Dotaz:Vysypáváte??

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Příspěvekod tomsoyer » 23 črc. 2005, 18:34

jj to je jasné snažím se mířit. A zatím se mi to daří chytne tabák nejdříve u přední hrany a poté se postupně rozhoří ke kanálku.
Mám dýmkový zapalovač a tím se to dá docela snadno namířit.
Sirkou je to horší. A u zippa nevím tím sem to nezkoušel.

PS: Ale tak si mě s tím zippem navnadil, že si ho také pořídím opravdu se mi líbí a pro zippo sem měl vždy slabost :wink:
Uživatelský avatar
tomsoyer
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1024
Registrován: 22 čer. 2005, 16:19

Příspěvekod Milos Cerman » 23 črc. 2005, 18:38

tomsoyer píše:.... Ale tak si mě s tím zippem navnadil, že si ho také pořídím opravdu se mi líbí a pro zippo sem měl vždy slabost :wink:


:lol: :smoke5: :lol:
ZIPPO je holt kvalita prověřená 73 roky :!:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

popel a květiny

Příspěvekod Andreas » 10 led. 2007, 14:33

Rád bych reagoval na úvahy o prospěšnosti popele pro květiny - forma uhlíku v popeli není taková, aby mohla sloužit jako hnojivo, není tedy využitelná pro hnojení. Ale příznivě "vylehčí" půdu, proto je vhodná.
Je fakt, že tabákový výluh se používal a v domácnostech ještě asi používá) jako ochrana proti parazitům, mšicím atd...
Ani na "flekaté" kytky bych se to nebál používat, panašování je záležitost spíše výživy a světla.
Nakonec k čištění listů "sádlem a popelem"... to je bomba :shock: popel se svým brusným účinkem může odřít listy, tuk potom zamázne póry, kterýma rostlina dýchá...to bych asi nedělal.

Jinak vysypávám pouze, když dýmka vyhasne, lehce otočím hlavičku (dýmky), co se vysype, to se vysype...
Uživatelský avatar
Andreas
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 34
Věk: 62
Registrován: 29 pro. 2006, 12:57
Bydliště: Dobřichovice

Re: popel a květiny

Příspěvekod Visna » 10 led. 2007, 15:41

Andreas píše:Rád bych reagoval na úvahy o prospěšnosti popele pro květiny - forma uhlíku v popeli není taková, aby mohla sloužit jako hnojivo, není tedy využitelná pro hnojení. Ale příznivě "vylehčí" půdu, proto je vhodná.
Je fakt, že tabákový výluh se používal a v domácnostech ještě asi používá) jako ochrana proti parazitům, mšicím atd...
Ani na "flekaté" kytky bych se to nebál používat, panašování je záležitost spíše výživy a světla.
Nakonec k čištění listů "sádlem a popelem"... to je bomba :shock: popel se svým brusným účinkem může odřít listy, tuk potom zamázne póry, kterýma rostlina dýchá...to bych asi nedělal.

Jinak vysypávám pouze, když dýmka vyhasne, lehce otočím hlavičku (dýmky), co se vysype, to se vysype...


to cistenie listou popolom si odkial vzal ? :D
inak zalesaci stopro poznaju, ze pripalene kotle najlepsie vycistis popolom z ohniska....plus hlina a strk samozrejme
no je to betiar ten popol :D
Uživatelský avatar
Visna
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 298
Věk: 45
Registrován: 25 srp. 2006, 11:17
Bydliště: Bratislava

popel na stříbro...

Příspěvekod Andreas » 10 led. 2007, 15:51

...jo popel na stříbro, to je známá a stará věc.

Jinak popel se přece přidával také do amatérské výroby mýdla - pokud si vzdpomínám dobře, tak nějací trosečníci to dělali? pamatujete někdo ?
Uživatelský avatar
Andreas
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 34
Věk: 62
Registrován: 29 pro. 2006, 12:57
Bydliště: Dobřichovice

Re: popel na stříbro...

Příspěvekod Milos Cerman » 10 led. 2007, 20:13

Andreas píše:...jo popel na stříbro, to je známá a stará věc...


Ano, na šperky je nejlepší popel z doutníků. To mám vyzkoušený.
Ale do mejdla ano do buchet přidávat popel - to mě ještě nenapadlo :roll:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Mack » 10 led. 2007, 20:37

minulou sobotu jsem to přehnal s démonem alkoholu a v neděli jsem si sypal popel na hlavu :oops:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Alferi » 10 led. 2007, 20:42

Mack píše:minulou sobotu jsem to přehnal s démonem alkoholu a v neděli jsem si sypal popel na hlavu :oops:

Aby se to neujalo. ..."dnes jsem si sypal na hlavu popel z Halu s trochou pure Perique..."
No co, jak se říká: alkohol je metla lidstva, ale zametat se občas musí. :D
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Příspěvekod bigdragon » 10 led. 2007, 21:14

Alferi píše: alkohol je metla lidstva, ale zametat se občas musí. :D

jak občas :?: furt :twisted:
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Milos Cerman » 10 led. 2007, 21:26

bigdragon píše:
Alferi píše: alkohol je metla lidstva, ale zametat se občas musí. :D

jak občas :?: furt :twisted:


Jak praví klasik : Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství :lol:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Re: popel a květiny

Příspěvekod jcp » 11 led. 2007, 08:49

Andreas píše:Rád bych reagoval na úvahy o prospěšnosti popele pro květiny - forma uhlíku v popeli není taková, aby mohla sloužit jako hnojivo, není tedy využitelná pro hnojení.

Tady vůbec nejde o formu uhlíku ale o to, že tabák jako takovej obsahuje víc než 10% popelovin ve kterých jako kationt je zastoupen hlavně draslík a jako anorganickej aniont fosforečnan, takže tabákovej popel je vynikající fosforečno-draselný hnojivo (pochopitelně ne na list :) , dost toho draslíku je tam jako uhličitan takže je to fest alkalický).
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: popel na stříbro...

Příspěvekod jcp » 11 led. 2007, 08:56

Andreas píše:Jinak popel se přece přidával také do amatérské výroby mýdla - pokud si vzdpomínám dobře, tak nějací trosečníci to dělali? pamatujete někdo ?

Přidává se tam právě proto, že je alkalickej, viz horní příspěvěk, takže slouží ke zmýdelnění tuku na glycerin a sole mastných kyselin čili mýdlo. Ono by se tam mělo přidat ještě hašený vápno protože uhličitan i fosforečnan draselný a hydroxid vápenatý konverzí dávají hydroxid draselný a uhličitan resp. fosforečnan vápenatý. A ty trosečníci byli inženýr Cyrus Smith & spol. v Tajuplném ostrově Julese Verna. Z toho glycerinu co jim zbyl při výrobě mýdla pak dělali nitroglycerin :D
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

trosečníci

Příspěvekod Andreas » 11 led. 2007, 09:56

jcp píše:
Přidává se tam právě proto, že je alkalickej, viz horní příspěvěk, takže slouží ke zmýdelnění tuku na glycerin a sole mastných kyselin čili mýdlo. Ono by se tam mělo přidat ještě hašený vápno protože uhličitan i fosforečnan draselný a hydroxid vápenatý konverzí dávají hydroxid draselný a uhličitan resp. fosforečnan vápenatý. A ty trosečníci byli inženýr Cyrus Smith & spol. v Tajuplném ostrově Julese Verna. Z toho glycerinu co jim zbyl při výrobě mýdla pak dělali nitroglycerin :D


Tak tady máme chemicko-literární koutek :)
Mýdlo vyráběli nějací trosečníci z běhounka (Kniha robinsonů), musím to znovu najít - tuk z mrože, popel, drcené škeble (to by bylo to vápno). Nojo, ten popel vlastně nebyl z kouření, ale z ohně, pochopitelně...
Uživatelský avatar
Andreas
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 34
Věk: 62
Registrován: 29 pro. 2006, 12:57
Bydliště: Dobřichovice

Re: trosečníci

Příspěvekod jcp » 11 led. 2007, 10:02

Andreas píše:Tak tady máme chemicko-literární koutek :)
Mýdlo vyráběli nějací trosečníci z běhounka (Kniha robinsonů), musím to znovu najít - tuk z mrože, popel, drcené škeble (to by bylo to vápno). Nojo, ten popel vlastně nebyl z kouření, ale z ohně, pochopitelně...

To je klidně možný, tuhle knížku jsem (na rozdíl od verneovek) nečetl .. venkoncem v trosečnickejch podmínkách se to mejdlo jinak vyrobit nedá, takže všichni museli postupovat stejně .. :)
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Předchozí

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Crawler] a 27 návštevníků


cron