Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 12 led. 2019, 10:14

Většinou dělám obojí - ze začátku mám chuť si zakouřit a pak třeba chvíli zkouším držet uhlík. Je to taková příjemná změna tempa. Echtovní soutěžní kouření neumím, jenom to zkouším.
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu

Věk: 48

Příspěvekod klasik51 » 12 led. 2019, 10:19

Siso - máš pravdu, soutěžní kouření neni o pohodě, je to o udržení uhlíku při životě. :smoke3:
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu

Věk: 67

Příspěvekod BATRACHOS » 15 led. 2019, 21:13

Siso píše:Dneska jsem se pokoušel natrénovat udržování ohně za pomoci dřevěného ťapátka (tužky) a můj poznatek je takový, že to veliké tajemství je vlastně o průběžném vťapávání žhavého tabáku do vrstvy tabáku pod ním, protože jinak se to žhavé jakoby zvedne a separuje od ostatního tabáku.
Jakmile jsem zaznamenal pokles dýmavosti, za dlouhého jemného potahování (aby se to žhavé rozsvítilo) jsem započal uťapávat tak, aby se jiskřičky vpravily do čerstvého tabáku pod nimi a zároveň nahrnovat tabák od stěn doprostřed na ono žhavé. Takhle jsem dosáhl asi půl hodiny bafání bez připalování! Tedy ze začátku jsem připaloval několikrát... Ale tento výkon byl vykoupen neustálou kontrolou a úpravou "ohniště", což je poněkud vzdáleno poklidnému bafání.
Nedovedu si představit, že bych chtěl takhle bafat u nějaké činnosti, která vyžaduje soustředění, třeba u šachů, nebo při čtení :smoke3:

Ne.
To tajemství je o podvědomém vykonávání všech úkonů spojených s fajfkařením efektivně a přesně tak, jak to odpovídá danému stylu kouření.
Dusání k tomu patří, ale absolutní základ je tabák v ideální vlhkosti, dokonale nacpat a umět zapálit a NA ZAČÁTKU přidusnout tak akorát. A umět pobafávat tak akorát. Pak se dá dusat třeba 1x za deset minut. Např. velká bentka, procházka, vítr, fajfka s víčkem. Hledají se houby, v jedné ruce košík, ve druhé nožík, dusátko někde po kapsách ... a čas od času člověk sundá víčko, přidusne ... no ale moc často ne, je to "opruz" sundavat to víčko, pokládat košík... :smoke1:
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu

Věk: 45

Příspěvekod Siso » 15 led. 2019, 22:06

No jo, snad mi to časem přejde do krve, ale zatím pokládám za veliký úspěch objevení samotného "dusacího" pricipu, kterýž jest principem "ovládnutí ohně"! Spíš bych řekl, že ani tak nejde o dusání, protože celou náplň dýmky nestlačuji, jen s jistým citem zhutňuji "aktivní vrstvu".
Zatím neovládám poslední čtvrtinu dýmky, kdy se mi v končící vrstvě tabáku vytvoří popelový kužel od kanálku k povrchu a okolo neshořelý tabák.
Jo, a dusátko v jedné ruce zároveň s fajfkou :joy: . Vždy ve střehu!
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

Věk: 50

Příspěvekod BATRACHOS » 15 led. 2019, 22:14

:ok: :ok: :ok:

Mnozí zde mluvili spíše o uhlazování.
BATRACHOS

Věk: 45

Předchozí

Zpět na Poradna