Co s "kyselou" dýmkou?

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod Alter Egon » 15 říj. 2021, 08:31

Máš po dokouření v dýmkách hodně "močky" čili máš hodně nacucaná čistítka, když je čistíš? Jak dlouho necháš dýmky po dokouření větrat? Necháš je vyvětrat celé anebo rozložené? Nemáš je třeba v obýváku, který máte spojený s kuchyní a nemůže tam být příliš vlkho?
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod MBO » 15 říj. 2021, 08:44

Až bude venku pěkně a bude svítit sluníčko, což bude teď vzácnější, rozmontuj je a dej jenom hlavičky na pár hodin na sluníčko vyvětrat. Pokud možno komorou nahoru. Postav je třeba do popelníku. Nenech je tam smažit celý den. Třeba to pomůže.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod tumek » 15 říj. 2021, 09:47

O tom odpočinutí nemůže být řeč, některé z těch 6. nebyly kouřený více než týden.Jinak zpravidla dýmky nenechávám odpočívat rozložené. Jinak ten vliv vlhkosti by mohl být viník. Nemám sice v bytě nikterak mimořádně vlhko, ale stalo se to pravděpodobně v období, kdy začaly teploty klesat. Navíc já často nebyl doma, takže jsem z ekonomických důvodu netopil. Dýmky už 3. týdny větrám rozložené. U některých jsem zkusil vysmirkovat hlavičku a troubel s náustkem projel líhem. Zatím žádný pokrok...
Uživatelský avatar
tumek
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 35
Registrován: 31 říj. 2020, 10:45
Bydliště: Havířov

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod MBO » 15 říj. 2021, 10:48

Nevím, jaké zkušenosti mají kolegové s lihem, ale já bych použil něco voňavějšího, například rum, whisky, slivovici.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod BATRACHOS » 17 říj. 2021, 18:36

1. čím vytíráš hlavičky a filtrové komory? Kapesníčky i toaleťák bývají často navoněné a nebo uskladněné někde u navoněného XY čehosi. Také čističe ... kde jsou skladované? Natáhnou také dost aromatu.

2. Nelakuje si tam poblíž třeba tvoje drahá vlasy, nebo neparfémuje se někde poblíž?

3. Co takhle Pronto na nábytek a podobné radosti ... neuklízí tam někdo přičinlivě?

4. obecně bych řekl, že fajfkám prostě nejvíc svědčí zasklená skříňka s nějakým minimalistickým průtahem vzduchu, myslím na skladování.

5. Po kouření bych nechal vždy rozebrané aspoň 24 hodin ... samozřejmě tam, kde není cítit to aroma

6. Zkus nevytírat hlavičky a nechat v hlavičce suchý dokouřený popel do druhého dne (vysypat, vytřít kanálek, nasypat zpět a otáčením pokrýt stěny hlavičky. To by mohlo pomoci.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod tumek » 18 říj. 2021, 12:57

1. To může být kámen úrazu. Vytírám je právě vším možným od toal. papíru po papírové ubrousky.
Čističe mám ve skříňce společně s tabáky.

2.-3. Určitě ne

4.-6. díky za tipy
Uživatelský avatar
tumek
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 35
Registrován: 31 říj. 2020, 10:45
Bydliště: Havířov

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod Ferd » 20 říj. 2021, 08:54

Přiznám se, že ani po 30 letech jsem se nenaučil vytírat hlavičky dýmek. Čistím jen kanálek a náustek. Získal jsem po těch letech takový nějaký pocit, že ta vrstva jemného šedého popela na vnitřku hlavičky jí pomáhá izolovat a chránit.
Sušit dýmku rozebranou považuji osobně za risk-schne rychleji a obával bych se, že hrozí větší deformace, pnutí, praskání dřeva i čepu při nasazování. Ale možná to vidím příliš tragicky :-)
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod Tapinek » 20 říj. 2021, 10:11

Jeden cistic. Protahnu naustek, pak troubel a nakonec cistic ohnu a "obtahnu" kotlik. Pak 24 - ??? (zalezi, kdy si na ni vzpomenu, "vysychaci" stojanek mam schovanej za hromadkou knizek) hodin nechat rozlozenou a sup s dymkou do skrinky. Proste ŽaVeS... ;-)
:ot:
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod Yetenek » 20 říj. 2021, 11:03

Ferd píše:Sušit dýmku rozebranou považuji osobně za risk-schne rychleji a obával bych se, že hrozí větší deformace, pnutí, praskání dřeva i čepu při nasazování. Ale možná to vidím příliš tragicky :-)

Já dýmky po dokouření a vyčištění nechávám rozebrané a za cca 10 let mi nic neprasklo. Náústky, které byly moc těsné, jdou nasazovat pořád stejně blbě, ani tady se časem nic nezlepšilo, ale ani nezhoršilo :think:
Uživatelský avatar
Yetenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1736
Věk: 61
Registrován: 11 lis. 2011, 09:53
Bydliště: Sadská

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod BATRACHOS » 20 říj. 2021, 12:06

Ferd píše:Sušit dýmku rozebranou považuji osobně za risk-schne rychleji a obával bych se, že hrozí větší deformace, pnutí, praskání dřeva i čepu při nasazování. Ale možná to vidím příliš tragicky :-)


No pokládal jsem za samozřejmé, že fajfka je už vychladlá, tj. úplně studená. Souhlasím, že při vychládání se dřevo a čep asi různě rychle smršťují, to není rozumné, nechávat teplou fajfku rozebranou. Ale já nechávám po dokouření prohráblý popel v hlavičce a čistím vždy úplně chladnou fajfku. Tam nevidím riziko - pouze bych jí nenechával rozebranou dlouhodobě, Honza Klouček mne varoval, že pak může naopak čep být příliš volný, jak se to rozeschne zvlášť. To je ale po delší době, ne 24 hodin.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod mihra » 20 říj. 2021, 12:32

Kouřím dýmku už přes 60 let, ale nikdy jsem nenechával dýmky sušit rozebrané.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod Ferd » 20 říj. 2021, 12:55

Po pravdě je to poprvé, co slyším jako radu sušit dýmku rozebranou. Zatím jsem se setkal pouze s doporučením a s varováním to nedělat. Sám jsem to nevyzkoušel tak jen papouškuji. Ale v truhlařině a řezbařině to je poměrně zažité pravidlo nechat v podobné situaci dřevo nerozebrané. Totéž platí i pro dřevěné hudební nástroje, konkrétně třeba flétna, klarinet... On se čep a spojení časem snáz oběhá, když to schne separované. Ale určitě lze diskutovat co to je "časem"-jestli ta doba není nakonec delší než životnost dýmky :-) Neviděl bych to jako zásadní problém. Však si stejně to každý bude dělat podle sebe :P
Btw. z podobných důvodů se doporučuje otáčet čepem stále na jednu stranu-při sestavování i rozebírání.
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod Brandy Grulich » 21 říj. 2021, 01:35

Teď jsem se po 4 dýmkách dopotácel z lihopalny. Nevím přesně, co je zkyslá dýmka a je dost dobře možné, že nic jiného nekouřím. Každopádně jsem si pochutnal na čtyřech fajfkách, v každé jsem po dokouření zamíchal popel na dně kotlíku a na závěr večera vyklepal. Během závěrečné kořalky jsem každou protáhl čističem, rozebral a nechal v misce, ve které si příště rozemnu tabák. Příště je postupně sestavím, nacpu a pokračuju v tomto koloběhu. Z mého pohledu bych moc neřešil, když se mi zdá, že nějaká dýmka není OK (nevoní mi kotlík), nechám ji týdny, někdy i měsíce odpočinout. Mám jich cca 40, z toho v aktivní službě cca 20, takže to není problém. jinak vřele doporučuji, pokud nevoní, dát na slunce. Po mém soudu, hlavně v tom nehledat vědu, nicméně záhadu, proč všechny "zkysly", vyřešit neumím. Skladuji je celý život dílem v obyváku a dílem hospodě a nic podobného se mi nestalo.
Uživatelský avatar
Brandy Grulich
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 93
Věk: 56
Registrován: 10 úno. 2018, 22:00
Bydliště: Králíky (SV Čechy)

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod MBO » 21 říj. 2021, 07:49

Dokouřenou dýmku rozeberu, vyčistím a nechám rozdělanou den vyschnout. Další den ji smontuji a dám do stojánku. Jak psal Yetenek, pevnost čepu se v čase nemění. U některých starších dýmek se čep uvolňuje - od začátku byl volný -, ale tomu umím odpomoct. Dovedu si představit, že ten prostřední krok s vysycháním v rozdělaném stavu vynechám, protože je zbytečný, ale teď mi to vyhovuje.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod Haga » 22 říj. 2021, 12:57

Taky se přidám se "svým" postupem, ale de facto jen zkopíruji postup MBO: "Dokouřenou dýmku rozeberu, vyčistím a nechám rozdělanou den vyschnout. Další den ji smontuji a dám do stojánku." Ve stojánku některá posečká ještě jeden den, některá třeba týden, to záleží na náladě a chuti na danou dýmku. Právě proto je dobré budovat rozsáhlejší sbírku, aby dýmky měly čas si odpočinout a vydýchat se, ne? :smoke5: :wink:
Nepozoruji, že by vyschnutí v rozebraném stavu mělo negativní vliv na cokoliv, spíše naopak, pokud tabák lehce zamočkoval, lépe a rychleji dýmka vyschne a odvětrá. Dříve jsem neměl v paneláku prostor nechávat dýmky rozebrané 24 hodin a některé si musely odpočinout třeba i více než týden, než se dostaly zpět do "voňavého" stavu. To při současném způsobu prvotního odvětrání už neznám.
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 53
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků