Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Johannes » 18 zář. 2023, 08:43

Možná mi to tak nejde, ale zapalovat 5x-6x mi přijde úplně v pohodě, zvlášť na začátečníka. Možná jsem antitalent, ale já to tak mám doteď, kouřím cca jednou nebo dvakrát týdně pět let. Pořád lepší několikrát dobře ale s citem zapálit vyhaslou dýmku, než fajrovat jak lokomotiva a spálit si dýmku a jazyk.
Uživatelský avatar
Johannes
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 145
Věk: 39
Registrován: 30 srp. 2018, 08:54
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Rosi » 18 zář. 2023, 10:21

Někdy je to úplná blbost. Třeba čištění dýmky. Někdo vezme jenom čistič, projede a hotovo. Je třeba smotat ubrousek a vyčistit i komoru na filtr, troubel a podobně. Pak je to docela znát. neříkám, že je to tenhle případ...
Uživatelský avatar
Rosi
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 40
Věk: 61
Registrován: 05 srp. 2007, 16:45
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Zdeněk » 18 zář. 2023, 14:39

Petronil píše:Ahoj, jsem začátečník, potřebuji prosím poradit ohledně chutí tabáku při kouření. Neustále laboruji s faktem, že někdy mi daný tabák nechutná, necítím prostě mimo dýmu nic, někdy jsou chutě famózní, další den zase jen velmi málo. Z tabáku mám zatím rozdělaný Old Gowrie, Kentucky Bird a Leonardo 1876. Např. v zakouřené dýmce napoprvé famózní chuť Neonarda, další den tak napůl a po pár dnech chuť žádná. Byl to zkušební, 10g vzorek, přesypal jsem ho do zavařovací sklenice, na vrch nalepil filc a na něj nakapal lékařskou destilovanou vodu (stejně mám ošetřené všechny tabáky, cca 1x za 5 dnů dokapu destilku na filc a zase sklenici zavřu). Každý tabák po otevření před použitím nechám tak na necelou půl a hodinku proschnout, předtím prsty promnu a na tácku co nejvíce rozprostřu. Old Gowrie je někdy výborně lehce nasládlý, s vůní tabáku, další den nic, další napůl. Někdy mám chuť tabáku po kouření několik hodin, někdy z toho mám divný pocit. Kouřím denně 1 - 2x a marně přemýšlím, kde dělám chybu. Při skladování tabáku, při jeho promnutí, nacpávání, kouření, nevím. Dýmky nechávám cca dny vysychat, po přivonění musí být neutrální, jinak je ještě nechám den, dva navíc. Budu rád za postřehy a rady, děkuji.


Podle mě bude problém ve skladování tabáku. Musíš ho mít mokrý jako hnůj. Píšeš, že ho máš v zavařovacích sklenicích, a filc na víčku dovlhčuješ každých 5 dní. Já tabáky co kouřím pravidelně nedovlhčuji vůbec. Pak mám samozřejmě tabáky, které kouřím jedou a uherský rok, a tam mi bohatě stačí ten filc navlhčit jednou za půl roku a pořádně utáhnout víčko.
Potom mi stačí nechat tabák 5 minut vydýchat a můžu hned nacpat a kouřit.
Zdeněk
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 39
Věk: 28
Registrován: 14 pro. 2020, 14:30
Bydliště: Týniště nad Orlicí

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Ferd » 18 zář. 2023, 14:47

:clamp:
Marně vzpomínám, kdy jsem naposledy zvlhčoval tabák. Vždycky si z většího balení odsypu do plechové pixly. Sice v ní mám kousek filcu ale nevlhčil jsem to snad 3-4 roky. Naposledy když jsem v garáži našel nějaké nechutné zbytky, které mi bylo líto vyhodit a chtěl jsem po letech okusit, zda se přeci jen mé chuťové pohárky tenkrát nepřetelky omylem. Dokud tabák nešustí, nepraská a neláme se, tak jde kouřit. A líp hoří. Na druhou stranu ta vodní pára je taky nositelem chutě.
Tak si na tvou počest kápnu pár kapek dneska do filcu a dám vědět jak to pomohlo.. :ok:
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 19 zář. 2023, 08:20

Někdy mám ještě jiný problém. Po celém dni mám večer velkou chuť na dýmku, a když ji konečně nacpu, tak mi nedává tu správnou porci dýmu, jakou bych potřeboval. Pořád se mi rozpaluje, takže ji musím odložit a lačně zase připaluji, abych ji v zápětí znovu odložil - dým je horký a je ho málo. Nakonec sice dokouřím, ale nejsem spokojený a nemám chuť na další. Většinou pomůže, když nechám tabák před nacpáním proschnout. :think: Jo a ještě se na čas vrátím k pečlivějšímu nacpání, než to zase začnu lajdat. A konečně myslím, že to vlastně celé pokazím tím, že nacpu hodně vlhký tabák moc silně.
Naposledy upravil MBO dne 20 zář. 2023, 17:05, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Petronil » 19 zář. 2023, 10:23

Díky všem za rady! Opravdu to vypadá, že mám hodně vlhký tabák, zkusím tedy opačný proces proschnutí a uvidím :-) To by možná vysvětlovalo, že zpočátku mi tabák "chutnal" a kouření bylo o dost lepší.
MBO - Tvoje slova tesat do kamenu, mám to prakticky úplně stejné :palm:
Uživatelský avatar
Petronil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 24
Věk: 55
Registrován: 09 srp. 2023, 13:02
Bydliště: Pardubice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Petronil » 27 zář. 2023, 21:00

Po řadě testování nacpávání a testování máte pánové pravdu :-) Když další tabáky nevlhčím (zatím jsem všechny koupil do 2 měsíců, takže nebyl důvod) a nechám po vyndání z nádoby do max. 15 minut lehce proschnout, nacpávám postupně, pokouření je báječné. Ke konci jsem si nechal také poradit a dusátkem přihrnu ke komoře šikmo popílek, a uvolním tak ze zbytku dýmky větší nánosy z tabáku, dá se dýmka hezky dokouřit až do konce. Děkuji všem, dýmka je boží nástroj :-)
Uživatelský avatar
Petronil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 24
Věk: 55
Registrován: 09 srp. 2023, 13:02
Bydliště: Pardubice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 28 zář. 2023, 08:25

Říká se, že dýmka je nejmilejší pánská hračka. Přeju Ti, abys s ní užil hodně pěkných chvil.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Petronil » 04 říj. 2023, 16:22

Děkuji za přání, ano, je to nejmilejší hračka (neberu-li našeho psa :-))

Mám prosbu - když dokuřujete dýmku do konce, jak jste na tom s chutí tabáku. Když dokouřím, konec mi nechutná, ale popel je krásný, žádné zbytky tabáku. Když kouřím dle chutě, do konce mi to většinou nevyjde (většinou když znovu zapaluji) a když skončím, zůstává na spodku část tabáku. Mám dilema, rád bych znal postřehy ostatních. Ke konci kouření se snažím dusátkem nahrnout na stranu popel, ať to hoří dál, ale prostě chuť se ztrácí a je to potom už jenom dokouření popelové příchutě :-) Děkuji
Uživatelský avatar
Petronil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 24
Věk: 55
Registrován: 09 srp. 2023, 13:02
Bydliště: Pardubice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Kidriko » 04 říj. 2023, 18:37

Neberte to jako radu, můj zvyk je odsypat ( odklepnout ) popel který je už vyhořelý , srovnat dusátkem a znovu zapálit. Takto to mám rád , chutná mi to a mám pocit že ten popel nekouřím dvakrát. Toť má zkušenost.
Kidriko
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 9
Věk: 54
Registrován: 14 bře. 2023, 22:37
Bydliště: Berounsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 05 říj. 2023, 07:04

Zaměřil bych se víc na chuť a míň na popel, ale to můžu radit i sám sobě, protože taky občas trpím bílo popelománií. Občas? Skoro pořád. Ke konci je chuť horší, s tím se nedá nic dělat, protože tabák je jiný než na začátku dýmky.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Petronil » 05 říj. 2023, 20:22

Dnes večer byl vyvedený. Ještě jednou jsem zkusil Old Gowrie (dokuřuju zbytky pixly), který jsem blbec nechal před časem hodně zavlhčit. Nechal jsem ho důkladně proschnout, dýmku nacpal jinak - spodek jen vysypat, dýmkou prsty poklepat a tabák srovnat, potom doplnit po vrch a velmi lehce přitlačit, okraje trochu víc. Zapalování pohodové a pokouřeníčko boží! Jenom 4x připálení během bafání, ke konci jsem postupně dusátkem hrnul popel šikmo k okraji, spodek byl hezky volný a dýmka pořád táhla bez jediného problému (nechtěl jsem ho vysypávat). Chuť byla konečně dokonalá, báječně nasládlá, ke konci dýmání už se normálně vytrácela. Na velikost kotlíku 20x32mm hodina a 20 minut kouření s pohodičkou a dobrou kávou :-) Bafám jenom dva měsíce, jsem totální ucho, ale spokojený. Je to opravdu o tom, kouřit, kouřit, kouřit. A ještě za mě se nebát experimentovat, nezůstat jenom u několika způsobů a technik, ale zkoušet všechny možné a nemožné varianty. Dobrou chuť :-)
Uživatelský avatar
Petronil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 24
Věk: 55
Registrován: 09 srp. 2023, 13:02
Bydliště: Pardubice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Haga » 06 říj. 2023, 10:33

Tak gratulace Petronile :ok: :smoke5:
Je skvělé, že ses nenechal znechutit počátečními neúspěchy a zkoušel to dál a jinak a hlavně si nechal poradit od zdejších mazáků :wink:
Teď už to půjde snáz a budeš si umět lépe najít tu správnou cestičku k různým typům a značkám tabáků, protože každý tabák a každá dýmka chce trošku jiný přístup, abys docílil co nejlepších výsledků. :smoke3: :mryellow:
Drž se a průběžně podávej hlášení, jak se Ti daří ve Tvém snažení :wink:
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 54
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 09 říj. 2023, 15:50

Petronil píše: Chuť byla konečně dokonalá, báječně nasládlá, ke konci dýmání už se normálně vytrácela.


No vida, za chvilku budeš radit ty nám! :ok:

Ohledně dokuřování: co myslíš tím "ke konci"? Posledních 3-5 minut? Nebo posledních 20?
To je totiž dost rozdíl.
Posledních 5 a méně minut, na to fakt je vícero názorův.

Taková firma Savinelli, ti nedoporučují dokuřovat úplný spodek kotlíku a raději tam nechat pár nespálených kusů tabáku. Uvádějí hned několik důvodů:
1. Riziko napálení, pokud by se mělo opětovně zapalovat kvůli posledním 5 minutám. Hlavně kanálek je v reálném ohrožení.
2. Chuť těch posledních pár kousků tabáku prostě není nic moc. Opět mnohem horší, když se opětovně připaluje. To je fakt.
3. Je tam prostě naprosto největší koncentrace škodlivin na pár milimetrech. Není to žádná lábuž a dostaneš opravdu velkou dávku nikotinu, dehtu a všeho. Ty zbytky jsou nasáklé vším, co vyteklo během spalování horních vrstev.

Jak ale čelit tomu, aby spodek nezkysl? Savinelli doporučuje prostě mít víc dýmek a kouřit každou maximálně cca 1x za 3 dny. A čistit.

Peterson má jiný přístup, doporučují zakuřovat postupně od malého nacpání a tím dosáhnout toho, že úplný spodek kotlíku bude pořádně zakouřený a tím bude lépe pomáhat chuti toho závěru. Ale to se možná týká ještě spíš těch cca posledních 20 minut.

Ono totiž těch posledních 20 minut je úplně nejvíc o perfektně zakouřené fajfce a dobrém nacpání. Když se to sejde, tak je to víceméně nejlepší fáze z celé fajfky. Když to pak nechcípne, tak se žádných horších 5 minut na konec nekoná a prostě blaho trvá do chvíle, než už není co dál spalovat. Když to chcípne (což je celkem časté, skoro 50% případů), tak je tu to dilema "Peterson versus Savinelli".
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Mateo1990 » 10 říj. 2023, 06:49

Já osobně raději obětuju trochu toho tabáku a tu poslední trošku vysypu :wink: Ten kondenzát dole prostě je a i když mám zakouřeny dýmky myslím že dobře, tak ta chuť dehtu mi zato nestojí :smile: A přesně jak píšeš než riskovat propálení dýmky přijde mi vysypání tabáku jako menší zlo :smoke5:

BATRACHOS píše:
No vida, za chvilku budeš radit ty nám! :ok:

Ohledně dokuřování: co myslíš tím "ke konci"? Posledních 3-5 minut? Nebo posledních 20?
To je totiž dost rozdíl.
Posledních 5 a méně minut, na to fakt je vícero názorův.

Taková firma Savinelli, ti nedoporučují dokuřovat úplný spodek kotlíku a raději tam nechat pár nespálených kusů tabáku. Uvádějí hned několik důvodů:
1. Riziko napálení, pokud by se mělo opětovně zapalovat kvůli posledním 5 minutám. Hlavně kanálek je v reálném ohrožení.
2. Chuť těch posledních pár kousků tabáku prostě není nic moc. Opět mnohem horší, když se opětovně připaluje. To je fakt.
3. Je tam prostě naprosto největší koncentrace škodlivin na pár milimetrech. Není to žádná lábuž a dostaneš opravdu velkou dávku nikotinu, dehtu a všeho. Ty zbytky jsou nasáklé vším, co vyteklo během spalování horních vrstev.

Jak ale čelit tomu, aby spodek nezkysl? Savinelli doporučuje prostě mít víc dýmek a kouřit každou maximálně cca 1x za 3 dny. A čistit.

Peterson má jiný přístup, doporučují zakuřovat postupně od malého nacpání a tím dosáhnout toho, že úplný spodek kotlíku bude pořádně zakouřený a tím bude lépe pomáhat chuti toho závěru. Ale to se možná týká ještě spíš těch cca posledních 20 minut.

Ono totiž těch posledních 20 minut je úplně nejvíc o perfektně zakouřené fajfce a dobrém nacpání. Když se to sejde, tak je to víceméně nejlepší fáze z celé fajfky. Když to pak nechcípne, tak se žádných horších 5 minut na konec nekoná a prostě blaho trvá do chvíle, než už není co dál spalovat. Když to chcípne (což je celkem časté, skoro 50% případů), tak je tu to dilema "Peterson versus Savinelli".
Uživatelský avatar
Mateo1990
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 26
Věk: 34
Registrován: 14 črc. 2022, 10:46
Bydliště: Praha - Dolní Počernice

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Crawler] a 39 návštevníků