Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod proger » 30 kvě. 2022, 18:34

My jsme náplavy z celé republiky. Vary byly před odsunem z 90ti procent německé! Himlhergotdonerveterkrucajselement
Uživatelský avatar
proger
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 711
Věk: 48
Registrován: 11 dub. 2017, 17:17
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod itrnda » 30 kvě. 2022, 18:46

Tak jsi mne zmátl, protože takhle klít umí jen lidi z Krkonoš :D

A abych nebyl :offtopic1:, tak dodám i radu pro začátečníky:
Po zkušenostech se synem a jeho začátky jsem mu vytiskl hromadu opravdu královských rad a zarámoval. (Omlouvám se, možná to tady někde taky je, ale fórum je už obsáhlé a opakování je matka moudrosti.) Najdete je zde:
Kód: Vybrat vše
 https://www.dymkarskekluby.cz/index.php/sekce/20
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Tomlon » 16 srp. 2023, 16:57

Zdravím všechny! Jak jinak, jsem začátečník. Hledám tedy rady a zkušenosti.

Mám pár dotazů, na které jsem zatím nenašel odpověď. Například jaká je správná barva vykouřeného tabáku? Jasně, bílá je barva popele, ale já často vysypu po dokouření velkou část černého tabáku, popele... Úplně vespod mám často tabák nedokouřený, hnědý. To je samozřejmě asi nezkušenost a nedokonalá technika nacpání dýmky... Nebo je to normální?

Pro začátek jsem si pořídil briárku od Stanislaw na běžné tabáky a na aromatiky jednu kukuřici. Briárku zakuřuji tabákem Original choice od Mac Baren a do kukuřice zatím láduji vzorky např. teď Paddington.

Kouři zdar! :smoke6:
Uživatelský avatar
Tomlon
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 6
Věk: 47
Registrován: 07 srp. 2023, 22:44
Bydliště: Tlučná, Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Johannes » 17 srp. 2023, 07:55

Ahoj. O sobě bych řekl, že jsem středně pokročilý dýmkař. Jestli vysypeš nespálený tabák z kukuřice, tak si s tím nic nedělej, z principu to moc kvůli konstrukci dokouřit nejde. Jinak v briárkách se mi toto občas taky děje, většinou to připisuju svojí netrpělivosti. Některé tabáky mi to ale nedělají snad nikdy, například červenou Amphoru a zelený Condor v tomto ohledu pro sebe považuji za úplně vzorné. :puffy:
Uživatelský avatar
Johannes
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 141
Věk: 39
Registrován: 30 srp. 2018, 08:54
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Ferd » 17 srp. 2023, 09:32

Tož vitaj ogare. :smoke5:
Bílá, světle šedá je správně!
Tu a tam může být černý žmolek tabáku, který nemá smysl dokuřovat, pokud si nechceš propálit dýmku. Ono to na konci moc nechutná a pokud tam máš 2-3 kousky do 2mm smíchané s popelem, tak to asi ani nezapálíš. Leda bys nad tím držel pořád zapalovač. Dělá mi to třeba hodně slisovaný flake, který z lenosti příliš nerozebírám. Když to rozemneš všechno dusátkem, měl by ti vzniknout světle šedý popel.

V poslední cca 1/3 dýmky, když ještě dobře hoří, se snažím popel dusátkem stlačit tak, aby pod ním byla celistvá hromádka nedokouřeného tabáku (naopak v 1. třetině dýmky, vyjma zapalování, na to nesahám skoro vůbec..). A snažím se jí trochu víc rozbafat. Co neshoří, neshoří. Osobně (a v rozporu s tradovanými dobrámi mravy-pánové mne jistě opraví) doporučuji "nedokuřovat"-černý uhlík na dně je za mne lepší než propálená dýmka, chuť propanbutanu a tenisový loket ze zapalovače. :smoke5:

Naopak hnědá barva a zbytky lístků tabáku na dně dýmky je špatně. Pokud to je suchý tabák, tak zapálit a dokouřit.
Pokud je to vlhká bažina, tak to je známka přecpané dýmky, kombinace velký kotel+mnoho tabáku, agresivního/rychlého kouření, dlouhého zapalování na začátku (spařený tabák), příliš vlhkého tabáku, špatné karmy, slintavky dýmkaře, rodinných problémů, vysokého stavu vody na českých tocích, krátké dýmky a velké rýmy, případně čehokoli jiného... :?

Moc se s tím už na konci dělat nedá.
Když to bublá a srká, tak je něco blbě a je to potřeba řešit hned. Stlačit popel s tabákem aby byl kompaktní a pak na hlavičku poklepat ze stran a shora. To tu hroudu tabáku odlepí a nadzvedne ode dna. Pak líp větrá, vzduch jde i po stranách, propadne tam kolem trochu suchého popelu a nasaje vlhkost. V nejhorším rozebrat dýmku a čističem odsát vlhkost pod tabákem.
Když už nastane bažina, zkouším to načechrat a provzdušnit, promíchat se suchým popelem, nechat trochu vydechnout, vystydnout, odpařit a dokouřit.

Většinou radím ubrat tabák. Je lepší si nacpat zlehka 2 dýmky než jednu udusat. 1 dýmky=cca 1 polévková lžíce načechraného tabáku ribbon-cut=3,3g. Fakt si to někde zvaž, zjistiš, že to je tak půlka toho co tam cpeš (zvlášť pokud používáš metodu "dítě-žena-muž"). Nebo si nasyp načechraný tabák do dýmky, stlač jen lehce aby nečouhal a zkus vykouřit. A příště postupně přidávej na množství i na tlaku. Jen bacha až budeš tlačit aby... ...no to stejně s kouřením nesouvisí. :oops:

MB Original Choice je tuším cavendish-čili jeden z nejtěžších tabáků na dokuřování. Dvojí fermentace pod tlakem=malé vlhké žmolky tabáku...
Naposledy upravil Ferd dne 17 srp. 2023, 13:53, celkově upraveno 1
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Tomlon » 17 srp. 2023, 10:27

Díky za info!

Zkusím si ten tabák odvážit, náhodou mám k dispozici váhu na 0,1g, takže to není problém. Dneska už to bylo lepší, dole opravdu jen malinko nespáleného tabáku, to bych asi neřešil... Problém mám spíše asi s nacpáním, ale to holt musí přijít samo. Pravdou je že jsem dnes dýmku nacpal volněji. Ten Original Choice mi byl doporučen na začátek... Zatím ti docela chutná.

ad. Kukuřice, trošku mě zarazilo, že je dole díra do troubele jako do prd... Ale je asi potřeba se s tím naučit žít :smile: To asi dokouřit do konce fakt asi nejde...

Jinak zatím jsem nezaregistroval bublání nebo syčení ... Tabák bych řekl že spařený není, ale u kukuřice kde je světlý a průhledný náústek je vidět, že kondenzát tam je, to je ale si normální, ne? :wink:
Uživatelský avatar
Tomlon
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 6
Věk: 47
Registrován: 07 srp. 2023, 22:44
Bydliště: Tlučná, Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Ferd » 17 srp. 2023, 13:49

Odvážení je skvělé věc pro představu, alespoň jednou-dvakrát než to dostaneš do ruky. Fakt Doporučuji! Nebo si koupit malou ochutnávku v eTrafice (občas tam bývá po 10g) a rozdělit jí na 3 díly.
S kukuřičkou zkušenosti ještě nemám. ..a zatím v geologicky krátké době ani neplánuji, tak neporadím :-)
Original Choice chce fakt kouřit hooodně pomalu-i za cenu opakovaného zapalování.
Nějaký kondenzát v náústku je skoro vždy, jde o množství. To bublání nebo syčení možná neslyšíš. Ale pokud je dole mokrý tabák tak by tam mělo něco podobného být znát.
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod tumek » 17 srp. 2023, 21:43

Mě by zajímalo, kdo doporučuje Original Choice pro začátečníka. Dle mě se musí kouřit, velice pomalu a s tím může mít začátečník problém. Jinak mi byl taky doporučen jako první tabák a už bych si ho nikdy nedal.. Druhý byl Artisan a Old Gowrie a to už je jiná liga. Co se týče popelu, jako začátečník bych nedoporučoval dokuřovat do bílého popela. Klidně vyhodit trochu tabáku než napálit dýmku.. Jinak s dýmkou vše s rozvahou, pomalu. Výsledky se po čase dostaví. Nakonec všichni to dělají podobně, ale nikdo naprosto stejně. Sám zjistíš co ti vyhovuje.. :smoke6:
Uživatelský avatar
tumek
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 35
Registrován: 31 říj. 2020, 10:45
Bydliště: Havířov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 18 srp. 2023, 09:37

Já bych ho začátečníkovi doporučil :smoke1: Myslim, že tolik neštípe na jazyku.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Tomlon » 18 srp. 2023, 12:29

Ještě jeden dotaz ...

Při kouření bych řekl, že se mi dýmka poměrně dosti zahřívá, v ruce jí samozřejmě udržím ale na omak je dle mého názoru dost teplá. Při tom kouř bych řekl že horký není, alespoň se nezdá, neštípe, nemám opařený jazyk. Jaká je "normální teplota" hlavičky? Tohle je cca jako teplý hrnek s čajem ...
Uživatelský avatar
Tomlon
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 6
Věk: 47
Registrován: 07 srp. 2023, 22:44
Bydliště: Tlučná, Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Mateo1990 » 18 srp. 2023, 14:33

Ono záleží na spoustě faktorů...první co mě napadá je síla stěny dýmky. Pokud má tenký stěny tak musíš kouřit pomalejš a moc netahat.
Uživatelský avatar
Mateo1990
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 26
Věk: 34
Registrován: 14 črc. 2022, 10:46
Bydliště: Praha - Dolní Počernice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Hardslimer » 18 srp. 2023, 16:09

Ahoj.
Já bych se nejprve začetl do skvělého díla od místního guru MBO : https://dkdy.blogspot.com/2022/08/denik ... y.html?m=1

Řekl bych, že je tam napsáno vše. ;-)
Klobouček dolů.
Uživatelský avatar
Hardslimer
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 134
Věk: 45
Registrován: 10 lis. 2020, 23:36
Bydliště: Ostrava / Havířov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Ferd » 19 srp. 2023, 12:55

Tomlon píše:Při kouření bych řekl, že se mi dýmka poměrně dosti zahřívá

To s teplotou kouře moc nesouvisí. Stačí bafat častěji a dýmka se rozpálí. Zpomal. A jak jsem psal: v 2. půlce dýmky to zkus trochu udusat a poklepat shora prsty na kraj kotlíku. Ten kusanec tabáku a popela se odlepí od stěny a nadzvedne, dýmka nebude v přímém kontaktu s uhlíkem.
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 20 srp. 2023, 10:18

Hardslimer píše:Ahoj.
Já bych se nejprve začetl do skvělého díla od místního guru MBO : https://dkdy.blogspot.com/2022/08/denik ... y.html?m=1

Řekl bych, že je tam napsáno vše. ;-)
Klobouček dolů.

Děkuju, pane kolego, za chválu, ale spíš napište svoje připomínky a názory, podle kterých bych tu svou knížku mohl zlepšit.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Tomlon » 20 srp. 2023, 12:24

MBO píše:Děkuju, pane kolego, za chválu, ale spíš napište svoje připomínky a názory, podle kterých bych tu svou knížku mohl zlepšit.


Knížku jsem s chutí přečetl, opět mnoho zajímavých rad a postřehů, díky za to!
Uživatelský avatar
Tomlon
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 6
Věk: 47
Registrován: 07 srp. 2023, 22:44
Bydliště: Tlučná, Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků