Jaká dýmka pro začátečníka?

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod MBO » 10 čer. 2015, 10:15

Rog píše:Nepočúvaj ich :mryellow: .
Kúp si petersonku, ktorá sa ti páči.
A nejakú stanislavku k tomu, keď sa bojíš a chceš "trénovať" na inej.
Jako tak po rokoch pozerám na zbierku fajok čo mi akosi vznikla, tak si vravím, že som mohlo radšej kupovať menej, ale kvalitnejšie kúsky.
Každopádne z fajčenia máš mať radost :!: a s tým sa spája aj krása fajky. Tak sa nenechaj odradiť :smoke1: .


Moje řeč :clamp: a Leoš to napsal taky moc pěkně.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod basa333 » 10 čer. 2015, 10:20

Leoš píše:J...ale ostatní by jsem kupoval již pouze pěkné dýmky které mi sednou, líbí se mi , jsou z kvalitního briaru ...


jak prosím tě ten kvalitní briár poznáš? uklidním tě, že podle kresby to rozhodně poznat nelze... osobně mám spíš pocit, že ty dýmky s nejhorší kresbou, které mám, jsou kuřácky ty nejlepší, nemočkují, nerozpalují se, rychle vysychají, zatímco všechny strajtovky, byť sebehezčí, jsou v tomto směru spíše horší nebo nanejvýš stejné, lepší v žádném případě.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Leoš » 10 čer. 2015, 11:16

Samozřejmě , že máš pravdu , kresba není všechno ,a co se týká briáru spíš předpokládám , že firma Peterson si nezkazí jméno u dýmky za 4.000,- tím , že použije nekvalitní řídky krajový briar , který se nakupuje pro levnější dýmky . Ale je taky jasné , že kvalitní tvrdé dřevo vydrží déle - zákonitě - i když z vlastní zkušenosti toto nemohu posoudit jelikož jsem žádnou dýmku ještě neukouřil tak , že by jsem ji musel vyřadit , ale je předpoklad , že u těch kvalitních se to nepodaří za celý život . Další věcí je tvar, noblesa kterou dýmka vyzařuje, stanislavky jsou pěkné, dobře zpracované ,ale chybí mi tam něco , prostě něco,nevim co ,něco co mně přitáhne,uchvátí,zaujme ,fakt nevim jak to popsat . Všechno je jenom předpoklad a neznamená to , že to tak musí být a bude , ale když by jsem si měl vybrat dýmku u které je předpoklad větší kvality tak si vyberu tu. Další věc samozřejmě je , že pravda může být opačná , ale tak je to v životě ze vším. Když si před tebou stoupnou v mládí dvě žensky ,tak si vybereš tu u který bude předpoklad, že je hezčí a bude se ti zdát lepší a hezčí , ale samozřejmě se to může zvrhnout a můžeš mít za pár let doma hyenu a kamárád na kterýho zbyla ta druhá bude fantasticky spokojenej :smile: . Ale jinak s tebou souhlasím , dobrý nebo minimálně stejný pobafání může bejt jak z dýmky za 1.000,- tak z dýmky za 5.000,- ale dýmka je min. z 30 % o pocitu a když ten pocit chybí ,tak tam prostě chybí , není to ono , řikám si,, už se těsim až si zapálim zítra Sherloka" a je to tam , se stanislawkou mám při bafání pocit -30 %.Tak takhle to prostě cejtím já . Zdar a sílu. leoš
Naposledy upravil Leoš dne 10 čer. 2015, 12:32, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Leoš
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 108
Věk: 56
Registrován: 21 srp. 2013, 13:16
Bydliště: Praha 4

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod basa333 » 10 čer. 2015, 12:01

s tím zbytkem souhlas, on to má každý nastaveno jinak. někdo si rád zakouří z petersonky, někdo z té nejodřenější, kterou má v dílně u soustruhu a někdo jen z té, kterou si sám vyrobil - samozřejmě, že každý máme jinou představu o ideální dýmce a v tom je také jejich kouzlo. chladný kouř přeje tom
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod muf » 10 čer. 2015, 12:13

:arrow: Leoš:ok: To přirovnání je fajn. To když se přede mnou v mládí postavily dvě žensky, tak sem se snažil vybrat tu u které byl největší předpoklad že DÁ svolení k techtle mechtle :oops:
Ale jak pozoruju tak většina kuřáků šahá po některých dýmkách častěji, ale to je snad normální a v některých případech je to tak i s ženami. Hold kvalita a krásné tvary na omak tomu se jen těžko brání.
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Leoš » 10 čer. 2015, 12:34

muf píše::arrow: Hold kvalita a krásné tvary na omak tomu se jen těžko brání.


Jo jo , tak tohle jsem v podstatě chtěl říci , vystih jsi to co jsem napsal v podstatě pár slovy :smile: :smile: :smile:
Uživatelský avatar
Leoš
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 108
Věk: 56
Registrován: 21 srp. 2013, 13:16
Bydliště: Praha 4

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod BATRACHOS » 10 čer. 2015, 20:19

Frankie píše:přeji pěkný den pánové,

coby začátečník na poli dýmkaření, rád bych vznesl dotaz týkající se pořízení mé první dýmky.
http://www.dymky-online.cz/dymka-peterson-killarney-ebony-999.html
http://www.dymky-online.cz/dymka-peterson-killarney-80s-0.html
http://www.dymky-online.cz/dymka-peterson-captain-pete-107-1.html

CO si o nich myslíte? Bude mezi nimi nějaký reálný rozdíl? V rámci teoretické přípravy jsem četl, že pro začátečníka jsou nevhodné rovné dýmky, jelikož se kondenzát může dostat až do kuřákových úst. Nevadí pro začátečníka, že bude začínat s dýmkou, vedoucí kouř z dýmky na jeho patro (patent petersonek)?

Děkuji za vaši fundovanou odpověď.


Něco už napsal Scalex, a nebyly to vůbec hlouposti.

Podle mých zkušeností je sice pravda, co se uvádí o zahnutých dýmkách (nepůjde tak snadno močka do pusy a kouř bude spíš chladnější), ale celkově si myslím, že to není taková výhra, aby to byly nejvhodnější dýmky pro začátečníky.
Za prvé: když to spaříš, močka Ti půjde do pusy i u bentky (začínal jsem víc než před dvaceti lety podle stejné rady, jakou uvádíš, a močku jsem tenkrát v puse měl).
Za druhé: bentky jsou podle mne celkově náročnější na správnou techniku. Snáz se v nich udělá špunt, snáz se ta močka vůbec utvoří. Neplatí to tak úplně o těch dvou, cos tam linkoval, to jsou takové "ani ryba, ani rak", jsou to takové 1/4 bentky a dost mělké. Tam by tyhle nectnosti být nemusely.
Za třetí: když si promluvíš s nějakým výrobcem, tak Ti řekne, že nejideálnější je klasický biliard. Nejpřímější cesta kouře, ideální úhly, dlouhý náústek. Dobře se to udržuje v chodu, je to navíc klasika.

No a pak druhá věc, jako začátečníkovi ti to třeba nepřijde podstatné, ale ... vybíráš si hladké dýmky.
Proč ne, ale měl bys vědět, že rustikované dýmky nebo pískované ... tedy ty se zrnitou strukturou ... mohou mít až 2X větší povrch, tedy snáze chladnou i vysychají. Navíc většinou snáze přežijí nějaký ten škrábanec a ťukanec, na hladké je všechno hned vidět, musí se leštit a voskovat.
U Petersonek je léty prověřená řada Donegall Rocky, tu bych s klidným svědomím doporučil každému začátečníkovi.
P-lip ... já osobně ho preferuji, ale do začátku bych to moc neviděl jako vhodné. Navíc vidím jeho výhodu u visáků, u rovných spíš ne.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Frankie » 11 čer. 2015, 18:11

Já moc děkuji za cenné rady. Zítra mířím do E-trafiky a nějaké tam vyzkouším. Koneckonců ještě k Petersonům se mi zalíbily dýmky Butz Choquin. Co si myslíte o nich a eventuelním poměru cena/kvalita?

F.
Frankie
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 121
Registrován: 02 čer. 2015, 23:38
Bydliště: Praha/Kolín

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod BATRACHOS » 11 čer. 2015, 18:26

Tohohle bych se například do začátku vůbec nebál:

http://www.etrafika.cz/detail/10572/but ... galle_1601

1. Hluboký rustik ... rychle chladne, neřešíš nějaký ten pád, než si zvykneš na fajfku dávat automaticky pozor
2. Filtrovka ... můžeš a nemusíš tam filtr dát
3. náústek akryl
4. délka 14 cm ... dostatečná na ochlazení
5. rovná, biliard ... základní, ideální tvar
6. kotlík tak akorát, malinko užší, ale ne moc, a ne moc hluboký
7. cena ještě snesitelná, pokud bys ji totálně odrovnal
8. nevypadá až tak strašně na levnou fajfku (ale to je věc vkusu, samozřejmě)
9. není lakovaná, což BC fajfky většinou jsou ... a od lakovaných dýmek začátečník ruce pryč!!!

Pak jsou tam ještě tyhle dvě:

http://www.etrafika.cz/detail/11011/but ... ustic_1782
http://www.etrafika.cz/detail/11012/but ... blast_1782

Ty by také šly, otázka je, jak Ti esteticky konvenují, zkrátka jak Tě oslovily. Mne třeba ne, ale po stránce vhodnosti by pro začátečníka mohly být OK.

Já bych si vybral bez rozmýšlení tuhle:
http://www.etrafika.cz/detail/10154/but ... eo_1304_02
Krásná kresba, akryl, ještě k tomu víčko v ceně, filtrovka, skoro fullbent, ideální na procházky, brouzdání po webu a čtení. Není lakovaná.
Pro začátečníka jako bentku bych ji asi nezavrhl, ale mělčí by byla přece jenom lepší.
Ale za ty prachy je luxusní.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod muf » 11 čer. 2015, 19:02

Žabák je zřejmě poloprofesionál víčko v ceně
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod mihra » 11 čer. 2015, 19:16

O něco levnější dýmky s víčkem jsou na etrafice ještě Design Berlin Santis. Rovná i bent.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod BATRACHOS » 11 čer. 2015, 19:20

:lol:

Ne, to je taková moje úchylka :oops:

hodně kouřím při procházkách a při různých monotónních činnostech na zahradě. A nedám ránu bez víčka.
Zkrátka pod širým nebem kouřím jedině s víčkem.
Jednak je přece jen vždycky trochu vítr, ale zejména - pokud člověk má fajfku zmáknutou a nemusí se jí moc věnovat, tak po chvíli se na povrchu udělá sypký popílek a pokud se to nezdusne, tak i u fullbentky to velmi snadno vylétne ven, do očí, do nosu, na oblečení. S víčkem má člověk fajfku zavěšenou v zubech a přidusne po 20 minutách, jinak se jen baňá a lze se oběma rukama plně věnovat jiným činnostem.

Fajfka, na kterou jsem dával link, je na tyhle účely ideální, taková procházkovka. A napevno přidělané víčko je jednak v ceně (a ta už dneska u víček také není zanedbatelná), a jednak je vždy připraveno k použití! :ok:

:arrow: Mihra
Ano, Santis vypadají moc pěkně, hlavně ta fullbentka! :ok:
Ale skoro bych se vsadil, že je lakovaná ... firma DB dělá lakované fajfky a to pro začátečníka fakt není.
No a navíc je tu ta záležitost s jejich pastou - to je takový ekl, že jsem to vyšmirgloval i já se svou doktrínou o tom, že fajfka se má zakuřovat tak, jak ji výrobce dodal (a zakuřuji takhle bez šmirglu suverénně i BPKčka). Do toho bych začátečníka nenavážel.
Jinak jsou to moc dobré fajfky, ty náústky se dvěma dírami mi u těch bentek - outdoorovek dost vyhovují.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod mihra » 11 čer. 2015, 20:12

V ruce jsem ji neměl, ale Michal v popisu píše "provedení hladké přírodní".
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod RottenFox » 11 čer. 2015, 20:17

Batrach: "Jinak jsou to moc dobré fajfky, ty náústky se dvěma dírami mi u těch bentek - outdoorovek dost vyhovují."
Můžeš mi prosím říct v čem?
(nereju, sám jednu db mám a právě nechápu, proč tam ta druhá díra je)
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Jaká dýmka pro začátečníka?

Příspěvekod Frankie » 11 čer. 2015, 22:47

konkrétně mám rád to hladké provedení, i když žabákův rustik nevypadá tak zle. Proč konkrétně, nedoporučujete lakovanou dýmku začátečníkovi? kvůli rozpalování?

Děkuji

PS: zde jsou mnou vybraní kandidáti:

http://www.etrafika.cz/detail/8719/chac ... _epsom_424
http://www.etrafika.cz/detail/10465/but ... siane_1571
http://www.etrafika.cz/detail/4576/butz ... _mars_1604
http://www.etrafika.cz/detail/7458/stan ... e_brun_207
http://www.etrafika.cz/detail/10304/des ... t_rustic_1
http://www.etrafika.cz/detail/10691/sav ... _siena_111

Bude v těchto dýmkách konkrétní, či až markantní rozdíl?
Velice děkujiza Vaše odpovědi a názory, vážím si toho
Frankie
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 121
Registrován: 02 čer. 2015, 23:38
Bydliště: Praha/Kolín

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


cron