Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Bentley » 30 dub. 2019, 21:46

Musím potvrdit kovářské pozorování. Léta jsem "bez vědeckého základu" pokuřoval aromatiky, chutnaly mi i ty černé s cavendishem, dýmkám jsem se nijak úzkostlivě nevěnoval a tak jsem po čase zjistil, že u často používaných mám takový cake, že už se mi do hlavičky skoro přestává vcházet ťapťátko. Před časem jsem se pustil do údržby dýmek a při vyškrabávání hlaviček jsem zjistil, že tyhle silné vrstvy vzniklé z aromatiků jsou hodně popraskané a někde se i odlupovaly, aniž bych si toho já čuně všiml. Dýmky, které jsem používal jen na virginie tenhle problém neměly.
Před časem jsem nadšeně jásal, když jsem dostal turbo zapalovač a hodně jsem ho používal. Snažím se dokuřovat dýmky až do konce a i ta poslední připálení jsem páchal tím turbíkem. Při údržbě jsem s úlekem zjistil, že v těch často používaných mám u dna napálený cake, v některých místech byl světlejší šedý a hodně popraskaný, myslím,že od toho urputného turbo připalování. Tož se kajícně vracím k sirkám a objevuji kouzlo zipáku.
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vagrant » 05 kvě. 2019, 21:54

Tak po změně tabáku, teď Rattray´s Old Gowrie, se žádná lepkavá vrstva netvoří. Bylo to opravdu tabákem. Teď ještě něco udělat s počasím, můžu kouřit jen na zahradě...
Vagrant
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 9
Věk: 43
Registrován: 28 dub. 2019, 23:09

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 06 kvě. 2019, 07:37

:D se mi teď vybavil kousek písničky od dávnejch Plavců když hráli ještě v té skoro původní sestavě Rangers - ...já pozoroval vědecky na Marsu lidi jsou-li , zakopl jsem o necky a teď na hlavě mám bouli.... :lol:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Bentley » 06 kvě. 2019, 14:55

:D :D :D Ó jak pravdivé...Takže Vagrante, na zahradě pozor na necky...a na hrábě :mrgreen:
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Circumscriptor » 20 kvě. 2019, 13:05

Zdravím. Koupil jsem si dýmku značky Peterson, která měla kotlík pokrytý takovou černou tvrdou hmotou, no po pečlivém dokouření se tato hmota změnila v jakousi pastu, která se na některých místech dá oloupat (nebo spíše stáhnout) a můžu se tak dostat až na původní dřevo. Jsem přesvědčen, že se nemůže jednat o napálení dýmky, jelikož jsem tuhle dýmku kouřil poprvé. Chci se pouze zeptat, zda má někdo z Vás s touhle hmotou skušenosti a zda mám kotlík vybrousit, nebo to nechat tak, jak to je. Mockrát děkuji za radu.
Circumscriptor
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 18 kvě. 2019, 19:56

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 24 kvě. 2019, 07:28

To co máš v kotlíku fajfky bude zakuřovací pasta. Je to něco jakoby ochrana briéru pro prvních deset či dvacet kouření než se dýmka zakouří. Pokud se to ale z toho vnitřku hlavičky odlupuje je něco špatně. Mám jednu či dvě dýmky od Petersonů, jedna měla také tu zakuřovací pastu ale že by změkla nebo se po prvním či desátém kouření nějak odlupovala, to se mi nestalo a ani nikdo ze známejch o ničem takovém nemluvil. Když fajka vystydne a vyschne tak je to také pořád měkké a nedrží to? Nespařil jsi při kouření tabák? Jaký tabák jsi měl nacpán? Jak byla teplá hlavička fajfky zvenku když jsi ji držel v ruce? Ono to vypadá že jsi to buď přehřál anebo rozmočil :think: Co s tím - máš tři možnosti - nechat to bejt a zakuřovat opatrně a nezapalovat spodek tabáku na dně fajky žádným turbo zapalovačem ale nanejvýš sirkou a dávat pozor na ta místa kde se ti to už odlouplo - hlavně nevytírat fajfku hned po dokouření čímkoli, stačí vyklepat popel protáhnout čističem troubel a kanálek a nechat bejt na luftu. Anebo máš možnost tu zakuřovací pastu z fajfky opatrně vydolovat a zakuřovat výše popsaným postupem jako kdyby tam žádná pasta nebyla no a třetí možnost je ta že se pokusíš ty odlouplý místa vyspravit hmotou, kterou si uděláš z trochy vodního skla smíchaného buď s popelem z fajfky anebo s trochou práškového grafitu. Takovou kašičku vytvoříš a tu naneseš na ty odfouklý místa a necháš třeba dva tři dny odvětrat a zaschnout. Jelikož složení petersoní zakuřovací pasty se jen tak nedozvíme ( ono je to strašně tajný to složení a každá fabrika má nějakej svůj "tajnej a nejlepší recept" ) je ta třetí možnost nešikovná v tom, že by se ty dvě hmoty ve vzácném případě mohly hádat- No a nebo si můžeš zakoupit tu vymazávací zakuřovací pastu v originál balení a tou to vyspravit. Ovšem asi nejlepším řešením by bylo zajít za někým tady z fóra kdo fajfky strouhá aby se ti na tu hlavičku koukl a vyspravil anebo vydrbal tu hmotu ven dle svého uvážení a po skouknutí na vlastní oči. Dá se říct že skoro v každém z krajů republiky je někdo, kdo fajky tvoří. Někteří lidé si tu zakuřovací pastu přejí a tak výrobci fajek ji doma mívají. :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 24 kvě. 2019, 07:31

Ehm, ještě dodatek, fajfku můžeš napálit klidně i při prvním kouření, pokud kouříš stylem kovářské výhně a nebo napálit ústí kanálku na dně kotlíku při neopatrném zapalování zbytku tabáku na dně při pokusech dokouřit lautr všechno cos do fajfky naládoval.
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Circumscriptor » 24 kvě. 2019, 14:44

Děkuji za radu. Pasta je po vystydnutí tvrdá a odloupila se jen na některých místech, kde se vytvořili takové bublinky. Kouřil jsem opatrně, dýmka se nepřehřívala, pouze mi do ní dali celkem těsně pasující filtr a tudíž se mohla vlhkost udržet v kotlíku, co by mělo za následek takový jev. Ale do budoucna tady mám dobře pasující filtry Vauen, takže už by se to stát nemělo
Circumscriptor
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 18 kvě. 2019, 19:56

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Salaman » 31 kvě. 2019, 06:05

Buď v klidu, mám to stejně s dýmkou Design Berlin (při prvním kouření bublinky pasty v horní části kotlíku - nad úrovní zapáleného tabáku). Prostě dál opatrně zakuřuj, než bude ta (imho zbytečná) zakuřovací pasta nahrazena přirozenou vrstvou karbonu. :smoke1:
Uživatelský avatar
Salaman
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 17 led. 2019, 17:02

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Dejmal » 31 kvě. 2019, 06:39

Filtr s tím nebude mít nic společného, tam bych problém nehledal, navíc je stavěný tak, aby vlhkost pojmul, ať už v aktivním uhlí, což je jeho náplň, nebo v papíru, který je obalem.
Může to být kvalitou pasty, nebo jejímu vystavení přímému plamenu při zapalování na delší dobu než snesla, nebo její kvalitou/nekvalitou.

Kouřil bych v klidu dál a uvidíš, co to udělá.

Salman --Nemyslím si, že je pasta úplně zbytečná, zřejmě ti uchránila vršek kotlíku před napálením, takže spíše přesně naopak.
Podobné poškození vidím při repasích celkem často, vrchní část hlavičky celkem trpí od vysokých teplot při zapalování. Samozřejmě alfa a omega je kvalita pasty a jení nanesení na dřevo....
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Salaman » 31 kvě. 2019, 08:56

Nikdy se mi nestalo, že bych vršek dýmky propálil. Mám dýmky s pastou i bez a přikláním se k té variantě, že některé ty pasty holt vydrží mnohem méně, než by vydržel samotný briar. Samozřejmě je to jen moje domněnka založená na vlastních zkušenostech.
Uživatelský avatar
Salaman
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 17 led. 2019, 17:02

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Dejmal » 31 kvě. 2019, 09:03

Jasně, vršek snad ani propálit nejde /vlastně jse, Jakub mi jednu na Blanické ukazoval/, ale napálit velmi snadno.

Myslím, že zakopaný pes bude kvalita pasty
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 01 čer. 2019, 20:34

Určitě. :ok:

Přesněji řečeno složení.
Myslím, že totiž nejde jen o to, ža každá firma používá jiné složení pasty, ale také o to, že usiluje trochu o jiný efekt.

Já normálně s pastou nemám problém, myslím, že výrobce ví, proč jí do svých fajek dává nebo nedává.
Ale pasta DB, s tou jsem tedy problém měl.
Je totiž hrozně měkká a lepivá.
A mám podezření, že to není tím, že by šetřili na kvalitě pasty.
Já myslím, že je to schválně. :idea:

Řekl bych, že se snaží, aby se jemný popel nalepil na změklou pastu a dohromady aby se rychle vytvořil cake. Po zahřátí je to totiž jak horký asfalt. Samozřejmě se na to všechno chytá. Problém je, že to nedrží na dřevě všude stejně.
Ale důvod bude požadovaná lepivost. :think:
Naposledy upravil BATRACHOS dne 20 srp. 2019, 18:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Ondra » 20 srp. 2019, 17:34

Zdravím po osmi letech a doufám, že snad již natrvalo. :ok:

Rozhodl jsem se ke kouření dýmek opět vrátit. Domnívám se, že lidem (abych byl genderově vyvážený :D ) sluší dýmka víc nežli cigarety. Občas bývám i trochu vidět a dýmka mne spíš uklidňuje. I při psaní je to lepší, ale jako začátečník se dopouštím určitě mnoha chyb, které je potřeba zlikvidovat buď praxí a nebo tím, že se prostě zeptám :smoke5:

Je dobré, když při kouření nechám dýmku zhasnout a vrátím se k ní třeba za dvacet minut nebo i třeba za hodinu?

Vím, že po dokouření musí dýmka zcela vychladnout, ale může být problém, když jí vyčistím až po několika hodinách? Třeba i po pěti osmi hodinách?

Se sirkou mi to prostě nejde a připaluji zapalovačem a nacpávám tříkrokovým systémem. Pochopitelně mi to jako začátečníkovi dost zhasíná a když kouřím čtvrt hodiny v kuse, tak to považuji za malý zázrak. Může mít časté připalování nějaké nedobré účinky na samotnou dýmku?

Děkuji těm, kdož obětují čas na začátečnické dotazy :smile:
Uživatelský avatar
Ondra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 98
Věk: 39
Registrován: 26 úno. 2011, 16:08
Bydliště: Lomnice nad Popelkou

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 20 srp. 2019, 19:00

Ondra píše:Zdravím po osmi letech a doufám, že snad již natrvalo. :ok:

Rozhodl jsem se ke kouření dýmek opět vrátit. Domnívám se, že lidem (abych byl genderově vyvážený :D ) sluší dýmka víc nežli cigarety. Občas bývám i trochu vidět a dýmka mne spíš uklidňuje. I při psaní je to lepší, ale jako začátečník se dopouštím určitě mnoha chyb, které je potřeba zlikvidovat buď praxí a nebo tím, že se prostě zeptám :smoke5:

Je dobré, když při kouření nechám dýmku zhasnout a vrátím se k ní třeba za dvacet minut nebo i třeba za hodinu?

Vím, že po dokouření musí dýmka zcela vychladnout, ale může být problém, když jí vyčistím až po několika hodinách? Třeba i po pěti osmi hodinách?

Se sirkou mi to prostě nejde a připaluji zapalovačem a nacpávám tříkrokovým systémem. Pochopitelně mi to jako začátečníkovi dost zhasíná a když kouřím čtvrt hodiny v kuse, tak to považuji za malý zázrak. Může mít časté připalování nějaké nedobré účinky na samotnou dýmku?

Děkuji těm, kdož obětují čas na začátečnické dotazy :smile:



Tak to vezmeme popořadě:

1. Určitě je lepší dýmku kouřit kontinuálně. Jsou ale situace, kdy to zkrátka nejde, a to zejména
a) pokud začátečníkovi fajfka chcípá... pak se holt nedá nic dělat, dusátkem se uhladí povrch tabáku a připálí se znovu. V zásadě se nic neděje, lze opakovat X-krát.
b) něco do toho vleze, např. telefonát nebo se člověk zapovídá s přítelem fajfkařem a zapomene včas potáhnout. V zásadě se nic neděje, lze opakovat X-krát. To se stává i kovaným fajfmenům, zejména, když s fajfkou doslova žijí. Třeba já jsem dnes byl s fajfkou na houbách a připaloval jsem mockrát. Nebo když někdo kouří v autě a zajede k pumpě, tak asi nebude tankovat s fajfkou v zubech... :wink:
c) když je fajfka moc horká ... to by se vlastně stát nemělo nikdy, ale mnohému začátečníkovi se to holt stává i často. Pak nelze jinak, než okamžitě přestat kouřit a počkat, až fajfka vychladne. V zásadě se přeušením kouření nic neděje, problém je ta rozpálená fajfka.

KDY TENTO POSTUP NENÍ VHODNÝ: PŘI ZAKUŘOVÁNÍ NOVÉ DÝMKY. Tam prostě pokud možno si najít čas a fajfku kouřit obzvláště klidně, obzvláště pozorně, obzvláště chladně a pokud možno nepřerušovat ani na chvilku ... ideálně třeba na několik škrtnutí správně zapálit na začátku, a dokouřit na to jedno zapálení celý kotel. Každé připálení samozřejmě do fajky vtahuje hodně horký vzduch a dokonce plamen, čili ohrožení napálením je vždy trochu větší. Při zakuřování je fajfka nechráněná a riziko je násobně pravděpodobnější, zvláště dole v kotlíku.

2. Otázka zní, co to znamená "dobré".
Chuťově to posuď sám. Většina dýmkařů se shoduje, že odložená dýmka už nechutná tak dobře, jako souvisle kouřená (bez ohledu na počet připálení). Zkrátka ten tabák po pauze už není tak super. Jsou tabáky, kde to je vyložená tragédie (často aromatiky), jiné tabáky to celkem ještě snášejí.
Myslím, že před lety to zde nejlépe diagnostikoval přítel Lysohlav (beda), když uvedl jako kritérium teplotu tabáku v hlavičce: neškodí si udělat malou pauzu, třeba na toaletu nebo natočení dalšího piva, ale tak krátkou, aby hlavička zůstala vlažná. Dejme tomu do 5 minut. Jak tabák v hlavičce úplně vychladne, tak už to nikdy nebude úplně ono. Já bych na to přísahal. :ok:

3. Fajfky obecně snesou strašně moc. A každý skutečný (ne sváteční a snobský) fajfmen by se ti přiznal, že i svým nejoblíbenějším fajfkám někdy udělal nějakou "prasárnu". Obvyklý prohřešek je bujarý večírek a ranní zděšení, jakém že jsou fajfky stavu ... :lol: Dějí se ale i mnohem horší věci. Já za svůj "majstrštyk" v tomto ohledu pokládám návrat na chalupu na jaře - a zjištění, že při posledním pobytu ještě na běžkách jsem nechal ve stojánku :!: nedokouřenou :!: a samozřejmě nevyčištěnou fajfku... :palm: Fajfka to samozřejmě přežila bez úhony.
ALE - PLATÍ TO OBECNĚ O DOBŘE ZAKOUŘENÝCH A DOBŘE OPEČOVÁVANÝCH FAJFKÁCH. Výjimečně se k nim můžeš zachovat nepečlivě, ale pak okamžitě zpět k dobrým návykům a péči. SKUTEČNĚ VÝJIMEČNĚ. Pak se nestane vůbec nic.
Kdyby se to ale dělo pravidelně, tak to fajfkám určitě nesvědčí. Nejlepší je protě vyčistit ještě před spaním - hlavně pokud má fajfka filtrovou komoru, tak tam je vždy nějaký kondenzát a po delší době už se vsákne do dřeva, kdežto včas se dá vytřít kapesníčkem. Dýmka pak rychleji vysychá a dříve voní (= je připravena k dalšímu kouření)

4. No chce to prostě vytrvat, pracovat s dusátkem a naučit se nacpat tak akorát. Dusátkem jen krouživě uhladit povrch tabáku, žádné přítlaky, ale tohle dělat často. Doporučuji dřevěné dusátko, tím se lépe rozvádí uhlík po celém povrchu, kdežto železné spíš zchladí uhlík. Také pozor na moc vlhký tabák, to pak samozřejmě chcípá.

To půjde! :ok: Všichni jsme začínali podobně. :ok:
Co píšeš?
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


cron