Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod millhi » 25 led. 2019, 09:45

Taky mi to nedalo a hledal jsem. Video zde: http://www.dymka.net/bb/viewtopic.php?f=11&t=628&start=30 :D
Uživatelský avatar
millhi
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 45
Věk: 38
Registrován: 08 pro. 2004, 19:05
Bydliště: Beroun

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 25 led. 2019, 13:15

Siso píše:Asi půjde o odsypání popela, zkoušel jsem, ale samo od sebe se nic nevysype.
Jinak, uťapávám , myslím, velmi jemně, jen vpravuji uhlík do tabáku...


Jakou máš fajfku? Myslím shape a rozměry kotle.

Jeden z důvodů, proč setrvale začátečníkům doporučuji českého buldočka je prostě ten, že nízký široký kotlík je méně náchylný přesně k tomu, co píšeš.
Čím vyšší a užší kotel, tím déle proces kouření trvá, což starému kozákovi umožňuje plně vychutnat vývoj chuti a proměnu některých tabáků během postupného vlhnutí a lehkého promočkování spodnějších vrstev tabáku v hluboké hlavičce. Ovšem začátečníkovi to zmokne jak sláma, odshora to mokne čím dál víc a dole ja to pak lepkavé a utemované.

Proto je výhodný mělký široký kotel, hoří kratší dobu, méněkrát se dusá a obecně prostě máš menší vrstvu tabáku, která by se mohla sesedat a hňácat. Musí se ovšem zapálit po celém povrchu hlavičky najednou, ne jen uprostřed, jinak by v širokém kotli prohořel prostředek a u krajů by to zůstalo neshořelé.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Siso » 26 led. 2019, 14:29

Oblíbené mám krátké visačky, co jsou k vidění v mé galerii. Průměr kotlíku 18mm, hloubka 30mm.
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 27 led. 2019, 17:54

Jasně ...

... no tak bych ti doporučoval si pořídit takovouto fajfku:

https://www.etrafika.cz/detail/16010/bpk_prosec/dymka_bpk_buldog_smooth_color_series_akryl_21

je to jistě něco úplně jiného, že co kouříš, a možná se ti nelíbí, ale

:think:

1. je to česká ultraklasika, tohle by měl mít každý český fajfmen (ne náhodou se jmenuje neoficiálně český buldoček)
2. pokud je to z etrafiky, tak není nadvrtaná, a to je jediná (byť častá) nevýhoda těchto skvělých dýmek
3. pravděpodobnost tebou popisovaných obtíží bude řádově nižší, mnohem rychleji se dostaví výsledky
4. jedna fajfka ti vydrží hořet kratší dobu, můžeš si dát dvě s různou chutí
5. cena je velmi příznivá ... a na etrafice mají několik celkem pohledných kousků. PBK také vyrábí velmi podařené rustiky a dokonce i písky, případně se informuj u Michala Hubacze nebo Jakuba Rolčíka.
6. fajfka je extrémně praktická a odolná na zacházení, přenášení
7. jde asi o nejjednodušší tvar dýmky co do jednoduchosti manipulace ... je tak krátká, že spolehlivě pořád vidíš do hlavičky, vidíš na dusání, vidí uhlík, vidíš při připalování - a to nejen na začátku, ale ještě i tak do půlky kotle!
:ok:

V každém případě zjistíš, že jde o totálně jiné kouření, než z toho tvaru, co máš v galerii.
Rychlejší, větší dávka nikotinu najednou, ale za kratší dobu. Více kouře, možná teplejší - budeš daleko víc cítit na jazyku, co se děje v hlavičce.
Můžeš si tam samozřejmě dát filtr.

Nevýhody tato dýmka má také, ale pro tebe teď nejsou na pořadu dne - je nevhodná na kompaktní řezy typu flake, plugg, lano, pokud mají být ponechány aspoň částečně vcelku. Dále neposkytuje zážitek z vývoje a nevím, jak moc se hodí na na neutrály. Určitě se hodí na latakii i na aromatiky.
Neosvědčila se mi na lakeland ani na mýdláky.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 27 led. 2019, 18:20

Profesore............... Ty jsi profesor. :ok: :puffy:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 27 led. 2019, 21:18

:arrow: Siso

JoóóÓóó, zapomněl jsem dodat,

že úplně nejlepší český buldoček by byl takový černý pískovaný, se stříbrným kroužkem, číslovaný... ozvi se Klasikovi, určitě se dohodnete. :plaster:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 27 led. 2019, 21:54

Žabáku, mám blbej dojem, že z těch dobrých klubovek - buldočků, které zmiňuješ už dávno není žádnej plonkovej. To jsou totiž moc dobrý fajfky. :wink:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Bob76 » 28 led. 2019, 07:22

BATRACHOS píše::arrow: Siso

JoóóÓóó, zapomněl jsem dodat,

že úplně nejlepší český buldoček by byl takový černý pískovaný, se stříbrným kroužkem, číslovaný... ozvi se Klasikovi, určitě se dohodnete. :plaster:

Dejte alespoň fotku,ať vím co závidět.
Uživatelský avatar
Bob76
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2256
Věk: 47
Registrován: 31 led. 2012, 21:23
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Yetenek » 28 led. 2019, 07:27

viewtopic.php?f=6&t=1966
Taky jsem ji prošvihl, o existenci dymka.netu jsem v té době neměl ani ponětí :(
Uživatelský avatar
Yetenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1736
Věk: 61
Registrován: 11 lis. 2011, 09:53
Bydliště: Sadská

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 28 led. 2019, 08:54

BATRACHOS píše:
že úplně nejlepší český buldoček by byl takový černý pískovaný, se stříbrným kroužkem, číslovaný... ozvi se Klasikovi, určitě se dohodnete. :plaster:

:naughty: nedohodneme :smoke4: nejsou, Kovářskej má pravdu :wink:
Víc klubovek se nikdy jindy nedělalo. Zatím
Tedy nepočítám několik let trvající "nekonečnou" řadu od Pavla Hoduly, kterou nakonec ukončil on sám. :(
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 28 led. 2019, 09:37

Ovšem Hodulova dílna už zase fajfky dělá, nedávno jsem někde, snad ve vlákně Mám novou dýmku... objevil příspěvek ze současnosti, že si někdo objednal hodulovku a ona mu opravdu dorazila - takže třeba se ještě i ta nekonečná řada Hodulovek zase rozjede? Myslím že někdo z rodiny převzal po mistru Hodulovi tvorbu dýmek. :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Stanley64 » 28 led. 2019, 14:20

Pani áno, pan Hodula vyrába a sú výborné mam jednu ešte od starého pána, momentálne ich robí Martin Hodula od neho mam 5kuskov, dlho sa caka ale ako sa vraví na dobré sa čaká a zle príde samo.
Stanley64
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 352
Věk: 57
Registrován: 23 zář. 2017, 13:16
Bydliště: Bratislava

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod mihra » 28 led. 2019, 14:54

Mám pocit, že pan Hodula byl mladší než ty :think:
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Siso » 28 led. 2019, 15:08

BATRACHOS píše:Jasně ...

... no tak bych ti doporučoval si pořídit takovouto fajfku:

https://www.etrafika.cz/detail/16010/bpk_prosec/dymka_bpk_buldog_smooth_color_series_akryl_21

je to jistě něco úplně jiného, že co kouříš, a možná se ti nelíbí...

Díky, ale opravdu se mi vůbec nelíbí. A líbivost je pro mě zatím určující, neboť něco jako "dávka nikotinu" mi nějak nic neříká. Jestli ten žádoucí pocit je takový to, jak se člověku začne točit hlava a dělat blivno, tak tomu se spíš snažím vyhnout. Třeba si časem taky zvyknu :joy: . Ale s alkoholem si taky už léta pohrávám a nezvykl jsem si...
Pokud bych už slevil z visačky, tak by to musela být fajfka co nejdelší a nejzakroucenější :smoke1: Takže bentka, nebo čtenářka. Ale klasická "dědkovka" vítězí na celé čáře!
Zkoušel jsem ten trik s nakloněním fajfky a opravdu musím říct, že to funguje, uhlík prohoří do strany a není třeba tolik ťapání.
Rozhodně ale nic ve zlém, díky za rady.
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 28 led. 2019, 17:38

Batrachos to myslí dobře. Doporučil Ti vyzkoušenou, ověřenou a levnou dýmku, která by Ti mohla v začátcích pomoct a přitom z ní můžeš kouřit léta. Mám úplně stejnou, takže to můžu potvrdit. O žádné motání hlavy ani nástroj na vstřikování nikotinu nejde - prostě jenom o pohodové kouření bez zbytečných starostí. A můžeš do ní dát filtr. Na druhou stranu chápu, že se Ti nelíbí. Řeknu to jinak: Některé dýmky jsou zajímavé a krásné, ale nejsou moc praktické nebo se z nich třeba hůř kouří. Vyřešil bych to nějakou pěknou bentkou, jak píšeš. :joy:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


cron