Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod Cmunda » 22 kvě. 2020, 13:48

Ta prostřední má větší kotel, nevím, zda by byla nejvhodnější pro úplného začátečníka :think:
Uživatelský avatar
Cmunda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1244
Věk: 45
Registrován: 18 črc. 2012, 08:57
Bydliště: Znojmo

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod Bentley » 22 kvě. 2020, 20:26

Basa doporučuje i luxusnější variantu od Petersona, ale na tu bych byl vofafrnej. Já byl ušetřen, ale pár kamarádům okolo mne se v poslední době koupené Petersonky překvapivě snadno napalovaly, diskuse v klubu tenhle problém kvality jejich dřeva potvrdila. Byla by škoda upálit petersonku hned v začátcích, aspoň já bych to se slzou v oku špatně rozdýchával. Doporučené Jirsovky s kotlem okolo 20 x 35 mm je asi pro začátek dobrá i oku lahodící volba.
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod jarek89 » 22 kvě. 2020, 22:09

Ahoj díky za reakce, jen se zeptám na jaké parametry se u dýmky dívat? Asi nejdůležitější je hloubka komory že? Jaké by měla mít ideálně parametry? A jaké další pomucky k dýmce pořídit? Tabák jako takový je jasný, ale co je třeba dobré pořídit hned s dýmkou?

Vezmu s největší pravděpodobností nějakou tu Jirsovku, Cenově to totiž vidím ideálně mezi 1200 - 1700 Kč za dýmku , vzhledem k tomu, že nevím zda to bude obdarovaného bavit.
jarek89
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 08 pro. 2016, 18:35

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod Bentley » 22 kvě. 2020, 22:41

Tak já to zkusím stručně:
- bude to filtrovka, takže krabičku 9mm filtrů ( jsou jednorázové, na každé nacpání nový! )
- balíček čističů, pro začátek měkké bílé, později se k nim pořídí i "pruhované", drsnější. Čistit po každém dokouření!
- dusátko aka fajfkošťour. Nejrozšířenější je kovové trojdílné zvané CPT, jsou i luxusnější ve tvaru nožíku nebo hezká dřevěná, výběr je bohatý.
- oheň: jako dárek hezké veliké zápalky
spousta lidí žije s obyčejným plynovým zapalovačem, dobře fungují i "kuchyňské" s prodlouženým krčkem.
plynový dýmkový s plamenem do boku. Jsou i za rozumné ceny a dobře se s nimi manipuluje. Pro začátek ne Turbo, tím se dá dýmka snáze napálit.
spoustě lidí vyhovuje benzínový ZIPPO (nebo podobný levnější), doporučuji orig benzín Zippo, méně smrdí.
- pouzdro na dýmky. Není to nutné, ale je praktické mít s sebou pouzdro kam se vejdou aspoň dvě dýmky, pytlík tabáku a výše zmíněné drobnosti, vše pěkně
pohromadě.

Držím palce, ať se dárek ujme a přináší radost!
Naposledy upravil Bentley dne 22 kvě. 2020, 23:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod Bentley » 22 kvě. 2020, 23:14

Taky ses ptal na parametry dýmky. Ideální se těžko najdou, každý má jiný vkus i způsob kouření. Dalo by se shrnout asi tak:
- Materiál zásadně briar! Kukuřičky jsou levné, ale na čištění a životnost nic moc. Meršánky jsou skvělé, ale moc křehké a choulostivé. Ovocná a exotická dřeva NEBRAT
- Rozměry kotlíku střední, průměr 20mm, hloubka 30 - 35mm. Menší kotlíky potřebují jemnější tabák a nehoří tak stabilně, velké hoří pro začátečníka dlouho a je
složitější udržet v poslední třetině chladné a suché kouření, bez zkušeností se tam více hromadí kondendzát a to začátečníkovi moc nechutná...časem to zvládne i bez močkování a bude to dýmka na dlouhý večer.
- DŮLEŽITÉ vrtání kanálku: kanálek musí ústit u dna kotlíku. Pokud je "nadvrtaná" a kanálek ústí výše nade dnem, spodek špatně prohořívá, nasává močku a dýmka
přestává vonět, špatně se čistí. Pokud je "podvrtaná " - kanálek je utopený do dna, kouřit jde dobře, ale snáz se v něm stahuje kondendzát a člověk si občas cucne močky. Když kanálek ústí trochu do strany, není to problém.
- délka dýmky střední až mírně delší (cca 13 - 16 cm celkově) Krátké dýmky čadí pod nos a je z nich teplejší dým, s dlouhou churchwardenkou je méně šikovná
manipulace, chce to klid, křeslo a nedá se držet v zubech.
- tvar dýmky rovný nebo mírně prohnutý ( mně se líbí i hodně prohnuté bentky ale připusťme, že se trochu hůř čistí, jinak jsou v pohodě)
- celkové proporce dýmky spíš subtilnější, stíhlejší. Masivní dýmky mají více odolného dřeva, ale na začátek je lepší mít tenčí stěny a kouřením v ruce kontrolovat
její teplotu - přehřátí se snáze ucítí. Subtilnější dýmku je také pohodlnější podržet chvíli v zubech.
- povrch je fajn pískovaný - dýmka není tak choulostivá a trošku lépe se chladí. To je ale jen detailek, i hladké jsou zcela v pohodě. Lepší je voskovaný povrch, laky jsou do ruky takové...syntetické. A pod barevné laky se občas schovává horší dřevo.

to by tak asi bylo, možná kolegové doplní
Přeju šťastnou ruku při výběru
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod jarek89 » 23 kvě. 2020, 12:53

Bentley: díky za přínosné rady. Tak jsem se díval na etrafiku a tam mě ještě zaujaly tyto dvě dýmky.

https://www.etrafika.cz/detail/18218/ra ... fachen_106

https://www.etrafika.cz/detail/18237/ra ... _black_105

Nemáte s nimy někdo zkušenost jsou v mém cenovém rozpočtu a navíc by měli být pískované. Tudíž se lépe chladit

Nebo bude lepší vzít doporučovanou Jirsovku?

https://www.etrafika.cz/detail/9789/jir ... k_brown_15
jarek89
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 08 pro. 2016, 18:35

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod MBO » 23 kvě. 2020, 17:15

Z těch odkazů, které jsi sem dal, jednoznačně Rattrays Distillery Sand Black 105 - kvůli vrtání na dně hlavičky a taky kvůli barvě (první dýmka je zelená). Ale nákupy podle fotek jsou vždycky trochu loterie. Rozhodnutí je na tobě.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod jarek89 » 23 kvě. 2020, 18:12

MBO: mě právě zaujala dýmka Rattray kvůli toho že je piskovaná, takže podle toho co mi bylo tady řešeno by to měla být lepší varianta než klasický rustik.
jarek89
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 08 pro. 2016, 18:35

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod MBO » 23 kvě. 2020, 20:34

Nejhezčí a taky nejdražší jsou hladké dýmky bez kazů s kresbou dřeva straight grain (rovné svislé plameny/žilkování) nebo bird's eye (kudrlinky / ptačí očka). Těsně v závěsu jsou pískované dýmky s co nejpěknější (rozuměj nejpravidelnější) kresbou dřeva. Pokud je kresba dřeva opravdu pěkná, můžou být pískované dýmky stejně drahé jako hladké dýmky straight grain. Pak jsou ostatní hladké a pískované dýmky. Teprve za nimi jsou rustikované dýmky - povrchovou úpravou i cenou. To je zhruba tradiční dělení, které se dnes ale nějak cenově slévá, takže to ber jenom orientačně. Pískovaná dýmka je podle mého hezčí než rustikovaná, ale záleží, jaký je to písek nebo jaký je to rustik. Může být krásný rustik, když ho někdo umí udělat, ale i nevýrazný, nehezký písek na některých laciných továrních dýmkách. Ale každému se líbí něco jiného. Někdo chce dýmkou ohromit své okolí, jiný se spíš snaží vybrat dýmku s dobrými kuřáckými vlastnostmi. Ideální je, když je obojí spojené: Dýmka je pěkná a je i řemeslně dobře udělaná, aby se z ní dobře kouřilo (dobře vrtaná, dá se jí protáhnout čistič až do hlavičky, dobře se drží v zubech, neváží metrák, ale má dostatečně silné stěny). Ještě bych dodal - a je decentní. Asi tak nějak. :wink:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod jarek89 » 23 kvě. 2020, 21:09

MBO: Jakou by si pro začátečníka vybral ty? Mám tyto požadavky:

-mírně zahnutá
cenově do 1700 Kč (Vzhledem k tomu, že to bude dárek pro začátečníka, kterého nevím jestli to bude bavit, proto tento limit.)
musí být k dostání na E-trafice (udajně malá pravděpodobnost špatně vrtané dýmky)
jarek89
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 08 pro. 2016, 18:35

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod Bentley » 23 kvě. 2020, 23:42

Připojím se k MBO, ta Rattrays Distillery Sand Black 105 se mi taky moc líbí. Na druhé místo bych posadil Jirsovku, líbí se mi taky. Myslím, že ani s jednou neuděláš chybu.
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod MBO » 24 kvě. 2020, 05:22

Vyber takovou, která se líbí Tobě. Z těch, co linkuješ, jsem Ti já i Bentley odpověděli. A Bentley a ostatní přidali spoustu užitečných informací. Rozhodnutí a zodpovědnost jsou na Tobě. Ale nedělal bych z toho žádné drama. Když ho dýmka chytne, stejně u jedné nezůstane. A když ho nechytne, nepomohla by ani dunhillka.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod BATRACHOS » 24 kvě. 2020, 16:24

jarek89 píše:MBO: mě právě zaujala dýmka Rattray kvůli toho že je piskovaná, takže podle toho co mi bylo tady řešeno by to měla být lepší varianta než klasický rustik.


Rozdíl mezi pískem a rustikem spočívá v tom, že písek "jen" ubírá přirozené struktury, takže vlastně "jen" nechávystoupit tvrdší reliéf, který vznikl přírodním procesem. Měkčí dřevo ubere a zbyde to tvrdší. Výsledný estetický dojem je závislý na kvalitě dřeva - s tím nikdo nic nenadělá. Pěkné písky tedy vycházejí z relativně vzácnější suroviny.
Rustik je čistě uměle vytvořená reliéfní struktura, mnohdy napodobující nádherný písek s využitím dřeva s podprůměrnou kresbou. Součkováním se zkrátka vytvoří kresba umělá, úplně podle libosti tvůrce. Může mít podobu kůry stromu, strukturu pecky, károvanou, jako golfový míček ...

To je ESTETIKA.

Z hlediska kouření je klíčová FYSIKA.
Ta funguje tak, že čím větší povrch dýmka má, tím lépe vyměňuje teplo s okolím a tudíž se méně zahřívá. Co z toho vyplývá?
... Že co nezbrázděnější dýmka s hlubokými povrchovými reliéfy má v součtu mnohem větší povrch, než hladká (která, jak píší výše, bývá nejdražší a nejkrásnější, pokud se povedlo skloubit hlavičku a kresbu dřeva).

- Písek má samozřejmě větší povrch, než hladká, protože je reliéfní ... ale záleží na tom, jak hluboký písek. Často má jemný písek necelý milimetr do hloubky. To není nic moc z hlediska teploty. Jsou ale i hoodně plastické písky! :wink:

- Rustik je obvykle hlubší, než jemný písek, čili z hlediska ochlazování bývá nejvýhodnější nebo stejný jako hlubší písek. Navíc celkově je odolnější na poškození poškrábáním a potlučením, je to zkrátka taková hrubší, "terénní" nebo "pracovní" dýmka. Samozřejmě cena záleží na výrobci, ale obecně od toho smaého výrobce je to jak psali výše - nejdražší hladká, pak písek, pak nejlevnější rustikovaná.
(promlouvá do toho ale kvalita použitého materiálu, může být hodně staré a tvrdé dřevo rustikováno a být dražší než ucházející písek z obyčejného briáru).

Pro začátečníka je rustik určitě v pohodě.
Dá se ale říci, že písek obecně bývá z kvalitnějšího dřeva, nez rustik.

Tyhle dvě varianty jsou tedy asi tak nastejno ... ne úplně jemňounký písek a rustik.

Co určitě NEBER jsou nabarvené dýmky, které pod nátěrem úplně skrývají kresbu dřeva. Mohou být klidně i drahé, ale pravděpodobně tam bude dřevo s nějakým problémem, který se ukázal až během broušení a musel se pak skrýt pod barvu a lak. Ani leskle lakované dýmky (povrch dřeva jako pod sklem) začátečníkovi neber, může se udělat bublinka z přehřáté hlavičky a celá fajka je esteticky v háji.

Samozřejmě vybírej podle vkusu, ale pamatuj na dvě věci:

1. je to JEHO VKUS, ne tvůj. Tobě se třeba líbí hubené dívky, jemu by možná víc sedla boubelatá...
2. sebekrásnější dýmka skončí v šuplíku, pokud se obtížně kouří.
3. je lepší mít levnější dýmku, ale pár nezbytností k tomu, než drahou a nevědět, kam ji odložit etc.

Já bych zcela vážně zauvažoval o začátečnických sadách, které e-trafika nabízí, konkrétně tyto dvě:

1. levnější
https://www.etrafika.cz/detail/16434/za ... y_dymky_85

2. téměř úplně totéž, ale dražší a neoměrně kvalitnější - tím nemůžeš šlápnout vedle
https://www.etrafika.cz/detail/16391/za ... wn_set_321

Tyhle dýmky jsou absolutně ideální pro začátečníka, plus je k nim pouzdro, dusátko, filtry a pár šikovných drobností.
(Jenom bacha na ty krystaly Denicotea u Stanislawa, ty bych rovnou vyhodil.)
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod jarek89 » 24 kvě. 2020, 22:01

Batrrachos: Díky za reakci, no vzhledem k tomu co jsem i četl, tak zvažuju že nakonec pořídím dýmky dvě. Původně jsem chtěl pořídit jednu a nějaký fajn dýmkový zapalovač, ale dočetl jsem se, že do začátku jsou určitě lepší sirky.

Zatím jsem měl vybrané duo

Rattrays Distillery Sand Black 105

https://www.etrafika.cz/detail/18237/ra ... _black_105

a nějakýho levnýho buldoka, kterej jak čtu je blbuvzdornej a skoro každý z něj rád kouří. Vzhledem k tomu, že od BPK už na etrafice není tak jsem vybral

https://www.etrafika.cz/detail/6958/sta ... islaw_0110

ale ta tvoje sada od Stanislawa mě taky zaujala je to v podstatě buldog jen není v hladkém provedení, ale v rustiku.


Co se týče tabáku vemu ten co doporučoval basa 333

https://www.etrafika.cz/detail/14745/sa ... ce_gate_40

Jinak budu rád za nějaké další typy co se týče tabáku, klidně i nějaký aromatik (vanilka,kokos) co je dobrý. Protože co tak čtu skoro vše je chemický blivajz, co se týče aromatiků.
Možná ještě přiberu balzový filtry.

To je tak vše no a uvidím, zda se to chytne nebo ne.

Nad tou Rattrays Distillery Sand Black 105 ještě uvažuju líbí se mi i v Natur provedení

https://www.etrafika.cz/detail/17724/ra ... _natur_105

jen se mi zdá, že jim nějak nesedí popisky podle typového označení by se to mělo lišit jen barvou, ale podle všeho verze natur je menší má o milimetr větší komoru a je těžší nějak tomu nerozumím. Už asi z toho vybírání blbnu :D a ještě verze natur by podle etrafiky měla být více zahnutá než black, což si myslím, že bude stejný.
jarek89
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 08 pro. 2016, 18:35

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod Bentley » 25 kvě. 2020, 02:06

Vypadá to, že máš docela dobře nakročeno. Dvě dýmky je rozumná myšlenka, jsou potřeba aby mezi kouřením odpočaly a vyschly, je to takové dýmkařské minimum do začátku. Buldoček jako dýmka č.2 určitě nezklame, však už ses o ní dočetl dost.
Pokud jde o rozdíly mezi Rattrays Destillery 105, jsou naprosto marginální. Rozdíl v hloubce komory 1mm se v praxi vůůůbec neprojeví (a možná je dán jen drobnou nepřesností měření). Trochu jiné zahnutí může být, většinou se ohýbá z ruky, není na to žádná přesná šablona. Stačí, aby ve výrobě ohýbali dva různí lidé... a rozdíl je taky jen optický, tak malá odlišnost se ve vlastnostech neprojeví.
O pár gramů rozdílné hmotnosti při téměř shodném tvaru můžou být dány rozdílnou hustotou dřeva, to je běžné. Tady se odlišné kuřácké vlastnosti můžou projevit, ale jak jednoznačně, to se předem nedá říct, takže se při výběru klidně řiď pocitem líbí nelíbí. V literatuře se písává, že lehčí dýmka má poréznější dřevo, které lépe "dýchá" a tak tu lehčí doporučují.
No a sirky pro začátečníka.....v podstatě joo, mají své kouzlo a poetiku, ale na začátku s tím člověk trochu bojuje, připaluje často a spotřeba dřeva je značná. A sirky venku na procházce chtějí taky nějakou zkušenost i když fouká jen málo. Takže aby se s tím začátečník tolik nepral a měl o komplikaci míň, klonil bych se k tomu zapalovači, nemusí být hned zlatý :wink:
Tabáček. Já Palace Gate taky kouřívám, je příjemný a postavený na dobře vyváženém základu, aromatizace není tak strašně chemická jako u německých ovocných aromatiků. Každému ta voňavost ale nemusí úplně sednout. Myslím, že není špatné začít něčím neutrálnějším. Já mám rád virginie i ve flaku a z toho, co mi chutná můžu zmínit:
Dan Tobbaco (DTM) Bulldog Golden Flake : jemný spořádaně hořící a nemočkující flake vyrovnané chuti, dobře se nacpává.
DTM Sailor´s Flake No 15: Flake namíchaný z Virginií, přírodně voní trochu po čaji a trochu po citrusech, velmi příjemná záležitost, momentálně můj favorit
DTM Virginia Mysore : Indická virginie citelně přírodně sladká,středně silná a dobře hořící. Mám ji rád, ale koukám, že zrovna v e-trafice není.
Rattray´s Old Gowrie: Výborný mix virginií s vyváženou chutí a přírodní sladkostí, nemůže zklamat
Rattray´s Hal ´O Wynd : Další výborný virginský středně silný mix, který se v dýmce i v ústech chová naprosto spořádaně, koukám, že taky momentálně není
No a jeden z mých oblíbenců: GH Cabbie´s Mixture, směs virginií, Burley a Perique, skvěle namíchaná. Taky zrovna není, ale až bude, doporučuji vyzkoušet.
Cože je výhoda těch neutrálů? Až se člověk skamarádí s dýmkou a tabákem, jazyk si zvykne a chutě se z dýmu začnou nořit, má otevřenou cestu na obě strany, jak k aromatikům, tak k latakiím. Dýmky zakouřené neutrály v pohodě zvládnou posun oběma směry a budou chutnat. ( nacpat Latakii do dýmky zajeté aromatiky je docela humus, asi jako když si dáš na stejk marmeládu a v opačném gardu ti to požitek z aromatiku taky nevylepší, asi jako sojovka v třešňovém kompotu )
Budu zvědavec, jak se akce vydařila :wink:
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků