Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 07 led. 2020, 22:24

PetrK píše:Ahoj,

tak jsem vyprázdnil přes svátky pár kotlíků a prosím o rady.

1. Stává se mi, že mi dýmka vyhasne a musím zapálit znova , cca 2-3 za kotlík
2. Jednou se mi dostavila trpká pachuť tabáku, je to tím že jsem moc tahal a vznikla "močka"?
3. Objednal jsem si na vyzkoušení malé balení tabáku, co říkáte na výběr pro začátečníka? Teď mám Mac Baren Mixture co jsem dostal k dýmce. Chutná, ale možná by jsem snesl silnější

Stanislaw 4Element Air
Stanislaw 4Element Water
Gawith Hoggarth Kendal Dark
Stanislaw London Mixture
Samuel Gawith Best Brown Flake

Děkuji za rady, Petr


Ad 1.
Doporučuji dýmkový zapalovač. Jednak tě nebude tolik stresovat počet sirek na stole, jednak spíš ušetříš horní okraj hlavičky. Teď se v klubové sekci rozjíždí akce na novou řadu klubového Zippa s dýmkovou vložkou, to by mohlo být ideální řešení (nejsi členem klubu, na to se obrať SZ na Klasika nebo prezidenta velkého Jakuba). Případně - pokud by ti vadily zplodiny i z origo Zippo benzinu, tak dýmkový plyňák. Do začátku určitě stačí od Vietnamců umělohmotný sporákový zapalovač s chromovou tyčkou, bývá s designem květin za dvacku v každé večerce. Díky tyčce - komínkové trysce - se dobře připaluje ke konci kouření u dna.

Ad 2.
Trpká chuť může být i z zahoření hlavičky, tedy vlastně chuť dřeva. Mrkni dovnitř do kotlíku s baterkou, jestli někde není nápadně bílé místečko.

Ad 3.
tabáky typu flake bych nechal na později. A tabáky Samuel Gawith - to jsou jedny z nejlepších tabáků vůbec - bych také možná ještě chvilku nechal být, jsou prostě malinko obtížnější na kouření (např. se dodávají často hodně vlhké a pak zase v těch hranatých krabičkách vysychají ... už musíš poznat tu správnou vlhkost a držet si ji).
Já bych možná doporučil tabáky sesterské firmy Gawith Hoggarth, které jsou mnohem jednodušší na umění kuřákovo, konkrétně bys mohl zkusit latakii Balkan Mixture a nebo echtovní mýdlo Ennerdale Mixture. Obojí není úplně slabé, takže když bys chtěl jít do silnějších, tak o fous silnější než Mac Baren to je.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PetrK » 07 led. 2020, 22:43

Odpovím zde i z vedlejšího tématu.
Kuřák jsem na "baterky" říkají, kouřím "praskačky" a ze zahulené hospody/místnosti odcházím dříve než nekuřáci.
Jak jsem koukal na vyhodnocování tabáku 2019 a dřív, je mnoho chutí tabáku, tak snad časem najdu směr.

Děkuji za rady a o Zippo napíšu, bylo by fajn mít něco pěkného do výbavičky
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PetrK » 10 led. 2020, 19:17

Ahoj,

tabáčky na hledání chutě dorazili, už se těším hlavně na Stanislaw 4Element Air. Láká mi citrónově mentolová příchuť :D .
Pořídil jsem pro začátek filtry Stanwelt /viz.níže/. Koukal jsem i na filtry s balsy, je poznat rozdíl?
Budu mít brzo narozeniny, a s tím souvisí i můj další dotaz. Má hlavu patu nechat si stávající dýmku na ochutnávání tabáku a dopřát si k narozeninám dýmku na "stálý" tabák, doufám, že ho najdu. Líbí se mi Jirsa Rustic black Varia /viz. níže/. Dýmka mě zcela pohltila i s tabákem Mac baren mixturem, chutná.

Díky, Petr

PS: má někdo oblíbené jiné tabákové místo v Plzni než je Ráj kuřáků na Americké.

https://www.etrafika.cz/detail/3163/fil ... tanwell_10
https://www.etrafika.cz/detail/9794
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 10 led. 2020, 19:55

Však ono těch oblíbených druhů tabáku bude povícero, s tím počítej, tož a dobré je mít aspoň z počátku pro určitou sortu jednu fajku. Ono se těch fajek nasbírá během času dostatek, toho se neboj že by ne - protože člověk každou chvilku zjistí "že nemá z čeho kouřit" :puffy: to je jak u ženskejch se šatama :smoke5:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2920
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PetrK » 10 led. 2020, 20:03

kovářskej píše: to je jak u ženskejch se šatama :smoke5:


Snad nemáš pravdu :-) , to je další místnost navíc /mám i dceru :lol: /
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 10 led. 2020, 20:42

Další dýmku? Tak těch neni nikdy dost. :smoke5: Další dýmku? Tak určitě :ok:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 12 led. 2020, 16:59

PetrK píše:Ahoj,

Líbí se mi Jirsa Rustic black Varia /viz. níže/.


myslím, že je to pro začátečníka velmi vhodná dýmka. :ok:
- rustik - nejlépe odvádí teplo a dobře schne
- rovná klasika = ideální geometrie průchodu kouře
- dostatečná délka = chladný dým
- není příliš štíhlá, má dost dřeva = snese nějaké teplo
- filtrová komora 9mm = lze střídat kouření s filtrem a bez
- z esteticko-tradičního hlediska jde o ultraklasický anglický tvar "cad" (případně štíhlejší vyšší a delší bulldog), to je povinnost mít ve stojánku :clamp:

Jediná drobnost je, že má v poměru k šířce nepatrně užší kotlík, záleží, kolik sneseš a jestli nespaříš + chce to trochu s pečlivostí nacpat. Je to ale jen nepatrně: ty máš 38 na dvacet - ideál je těch 29 hloubka, 21 šířka https://www.etrafika.cz/detail/16010/bpk_prosec/dymka_bpk_buldog_smooth_color_series_akryl_21
Úplně ideální jsou prostě mělké široké kotle typu Savinelli 320, Stanwell pánev nebo BPK český buldoček. Rychle se vykouří, není moc příležtost tabák spařit, nejsnáze se nacpávají - ať nacpeš, jak chceš, BPK buldoček jde kouřit. :smoke1:

Tuhle rozhodně ber. :ok:
:idea: Hned příští bych volil z výše nabízených tvarů. :idea:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PetrK » 12 led. 2020, 18:00

Díky za rady,
bohužel mi jí někdo "vyfouknul", tak jsem si ji objednal ve světlém provedení. Prostě se mi moc líbí.
https://www.etrafika.cz/detail/7207/jir ... k_brown_09

K těm buldočkům, to by mohla být "blbuvzdorná" dýmka na i zahrádku, k práci. Určitě mi i upadne, špinavé ruce atd, tmavý rustik by byl asi ideální. Proto bych asi vybral z levnějších i když Savinelli 320 vypadá moc pěkně.

Z levnějších
https://www.etrafika.cz/detail/17222/bp ... ustik_r_01
Nebo jsem přemýšlel i tomto setu, vzhledem k použití na zahrádce
https://www.etrafika.cz/detail/18061/st ... ovy_set_10

Musím to nějak pořešit s dýmkami, včera procházka - kotlík, pivko večer - kotlík, dnes procházka - kotlík, na jednu dýmku asi moc :-)
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 12 led. 2020, 18:51

Buldočka BPK určitě, je to vděčná dýmka, otloukánek :wink:
320 jsou krásné a má jí snad každý :ok: :puffy:
A ten set, do začátku nemusí být špatná voba. :think:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 13 led. 2020, 10:47

Na prác na zahrádce, v sadu v dílně a podobně jsou lepší visáky - pověsíš to do huby, občas popotáhneš a nemusíš se o to starat. S rovnou fajkou se blbě dělá když máš obě ruce prací zaměstnaný a navíc se to prostě nešikovně drží furt v zubech. Zahnutý fajky nebo ideálně visáky ( krakonošky, selský fajky, dědkovský fajky, fořtovky a podobně se jim říká ) jsou na to přímo stvořeny a kouří se z nich dobře. Myslím že i zapřisáhlí rovnálisti můžou potvrdit dobré kuřácké vlastnosti fajek tohohle typu. :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2920
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Dapr » 13 led. 2020, 16:34

Jo pod to se můžu podepsat, visák je visák. Já toho buldočka z Klasikova linku mám taky (dva) - dýmka bezva, ale ukousnul jsem mu náustek, no právě při práci, ruce jsem měl obsazený a najednou jsem ztratil jistotu v hubě, buldoček evidentně začal táhnout z huby ven, tak abych ho přitáh, tak jsem prostě zabral a křup a stejně upad, naštěstí ne do míchačky... jsem byl rád, že jsem ty kousky z náústku nespolknul, ale vyplivnul - rovnou do tý míchačky a hledej to tam...

Z toho plyne ponaučení - při práci dýmku radši ne (teda záleží na tom jak je nebezpečná ta práce) a když už jo, tak jedině visák. Holt mám narostlou hubu spíš na ty visáky, no...
Uživatelský avatar
Dapr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 584
Věk: 51
Registrován: 01 čer. 2013, 20:42
Bydliště: Slánsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 13 led. 2020, 19:25

Nic proti visákům při práci. Ale buldoček je krátkej a masivní, vydrží všechno. Já je mám rád, taky jich mám
nespočet. Od Monte Bell, Bellami, Old River, po BPK, Dejmalky a další. Jsou to praktické dýmky. :wink:
Tedy když ho někdo nepřekousne. :smoke5:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PetrK » 13 led. 2020, 19:30

Mám zahrádku 8,5tis m, šlo mi spíše o dýmku na sekací traktor, na přestávky u kávy. Prostě "pracovní" dýmku, u které mi nebude tolik mrzet když utrpí nějaký ten šrámek.

Jinak děkuji za rady, pořád to studuji a zkouším. Nějak mě to "sežralo" :smoke5: :lol:
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vietnam » 13 led. 2020, 20:58

Edit Dejmal: když odpovídáš přímo na příspěvěk, není potřeba citovat....

Hele já mám dýmky tak půl na půl... A vlastně vím prd co a jak, ale třeba strašně ideální mi příde Petersoní tvar 69 - je to half bent, dá se s tím chodit, dobře se to drží v ruce a přitom to není takovej ten fakt hák.
Vietnam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 186
Registrován: 28 zář. 2005, 16:29
Bydliště: Prágl

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PetrK » 13 led. 2020, 21:00

Vietnam píše:ale třeba strašně ideální mi příde Petersoní tvar 69 - je to half bent, dá se s tím chodit, dobře se to drží v ruce a přitom to není takovej ten fakt hák.


Na tu jsem taky koukal, i bych ji snáze našel na zahradě, možná :lol: :lol: , ale ten buldoček od BPK bude dobrej :-) do začátku
https://www.etrafika.cz/detail/8352/dym ... dracula_69
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků