Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod holm » 15 dub. 2013, 20:21

Někdy se mi taky stane, že nový tabák v již kouřené dýmce chutná výborně v kombinaci s dozvuky předchozího tabáku, druhý a třetí kotlík už je však jiný. Jinak souhlas, tabák hodnotit až po min. 50g balení. Nakup raději pár dýmek, když tak aspoň na různé druhy - dánské či německé aromatiky, tabáky s latakií, mýdláky atd. a když už tak bych asi to balení v jedné dýmce vydržel. Znám to ale, že člověk toho chce okoštovat co nejvíce.
Uživatelský avatar
holm
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 34
Věk: 46
Registrován: 18 lis. 2012, 20:55
Bydliště: Zborovice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod MBO » 16 dub. 2013, 07:12

Tohle se mi taky občas stává. Koupím si nový tabák a jsem zvědavý, jaký bude. Když mi zachutná, tak asi po půlhodině mám dojem, že je to ten nejlepší tabák, jaký jsem kdy kouřil. Prostě sám sebe oblbnu. No a když si ho zapálím podruhé, chci být znovu u vytržení z té mimořádné chuti, kterou jsem si s růžovýma brýlema na očích minule vykouzlil. A ejhle, najednou to není takové jako poprvé. Napadá mi paralela z úplně jiného soudku. Ale spíš než skákat z tabáku na tabák ve snaze najít ten pravý bych se držel toho tabáku (nebo toho druhu směsí), které Ti zatím chutnaly nejvíc. A v tom získat jakous-takous jistotu, že to bude vždycky zhruba ono – s menšími výkyvy na obě strany. Člověk se svými pocity, rozhodnutími, verdikty a myšlenkami snadno ujíždí...
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod lukask » 16 dub. 2013, 08:34

:arrow: holm a MBO
Od obou velmi dobré vysvětlení. Nejpravděpodobnější je ta kombinace s minulým tabákem, jen si vzpomenout, co tam bylo:-)

Jinak tedy dýmky na různé druhy tabáku mám. Snažím se dělat vše, jak se patří. Mám jednu na latakii, druhou na přírodní a
na aromatiky byla původně Petersonka s p-lipem. Ale nějak mi z ní přestalo chutnat, asi ten p-lip. Navíc jsem se přejedl aromatiků
a zkouším právě virginie a jen lehké aromatiky. Ty střední mi příjdou moc jednotvárné. V Petersonce se nakonec usídlil Bob's chocolate flake,
který mi z ní chutná. I když jsem začal Ennerdale a Conistonem, takže je tam mýdla ještě spousty. Proto tam teď nechám jen boba.
A 2 nové dýmky jsou na slabé a lehké aromatiky. Plus stará dobrá (ale levnější) dýmky na ochutnávání.
Mám vzorky a pak když mi zachutná, objenávám celé balení.
Uživatelský avatar
lukask
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 274
Věk: 44
Registrován: 04 úno. 2013, 09:10
Bydliště: Pardubice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod hop » 16 dub. 2013, 09:34

Rád bych zde poděkoval všem, kteří se mi včera U růžového sadu věnovali, a dali ochutnat pořádný tabák. Konečně se v nich trošku začínám orientovat :) Jen škoda, že jsem si nepoznamenal nicky vás všech. Pak bych se tu nemusel ptát tak hloupě :) - Jeden z vás (s ortézou na levé ruce :)) mi tam ukazoval tabák v kulaté pixle s červeným podkladem, zapomněl jsem co to bylo zač. :)

Rád bych se ale zeptal na jednu věc, a to střídání různých tabáků v jedné dýmce. Když budu mít jednu dýmku na Virginii, a jednu na Latakii, do které dýmky cpát tabák, který obsahuje oba druhy, nebo i jiné (jako např. Peterson Old Dublin)?

A pak dotaz na konkrétní tabáky. Ochutnal jsem včera Dunhill flake, a byl výborný. Jaký máte ve srovnání s ním názor na Peterson Sherlock Holmes? A co ten Old Dublin, je dobrý? A nějakou radu na začátečnickou latakii? :)

Ve zkratce, rád bych tabáky, které jsou středně silné, ale mají výraznější chuť.

Díky moc.
Uživatelský avatar
hop
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 46
Registrován: 26 bře. 2013, 00:59
Bydliště: Praha 4 - Chodov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Rog » 16 dub. 2013, 10:03

hop píše:Rád bych se ale zeptal na jednu věc, a to střídání různých tabáků v jedné dýmce. Když budu mít jednu dýmku na Virginii, a jednu na Latakii, do které dýmky cpát tabák, který obsahuje oba druhy, nebo i jiné (jako např. Peterson Old Dublin)?


Ahoj,

keď máš fajku na latakie, tak sa tým myslí, že do nej dávaš tabaky, v ktorých tá latakia je zastúpená (Old Dublin je jasná kandidát - a je dobrý). Čistá sa totiž zvyčajne nefajčí. Fajka na virginie - tým sa myslia tabaky, ktoré sú namiešané z rozličných druhov virginie, t.j. virginia je jediná (alebo aspoň prevažná) zložka. Príkladom je flake od dunhilla, ktorý si včera koštoval, alebo u nás dostupné SG Full Virginia Flake, SG Golden Glov, MacBaren Virginia no.1...

Vo všeobecnosti platí (s výnimkami a názory sa možu líšiť..), že v takto určenej fajke sa Ti tabaky nepobijú (aj keď si možno neužiješ všetky nuance a pod..).
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Jack.Grave » 16 dub. 2013, 10:07

:arrow: hop Peterson Sherlock Holmes je velmi solidní tabák, který se nebojím doporučit. Peterson Old Dublin je dle mne celkem zajímavý tabák s latakií a celkem vhodný na seznámení s tímto typem tabáku.
Ad střídání tabáků v dýmce:
1. dýmka na čisté Va (SG Full Virginia, Best Brown ...)
2. na latakie (Old Dublin, Ratray's Black Mallory...)
3. na anglické "mýdlové" aromatiky (Condor, Enerdale, Coniston....)
4. na ostatní "voňavky"
5. na lana/Twist tabáky (SG BXX, Brown no 4)
Jack
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1118
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod OldaS » 16 dub. 2013, 10:24

A kam s tabákem typu navy? SG, MB ..., nejlépe asi zase do jiné dýmky, že?
Naposledy upravil OldaS dne 16 dub. 2013, 10:27, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
OldaS
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 882
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2013, 16:45
Bydliště: Úpatí Naklethi - Č. Krumlov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Plzenaak » 16 dub. 2013, 10:25

Ahoj,
jestli si chceš vychutnat tabáky jako je Dunhill Flake, tak ho určitě nekuř ve stejné dýmce jako tabáky obsahující latakii. Nech ho v dýmce jen pro čistou virginii!
Jinak skoro každý tabák obsahující latakii obsahuje i virginii a třeba ještě orienty, cavendish. Čistá latakie se používá k míchání směsí, jen málokdo ji kouří samotnou.
Srovnávat Dunhill Flake (přírodní velmi lehká virginie) s lehkým aromatikem meruněk Peterson Sherlock Holmes se moc nedá. Podobný tabák Dunhillu je Samuel Gawith Full Virginia Flake ještě blíž by měl být Samuel Gawith Medium Virginia Flake (já ho ještě neměl), hodně podobný je i Träber Virginia Mixture (jen jde sehnat ještě hůř než Dunhill Flake).
Latakie pro začátečníky? Dunhill My Mixture 965, Early Morning Pipe nebo trošku hutnější Standard Mixture, Kendal (GH) Balkan Flake Mixture. Určitě lze testnout i Petersona Old Dublin, ale já ten tabák moc rád nemám.

Kam s tabáky Navy? SG navy flake klidně do dýmky na latakii. MB navy flake mi nechutná a tak težko radit.
Uživatelský avatar
Plzenaak
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 376
Věk: 47
Registrován: 22 zář. 2010, 08:03
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod OldaS » 16 dub. 2013, 10:33

A dá se nějak zobecnit, kterým tabákům se lépe daří ve větších kotlících, a kterým naopak v menších? Občas tu čtu, že se konkrétní tabák lépe "otevřel" v tom či oném...?
Uživatelský avatar
OldaS
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 882
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2013, 16:45
Bydliště: Úpatí Naklethi - Č. Krumlov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Jack.Grave » 16 dub. 2013, 10:48

:arrow: OldaS termín Navy Flake/Cut je používán dost svobodně. Ad SG Navy Flake ten bych zařadil k latakiím, MacB Navy Flake do kategorie ostaní "voňavky". Původně se termínem Navy Cut označoval tabák* fasovaný u Royal Navy, který byl osvobozen od celních poplatků a námořníci je smotávali do podoby lana utaženého plátnem, posléze se termínem Navy Cut označovaly různé alkoholem(Rum) aromatizované flaky většinou na Va základu s příměsí Kentucky (viz Players Navy Cut). Novější inkarnací je SG Navy Flake a MacB Navy Flake, která s původními Navy tabáky má společné akorát jméno.
*Většinou se jednalo o Dark Fired tabák velmi podobný dnešnímu SG BXX nebo Brown No 4.
Ad tvá otázka č. 2: velmi obecně Latakie a Orientální směsi jsou v vhodnějsí do větších a širších hlaviček. Čisté Va a Va/Perique do vyšších a menších hlaviček, ale také jim svědčí hlavičky typu Prince tj menší ale širší. Dark Fired směsi a anglické mýdláky velmi podobně jako Va tabáky tedy do středních hlaviček (vrtaní cca 20x40mm). Všeobecně nikotinově slabší tabáky do velkých dýmek silnější do menších. Jack
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1118
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod OldaS » 16 dub. 2013, 10:54

Díky! :ok:
Uživatelský avatar
OldaS
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 882
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2013, 16:45
Bydliště: Úpatí Naklethi - Č. Krumlov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Plzenaak » 16 dub. 2013, 10:58

S tím dělením tabáků dle velikosti hlaviček to mám trochu jinak :wink: . Latakie mám rád z vysokých hlaviček (vrtání cca 20x45 a víc). Virgine ze středních (20x40). Jinak souhlas.
Uživatelský avatar
Plzenaak
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 376
Věk: 47
Registrován: 22 zář. 2010, 08:03
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod hop » 16 dub. 2013, 11:08

No, a takže Peterson Sherlock Holmes patří do dýmky spíš na virginie, nebo aromatiky? :)
Uživatelský avatar
hop
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 46
Registrován: 26 bře. 2013, 00:59
Bydliště: Praha 4 - Chodov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Jack.Grave » 16 dub. 2013, 11:15

:arrow: hop Dle mne do fajfky na Virginie respektive rozhodně si zaslouží fajfku sám pro sebe. Jack
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1118
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod hop » 16 dub. 2013, 11:18

Tak to je "fajn", další fajfka navíc :)

Chci si pro začátek vystačit se třemi fajfkami - virginie, latakie, aromatik. Do toho se zatím musím vejít se všemi tabáky :)
Uživatelský avatar
hop
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 46
Registrován: 26 bře. 2013, 00:59
Bydliště: Praha 4 - Chodov

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků