Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod žabař » 23 úno. 2019, 17:32

...ten plastový zvoneček navrchu je tam zašroubovaný, ale bývá pro sichr i přilepený, jak ho sundat bez poškození nevím... Tady u té konkrétní to prostě jde, u dalších to nesundám...

image_id: 27167
Uživatelský avatar
žabař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 45
Věk: 64
Registrován: 21 črc. 2016, 19:50
Bydliště: Opava

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Siso » 25 úno. 2019, 21:15

Zvoneček mě napadlo nahřát nad sporákem a rázem šel odšroubovat. Po zatěsnění fajfka fajčí k plné spokojenosti :!: :puffy: :smoke5: :smoke1: Veliké díky za rady, radost převeliká!
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vagrant » 28 dub. 2019, 23:39

Vážení prosím o radu. Udělal jsem si radost a pořídil si svoji první dýmku, Jirsovku. Snažím se jí zakouřit, někdy se mi daří dokouřit tabák až do konce, jindy je to trochu horší, bez vícero zapálení se to neobejde. Dýmka při kouření nepálí, je spíše vlažná, tabák nemočkuje, nechávám ji den po dokouření odpočinout. Co mě ale trochu zaráží je, že po vyčištění zůstává na stranách tabákové komory jakási lepkavá vrstva čehosi. Když vytřu hlavičku papírovým kapesníčkem, lepí se na ní chlupy. Připomíná mi to dehet, když blbě hořel kotel… Dá to strašnou práci vyčistit. Tak nevím, zda nedělám něco špatně?
Že je cílem zakuřování vytvořit na povrchu ochrannou vrstvu karbonu vím, ale tohle mi jako karbon nepřipadá. Když to vyčistím, je zase hlavička jak nová, jako z „fabriky“, člověk by hádal, že se z dýmky ještě kouřilo, což je asi taky špatně. Tak nevím :-(
Vagrant
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 9
Věk: 43
Registrován: 28 dub. 2019, 23:09

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 29 dub. 2019, 07:44

Vagrante, jakej kouříš tabák? To lepivé cosi může způsobovat druh tabáku - tedy lépe řečeno druh tabákové směsi. Na zakuřování proto dost lidí používá nějakej neutrální tabák, třeba Old Gowrie nebo Virginia no 1. Přiznám se bez mučení že mně Starej Gowrie nechutná a štípe tak zakuřuju tím co si myslím že ve fajfce budu kouřit.
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2920
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vagrant » 29 dub. 2019, 08:12

kovářskej píše:Vagrante, jakej kouříš tabák? To lepivé cosi může způsobovat druh tabáku - tedy lépe řečeno druh tabákové směsi. Na zakuřování proto dost lidí používá nějakej neutrální tabák, třeba Old Gowrie nebo Virginia no 1. Přiznám se bez mučení že mně Starej Gowrie nechutná a štípe tak zakuřuju tím co si myslím že ve fajfce budu kouřit.

Tabák je Rattray’s – Black Mallory. Výběr byl víceméně náhodný, nijak jsem to neštudýroval
Vagrant
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 9
Věk: 43
Registrován: 28 dub. 2019, 23:09

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod basa333 » 29 dub. 2019, 09:07

no tak přestaň komoru vytírat kapesníčkem a za chvíli se ti z toho lepidla vytvoří hezký cake. ona přílišná čistota komory u nezakouřené dýmky také není úplně nutná.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 29 dub. 2019, 11:09

Vagrant píše:Tabák je Rattray’s – Black Mallory. Výběr byl víceméně náhodný, nijak jsem to neštudýroval


Black Mallory je sice kvalitní, ale zrovínka hodně lepivý tabák s velkým podílem BC. Doporučuji začít něčím jiným klidně bych šel do toho Krakonoše.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Bentley » 29 dub. 2019, 13:58

Pravda, že Krakonoš je rozšířené zakuřovadlo, ale nějak mi nesedl do čumáku. Na zakuřování i jinak mi hověla Virginie No1 a z dostupných i Borkum Riff Bronze
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 516
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Brandy Grulich » 29 dub. 2019, 19:00

Já jsem nikdy žádné zakuřovací tabáky nepoužíval, vždycky od začátku cpu to, co pak kouřím. Je to ale hlavně proto, že se nedokážu donutit kouřit tabáky, které mi chuťově nesednou na sto procent. Po dokouření protáhnu náustek a kanálek čističem, který pak ohnu a velmi lehounce vyčistím komoru. Pak nasadím náustek, dýmku profouknu, náustek znovu oddělám a dýmku nechám odpočinout. Někdy komoru ani nečistím a jen dýmku profouknu. Cake se mi tvoří myslím poměrně rychle. Jinak mám pocit, že vícero zapálení rozhodně ničemu nevadí. Pamatuju si, jak jsme před lety s kolegou zoufale počítali sirky v popelníku a propadali depresím, že to nedáváme na 1-2 sirky. Bylo to od nás velmi nemoudré, už před lety jsem se na to úplně vykašlal a dobře jsem udělal, vřele doporučuji. Ono se pak i to kouření na 1-2 připálení dostaví občas jaksi samo...
Uživatelský avatar
Brandy Grulich
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 93
Věk: 56
Registrován: 10 úno. 2018, 22:00
Bydliště: Králíky (SV Čechy)

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 29 dub. 2019, 19:09

Samozřejmě, podle vkusu každého soudruha. :ok:
Já např. už asi dvacet let zakuřuji tím, co do fajfky plánuji natrvalo. Někdy si to nesedne, nebo se tabák přestane vyrábět, tak se tabák změní. ALe u mnoha dýmek to skutečně mám dodrženo, že do ní nikdy nešel jiný tabák.

... nejčastěji zakuřuji Plumcakem ... protože na něj mám prostě nejvíc dýmek! Obrázek

Ovšem latakie jsem původně rád zakuřoval Rattray´s 7 Reserve, také byl pro mne jako začátečníka do fajfky jako první fajn Skandinavik Regular nebo Holger Danske Original Honey Dew.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod svaluda » 29 dub. 2019, 22:00

Mám to nastavené tak, že dýmky vymazané pastou "vypaluju" tak 2-3x krakonošem, nevymazané taktéž zakuřuju tabákem, pro které jsou určeny...
Uživatelský avatar
svaluda
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 77
Věk: 59
Registrován: 17 bře. 2019, 08:41
Bydliště: Vysočina

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vagrant » 29 dub. 2019, 22:20

Děkuji moc za rady,
závěr z toho jsem si udělal ten, že jsem jednak zbytečně vždycky vypulíroval komoru „do čista“ a pak že vyzkouším jiný tabák. Měl jsem totiž za to, že cake se tvoří ze dřeva dýmky ale ono je to z tabáku. Škoda toho počasí, už se nemůžu dočkat až si venku zase zakouřím.
Vagrant
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 9
Věk: 43
Registrován: 28 dub. 2019, 23:09

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod basa333 » 30 dub. 2019, 07:05

obojí je pravda. cake je odhořelá vrchní vrstva mikroskopických pórů dřeva, do kterých se natáhnou zbytky ze spáleného tabáku, tedy dehet, asi nějaké cukry atd. je to tedy nějaká vrstva zuhelnatělých minerálních a organických látek. přehnaně ji čistit nemá logiku, protože se pak nemá co usazovat. dřevo odhoří jen ve velmi tenké vrstvě na povrchu a dál už se s ním nic neděje, je to tedy hlavně na tabáku, jaký cake se vytvoří. dovedeno ad absurdum, pokud budeš (čistě teoreticky) čistit hlavičku úplně dokonale, nikdy se ti asi žádný cake nevytvoří. klidně mě opravte, pokud se v něčem mýlím.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 30 dub. 2019, 08:43

Tome, myslím že se nemýlíš, je to prostě tak. Řekl bych že z čistých viržinií a přírodně aromatizovaných tabáků se tvoří pomalu a kvalitně, zatímco z tabáků s cavendishem natož pak z "medových lepidel" a echt "německých" aromatiků se tvoří hodně rychle ovšem s nevýhodou toho že sem tam praská a odlupuje se. Tolik teda z mých vlastních pozorování nezaložených na vědeckém základě :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2920
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vietnam » 30 dub. 2019, 08:45

Josu případy, kdy vlastní pozorování "bez věděckého základu" popisuje objektivní realitu :-)
Myslím že tohle je ten případ.
Vietnam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 186
Registrován: 28 zář. 2005, 16:29
Bydliště: Prágl

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků