Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod Brav » 30 lis. 2015, 07:07

Fajčím cca rok, ale nie každý deň. Dýmiek mám ... 4 určené na jeden tabak a jednu meerschaumku na všetko.
Mám jednu novú dýmku, v ktorej chcem jednoznačne bafať tabak s perique... v minulosti som však nad tým nejako nepresmýšlal a vzal som DLNR aj St.James Flake, že to nejak poriešim, tak to teraz riešim :D Zafajčiť ju chcem DLNR a potom neviem ...buď DLNR alebo St.James Flake nastálo, ale načínať celý st.james flake na skúšku sa mi nechce.
Brav
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 92
Registrován: 04 lis. 2014, 18:19
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod Sobpeta » 30 lis. 2015, 15:36

Pravdou je, že DLNR a St.James jsou dost odlišné tabáky. DLNR je určitě co se týče periqou výraznější, St.James je takový umírněný, jemnější - se mi zdá. Prostě je dost jiný.
Řekl bych, že v dýmce na DLNR z něj moc mít nebudeš.
Viděl bych to na novou dýmku... :lol:

No a když nezachutná, budeš z ní kouřit něco jiného, vždyť dobrých tabáků je tolik...
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod Brav » 30 lis. 2015, 16:20

Ok .. tak St. James Flake pôjde spolu s Balkan Flake do archivácie :D
Brav
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 92
Registrován: 04 lis. 2014, 18:19
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod kremnicky » 30 lis. 2015, 17:10

Niekedy mám dojem (čítajúc príspevky) že sú tu samí somelieri s vyškolenými zmyslami, a teda musím ešte veľa peňazí premeniť v kúdoly dymu ... Myslím si, že ja osobne (a verím, že nie som jediný) by som nejaký (a už vôbec nie veľký) rozdiel v chuti St James vo fajke pre DLNR nepocítil. :D
kremnicky
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 69
Věk: 64
Registrován: 27 dub. 2014, 13:29
Bydliště: Košice

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod Brav » 30 lis. 2015, 17:45

Neviem no ... mne sa celkom osvedčilo prenechať dýmku jednému tabaku ... bafám Old Gowrie už rok v jednej dýmke a rozvinula sa v nej zaujímavá chlebová aróma, ktorá ma paradoxne začína nudiť. Kedže nefajčím až tak často, mám chuť na niečo zaujímavejšie. Preto do nej pôjde nastálo Hal O The Wynd, Dunhill Flake zas do inej dýmky. OG môže byť výborný ako oddych od chuťovo výraznejších tabakov pre ľudí, ktorí bafajú častejšie. Zafajčím teda moju vianočnú dýmku od priateľky len s DLNR a teším sa, čo sa z toho vyvrbí :D
Brav
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 92
Registrován: 04 lis. 2014, 18:19
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod Sobpeta » 30 lis. 2015, 17:48

kremnicky píše:
Niekedy mám dojem (čítajúc príspevky) že sú tu samí somelieri s vyškolenými zmyslami, a teda musím ešte veľa peňazí premeniť v kúdoly dymu ... Myslím si, že ja osobne (a verím, že nie som jediný) by som nejaký (a už vôbec nie veľký) rozdiel v chuti St James vo fajke pre DLNR nepocítil. :D

Každej kouří na svoji hubu. :puffy:

Ale i mezi čistými Va, popř. Va+perique tabáky jsou někdy velké chuťové rozdíly. Když si vezmu třeba klasickou Full Virginia Flake od SG. Tahle virginie je natolik osobitá a svým způsobem přes zdánlivou lehkost výrazná, že se podle mého s jinými těžko snáší, resp. je škoda ji s jinými míchat. Zkus v jedný fajfce kouřit 3 roky jenom FVF a pak si tam zapálit něco jinýho(VA) a budeš přesně vědět o čem mluvím. Orlík Golden sliced je taky virginia a přeci úplně jiná, než Va anglického typu, dánská, sladká...atd., atd..
Irish Flake je svým způsobem dark fired stejně jako St.Bruno, ale chuťově jsou naprosto jinde.
Ennerdale a Kendal Flake je lakeland mejdlo a taky jsou úplně jiný.
Nightcap od Dunhilla a Balkan Mix od GH jsou latakie, ale je to to samý co výše.
Můžeš si z toho dělat prdel, ale je to holej fakt. Záleží jak komu to vyhovuje. :wink:
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod RottenFox » 30 lis. 2015, 17:51

> Sobpeta: :ok: :clamp:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod kremnicky » 30 lis. 2015, 19:26

Sobpeta, nechcel som si robiť prdel z nikoho, iba ak sám zo seba. Ako píšem, musím ešte veľa peňazí premeniť v kúdoly dymu ... Sám mi radíš skúsiť tri roky ...
U mňa (mierne pokročilého začiatočníka) je zatiaľ úspechom, ak ten istý tabak z tej istej fajky chutí aspoň podobne ako včera :D
kremnicky
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 69
Věk: 64
Registrován: 27 dub. 2014, 13:29
Bydliště: Košice

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod MBO » 30 lis. 2015, 21:00

Sobpeta určitě ví, co píše. Ale zase se nestresuj, že musíš tři roky kouřit v jedné dýmce furt to samé. Já to třeba tolik neřeším. Klidně do dýmky, ve které jsem měl GH Balkan Mixture nacpu Dunhill Nightcap nebo jinou latakii, na kterou mám právě chuť. Změna je život. Kdysi jsme o tom s Petrem vedli debatu, kdy připravil takové základní druhy tabáků, které by se neměly v dýmkách míchat.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod olo » 01 pro. 2015, 06:28

Ten seznam tabáků by mě docela zajímal, neb já to tam rvu jak mi to přijde pod ruku. Teda krom mejdláků.
Uživatelský avatar
olo
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 90
Věk: 60
Registrován: 12 dub. 2014, 20:55
Bydliště: Praha 10

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod muf » 01 pro. 2015, 08:08

Taky to moc neřeším, protože nekouřím mejdláky tak v některých dýmkách se mně uhnízdily latakie a v těch ostatních to ostatní. :puffy:
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod MBO » 01 pro. 2015, 08:33

Petr snad nebude proti, když sem dám úryvek z jeho dopisu:

skupina 1 - ostrovní virginie, tedy Rattray´, SG prostě všechny čisté virginie a virginie s periquem dělané po britském způsobu, tedy bez jakékoliv omáčky.
skupina 2 - dánské, sladší virginie, tedy virginie od MB jako třeba Virginia Flake, No.1, Virginia Blend, Orlík GS, Brown Sliced atd. atd.
skupina 3 - dánské burley, tedy MB tabáky jako Golden Blend, Navy Flake, Norwood, Mixture, Harmony, Burley London Blend
skupina 4 - čisté burley jako třeba 3P Plug, FRaser, Solani Aged Burley - tedy suché těžké tabáky bez aromatizace
skupina 5 - dark fired a silné tmavé virginie
skupina 6 - latakie
Dejme tomu, v každé skupině 5 - 6 dýmek je reálných, cca tedy 30-35 ks.

Ale já se tím neřídím, protože prostě nejsem dost disciplinovaný, i když na tom rozdělení určitě něco je...
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod Sobpeta » 01 pro. 2015, 18:05

Jj, na tu debatu si pamatuju dobře. Myslím, že by se to mohlo považovat za jakýsi základ pro někoho, kdo třeba trochu tápe ,nemá dost dýmek atd. Samozřejmě, že není třeba si z toho dělat nějaké násilí, někdo tabáky v dýmkách střídá léta a je spokojenej a neznamená to, že si tabáky ve svých dýmkách nevychutná. Vlastní dýmky mám jen na skutečně oblíbené tabáky, dostanou tak šanci skutečně vyniknout po všech stránkách. Ono prvních pár let se v dýmkaření jedná spíš o zkoušení a touhu ochutnat "všechny tabáky světa". Časem se to ale určitě vystříbří, člověk se uklidní, vyprofiluje se několik opravdu oblíbených tabáků, naplní se archiv a z toho přirozeně vyplyne to, že si ty dýmky svoje tabáky jaksi vyberou.

Samozřejmě základní typy tabáků jako Va, Latakie, Burley se dají ve virginiových, latakiových a burley dýmkách střídat jakž takž bez problému.
Ale jakmile člověk touží ochutnat více různých mýdláků(GH Bob´s, Ennerdale, Kendal Flake), ostrovních naturálů (Royal Yacht, Irish Whisky, Erinmore) nedovedu si představit, že bych to testoval v nějaké skupinové dýmce.
Jsou to trošku starosti, ale celkem příjemný. :smoke5:

:arrow: kremnicky

V pohodě, já to nebral nijak zle, jen jsem do odpovědi zapomněl přidat smajla takže to možná vypadalo, že mě to popudilo. To rozhodně ne.
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod BATRACHOS » 02 pro. 2015, 01:29

kremnicky píše:Sobpeta, nechcel som si robiť prdel z nikoho, iba ak sám zo seba. Ako píšem, musím ešte veľa peňazí premeniť v kúdoly dymu ... Sám mi radíš skúsiť tri roky ...
U mňa (mierne pokročilého začiatočníka) je zatiaľ úspechom, ak ten istý tabak z tej istej fajky chutí aspoň podobne ako včera :D


Jasně, ze začátku (myslím prvních cca 5 let) ty nuance asi moc nepobereš.
To není chyba, prostě zpočátku se soustředíš na jiné věci, jak píše správně Sobpeta. Zkoumáš šíři spektra.
Ale jak si najdeš ty své, které kouříš furt pryč a máš jich doma dvě kila v archivu, takže je otevíráš až třeba po 3 letech uzrání, tak jsi v situaci, kdy to sakra oceníš.
Já ti dokonce znovu doporučuji, abys tabák, který aspoň trošku znáš, nacpal do rovné a pak do bentky.
Podle mých zkušeností hraje ještě dost velkou roli hloubka a šířka hlavičky, takže na extra oblíbené tabáky mám třeba až 4 dýmky, a z každé chutná jinak. Navíc hraje velkou roli materiál, zmíním jen pěnovky, ze kterých zkrátka oblíbený tabák chutná ZCELA jinak. Ale pak je oliva, morta oak, hrušky, višně, koňakové sudy...

Objevíš zkrátka nuance toho tabáku, jak se rozvíjí v hluboké hlavičce, jak naopak dá v širokém mělkém buldočku rovnou všechno od začátku jak útokem...
Po par letech ti bude stačit vzít tu vyhrazenou fajfku do ruky a ucítíš neomylně ten svůj tabák, tak tam bude zažraný. :wink:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod RottenFox » 02 pro. 2015, 05:19

BATRACHOS píše:Jasně, ze začátku (myslím prvních cca 5 let) ty nuance asi moc nepobereš.
...

No nevím, já kouřím skoro tři roky a myslím, že nuance docela pobírám. :lol: A začínal jsem je pobírat už někdy po roce, kdy jsem přestal blbnout s točením různých tabáků a zůstal u těch "svých" plus sem tam něco na košt.
Neříkám, že za další tři roky to nebude ještě lepší, jen říkám, že já si tady jako začátečník přečíst, že začnu rozeznávat nuance tabáku až po pěti letech, tak letí dýmky do kamen a začnu se radši věnovat vínu.
:lol:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků