Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod basa333 » 05 bře. 2020, 07:58

syky: změř průměr vrtání v krčku. pokud to má parametry standardního čepu, pošli to některému garážovému pipemakerovi (je jich tu dost :wink: ), nechť to prostě uřízne a místo toho zasadí teflon a máš vystaráno. to nejhorší, co se může stát, bude nový akrylový náustek.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod Syky » 05 bře. 2020, 10:03

Díky za rady pánové. Až budu mít někdy možnost, zkusím to odvrtat, byť nejsem hodinář.
Popravdě nový náustek mne napadl, ale zas už to nebude komplet origo. A jak jsem již psal, nemám v plánu z ní kouřit. Zatím mám vyhlídnutých pár nových dýmek, které chci koupit a následně zakouřit a to bude “práce” až až.
Uživatelský avatar
Syky
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 86
Věk: 32
Registrován: 20 úno. 2020, 08:13
Bydliště: Plzeň

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod basa333 » 05 bře. 2020, 10:20

na to odvrtání bacha, to není jen tak. pokud to neuchytíš správně, bude mít vrták silnou tendenci se kousnout a náustek snadno v oblasti čepu vylomíš. pokud nemáš odpovídající vybavení a chceš zachovat originální náustek, svěř to raději někomu, kdo se vyzná nebo si napiš do bpk o nový náustek, možná, že ti jej bez problémů pošlou.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod Syky » 05 bře. 2020, 10:45

Možná by nebylo marný do BPK napsat.
Jinak zas takovej nešika taky nejsem, ale budu muset počkat, až budu mít k dispozici dílnu u bratra. Vlastní nemám. :mryellow:
Uživatelský avatar
Syky
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 86
Věk: 32
Registrován: 20 úno. 2020, 08:13
Bydliště: Plzeň

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod basa333 » 05 bře. 2020, 12:33

musíš si uvědomit, že ten vrták bude de fakto zabírat do tenkého tvrdého kovu. pokud budeš mít tenký vrták, zcela určitě po tom kovu sklouzne a buď ti vjede do toho ebonitu vedle chladiče, nebo se kousne a utrhne celý čep (anebo jej zalomíš a budeš tam mít ještě zalomený vrták :joy: ). pokud budeš mít silnější vrták, možná to odvrtáš, ale budeš mít v čepu díru jak do p....e. při velkém štěstí to opravdu odvrtáš, ale pokud je v tom čepu ten chladič takhle blbě zalomený, asi tam vězí dost pevně. imho nejčistší řešení je prostě výměna čepu a to bez správného vybavení neuděláš.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod kovářskej » 05 bře. 2020, 13:35

Ty starý chladiče bejvají hliníkový, to by odvrtat mělo jít bez velkých potíží. Navíc bývají kónické. Zřejmě tam bude jen utemovaný starým maglajzem, dehtem a močkou. Jo, je to bépékáčkovej hrubej rustik na buldočkovi. Třeba to bude i ta řada Gold star :think: Mám tyhle starý fajky tři a stále bez problémů slouží i když jsou o chlup starší než já. :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod Syky » 05 bře. 2020, 15:07

Podle mých zkušeností na stojanovce se ani náustek a ani vrták nikam hnout nemůže (pokud to dobře upnu).

Jinak netuším, co to je za řadu. Jsem rád, že na ní je aspoň ten titěrnej nápis OLD RIVER, jinak bych byl s identifikací úplně v háji. Děda by mi zajisté řekl, kde jí koupil, kolik stála, kolikrát z ní hulil, ale co to je by netušil.
Uživatelský avatar
Syky
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 86
Věk: 32
Registrován: 20 úno. 2020, 08:13
Bydliště: Plzeň

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod kovářskej » 05 bře. 2020, 15:50

No, tak a jsme zase chtřejší :-) Byla řada Gold Star, stejně tak jako tahle tvoje Old River ( dokonce si myslím že ty z řady Staré řeky měly hrubý rustik a ty z řady Gold star měly rustik jemný či pískování ). Buldoček je prostě název tvaru dýmky, který se na fajfku běžně nerazil. Mělo by tam být ještě někde u toho Old River vidět Bruyére garantie či něco podobného ( to jako že je fajfka z vřesovce a ne z hrušky, jablka, třešně a podobně ). :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod MBO » 05 bře. 2020, 17:29

Možná hloupý pokus, ale zkoušel jsi to vytlačit přes náustek nějakým pevnějším čističem, jako je třeba bílomodrý proužkovaný Vauen?
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod klasik51 » 05 bře. 2020, 19:53

Nezlobte se na mne, ale připadá mi, že se z toho tady dělá velká věda, ten kousek hliníku musí jít odvrtat.
A určitě to dokáže běžně zručný kutil. Kdyby to bylo ocelové, prosim.
Někam to posílat? :smoke3:
Kovářský píše - Ty starý chladiče bejvají hliníkový, to by odvrtat mělo jít bez velkých potíží. Navíc bývají kónické. Zřejmě tam bude jen utemovaný starým maglajzem, dehtem a močkou.
:ok: přesně tak, třeba by pomohla i jen horká lázeň, delší dobu a uvolnilo by se to. :think:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod Jack.Grave » 05 bře. 2020, 19:59

Přidám se k před řečníkům, vrtat netřeba. Podle by to mělo jít vyškrábnout malým šroubováčkem přes čep.
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod Bentley » 05 bře. 2020, 20:55

Zasunout do náustku od skusu čistič s alkoholem až na dotek se zakousnutým čepem a nechat chvíli působit. Pak tamtéž zasunout ocelový drát o průměru 1,5mm, čep případně ještě mírně zahřát fénem nebo horkovzduškou a malým kladívkem vyklepat. To by bylo, aby nešel...
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod Syky » 13 bře. 2020, 14:49

Hoši, koukám, že se zde rozjela pěkná debata, ale jak píše klasik, zas takhle bych to nehrotil. Mrknu, jestli vůbec mám nějaký malý šroubováček, ale myslím, že nějaký dráty atp. se u mě najdou. Zkusím lázeň a vytlačit ven a když to nepůjde, odvrtám to. Každopádně díky za rady a tipy.
Uživatelský avatar
Syky
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 86
Věk: 32
Registrován: 20 úno. 2020, 08:13
Bydliště: Plzeň

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod jarek89 » 22 kvě. 2020, 05:48

Ahoj pročetl jsem zdejší forum co se týká dýmek a mám v tom trochu zmatek. Chci pořídit dýmku člověku k šedesátinám, bude to naprostý začátečník co se týká dýmek, tak vás chci poprosit o radu, jaké výrobce vybrat, jaký tvar právě pro začátečníka vybrat, aby ho to bavilo ne, aby to skončilo někde v koutě. Jde mi o to, aby byla jednoduchá na údržbu a dobře se kouřila. Co jsem se tak díval tak většinou doporučujou tvar halfbent. Na jaké parametry a na co ještě je dobré se dívat. Je lepší brát s filtrem nebo bez filtru?
jarek89
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 08 pro. 2016, 18:35

Re: Jaká dýmka pro začátečníka? II.

Příspěvekod basa333 » 22 kvě. 2020, 07:14

v podstatě jsi na dobré cestě. moje doporučení: vezmi mu hezkou hafbentku filtrovku třeba od jirsy, viz např.
https://www.etrafika.cz/detail/9789/jir ... k_brown_15
https://www.etrafika.cz/detail/9981/jir ... k_brown_33
https://www.etrafika.cz/detail/9802/jir ... _premia_19

nebo něco luxusnějšího
https://www.etrafika.cz/detail/17697/pe ... cated_xl90

a k tomu tabáček snad něco jako https://www.etrafika.cz/detail/14745/sa ... ce_gate_40

a mně osobně by srdíčko zaplesalo :wink:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků