil MBO dne 09 říj. 2018, 08:52, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 08 říj. 2018, 20:28

Vietnam píše:Ahoj,

V kotli byl takovej divnej jakoby karamelovej nános - ne "suchej" karbon jako normálně, ale prostě to bylo mazlavý ještě po pár dnech od kouření.


To bude ten problém! :ok:

Pokud je tam nějaká mazlavá hmota, pak je to nějaká nezvládnutá zakuřovací pasta.
Já jsme s tím u Petersonů nikdy problém neměl, ale je pravda, že jsem si od nich fajfku už nějaký ten pátek nekoupil ... tenkrát to byla solidní firma, co prostě dělala vyhlášeně spolehlivé strojovky a na nic si nehrála. U jedné jsem měl problém s finální politurou ve filtrové komoře. To jsem vyřešil alkeholem.
Takové ty báchorky o vyplachování hlavičky fajfky koňakem, to pochází právě z doby, kdy se na závěr výroby celá hlavička máčela a byla potřeba vymýt polituru zevnitř kotlíku, pokud jsi to nechtěl odkouřit.

Jestli je to lepkavé a všude v kotli, tak mají předřečníci pravdu, že je lepší se toho opatrně zbavit šmirglem. Jinak fajfka nevysychá, vlhkost se drží pod neprostupnou vrstvou a projevuje se to přesně, jak píšeš - zasmrádáním. :smoke3:
Vevnitř hlavičky to není až takový problém, tam to vyřeší šmirgl - je tam spousta místa. Horší je to právě v té filtrové komoře, odtud se to dostává podstatně hůř a dřevo tam bývá tenké. Mně se osvědčil ten alkehol a kosmetické tampóny + tyčinky do uší.

Měl jsem tenhle problém s pastou u fajfky Design Berlin, ale u těch je to celkem pravidlem, jejich zakuřovací pasta je prostě otřesná, a novou bych automaticky rovnou šmirgloval před prvním zapálením.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vietnam » 08 říj. 2018, 20:47

BATRACHOS: Hele tohle je tak deset let stará Petersonka, a zakuřovací pasta v ní nebyla. Ale prostě nějak jsem si toho tuhle všim. Já teď nějakou dobu moc nekouřil, o víkendu sem čistil naústky a prostě tahle jedna smrděla o poznání víc než zbytek. Tak sem radši vyhrabal přihlašovací údaje a zeptal se.
Ještě jí zkusím párkrát vytřít, a případně vezmu tím šmirglem.

U šmirglu bych se zeptal - čím to zakončit? asi by měla být hlavička co nejhladší, takže nějaká 400 - 600 grit?

Hlavičky jsem nikdy nemáčel ani nic jinýho, vždycky jenom klasický zakuřování.
Vietnam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 186
Registrován: 28 zář. 2005, 16:29
Bydliště: Prágl

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 08 říj. 2018, 21:00

Tak u starší Petersonky by snad mizerná pasta fakt být neměla.

I když pasta tam podle mne určitě byla - já jsem měl pastu u všech Petersonek, ale prostě fungovala dobře a po pár kouřeních se změnila na cake. :smoke1:

Pak je ale záhada, co to je.
Může být i velká vrstva starého uhlíku, pórovitější, co prostě táhne vlhkost, ale je to divné.
Tak to s tím šmirglem opatrně, na dřevo to je vždy až poslední možnost.
Určitě ale neuškodí po dleším nekouření šmrglem lehhce srovnat tu hlíkovou vrstvu. Citovka.
A ten alkohol prostě je vyzkoušený. Jen to nenacucat, povrchově.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vietnam » 10 říj. 2018, 18:47

No, tak lehký vybroušení pomohlo zdá se, voní o poznání líp. Dneska sem si v dýmce zakouřil. Furt to nějak není vono..., ale o dost lepší.
Teď bych to možná přišoudil starýmu tabáku. Seděl v plastu dobře deset let obávám se, nějak prostě ani nevoní, když hoří. Nevím co už. Prostě to povyházím. Jsou to fakt stařešiny a mě v práci zejtra čeká balík z etrafiky s novejma kouskama.
Druhá možnost, že ještě nemám opálenou hubu. Když sem s fajfkou začínal, taky mi chvíli trvalo, než se ta chuť fakt objevila. A teď vlastně začínám uplně znova. Stejně sem všechno zapomněl :-)

Každopádně díky za pomoc.
Vietnam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 186
Registrován: 28 zář. 2005, 16:29
Bydliště: Prágl

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Rozmetal » 19 lis. 2018, 18:13

Zdaravím chci se zeptat zda mate zkusenost s dymkou z aliexpresu? Chci s dymkou zacit ale nevim zda mi bude chutnat a bavit me tak nechci si hned koupit drahou dymku...
Rozmetal
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 19 lis. 2018, 16:18

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vietnam » 20 lis. 2018, 13:30

Rozmetal píše:Zdaravím chci se zeptat zda mate zkusenost s dymkou z aliexpresu? Chci s dymkou zacit ale nevim zda mi bude chutnat a bavit me tak nechci si hned koupit drahou dymku...


Hele z aliexpresu beru dost věcí, ale zrovna fajfku bych si tam nekoupil. Přecejenom kouříš z toho, je to věc co strkáš do huby - tam bych si nebyl jistej čím je to dřevo ošetřený, jak je lakovaný atd... a upřímně bych se nedivil, kdyby to byly pěkný sračky.

Radši kup nějaký BPKčko tady v ČR.
Vietnam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 186
Registrován: 28 zář. 2005, 16:29
Bydliště: Prágl

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků