Jaká dýmka pro začátečníka?

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Kirman » 25 led. 2015, 12:48

Mám za sebou první rok, takže mé malé ohlédnutí může posloužit dýmkařským kolegům. Po roce a cca 2 týdnech jsem vyhlásil stop stav na 12 ks dýmek. Za tu uvedenou dobu jsem si prošel zdary i nezdary. Ochutnal jsem různé tabáky a velice rychle jsem opustil naivní představu, že naleznu ideální tabák, respektive, že když jsem po půl roce přešel k čistým virginiím, tak že "obyčejný aromatik" nikdy více... (nedávno jsem si pořídil od Holger Danske black and bourbou luxury a od MB vanilla toffee cream - a jsou chutné). Zkusím si vzpomenout, co všechno jsem z tabáků pořídil (nebudu vypisovat 10 g vzorky převážně od SG a malé ochutnávky od kolegů dýmkařů): MB Scotisch blend, MB Virginia n.1, Da Vinci, Nappa Valley, MB Vanilla toffee cream, MB Acadian Perique, HD Black and bourbon, SG Lousiana flake, Golden glow, Full Virginia flake, Day, Black forest, Navy flake, Grousemoor, Peterson University flake, Sherlock Holmes, Rattrays Hal o´the wynd, Old gowrie, Van Rossems Troost slices, Orlik Golden Sliced, GH Kentucky nougat. Krakonošovu směs :smoke3: Takže se přidávám k těm, co radí ze začátku neřešit každou drobnost - prostě se do toho pustit a získat vlastní zkušenosti.
Uživatelský avatar
Kirman
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 263
Věk: 39
Registrován: 07 úno. 2014, 14:46
Bydliště: Nymburk

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Miky V-2 » 25 led. 2015, 21:32

Samé vyčerpavájící rady chlapi :ok: :smoke1: ...asi nezbývá než se řídít recenzema a radama, ale to v každém novém zkoušení čehokoliv. Přitahuje mne právě na tom ta pestrost nabídky a odlišnost tabáků, o dýmkách ani nemluvě...dle čeho vybíráte své kousky? ..estetika, praktičnost nebo prostě láska na první pohled...a žádná nezklamala nebo naopak velmi kladně překvapila? :D ...je to jak o ženách když to čtu po sobě ...asi to nemá k lásce daleko jak to i pročítám zde na fórech :smoke5: :smile:

...Kirmane..dobré tipy..třeba se trefím díkes :ok: :smoke5:

... Rahmede , prosímtě.. co v Polském Těšíně , nějaký tip na tabáky nebo dýmky, nějaká fajn prodejna?? dík za info :wink:
Uživatelský avatar
Miky V-2
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 51
Registrován: 13 led. 2015, 20:37
Bydliště: Frýdlant n.O.- Široká Niva

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Gimli » 26 led. 2015, 13:58

Tohle je zajímavý obchod v Polsku http://www.fajkowo.pl/tytonie-do-fajek
Uživatelský avatar
Gimli
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2912
Věk: 46
Registrován: 18 bře. 2011, 23:38
Bydliště: Pečice

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Miky V-2 » 26 led. 2015, 22:41

..jojo uz znám. ;-) ja myslel přímo v Tesine který mam kousek....třeba mají Poláci jiny nebo zajímavý výběr čehokoliv tohoto zboží :-) :yum:
Uživatelský avatar
Miky V-2
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 51
Registrován: 13 led. 2015, 20:37
Bydliště: Frýdlant n.O.- Široká Niva

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Bob76 » 27 led. 2015, 04:14

Poláci na fajkowo maji hlavně tabáky Gh,které u nás již nejsou.
Uživatelský avatar
Bob76
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2256
Věk: 47
Registrován: 31 led. 2012, 21:23
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod JantarT5 » 27 led. 2015, 11:34

Tomitank píše:No a jak je to s tema BPK? nekde jsem cetl ze pro zacatecnika nic moc, protoze maji morene i vnitrky kotlu. Tak jsem prave na ne moc nekoukal. myslel jsem ze stanislawky jsou lepsi.

já jsem si koupil prosečského buldočka http://www.etrafika.cz/detail/11075/bpk ... k_67917_03
měl jsem ho vyhlídlého na etrafice, ale než jsem se odhodlal, tak mi jej někdo vyfoukl, takže jsem si ho koupil přímo z Proseče
Je pravda, že byl namořený i zevnitř, ale docela pomohl šmirglpapír na vnitřek kotlíku a vrtáček na kanálek. Pár prvních kouření po této úpravě jsem sice ještě cítil jakousi ostrou pachuť, ale po zakouření toto zmizelo a již se mi kouří nádherně.
Vzhledem k její ceně jsem si ji nechal jako testovací na rúzné vzorky, co si na buňce vyměňujeme. Nyní ji mám tedy sebou na dovolené spolu se stanislavkou a v obou točím jediný tabák, co tu mám, Connoisseurs Choice.
Uživatelský avatar
JantarT5
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 172
Věk: 59
Registrován: 14 kvě. 2014, 21:16
Bydliště: Pardubice

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Michal Hubacz » 25 úno. 2015, 10:42

pitrson píše:Mam 2 buldoky z posledni doby.Jeden je rustik z munuly varky a jeden hladkej z ty aktualni. No, ja se s tim neparu a kourim faje tak, jak sem je koupil. Rustik byl v kotli morenej, takze jsem mel trosku repekt. Zajizdel jem lanem a radsi pres balzu. Lano chutna vyrazne, takze celkem ok od zacatku, jen ta balsa byla tak po 5 prvnich dokoureni nepekne fialova :smoke5: Hladka ma vymaz, tak sem to uz neresil vubec. Ani jestli neni neco nedobreho pod vymazem (asi ale je). Jedu v ni, co je zrovna po ruce. Prvni tri koureni chutnala ke konci zvlastne, ale ted uz je naprosto ok. Imo. aktualne nabizenej vymazanej hladkej buldocek je skvela volba.. :ok:


Nevim jestli to nekdo z kluku z Blanicky uz komentoval, takze se omlouvam jestli to tu bude dvakrat. BPK standardne mori dymky ponorenim do moridla, takze se namori i kotel - klasika. U serii dymek, ktere jsou delane pro nas si nechavame kotel vymazat grafitem - system Kloucek. Nemelo by tam byt tedy citit to moridlo, ktere je pod grafitem - krome kanalku. Pracujeme na tom, aby u specialnich serii dymek morili dymky klasickym natiranim zvenku, tedy bez ponoreni do moridla.
Uživatelský avatar
Michal Hubacz
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 50
Registrován: 23 črc. 2004, 13:40
Bydliště: Bošovice

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Majk » 27 bře. 2015, 15:14

Zdravím Vás pánové,

můj dotaz je možná trošku specifický. Jsem naprostý začátečník, dýmka byla vždy mým snem. Má žena mi udělala obrovskou radost a k narozeninám mi nadělila tenhle skvost :smile: http://www.smokingpipes.com/pipes/new/peterson/moreinfo.cfm?product_id=170454 s tabákem Sunset Breeze. A upřímně řečeno, jsem na obrovských pochybách. Snažil jsem si nastudovat všechy doporučení a rady. A má otázka zní, pustit se coby naprostý začátečník do dýmkového dobrodružství s Petersonkou nebo pořídit na mé jalové začátky něco "obyčejnějšího" na případné eliminování začátečnických chyb?
Děkuju moc za názory.
Majk
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 1
Věk: 47
Registrován: 27 bře. 2015, 15:01
Bydliště: Prostějov

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Dejmal » 28 bře. 2015, 06:40

Pokud jsi nikdy nekouřil, tak raději začni s něčím obyčejným, ať si tu Petersonku hned nenapálíš.
Řada lidí by ti mohla přispět radou a ukázkou, ale vzhledem k tomu, že není vidět odkud jsi.... Počkáme po představení.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5815
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Leoš » 29 bře. 2015, 10:46

Souhlasim s Dejmalem , koupil by jsem nějakou stanisawku nebo prosečku do 1.000,- Kč na první začátky , asi nebudeš bafat ze začátku každý den i když hubu je potřeba nejprve zakouřit , možná by jsem řekl , že je to snad pro začátečníka i důležitější než zakouření dýmky, každopádně se musíš obrnit před prvními nezdary, otázky typu , že to nechutná jak sis představoval atd. přijdou , ale vytrvej . O to větší radost bude potom zakuřovat tu Petersonku a už budeš mít trochu zkušeností . Studuj tohle fórum je tu fakt strašně dobrejch rad , nedávno jsem tu objedvil i dvě nová videa , fakt super pro začátečníky , zkusim je dohledat a ještě jednou zde šířit odkaz na ně. Tak ti přeju hodně zdaru. Leoš.
https://www.youtube.com/watch?v=GP9pFBYnVbQ
https://www.youtube.com/watch?v=YOknlSW ... e=youtu.be
Uživatelský avatar
Leoš
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 108
Věk: 57
Registrován: 21 srp. 2013, 13:16
Bydliště: Praha 4

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Vejr » 29 bře. 2015, 13:04

Naprostej souhlas, ja se taky považuju za začátečníka a už mám 4 Stanislavky a nemůžu si na ně vůbec stěžovat narozdíl od BPK. Navíc se mi líbí kombinace rustik a světlý dřevo.
Uživatelský avatar
Vejr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 207
Věk: 52
Registrován: 21 úno. 2015, 20:22
Bydliště: Kladno / kamion

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod basa333 » 29 bře. 2015, 13:22

majk: poměr cena/výkon je u stanislavek neporazitelný a pokud je zcela náhodou zničíš, nebudeš na těch pár stovek určitě vzpomínat ve zlém. rozhodně si místo jedné petersonky klidně na začátek kup 3 stanislavky a uvidíš, kolik radosti ti udělají. budeš si je moci zakouřit na vícero typů tabáků, nechávat je odpočívat atd.
prostě se na nich naučíš si na dýmce pochutnat, což se s jednou petersonkou podaří jen těžko.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Ricchie » 30 bře. 2015, 06:59

:arrow: Majk: Začínal jsem se stejným dilematem jako ty (jen místo Petersonky byla Hodulovka) a nakonec to dopadlo tak, jak kluci tady radí. Stanislawka :-) Kup dvě, ať to můžeš střídat. Ale nejvíc se stejně získá na setkání s ostatními dýmkaři, takže pokud je máš někde poblíž, určitě neváhej. Z osobní zkušenosti - když jsem byl poprvé na setkání- dýmka mi jako na potvoru pořád zhasínala, byl jsem nervózní, ale nakonec vše v pohodě (chlapi poradili) a dneska už jsem se i trochu zlepšil :-) Takže kuráž a hrr na to! Drž se.
Uživatelský avatar
Ricchie
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 277
Věk: 45
Registrován: 10 dub. 2014, 08:15
Bydliště: Palkovice (F-M)

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod BATRACHOS » 08 dub. 2015, 15:57

Majk píše:Zdravím Vás pánové,

můj dotaz je možná trošku specifický. Jsem naprostý začátečník, dýmka byla vždy mým snem. Má žena mi udělala obrovskou radost a k narozeninám mi nadělila tenhle skvost :smile: http://www.smokingpipes.com/pipes/new/peterson/moreinfo.cfm?product_id=170454 s tabákem Sunset Breeze. A upřímně řečeno, jsem na obrovských pochybách. Snažil jsem si nastudovat všechy doporučení a rady. A má otázka zní, pustit se coby naprostý začátečník do dýmkového dobrodružství s Petersonkou nebo pořídit na mé jalové začátky něco "obyčejnějšího" na případné eliminování začátečnických chyb?
Děkuju moc za názory.


Tak samozřejmě, naučit se na tom dá a můžeš mít třebas i trochu štěstí, takže ji nenapálíš.
OBECNĚ ale platí, že to není právě nejšťastnější tvar do začátku.
Za prvé má malinko našikmo postavenou hlavičku, za druhé je užší vyšší a za třetí to vypadá na kónický kotlík.

Na úplný začátek je nejjednodušší nějaký tvar typu bulldog, princ, nebo pot - tedy nízký široký kotlík. Budeš tak kouřit kratší dobu, manipulace v nízkém kotli je snazší a lépe se dokuřuje. může to být třeba tenhle BPK buldoček http://www.etrafika.cz/detail/11416/bpk ... _smooth_36, nebo ještě lépe tenhle Jirsa: http://www.etrafika.cz/detail/11172/jir ... k_varia_84.
No a jako druhou fajfku by to chtělo 100% klasiku, prostě čistý biliard, to je základ veškerého fajfkaření. Nejlépe táhne, nejlépe se na ní naučíš. Třeba tuhle: http://www.etrafika.cz/detail/6151/stan ... islaw_0301
Pokud bys chtěl - jak Ti basa velmi rozumně doporučuje - začínat se třemi, tak třetí rozhodně bentku, zase širší nižší kotel. Tady je každá rada drahá, těch levných bentek na trhu zas tolik není. Aspoň něco takového: http://www.dymky-online.cz/dymka-jirsa-varia-102.html
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod pitrson » 09 dub. 2015, 09:04

4 all: teda, vy ste fakt dobry. Ma peknou faju a vy mu doporucite, aby ji dal do supliku a koupil si az 3 dalsi jiny :smoke5:
Majk: Normalne na tyhle dotazy moc nereaguju, protoze uz tu vsechno mockrat zaznelo a je to furt dokola. Ale po precteni poslednich rad nemuzu jinak - porid si (idealne, ne nezbytne) jeste jednu levnejsi (treba toho buldocka BPK, nebo nejakou rovnejsi stanislawku) a bez obav zacni zakurovat (obe). Sunset imo. nebude pro zacatek uplne nejvhodnejsi, je to takovej vonavej vzduch, ale uplne spatne to taky neni. Prikup si k nemu treba Od Gowrie (naprosto bezudrzbovej neutralni tabak vyborne chuti) a pri zakurovani drz hlavicku v dlani a hlidej si teplotu. Kdyby se zacala rozpalovat, tak nech vyhasnout, vychladnout a pripal znovu. Takhle nenapalis. Nikdo ucenej z nebe nespad, takze bud trpelivej. Nez ty 2 tabaky doukouris, tak uz si imo. i pochutnas. Hlavne zadnej stres, dymka je synonymum pro pohodu. Hodne stesti :ok:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: stewe_001 a 2 návštevníků