Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod stam » 17 úno. 2019, 18:58

Bez nacpání má dýmka volný potah?
Uživatelský avatar
stam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 309
Věk: 53
Registrován: 15 črc. 2008, 20:52
Bydliště: Vysočina

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Siso » 17 úno. 2019, 19:34

Všechny vrtání jsou volné, v troubeli nejsou žádné otřepy, vše je proti světlu pěkně "průhledné". Nejslabší vnitřní průměr má náustek a hlavička, 3mm.
Spoje těsní dobře, když ucpu prstem kanálek v hlavičce, náustkem téměř nejde potáhnout.
Nechápu to. Není možné, že se ze začátku lísková troubel chová jako filtr, než se nasytí dechtem?
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Stanley64 » 17 úno. 2019, 19:45

lísková troubel ti náhodou niekde neťahá falošný vzduch? Lieska je zradna skus tu prefuknut a upchat ci niekde neťahá fals
Stanley64
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 352
Věk: 57
Registrován: 23 zář. 2017, 13:16
Bydliště: Bratislava

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod stam » 17 úno. 2019, 20:03

.....a ten volný potah bez nacpání? :wink:
Uživatelský avatar
stam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 309
Věk: 53
Registrován: 15 črc. 2008, 20:52
Bydliště: Vysočina

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Stanley64 » 17 úno. 2019, 20:21

stam =to snáď urobil ako prvé alebo nie...
Stanley64
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 352
Věk: 57
Registrován: 23 zář. 2017, 13:16
Bydliště: Bratislava

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Siso » 17 úno. 2019, 22:59

Stam: vždyť píši o kousek výše, že všechny vrtání jsou volné a to jak profouknutím, tak i prokouknutím.
Mám už zkušenost, že problémy můžou dělat otřepy ve vrtání lískové troubele, ani protáhnutí katráčkem je nemusí odhalit.Ale není to tento případ.
Díky!

P.S: Stanley64: Zrovna tak se zmiňuji o 4 příspěvky výše, že vše těsní dobře.
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 18 úno. 2019, 09:02

Tak on sedmimořskej je při rozbalení relativně vlhkej tabák a udrží si tu svoji vlhkost hodně dlouho ( kouřím povícero tabáků a jednou jsem zapomněl sedmimořskej rozbalenej jenom v té tobolce položenej kdesi a po půl roce jsem ho zase našel e ejhle, nějak výrazně nevyschl ), a jak prostě fest potáhneš on se sice rozhoří ale zárověň trochu spaří pod uhlíkem no a pak to scípne na vlhkost tabáku pod žhavým. Dá se s tím udělat několik věcí - naládovat fajku ne moc silně, při prvním nebo druhém zapálení při potahování (jemném dlouhém) trochu přimáčknout vršek tabáku a ono by to mělo hořet. Potahovat z fajfky jemně je taky důležité - nespaří se ti tabák pod uhlíkem. Za další - občas do fajky trošku "foukni" prostě potáhnutí obráceně - tím se dá taky vyhnat nadbytečná vlhkost. No a to že necítíš tabákovou chuť či nevyfoukneš dým je způsobeno tím, že tabák jak ho "spaříš" vydává dost vlhký kouř, který během té relatvně dlouhé cesty krčkem, odlejvákem, troubelí a náústkem prostě tu vlhkost ztratí, páč se vysráží cestou a tobě zbude trochu teplýho trochu aromatickýho vzduchu. Můžeš udělat tu věc, že si třeba množství tabáku na jednu nebo dvě fajky dáš mimo tobolku a necháš třeba půl dne někde volně na vzduchu ( ne ale na radiátorech topení). On trošku proschne a mělo by se kouřit už lépe. Anebo zkus jinej tabák - mám pár fajek kterým jsem hledal tabák aby s ním kamarádily docela dlouho a pak už spokojenost, do té doby trápení a zhasínání, brblání a močkování. Ono je to fajkaření občas duchařina a alchymie :smoke1:

A z toho že se ptáš si nedělej hlavu - lepší se zeptat než se na fajku vyprdnout nebo něco popálit. Oni zase přijdou další a další začátečníci a pak jim budeš radit třeba ty - právěže kdo má z počátku hodně problémů se kterýma si musí a chce poradit ten o tom pak dost ví - pokud se teda přes ty prvotní potíže přeskotačí. :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 18 úno. 2019, 09:04

Hmmm, ještě mě napadla taková trochu "prasárna" - smíchej si sedmimořskej s Krakonošem ( ten bývá většinou suchej jako troud) a zkus takovoudle míšeninku naládovat.
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod millhi » 18 úno. 2019, 12:42

On Siso píše, že se mu stejně chovala i ta Krakonošova směs, takže tabákem to spíš nebude. Divná divnost... :eh:
Uživatelský avatar
millhi
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 45
Věk: 38
Registrován: 08 pro. 2004, 19:05
Bydliště: Beroun

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Siso » 18 úno. 2019, 20:00

Kovářskej: Díky, vše vyzkouším, ale nejprve nechám fajfku týden odpočinout. Asi bude dost nasáklá vlhkostí. Zatím toho mám dost, zapálil jsem si dnes svoji opravenou dýmku ... jak ji nazvat? Snad nejvíc mi připomíná tzv. Rhodesian Bent. Nacpal Krakonošem a bafnul si konečně zase pohodově.
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 19 úno. 2019, 16:41

Siso píše:... Spoje těsní dobře, když ucpu prstem kanálek v hlavičce, náustkem téměř nejde potáhnout. ...


Schválně jsem to teď vyzkoušel na Petersonce:

dlaní ucpat kotlík a potáhnout z náústku.

... jak se chová těsnící fajfka?

1. Potáhnout nejde VŮBEC, ne že téměř nejde. :naughty:
2. Podtlak vtáhne kůži dlaně dovnitř hlavičky a "zašpuntuje ji" totálně do chvíle, dokud neuvolníš tah úst na podtlak.

Dokud ti to neudělá totéž, tak netěsní. :naughty:

No a dále, kotlík je dosti vysoký a užší. Může to mít lehce tuto tendenci, i když LEHCE, prohořívat jen středem.
:think: Mělo by to jít normálně kouřit. :think:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Siso » 19 úno. 2019, 20:23

Hlavička, zacpaná dlaní... Takhle neutěsním ani jednu svoji fajfku s deklíkem. Pod plechovým rantlem to u všech přisává, proto testuji utěsněním kanálku na dně. Je pravda, že takhle asi neodhalím případný netěsnící kaz v hlavičce.
Tak, jak popisuješ, mi těsní dvě (rovné) dýmky z deseti. Přitom většina ostatních jde také používat. Ale tahle nová krakonoška je králem v nekouřivosti.
Prohlédnu ji ještě pod lupou, třeba odhalím někjaký skrytý kázek...
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 20 úno. 2019, 01:59

V hlavičce to podle mne nebude. :naughty:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 20 úno. 2019, 08:47

Prostě vyndej hlavičku z močedníku ( odlejváku ) a shora to přicpi / na odlejváku/ prstem kolem kování - tak zjistíš jestli ti to nepřisává třeba troubelí nebo kolem usazení náústku na konci troubele.
Já si ale myslím že to nebude fajkou - že by měla nějakou nekouřitelnou závadu, že to bude nacpáním, tabákem nebo způsobem kouření.
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Siso » 20 úno. 2019, 16:41

Hmm, začíná mi to připadat podobně, jako když mi za mlada nechtěl točit modelářský motorek. Zašel jsem do MVVS, kde tyhle motory spravoval jakýsi starý pán. Připojil na palivo, pohrál si s kompresí a motor jel jak s praku. Doma mi přitom nikdy ani neštěkl...
S fajfkami to asi bude podobné, bez zkušeností si člověk nabafne :smoke4:

Edit: Fajfka netěsní mezi lískou a plastovým dílem na konci troubele. Náustek jsem vyšrouboval, ale jak tam drží ten plast, to tedy nevím. Nejde s ním hnout, nerad bych něco urval.
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků