Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Zagarne » 11 čer. 2019, 10:50

tak dneska jsem tim horsim moznym zpusobem zjistil, ze i lock & lock dozy nemusi vzdy dobre tesnit. odneslo to 100g SRT - po dvou mesicich je z krasne stavnateho lana uplnej troud. zkusim to nejak pomalu neagresivne provlhcit a uvidime no. kazdopadne to bylo velmi nemile prekvapeni a odted budu nejspis zkouset vsecky dozy pod vodou.
Uživatelský avatar
Zagarne
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 56
Věk: 41
Registrován: 12 pro. 2016, 13:49
Bydliště: Brno

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod basa333 » 11 čer. 2019, 13:21

prosím tě neblázni, tabák přesně jak píšeš, opatrně dovlhči a jede se dál. žádná tragédie se nestala. některým tabákům to dokonce prospěje a řekl bych, že zrovna u SRT se neděje zhola nic, lana jsou poměrně odolná. bxx i hnědá lana jsem dovlhčoval už hodněkrát a nezaznamenal jsem žádný opravdu výrazný rozdíl.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Tapinek » 11 čer. 2019, 13:31

Kdyz se mi neco podobneho stane, tak uplne na prasaka do dozy cmrndnu vodu primo z vodovodu, zavru a necham tyden az dva byt. A bez problemu (ale v 99% kourim jen naturaly)...
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Zagarne » 11 čer. 2019, 15:16

me ani tak netrapi ten preschlej tabak. spis me mrzi ze se na ty lock&lock dozy neda 100% spolehnout. za posledni 3 roky jsem nezaznamenal tenhle problem jeste ani jednou - asi sem zrovna v tehle piksle mel vzdycky neco, co jsem rychle spalil.
Uživatelský avatar
Zagarne
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 56
Věk: 41
Registrován: 12 pro. 2016, 13:49
Bydliště: Brno

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Sobpeta » 11 čer. 2019, 15:54

Originál lock dózy ještě jdou, ale takové ty napodobeniny co se prodávají různé po obchodech nejsou úplně stoprocentní. Úplně nejlepší jsou sklenice firmy Kilner, mají dělené víčko s gumovým těsněním a jsou super. Kdysi se mi povedlo jich sehnat asi třicet v akci po třiceti kačkach, stojí jinak minimálně 2x tolik. V některých mám tabáky i pět let a nemusel jsem dovlhcovat skoro vůbec, jen jednou za tři měsíce preventivně prohlédnu a případně kapnu dvě tři kapky destilky na filc nalepeny na víčku.

Jsem je našel, teď nebyly dlouho k sehnání. Jsou sice za vyšší cenu, ale ta kvalita za to stojí.

https://www.sklenenyshop.cz/zavarovaci- ... ce-0-25-l/
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 11 čer. 2019, 17:19

Souhlasím! Používám stejné sklenice, půl roku jsem si na ně nevzpomněl, otevřel tabákový bar, jednu otevřel a hle, jako po otevření nové plechovky!
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Alter Egon » 12 čer. 2019, 12:42

Já používám zavařovací Weck sklenice anebo sklenice z Ikey. Také bez problémů.
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod hombre » 06 úno. 2023, 17:04

Buenos días dýmkaři. Tak teď nevím a jsem z toho volaký zmetený. Při archivaci ve skleněných zavařovaček má být tedy trochu vzduchu, jak se píše na tobacco pipes a smokingpipes, nebo ne. Všichni píšete že bez luftu. Tak jak? Aerobní proces, nebo anaerobní. Ten tabák si ještě trochu sedne. Dále tam týpek píše, že se nemá otevírat po dobu archivace, což je asi logické. Ty hranaté plechovky mám ještě stáhnuté strečkou a přesto cítím vůni. Asi trpím paranoiou-jako většina-že mi tabák v těch origo pixlích vyschne. Nejraději bych to všechno nacpal do těch sklenic. Díky za odpovědi.


These jars are also ideal for storing your on-deck blends (those you're currently smoking). If you’re regularly opening and closing the jar, the tobacco isn’t going through the aging process, but it is a good way to keep the mixture from drying out.

When you do fill a jar for aging, it’s recommended that you leave some space at the top. You want a contained environment but the air in the sealed container facilitates aerobic fermentation before anaerobic.

Flat Vacuum-Sealed tins
These are the familiar twist off or coin-pop tins. It’s often said that because they are vacuum sealed, tobacco left in these will age slower than other containers as they don’t go through aerobic fermentation due to lack of oxygen.

https://www.tobaccopipes.com/blog/cella ... and-donts/

https://www.smokingpipes.com/smokingpip ... pe-tobacco
Uživatelský avatar
hombre
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 18
Věk: 47
Registrován: 15 črc. 2011, 10:28
Bydliště: Valašsko / Břeclavsko

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Alter Egon » 07 úno. 2023, 13:29

V těch originálních plechovkách evropské výroby by to mělo vydržet věky. Je to tam zavakuované. Plechovky prostě nechávám tak jak jsou, pokud je chci archivovat.
Pokud nějaký tabák otevřeš a dáš ho do zavařovačky, nějaký vzduch tam vždycky bude, ale když to necháš v archivu, chuť se bude rozvíjet. Když to přesypeš někam, tak vždycky přesypávej co co nejmenších sklenic, aby tam toho vzduchu bylo nejméně (takto to může být vhodné k další archivaci).
Pokud je sklenice veliká a je v ní už jen málo tabáku, je třeba to spotřebovat co nejdříve.
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Bob76 » 07 úno. 2023, 17:53

Jako nejlepší samo jsou vakuované plechovky, i tak je kluci omotávají alespoň strečkou na několikrát. Další dobré řešení je vakuování např. vakuovačka z Lidlu a v předpotopní době doporučoval člen Juri silnější mikrotenové sáčky do mrazáku do nich dát tabák, vytlačit vzduch /tak abys jej trošku stlačil,ale s citem/ zavázat a nacpat do sklenice přiměřeného objemu.
Uživatelský avatar
Bob76
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2256
Věk: 47
Registrován: 31 led. 2012, 21:23
Bydliště: Uherské Hradiště

Předchozí

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků