Oprava dýmky

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Příspěvekod Šimi » 24 bře. 2005, 16:52

Teda až se prokouřím k takovému karbonu, že ho budu muset oškrabat, tak si budu připadat jak frajer. Už se na to těším.

Na ten karbon má asi dost vliv čištění, že? Zezačátku sem dýmky čistil jako divý. 3-4 drátky a 2-3 papírové kapesníky. Dnes už to nedělám, jen 1 drát a jedním kapesníkem vysuším filtrační díru v troubeli a jemně vytřu prach z kotlíku.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod LUBO » 24 bře. 2005, 17:18

no ja som vzdy nechaval vo fajke vyfajceny popol, aby vytiahol vlhkost po fajceni. potom o par hodin, alebo na druhy den som to poriadne vycistil, obycajne tak, ze som cisticom, ktory som pouzil na krcok a naustok, prehol napoly a nad drezom, alebo papierom som poriadne tym ohybom cistica premiesal komoru, obratenu hore dnom, aby ten prach vypadol do drezu, alebo na papier. cize dost radikalne cistenie a napriek tomu sa mi po par rokoch zuzila komora tak, ze som ju musel vyhrubnikom nanovo vybrusit, tolko karbonu tam bolo. kolik sa mi zmestil uz len do polovice. jednoducho to pride. ja by som bol rad, keby mi karbon narastal aj na dne, ale to nie. ani stotinka. skor naopak, ta vlhkost, ktora sa zbiera na dne, ho robi makkym a pri premiesani prave dohoreneho popola, v ktorom nedajboze zostali mokre zvysky tabaku, sa ta vrstvicka nielen odstrani, ale sa to moze aj prehlbit. preto to treba robit velmi opatrne a cistit len steny, dna sa po fajceni vobec nedotykat.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Šimi » 24 bře. 2005, 17:35

Já sem byl určitě radikálnější. Dřel sem kotlík kapesníkem jak vzteklej dokud se kapesníky špinily. Nejdřív sem popel očistil ohlým drátem jak ty.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod LUBO » 24 bře. 2005, 17:44

ja si myslim, ze si nic nerobil zle. akurat to nerob hned po fajceni, vtedy to len jemne premiesaj, postav na stojancek a nechaj oddychovat. ovsem len v pripade, ze si dofajcil na popol vsetok tabak. ja teraz nechavam popol vo fajke aj par dni, pricom naustok mam vedla, fajky susim zasadne bez naustkov cele dni, aj tyzdne. ked to je dobre vyschnute, tak to kludne cisti, ako doteraz. a raz za rok to precistim cistym liehom. potom to necham dlho oddychovat.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Šimi » 24 bře. 2005, 17:49

To bych asi nemohl, žena by to nesnesla. Popel nechávám v dýmce chvíli (pár minut), vysypu to a čistím. Dýmku taky suším jako ty bez náústku, ale na druhý den ho nasazuju zpět. Rád se na své dýmky koukám a mám je hned vedle stolu, no a bez náústku to není prostě ono.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod LUBO » 24 bře. 2005, 18:09

tak potom cistit vnutro jedine obruskom. az o par dni po dobrom vysuseni pouzit ohnuty cistic, pokial vobec pouzit.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Šimi » 24 bře. 2005, 18:40

Přesně to dělám. Drát do toho asi strkat nebudu.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Zdenda » 25 bře. 2005, 10:34

Nevím jak to dělám, ale musím výhrubníkem téměř každou dýmku po 3 až 6 měsících vyčistit ( zmenšit karbonovou vrstvu ). Zvlášť dýmky vyhrazené na Konga mají až 2 mm karbonu. Karbon se tvoří i na dně tabákové komory. Ne tak rychle jako na stěnách, ale tvoří. Během kouření občas čistý bělavý popel odsypu do popelníku. Po dokouření popel nasypu zpět do dýmky, promíchám a nechám sát močku. Po úplném vychladnutí dýmky cca 10-15 min. vysypu popel a tabákovou komu jemně vyškrabu dusátkem. Pak papírovým ubrouskem atd. vytřu troubel a protáhnu drátkem. Dýky do druhého dne nechávám vysychat bez náustku. Přesto, že tabákovou komoru po každém kouření vyškrabuji dusátkem tak bez výhrubníku by dýmka za pár letech nešla téměř kouřit. Tolik moje hygiena.
Zdenda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 149
Registrován: 16 srp. 2004, 10:24
Bydliště: Zelená okr. Chomutov

Příspěvekod Milan Zabloudil » 25 bře. 2005, 10:46

já zatím kouřím příliš krátce aby to bylo na výhrubník, alepečlivě jsem si vyhledal na netu všechny možné rady jak čistit a nevím zda to dělám správně, ale mně to tak vyhovuje : nechám popel do vychladnutí, pak vysypu, troubel protáhnu čističem, komůrku kapesníkem, kotlík také a stěny ojedu lžičkou tak, že mám karbonovou vrstvičku bez nápeků. Tak nevím, dělám to dobře???
Uživatelský avatar
Milan Zabloudil
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 937
Věk: 67
Registrován: 04 bře. 2005, 16:50
Bydliště: Praha

Příspěvekod Zdenda » 25 bře. 2005, 10:59

Až na ten kapesník v tabákové komoře to dělám stejně, tak je to určitě správně. Jo zapomněl jsem, že troubel a kanálek vyčistím lihem po cca 3 měsících.
Zdenda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 149
Registrován: 16 srp. 2004, 10:24
Bydliště: Zelená okr. Chomutov

Příspěvekod Fénix » 25 bře. 2005, 12:33

Milan Zabloudil píše:já zatím kouřím příliš krátce aby to bylo na výhrubník, alepečlivě jsem si vyhledal na netu všechny možné rady jak čistit a nevím zda to dělám správně, ale mně to tak vyhovuje : nechám popel do vychladnutí, pak vysypu, troubel protáhnu čističem, komůrku kapesníkem, kotlík také a stěny ojedu lžičkou tak, že mám karbonovou vrstvičku bez nápeků. Tak nevím, dělám to dobře???


Až na exotický přístup "dýmku nečistím" je většina postupů v pořádku. Prostě když ti dýmka chutná, tak ji asi čistíš dobře :)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Todík » 25 bře. 2005, 19:01

Zdenda píše:Nevím jak to dělám, ale musím výhrubníkem téměř každou dýmku po 3 až 6 měsících vyčistit ( zmenšit karbonovou vrstvu ). Zvlášť dýmky vyhrazené na Konga mají až 2 mm karbonu. Karbon se tvoří i na dně tabákové komory. Ne tak rychle jako na stěnách, ale tvoří. Během kouření občas čistý bělavý popel odsypu do popelníku. Po dokouření popel nasypu zpět do dýmky, promíchám a nechám sát močku. Po úplném vychladnutí dýmky cca 10-15 min. vysypu popel a tabákovou komu jemně vyškrabu dusátkem. Pak papírovým ubrouskem atd. vytřu troubel a protáhnu drátkem. Dýky do druhého dne nechávám vysychat bez náustku. Přesto, že tabákovou komoru po každém kouření vyškrabuji dusátkem tak bez výhrubníku by dýmka za pár letech nešla téměř kouřit. Tolik moje hygiena.


Až budeš "točit" cca 200 dýmek, tak na výhrubník nemusíš léta sáhnout! :lol:
Uživatelský avatar
Todík
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 951
Věk: 69
Registrován: 04 pro. 2004, 21:26
Bydliště: Brno

Příspěvekod LUBO » 29 bře. 2005, 07:08

ale az nastane ten cas, a zrazu mas vybrusit 200 dymek, tak je dobre si najprv kupit kominarsky ubor. :wink:
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Darkstar » 20 kvě. 2005, 06:48

Mam problem. Vcera jsem koupil novou dymku a kdyz do ni vlozim filtr, tak naustek nedoleha k drevene casti, je tam asi 1 mm prostor. Lze to udelat tak, ze se filtr nasilu zamackne, papirek se v nem jemne zdefotmuje, ale pri koureni zjistuji, ze mi dymka vubec netahne, filtr se rychle ucpe. Chci se zeptat, na kolika otackach vrtacky vrtate dymky pri opravach? Na toto budu muset pouzit cca 9 mm vrtak a pak mozna jeste 10 mm na rozsireni. Kdyz vrtate, mate to upevnene do sveraku a vrtacku stabilizovanou, nebo staci podrzet v ruce a vrtnout ? jake vrtaky pouzivate ? Muze byt klasicky na kov, nebo special na drevo ? Nemam moc vybavenou dilnu a mam tam pouze vrtaky na kovy. Diky. Peter K.
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1224
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod bigdragon » 20 kvě. 2005, 07:00

no myslím že je celkem jedno jaký vrták použiješ (já sám jsem do dřeva dělal jenom vrtákama na kov) pouze bych doporučil aby neměl kužel (hrot) prostě rovnej taková spíš fréza :oops: a byl dobře nabroušenej
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků