Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod basa333 » 07 úno. 2021, 15:08

prosím tě neblázni, buď v klidu. zapal 15x a zbytek vysyp, hlavně pak dýmku nech vyschnout a nic se neděje.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Ferd » 07 úno. 2021, 17:19

Řekl bych, že nejdůležitější rada pro začátečníka je "nedokuřovat" dýmku. Píšu to do uvozovek ale myslím to vážně. Jakmile je popel ve spodní cca třetině nemá smysl se příliš trápit několika nedokouřenými kousky uhlíků. Akorát si napálíš dýmku. Prohrábni to pohrabáčem, nech horký popel nasát trochu vlhkosti ze dna a vyklepej a vyčisti. Když kouřím při práci a nesoustředím se, taky připaluji 15x.
Moje rada č. 2 je: nacpávat malé množství tabáku a nechat jej volnější. Lepší 2 dýmky volné než jedna přecpaná.
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 07 úno. 2021, 20:40

Monte píše:Přesto všechno zapaluji během kouření tak 15x. Většinou ke konci. Jen 2x zapálit na celou dýmku, jako ostatní tady nechápu. Prostě to dle mě nejde. A dokouřit na popel nejde taky. Vím, že mi to vyvrátíte a že to je mnou, ale kdybych se na hlavu stavěl, zbyde černý tabák.


1. Když jsi začal jako kluk jezdit na kole, přišlo ti, že ujet třeba 70 km za den je "v pohodě"? Asi ne ... byl jsi rád, že dojedeš na konec rovné cesty a tam jsi nejspíš spadl na jednu stranu. :lol: Já si ty začátky dobře pamatuji. :palm:

Tak nečekej, že během chvilky pojedeš fajfkovou Tour de France. Chce to čas, úplně stejně, jako s tím kolem nebo čímkoli jiným. Dobrá zpráva je, že u všeho ostatního ses to úspěšně naučil. :ok:

2. Jakou máš fajfku? S některými to jde snáz.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Monte » 07 úno. 2021, 21:54

Mám Petersonku Donegal Rocky už pár let a teď se zase vrátil k dýmce a zase ji začal kouřit. Jestě mám Stanislawku buldočka a toho mám radši nějak se mi z něj kouří lépe.
Monte
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 29
Registrován: 04 led. 2021, 15:55

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 08 úno. 2021, 21:07

Nízký mělký kotlík je nejsnazší na kouření ... čili buldoček. To je dokazuje, že děláš vše správně. :ok:

Čím je hlavička užší a vyšší, tím pravděpodobněji budeš mít problémy s dokuřováním. Hlavně u lepivých tabáků, nebo když ho máš moc vlhký.
Potíže si také můžeš způsobit sám přehnaným dusáním - a čím vyšší a úzký kotel, tím déle kouříš a dusáš. :lol:
Pro některé tabáky jsou úzké a vyšší hlavičky výhodné kvůli vývoji chutí a postupnému rozvíjení, ale to je až taková věc pro fajnšmekry, co to hodně umějí.
Pořiď si ještě buldoka, nebo pot, nebo prince. Tam budeš dokuřovat do bílého popílku a nebude tě to stresovat. Získáš jistotu a pak se pusť do dalších tvarů. Stejně by člověk měl mít všechny základní klasické shapes, aby věděl, co ty tvarové rozdíly dělají s tabákem.
Máš před sebou krásné časy nových a nových "námluv"! :ok:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Martin Pedain » 08 úno. 2021, 21:26

Batrachos :arrow: Hezky naformulováno směrem k adresátovi.

Dovolím si poznamenat, že tam bude zlobit vlhkost. Ale nechce se mi tu rozvíjet "Pedainův teoretický chemicko-inženýrský koutek."
Uživatelský avatar
Martin Pedain
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1657
Věk: 38
Registrován: 08 čer. 2007, 17:30
Bydliště: La Bohdaneč

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 09 úno. 2021, 10:34

Martine, klidně se rozepiš. Rád si to přečtu a trocha chemie nás nezabije. :D
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod basa333 » 09 úno. 2021, 11:22

tak já myslím, že té chemie tam ani není moc potřeba - čím vyšší sloupec tabáku, tím více se dole bude vlhkost koncentrovat, a to je už asi pomalu vše. u mělkého kotlíku to nebude až tolik patrné. nebo se mýlím?
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Haga » 09 úno. 2021, 11:54

... a nyní se přesvědčíme, zdali je přítomen hliníííík! ... :mryellow: :plaster:

Basova teorie se zdá býti logická a řekl bych, že léty prověřená :ok: Takže bych v tom nějaké složité chemické, ani jiné, reakce nehledal :mryellow:
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 54
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 09 úno. 2021, 12:16

Ale co má člověk v tomhle počasí dělat? Aspoň jsem si chtěl něco přečíst, a vy mi to kazíte. :cry:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Haga » 09 úno. 2021, 12:27

Když už zvládáš kouření na mrazu, tak vytáhni sáňky ... ale to už by stálo za fotku ... MBO na saních s dýmkou ... to bys byl skoro jako malá lokomotiva ... :palm: :mryellow:
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 54
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 09 úno. 2021, 12:30

Sáňky na Hané :palm: Za domem sice je malý kopeček, ale nevím, co by na to říkaly maminky, kdybych tam vyrazil mezi jejich děti. OT
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Alter Egon » 09 úno. 2021, 14:50

Třeba by nějaký prcek v dospělosti začal kouřit dýmku, protože si myslím, že člověk na saních s dýmkou se do paměti zareje opravdu hlubokou :lol:
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Bronďa » 09 úno. 2021, 14:57

Myslím, že děti by nebyly jediné, komu by se pohled na sáňkujícího dýmkaře zaryl hluboko do paměti. :mryellow: :smoke6:
Bronďa
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 69
Věk: 48
Registrován: 24 led. 2021, 16:15
Bydliště: Buchlovice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Martin Pedain » 10 úno. 2021, 20:21

Takže, k tomu cheming koutku:

vstup: fajfka (rozměry a tvar kotle - ovlivní dost), tabák (vlhkost - ovlivní hodně), vlhkost vzduchu (ovlivní středně až méně), kuřák (ovlivní hodně)
výstup: prej se to blbě dokuřuje
proces, který se odehrává ve fajfce: Spalováním tabáku vznikají spaliny + voda, tabák již obsahuje měrné množství vody. Za předpokladu nacpání celého kotle, prochází dým ložem tabáku. Vlhkost obsažená v dýmu bude v plynném stavu. Jak dým prostupuje ložem tabáku, tak dojde k jeho ochlazování a tím pádem k vykondenzování dané vody. Toto vykondenzování nabyde výraznější intenzity ve smyslu prostupu dýmu ložem tabáku. Spojitost bych zde hledal s absorpční kolonou. Nehledě na fakt, že čím bude vrtání kotle užší, tím by měly mít spaliny vyšší rychlost a tím intenzivnější "přenos hmoty" by zde měl probíhat. Tato skutečnost bude limitována schopností tabáku absorbovat vodu (u flaků výraznější, nehledě na bobtnání tabáku), ale také schopností dřeva nějakou vodu pojmout (to zase sníží karbon). Jakmile této meze bude dosaženo, tak se to projeví močkou v kouřovém kanálku/filtru/filtrové komoře/náustku. Toto výše zmíněné se projeví tak, že jakmile dokuřujeme dýmku, tak nám to prostě dokouřit moc nejde. Buď slyšíme bublání nebo je to ucpaný. Nehledě na hnusnou chuť.

Já chtěl původně upozornit na fakt, že spousta začátečníků nepozná mokrý tabák. Pak je tu tendence to na začátku rozhulit. Prostě to chutná, tak si naplníme ústa dýmem, že... Jenže, tohle všechno vede k tomu, že lože tabáku na dně kotle naabsorbuje mnoho vlhkosti. Nehledě na užší nebo konické kotle což vede k tomu, že to lože tabáku bude přesycené vlhkostí (svoje tam udělá právě ochlazení dýmu, nehledě na způsob úpravy tabáku a jeho nacpání).

Závěrem: Předpokládám, že na výše popsaném tu najdeme shodu. Ale, změřené to nemám, nemám jak měřit a ani nechci. Je to pouze teorie a ani bych se v tom moc nebabral. Pokud se najde někdo, kdo chce výše zmíněné upřesnit nebo oponovat, tak budu rád.
Uživatelský avatar
Martin Pedain
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1657
Věk: 38
Registrován: 08 čer. 2007, 17:30
Bydliště: La Bohdaneč

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků