Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod gene » 28 srp. 2011, 19:19

Díky, to se mi jeví jako jedna rozumných možností !
Napadla mi ještě jedna související otázka:
Pokud je nejjednodušší řešení ( logicky to tak vypadá ) kouřit devítku bez filtru, proč si někteří výrobci komplikují život nabídkou obojího provedení?
Je to třeba obchodní strategie typu německý a dánský trh - propagace zdravějšího kouření - 9 mm s filtrem, ostrovní státy - více lpí na tradici - klasické bezfiltrové provedení? Budiž, ale co nabídka úpravy jednoho standartního kusu ( viz můj úvod - Klouček )? I to může být především obchodní záležitost, která má umocnit dojem péče o zákazníka. Ale já bych rád věřil tomu, že ono bezfiltrové provedení má nějakou fyzikální podstatu. A nevím jakou.
Uživatelský avatar
gene
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 227
Věk: 57
Registrován: 10 srp. 2011, 19:15
Bydliště: Plzeň

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod Sobpeta » 28 srp. 2011, 19:35

Jednoduše. Evropa a hlavně Německo je propagátorem filtrovek, resp. v Německu se dýmky bez filtru ani nesmějí prodávat. Vzhledem k tomu, jakou chemii do tabáku přidávají se tomu ani nedivím....
V UK a USA je zase celkem problém filtrovku sehnat. Tam žádná omezení ohledně filtrů neplatí, filtrovka je spíše kuriozita a když se podíváš na nabídku jejich eshopů tak jsou tam i filtry pekelně drahé...

Samozřejmě to, že Ti výrobce nabídne variantu s filtrem i bez filtru svědčí o jeho solidnosti, zákazník je zákazník....

Co se týká té fyziky....

I já mám dojem, že filtrová dýmka bez vloženého filtru se kouří poněkud obtížněji než dýmka bezfiltrová. Nevím proč, ale je to tak... :puffy:

Pokud máš nutkání tu prázdnou filtrovou komoru něčím vyplnit a do uhlíkáče se Ti nechce, pak je celkem dobré řešení použít balzák...samozřejmě doma vyrobený, kupované jsou nemístně drahé... :roll:
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod Nevill » 01 zář. 2011, 14:03

Tak on je u těch filtrovek problém, že pokud mají nějaký ten bezfiltrový adaptér, tak ve většině případů je to jen takový bazmek navíc, který se stejně přinejmenším jednou za čas (ideálně po každém kouření) musí vyndat a blbě se čistí, takže raději kouřím dýmku bez něj. Snad jedině u billiardky Mastro de Paja tam ten adaptér má na sobě těsnící gumový kroužek a docela to s tím funguje... :think:
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 45
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod Vorža » 12 říj. 2011, 15:22

Panika s filtry vznikla v EU, hlavně v Německu. Výhodu filtrů nenacházím žádnou. Kouření bez filtru = dobrá chuť kouře (tedy pokud se kouří přírodní neochucený tabák). Mám mnoho dýmek 9mm a nenacházím pražádnou potíž v jejich kouření bez filtru, redukce se strašlivě zasírá močkou. Naopak, má to i své výhody, připojení náustku na 9mm se dělá (alespoň pravil p. Hingar) z teflonu a nedojde k roztažení či naopak k uvolnění připojení ke hlavičce.
Balza není filtr, slouži pouze k absorbci močky.
Uživatelský avatar
Vorža
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1037
Věk: 69
Registrován: 10 říj. 2011, 14:22
Bydliště: Praha 4

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod košma » 19 říj. 2011, 16:00

Sobpeta píše:Jednoduše. Evropa a hlavně Německo je propagátorem filtrovek, resp. v Německu se dýmky bez filtru ani nesmějí prodávat. Vzhledem k tomu, jakou chemii do tabáku přidávají se tomu ani nedivím....
V UK a USA je zase celkem problém filtrovku sehnat. Tam žádná omezení ohledně filtrů neplatí, filtrovka je spíše kuriozita a když se podíváš na nabídku jejich eshopů tak jsou tam i filtry pekelně drahé...

Samozřejmě to, že Ti výrobce nabídne variantu s filtrem i bez filtru svědčí o jeho solidnosti, zákazník je zákazník....

Co se týká té fyziky....

I já mám dojem, že filtrová dýmka bez vloženého filtru se kouří poněkud obtížněji než dýmka bezfiltrová. Nevím proč, ale je to tak... :puffy:

Pokud máš nutkání tu prázdnou filtrovou komoru něčím vyplnit a do uhlíkáče se Ti nechce, pak je celkem dobré řešení použít balzák...samozřejmě doma vyrobený, kupované jsou nemístně drahé... :roll:

Dobrý den zdravím všechny dýmkaře. Již nějakou dobu sleduji diskuzi o filtrech. Dnes jsem se registroval abych mohl poslat také příspěvek. Snad mi nebude mít žádný z Vás za zlé že jsem tady chvíli jen tak sondoval. Dýmky kouřím cca.18 let. V začátcích jsem také prošel obdobím uhlíkových filtrů ale jak jsem časem přešel ze sladkých a aromatizovaných směsí typu Holger danske na tabáky přírodnějšího složení např. Peterson University flake, Savinelli English mixture atp. tak jsem filtry z uhlíkem zcela zavrhl. Z těch silně aromatizovaných směsí dokáže filtr udělat kouřitelné tabáky ale ve směsích přírodních působí jako zabiják chuti. Je to ale jem můj názor a je velice subjektivní jistě může být "uhlikač" pro někoho velikým přínosem. V žádném případě nezatracuji. Co osoba to jiná chuť. Mám dýmky na filtr i bez filtrové úpravy. Oba druhy jsem kouřil bez filtru a při klidném a pomalám dýchání z dýmkou se dají filtrové kouřit suše a bez problémů. Přesto mám pocit že filtrové se bez filtru trošku huř kouří (snad tam opravdu funguje nějak fysika). A nebo je to jen můj pocit. Sáhl jsem proto po balsovém filtru a výsledek se mi zdál velice positivní. Filtry vyjdou cca. kus na 4-5kč. to se mi nezdá až tak moc. Nicméně jsem vyzkoušel vyrobit filtr z balsy sám (vytvořil jsem jen pětiůhelník o délce 35mm. a průměru 8-9mm. z měké a lehké balsy) a výsledný efekt se mi zdál velice dobrý. Zdravím všechny dýmkaře a přeji klidný a chladný kouř.
Uživatelský avatar
košma
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 579
Věk: 50
Registrován: 19 říj. 2011, 14:54
Bydliště: Václavovice

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod ALBATROS498022 » 09 lis. 2011, 16:26

V jednoduchosti je přece krása chci bezfultrový kouření, tak co je za problém tam filtr nedat, a je to.
Uživatelský avatar
ALBATROS498022
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 55
Věk: 62
Registrován: 12 čer. 2011, 22:37
Bydliště: Plzeň

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod MBO » 09 lis. 2011, 21:53

Teď mám zajímavou přechodnou fázi: dýmku s 9mm filtrem začnu kouřit bez filtru, abych si užil chuť tabáku. Často tak dýmku i dokouřím. Ale když se mi třeba nakupí práce, nestíhám a začnu příliš "temovat", jak to tady někdo výstižně nazval, tak nasadím uhlíkový filtr - dým je hned slabší - a takhle dýmku dokouřím. Ale tenhle způsob je možná zajímavý jenom pro mě.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Předělání bezfiltrovek na filtrové

Příspěvekod jessiefox » 23 pro. 2014, 17:44

Ahoj, jsem začátečník a měl bych prosbu, zda byste mi neporadili, zda se daji některé bryerovky nechat předělat na filtrové. Dvě jsem si zvlášť oblíbil a u jedne je chladič u druhé nic. Je to reálné a kam se obrátit ? Díky moc :think:
Uživatelský avatar
jessiefox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 119
Věk: 47
Registrován: 05 pro. 2014, 14:22
Bydliště: Třebotov

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod BATRACHOS » 05 led. 2015, 22:01

Dají.
Není to ale jednoduchá operace a není taky levná. Většinou se tam musí dodat stříbrný kroužek, aby hodně ztenčený nástavec při rozšroubovávání nepraskal. Má to smysl jedině u hodně vzácných dýmek, nebo u dýmek, k nimž máme citový vztah.
Nejde to také u všech dýmek, vyloženě subtilní a štíhlounké tvary tam zkrátka mají moc málo materiálu, aby bylo co vrtat.
Nicméně, stejně z toho nevyleze klasický 9mm uhlíkáč. Místo je tam jen na 6mm filtr, čili bude trochu problém se sháněním, resp. pamatovat na to, abys měl ve fajfutrálu vždy oba rozměry filtrů.

Umí to samozřejmě Honza Klouček, ale i Dejmal a další.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod Scalex » 06 led. 2015, 00:06

Jednu z mých dýmek mám převrtanou na "něco mezi 5 a 6 mm" (prostě tam nebyl prostor ani na díru na 6mm filtr) a vzhledem k tomu, že používám balsové filtry vlastní výroby z balsového prkénka, tak s tím nemám pražádný problém. Prostě v krabičce s filtry nosím zásobičku 9mm i těchto "pětapůlek" a pohoda jazz.
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod Bob76 » 06 led. 2015, 08:04

Jednu BPK mi předělával místní pipemaker na filtr 9mm,ale je to nevděčná práce a byl jsem upozorněn,že by mohl prasknout krček.Nakonec to dopadlo dobře.
Uživatelský avatar
Bob76
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2256
Věk: 47
Registrován: 31 led. 2012, 21:23
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod tibino » 10 kvě. 2015, 13:59

Nemá niekto skúsenosť s tými plastovými redukciami do 9mm fajky? Či má nejaký význam ich použiť? Doteraz som 9mm používal aj bez filtra, tak či by to niečomu mohlo prospieť s tou redukciou.
Uživatelský avatar
tibino
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 35
Věk: 46
Registrován: 31 kvě. 2014, 08:57
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod jcp » 10 kvě. 2015, 16:36

Podle mě ne - kdysi jsem koupil unsmoked Ser Jacopa a Vipratiho i s tím redukčním bázmekem už zašoupnutým, tak jsem to kouřil s ním, po delším čase jsem ho vyhodil a na moji hubu mi žádnej rozdíl nepřišel ..
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Úprava 9 - ti mm dýmky na bezfiltrovku

Příspěvekod Jerry1 » 10 kvě. 2015, 16:42

Přesně tak. Akorát bys měl další bazmek na čištění.
Uživatelský avatar
Jerry1
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 3202
Věk: 52
Registrován: 26 zář. 2010, 11:31
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Předchozí

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků