Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod kovářskej » 08 pro. 2020, 08:36

Ralo - tož já su taky názoru jako Tom nebo Martin, že to nebude až tak tím že by Stanislaw nebo Proseč byly špatný firmy vyrábějící a prodávající "nebriárovej" šunt kterej chutná přiboudle, já co jsem kdy pořídil bépékáčka, ba i jednu nebo dvě stanislawky mám, tak jsem vybíral či požadoval fajku bez pasty a bez filtru ( prachu a pendreku :D ) a neměl jsem nikdy nějaký zakuřovací problém. Jedna z mála fajek co mi přišla vymazaná pastou byla petersonka přímo od výrobce no a ta při zakuřování ne že by dělala nějaký problém, ale chutnala "nezvykle" prvních pár kotlíků. Pak se to usadilo. Já kouřím fajfku často při nějaké práci v dílně, takže mně ti "pracovní otloukánci" z řad levnějších fajek slouží k naprosté spokojenosti a kouří se mi z nich dobře. A často po bépékáčku sáhnu i když mám třeba hodinku času a můžu si sednout na lavečku před kovárnu a v klidu pokuřovat. :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod MBO » 08 pro. 2020, 08:45

Myslím si to samé, co předřečníci. Basa to napsal přesně. Dýmka za to většinou nemůže.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod BATRACHOS » 08 pro. 2020, 18:45

ralo píše:Chci se zeptat, jak dlouho vám trvá zakouření levných dýmek, např Stanislaw BPK? Já si koupil poprve levnou dýmku_ Stanislaw, a dnes po osmém postupném zakuřování chutná furt hnusně.. U každé "normální" dýmky už po pátém šestém zakouření chutnala celkem dobře a bylo to čím dál lepší, ale tady zatím pořád taková ta pachuť nové dýmky, tak mě zajímá, jakou máte zkušenost vy. Prostě obyčejnou low end dýmku si už nikdy nekoupím. Když tady čtu jak radíte začátečníkům koupit si do začátku levnou dýmku, že bpk nebo Stanislaw stačí, tak si říkám, jestli toho začátečníka vlastně nevědomky neodradíte, vy už máte "hubu prokouřenou" ale člověk, co začíná se musí z toho poblít, protože než se prokouří levnou dýmkou k jakž takž nějaké chuti, tak se mu to tak zhnusí, že nebude mít důvod v tom pokračovat. A to ještě někteří radí bez filtru, tak to už jako vůbec nevím teda.. Neberte to vůbec nějak zle, jen píši svůj názor a zkušenost, že vždy už třeba po pátem kouření to bylo fajn, mám 10 dýmek, a ted abych si šel vypláchnout pusu po tý Stanislawce. Prostě opět se mi potvrdilo, že levný a obyčejný věci nemá prostě cenu kupovat. Mír a chladný kouř s vámi


Myslím, že je to "ein trochen" složitější. :wink:

Za prvé mají pravdu předřečníci ... čili briár je briár a pokud není kazový, tak to je obdobný proces u všech dýmek, které nebyly nějak spešl ošetřeny (např. oil cured apod.)

Za druhé :idea: je známá pravda, že do dřeva nikdo nevidí a že každá fajfka chutná osobitě. Mnoho lidí nadává na drahou fajfku od slovutné firmy a naopak nedá dopustit na třeba BPK, Jirsu nebo Hodulu (prostě fajfku do 1300 - to je ta cena, kde se to momentálně láme). Je to trochu mystika ... fajfka je třeba skvěle udělaná, ale prostě ti to z ní nějak nechutná... :smoke3:

Za třetí ... fajfka si musí sednout s tabákem. Některé se s některým vyloženě nesnesou, ale s jiným super. Možná ses zrovna trefil do úplně nevhodné kombinace, musíš prostě zkoušet. Leta kouření tu moc nepomohou, snad jen přidají pokoru. Metoda pokus omyl. :ok:

Za čtvrté ... a tady už možná něco hraje na tvé straně ... poměrně hodně dělá počasí. Jednak na chutích obecně, ale také vlhkkost vzduchu a tlak. A samozřejmě teplota, ta působí srážení vody a fajfka se chová jinak. Zakuřoval jsi ty jiné fajfky také koncem listopadu a začátkem prosince? Skoro si nedovedu představit méně vhodné období co do externích podmínek. :lol: (Zvláště pokud nemůžeš setrvale kouřit doma.)

Nu a pak je tu naopak pár věcí, kde to, co píšeš, nějakou roli hrát může:

Kontra za prvé: samozřejmě, že OBECNĚ mají drahé firmy lepší a hlavně starší briár, lepší výstupní kontrolu a obecně se jednomu kousku více věnují ... pokud nejde o jejich lowendové řady, ale skutečně draze zaplacené kousky.

Kontra za druhé: fajfky od každé firmy podle mých zkušeností OBECNĚ "nějak" chutnají. Mně např. přijde, že Jirsovy fajfky chutnají dost specificky, a pak dost osobité jsou fullbent Petersonky (mluvím o sériovkách, handmade je osobitý vždy). Velkou roli hraje např. složení zakuřovací pasty, nebo naopak péče o holý vnitřek kotle (viz Hápovo proslulé leštění). Některé dýmky jsou designovány na uhlíkový filtr, některé na balzu, u některých je filtr ústupek EU, ale koncept firmy vlastně počítá s bezfiltrovým kouřením. Zásadní roli hraje náústek: šířka kanálku, dvě díry nebo široké vyústění, P-lip etc. Některé pasty jsou skutečně neoblíbené, já ovšem takto vnímám pouze tu od DB.

Kontra za třetí: zásadní rozdíl dělá tvar. Není ta BPK hodně tvarově odlišná od předchozích dýmek? Totéž tloušťka hlavičky, ta má poměrně zásadní vliv. OBECNĚ je do některých shapes vhodný spíše určitý druh tabáku a do jiných jiný.

Kontra za poslední: zakuřuješ stejným tabákem, nebo jiným? Některé se na to vyloženě nehodí. Někdy dělá strašně moc vlhkost tabáku. Také se mění šarže dodávané na náš trh, což ve složení poznáš právě při zakuřování, kdy se to chová někdy o dost jinak i přes pokusy o dorovnání chutí.

Suma sumárum: neexistuje jedno ideální kouření, vždy se kuřák musí stylem přizpůsobit fajfce, tabáku a panujícím podmínkám. U dražších je to OBECNĚ trochu snazší, ale je jich prostě víc škoda do začátku, pokud člověk nemá zrovna majlant.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod ralo » 09 pro. 2020, 02:56

No jo, myslel jsem,že je chyba asi na mé straně,rád si poslechnu další zkušenosti, ale třeba u této fajky ani nejde pořádně prostrčit čistič náustkem, je to moc úzký, což taky o něčem vypovídá, u ostatních mých dýmek protáhnu čistič, asi to taky ovlivňuje chuť ten tah, nevim, a jako spotřebitel to nechci řešit a proč bych měl, u každé normální fajfky čistič protáhnu a po cca pátým zakouřením chutná dobře, ale tohle je fakt humus, chtěl jsem právě nějakého toho "otloukánka" jak píše Kovářskej, ale zase se mi potvrdilo, že levná věc-drahá věc. Takže za mě, Stanislaw never more. Jinak je to tahle https://www.dymky-online.cz/dymka-stani ... ic-93.html
ralo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 črc. 2013, 20:48

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod MBO » 09 pro. 2020, 04:30

Čistič má jít protáhnout kanálkem až na dno komory (bez nasazeného filtru). Ví to všichni - i výrobci a lepší prodejci. Pokud nejde, může mít dýmka špatný tah, zvlášť pokud kouříš s 9mm filtrem. Špatný tah = musíš víc tahat. Když víc taháš, bude se z tabáku uvolňovat víc močky... Prostě bych řekl, že to fakt asi bude tou dýmkou. Navíc 750 Kč zase není tak málo, aby je člověk vyhodil oknem.
Naposledy upravil MBO dne 09 pro. 2020, 08:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod basa333 » 09 pro. 2020, 08:03

říkat "stanislav never more" je fakt úplně špatně. ok, mohlo se stát, že výrobci proklouzl ucpaný náustek nebo tak něco. tak tu dýmku vezmi a pošli zpět nebo požádej michala hubacze o nový náustek a jistě se nějak domluvíte. michalovi to nebude jedno a jistě ti nějak vyhoví.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod MBO » 09 pro. 2020, 08:23

Dýmka ale podle odkazu není koupená na e-trafice.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod Ferd » 09 pro. 2020, 08:45

Znám podvrtanoou i nadvrtanou dýmku. Ale že by někdo nedovrtal do hlavičky ale dýmka přesto táhla-to se mi fakt zdá nepravděpodobné a nedokážu si to představit. Pravděpodobně máš kanálek ucpaný kusem tabáku a popelem, možná nějakou zaschlou kapkou nakuřovací pasty.
Prošťouchni to s citem fajfkošťourem-proto je na klasickém CPT ten trn s kulatou špičku. Tím žádné závažné poškození nehrozí. Protoč v tom prsty vrtáček správného průměru. V nouzi se taky dají vnitřní stěny kanálku "zapilovat" závitem šroubku nebo vrutu o průměru asi 3mm.
S úzkým náústkem to je horší. Mám pár dýmek, kterými jde čistič skrz dost mizerně. A prohnutý náústek to samozřejmě taky zhorší. Jedna z těch mých "mizerných" je Savinelli king size -klasický billiard. I mistr tesař se někdy utne...
Naposledy upravil Ferd dne 09 pro. 2020, 09:22, celkově upraveno 1
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod kovářskej » 09 pro. 2020, 09:21

Ralo - a když vytáhneš náústek z fajky , vyndáš z něj ten bazmek co se mu říká filtr a foukneš do náústku, jde to dobře? Když ze strany filtru strčíš čistič vyleze ti ven druhou stranou? Mám pár mundštuků, do kterých se čistič strká trošku hůř z té strany co je v hubě ale vždycky to nějak jde a protáhnu je. Pravda, těmi tenčími čističi s jemným chlupem to jde nejlíp. Širokými a delšími co používám na dědkovské krakonošky a na čtenářky to nejde skoro vůbec.
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod Haga » 09 pro. 2020, 09:33

Ferde, ale ralo píše o úzkém náústku a né kanálku :wink:

Já mám v oblibě dýmky s náústkem mírně až hodně ohnutým a někdy se mi ( samozřejmě mojí nesoustředěností a nepozorností ) stávalo, že čistič se uvnitř náústku zasekl a nechtělo se mu dál. Jasně, modří už vědí - konec čističe měl ty dráty jakoby roztažené, či roztřepené ( střihem při výrobě ), takže se to zaseklo v tom místě, kde se náústek ohýbá. Stačí si to ohlídat, čistič si předem trochu ohnout a natočit ho tak, aby ten drát nečuměl proti stěně, po které se bude sunout a ohýbat.

Ale podle obrázku ta ralova dýmka nemá náústek zas natolik ohnutý, že by to měl být tento problém. Buď tedy zkusit reklamaci, nebo v případě neúspěchu se zkusit domluvit s některým zdejším pipemakerem, zda by to dokázal "rozchodit", popř. si od něj nechat vyrobit náústek nový. Otázka pak zní, zda už Tě dýmka neotrávila natolik, že nebudeš chtít investovat do opravy, ale raději si pořídíš komplet novou :lol:
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 53
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod Alter Egon » 09 pro. 2020, 10:55

Já mám taky jedno BPKčko, kde mi čistič jde blbě protáhnout na skusu náustku. Ta je pár let stará. Když se kouknu na ty nejnovější, tak žádná z nich tímto neduhem už netrpěla. Myslím, že se tenhle problém řešil přímo s BPK, že teď si dávají pozor.
A co si myslím, že bude hrát velkou roli, je i doba, kdy briár odpočívá předtím než se z něj stane dýmka. Ve filmu "Father the Flame" říkala jedna ženská, co sbírá jedny konkrétní (a drahé) dýmky od jednoho pipemakera, že je má ráda proto, protože to dřevo je hodně odpočinuté a dýmky prostě chutnají dobře hned při prvním kouření. Samozřejmě vzhledem k ceně u BPK nelze nějaké extrémně dlouhé doby odpočinku předpokládat a tak se může stát, že u nich bude zakuřování trochu delší. Ale všechny dýmky co od BPK mám se mi vždycky podařily zakouřit k mé spokojenosti a dobře slouží.
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod Ferd » 09 pro. 2020, 12:10

Haga píše:Ferde, ale ralo píše o úzkém náústku a né kanálku :wink:

Ralo píše o náústku, MBO o kanálku, já si troufl vyjádřit se k oběma
Btw: čističe používám modrobílé Vaueny a letos je to nějaká mizerie. Drátky jsou málo chlupaté a při ohnutí se lámou. Konce jsou ostřejší než jsem byl zvyklý. Ještě že mám starší zásoby :smoke3: Jediná výhoda je že prolezou snáz i tenkým kanálkem.
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod Petr1964 » 10 pro. 2020, 09:14

Kouřit ucpanou dýmku a divit se, že blbě chutná? To má být nový druh masochismu?
Uživatelský avatar
Petr1964
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 105
Věk: 60
Registrován: 07 říj. 2017, 16:35
Bydliště: Kroměříž

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod kovářskej » 10 pro. 2020, 12:15

To zatím nevíme jestli je to ucpaný :smoke2:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Zakuřování, délka jednoho kouření, množství tabáku II.

Příspěvekod ralo » 19 bře. 2021, 11:12

Omlouvám se za pozdní reakci. Předně bych chtěl všem moc poděkovat za reakce a konstruktivní rady. Podrobil jsem všechny moje fajfky podrobnému zkoumání a zjistil jsem, že u této zmiňované se sešly 4 nedostatky.
1 .Šířka náustku-náustek je prostě trochu užší, než ostatní dýmky, nijak markantně, ale je, což chuť samozřejmě ovlivňuj. Toto je neřešitelné.
2 .Chuť náustku-náustek z ebonitu chutná prostě jinak než z akrylu. Jednu dýmku z ebonitu mám a chutná ok, ale tento náustek měl divnou pachuť, tak jsem ho důkladně vyčistil a nechal přes noc odmočit a je to lepší.
3. Úzký kanálek do hlavičky. Všechny dýmky jsem prošťouchnul úplně v pohodě, tady velmi ztuha, proto jsem kanálek vrtáčkem rozšířil, trochu více, aby se srovnal tah ztížený užším náustek a i filtrem(kouřím s filtrem) Táhne nyní úplně jinak, což se na chuti samozřejmě odrazilo.
4. Zřejmě nevhodný tabák-zakuřoval jsem Rattrays-Old Gowrie, což myslím je v pořádku, a potom jsem ji chtěl vyčlenit na můj oblíbený tabák S.G.Best Brown Flake, což asi bylo pro tuto dýmku špatná volba. Zkouším v ní teď kouřit Latakiové tabáky a je to lepší.
ralo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 črc. 2013, 20:48

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků