Čištění dýmky

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Čištění dýmky

Příspěvekod jcp » 07 kvě. 2015, 17:53

sw_fox píše:Možná to bude znít až přepečlivě, ale nechávám minimálně dva dny vyschnout rozebranou, aby i dutina čepu měla lepší přístup vzduchu.

Snoopy píše:Podľa mňa je to normálny štandard. :ok:


NJN, tak moje fajfky odpočívají výhradně složený .. už půl století :pray: .. a nestěžujou si :naughty: Venkoncem, i když v "Životě s dýmkou" je pár pěknejch pitomostí, tak co se týče údržby dýmky, dávám Manfredovi jednoznačně zapravdu:
Pokud je kanálek tlustý, přehněte čistič na polovinu a pokračujte v protahování. Táhněte několikrát sem a tam, aby bylo čištění dokonalé. Nyní dýmku opět složte (náustek otáčíte vždy doprava) .. .. a šmytec :cool:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Čištění dýmky

Příspěvekod Snoopy » 07 kvě. 2015, 21:13

jcp píše:...tak moje fajfky odpočívají výhradně složený .. už půl století

:ok: Tak tomu poviem "odpočinuté" fajfky! :ok: :wink:
No a samozrejme súhlasím, že kecy o povinnom rozoberaní alebo skladaní "otáčavým pohybom zásadne doprava" (alternatívne doľava) sú rehotná blbosť :rofl: :rofl: :rofl: - na čape ani v krčku predsa nie je nijaký závit, ani sa časom nevytvorí ani pri najväčšej snahe - nie je predsa možné dodržať jeho stúpanie... Otáčanie pri zasúvaní / rozoberaní má zmysel len preto, že takto je tlak/ ťah pod oveľa lepšou kontrolou. A je úplne jedno či doprava/doľava alebo striedavo... :D
Uživatelský avatar
Snoopy
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 566
Věk: 62
Registrován: 03 pro. 2010, 14:36
Bydliště: Západné Slovensko, Hlohovec

Re: Čištění dýmky

Příspěvekod Baskervil » 07 kvě. 2015, 22:07

Dýmka je sice kamarád, ale není dobře ji zpovykat. Vydrží i trochu drsnosti.
Uživatelský avatar
Baskervil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1132
Věk: 75
Registrován: 01 říj. 2012, 22:03
Bydliště: Libuň

Re: Čištění dýmky

Příspěvekod jcp » 08 kvě. 2015, 06:40

:arrow: Snoopy
No, ono to "otáčení doprava" zas tak úplná blbost není :naughty: Vychází se z toho, že i briar, jako každý dřevo má částečně vláknitou strukturu, takže je lepší ten náústek do krčku zasouvat ve směru, kterým se otáčel vrták, "po srsti", nikoliv "proti srsti" :idea:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Čištění dýmky

Příspěvekod Dapr » 08 kvě. 2015, 07:27

Jj, já to tak od začátku dělám, naustek zasouvám ve směru otáčeni vrtáku a vysouvám v opačném směru, stači si to představit s tím vrtákem. U některých těsnejších čepů je trochu cítit odpor v případě opacného kroucení - proti srsti, jak píše jcp.

Vzpomínám když jsem dostal k 40cátinám první dýmku od kamaráda, a jal jsem se ji prozkoumávat, tak první co bylo, potom co jsem náustek prostě vytáhnul, mi řekl, takhle né, to musíš kroutit, ale už mi to nedovedl vysvětlit proč.

Jinak k tomu vysychání - ve většině případů, po vyčištění, dýmku složim a nechám odpočinout, jen velmi občas nechám odpočinout rozebranou, to případě když se zdá vlhčí než je obvyklé.
Uživatelský avatar
Dapr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 584
Věk: 51
Registrován: 01 čer. 2013, 20:42
Bydliště: Slánsko

Re: Čištění dýmky

Příspěvekod muf » 30 kvě. 2015, 08:45

Naprosto souhlasím čištění provádím standartně po každém kouření a jednou za 2 až 3 roky provedu generální údržbu jako je třeba zbavení se příliš silné vrstvy karbonu uvnitř kotlíků.
A jako alkohol na čištění kouřového kanálku používám už leta tzv. vajsku. tak se u nás říká zbytku slabého alkoholu který vzniká při pálení kořalky. A jak přibejvaj léta tak si čím dál častěji tímto samoserem, jak to vtipně mamka nazvala, také mažu bolavá kolena.
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Čištění dýmky

Příspěvekod Bob76 » 30 kvě. 2015, 21:49

muf píše:
A jako alkohol na čištění kouřového kanálku používám už leta tzv. vajsku. tak se u nás říká zbytku slabého alkoholu který vzniká při pálení kořalky. .

U nás se tomu "odpadnímu" alkoholu říká výskočky.
Uživatelský avatar
Bob76
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2256
Věk: 47
Registrován: 31 led. 2012, 21:23
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Čištění dýmky

Příspěvekod Dejmal » 31 kvě. 2015, 07:57

Hlavně občas namazat čepy měkkou tužkou a nedělat z toho vědu :ok:
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5813
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Čištění dýmky

Příspěvekod Snoopy » 06 črc. 2015, 22:32

jcp píše::arrow: Snoopy
No, ono to "otáčení doprava" zas tak úplná blbost není :naughty: Vychází se z toho, že i briar, jako každý dřevo má částečně vláknitou strukturu, takže je lepší ten náústek do krčku zasouvat ve směru, kterým se otáčel vrták, "po srsti", nikoliv "proti srsti" :idea:

Uff, debatu som nesledoval... Ospravedlňujem sa, asi môj príspevok vyznel konfrontačne alebo znevažujúco. To by som nerád - a hlavne smerom k jcp...
Budem to "skrutkovanie náustkov" ešte študovať a skúšať... :wink:
Uživatelský avatar
Snoopy
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 566
Věk: 62
Registrován: 03 pro. 2010, 14:36
Bydliště: Západné Slovensko, Hlohovec

Dymka Cacom Gallilee - technicky problem

Příspěvekod Koudy.T » 29 zář. 2015, 06:21

Ahoj prosim o radu . Dymka je to moc pekna ale nevim jestli je vse v poradku. Kdyz sundam naustek tak v nem je zasroubovan kovovy cep ( chladic ) . Problem je mozna ten ze i kdyz cep vysroubuju nejsem schopen naustek procistit cisticem skrz na zkrz . Naustek sam od sebe pri natohovani klade docela odpor. Vypada to ze za sedlem pro cep je velmi mala dirka kterou cistic neproleze . Mizna ze je to tak spravne ? Dekuji za radu
Koudy.T
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 29 zář. 2015, 05:43

Re: Dymka Cacom Gallilee - technicky problem

Příspěvekod Jakub » 29 zář. 2015, 18:22

z tveho popisu nejsem moc moudrý, odkud jsi?
Uživatelský avatar
Jakub
President pipE-clubu
President pipE-clubu
 
Příspěvky: 5627
Věk: 59
Registrován: 28 říj. 2007, 21:46
Bydliště: Praha 2, Vinohrady,

Re: Dymka Cacom Gallilee - technicky problem

Příspěvekod Koudy.T » 29 zář. 2015, 19:30

Ahoj jsem z Prahy . Zkusim to popsat trochu jinak . Kdyz sundam naustek z hlavicky tak v naustku je nasroubovan kovovy čep asi misto filtru ktery jde vyšroubovat a samostatně vycistit. Zbyde mi jen naustek ktery ale nejde procistit srkz na skrz . Smerem od čepu zasunu cistic asi 2.5 cm a narazim na prepazku . Ze strany náhubku směrem k čepu zasunu asi 4 cm a narazim na prekazku . Takze zbyva asi 1 cm ktery nejde vycistit. V tomto miste je mnohem mensi otvor kterym neproleze ani uzsi strana cistice . Nevim jestli je to schvalne nebo jestli je spatne provrtan naustek .

Opravuji nazev dymky Chacom Galilée
Koudy.T
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 29 zář. 2015, 05:43

Re: Dymka Cacom Gallilee - technicky problem

Příspěvekod petum » 29 zář. 2015, 20:49

Koudy.T píše:... Ze strany náhubku ...

:mrgreen:
Uživatelský avatar
petum
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 293
Registrován: 08 bře. 2010, 12:28
Bydliště: Vysoké Tatry

Re: Dymka Cacom Gallilee - technicky problem

Příspěvekod Dejmal » 30 zář. 2015, 06:59

Pokud je dýmka rovná, tak vezmi dlouhý vrták patřičného průměru a protáhni to opatrně. Ve skusu bude dírka cca 1,5mm. Pokud je to bentka, tak to bude složitější, vyzkoušel bych drát, nebo prolít trochou lihu, který by mohl usazeninu rozpustit. Pokud nic z toho nezabere, tak napiš a nějak to dáme u mě v dílně dohromady.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5813
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Dymka Cacom Gallilee - technicky problem

Příspěvekod Koudy.T » 30 zář. 2015, 08:42

Dekuju za odpoved oboje zkusim. I vysledek se podelim
Koudy.T
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 29 zář. 2015, 05:43

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků