Chladič nebo filtr?

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod 8bambam » 05 črc. 2009, 17:32

Mám dotaz k chladiči.Mám půl roku starou dýmku BPK/podle mě docela schopná/,asi 9 kouřená.Chladič bohužel není originální a je krapet deformovaný.Můžu ho s klidným svědomím vyhodit a kouřit bez chladiče či filtru?.Co to udělá se sotva zakouřenou dýmkou? Omlouvám se za další z mých "blbých"otázek.Budu rád když mi poradíte. :smoke2: Ještě jsem zapoměl dodat že přes tento chladič se špatně táhne kouř do úst.
Uživatelský avatar
8bambam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 427
Věk: 49
Registrován: 20 črc. 2008, 16:20
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod Jack.Grave » 05 črc. 2009, 17:48

Chladič jednoznačně zahodit, dost mizerně se to čistí. Převrtání na 9mm filtr bude u starých BPK pravděpodobně nemožné mívali dost subtilní troubele(krčky).
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod basa333 » 05 črc. 2009, 17:54

chladič klidně vyhoď. nestane se vůbec nic.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod jcp » 06 črc. 2009, 08:35

No, v době kdy se ještě filtrovky vůbec nedělaly a všechny dýmky měly chladič, potažmo lapač kapek, tak první co jsem s novou dýmkou udělal bylo, že jsem ho z ní vyhodil. Jedinou vyjímkou je dunhillovská "inner tube" - používal ji třeba i Orlik. Ten funguje poněkud jinak a má něco do sebe.
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod Milos Cerman » 06 črc. 2009, 09:45

Chladič - pokud je kvalitní a dobře vyčištěnej - je velmi dobrá věc.
Specielně, pokud kouříš tabák, kterej hodně močkuje. Močkování to není pokaždý záležitost kuřáka, ale nejčastěji kvality a vlhkosti tabáku.

Pokud tady někdo tvrdí, že první co udělaá je, že cladič vyhodí, nemá rozum.
Dýmka, která je určená na kouření s filtrem má se kouřit s filtrem.
Dýmka, konstruovaná na chladič, má se kouřit s chladičem,
a dýmka holá, bez filtru a bez chladiče, má se kouřit bez chladiče.
Stejně tak jako je barbarství vyhodit chladič z dýmky, kam patří, je nepřípustné vyměnit chladič za chladič jiného typu. Ten potom netáhne.

Kvalitní "chladič" nemá nic společnýho s chlazením dýmu. To nedělá. Nemá teplo kam odvádět.
Kovovej chladič je vždycky o několik setin stupně chladnější, nežli jeho okolí. Proto fuvguje jako kondenzační jádro. Močka (chcete-li dehet) se na něm sráží, a o to méně se ho srazí kuřákovi v hubě. Kouření je proto o hodně příjemnější, nepálí tolik jazyk.
Dýmku je možné kdykoli během kouření rozebrat, vyfouknout vlhkost, a otřít chladič.

image_id: 6408

Zavrhovat šmahem všechny chladiče, anebo všechny filtry, to není zrovna rozumný :think:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod basa333 » 06 črc. 2009, 10:15

Milos Cerman píše:Stejně tak jako je barbarství vyhodit chladič z dýmky, kam patří...


nezlob se, ale tohle pokládám za nesmysl - pro toho, kdo kouří bez filtru, je chladič zcela zbytečná záležitost a jeho vyhození nemá s barbarstvím nic společného. je to prašť jako uhoď

Milos Cerman píše:Zavrhovat šmahem všechny chladiče, anebo všechny filtry, to není zrovna rozumný :think:

asi tak stejně jako je nějakým způsobem vyzdvihovat. je to klasické flamové téma a podle toho bych s tím osobně zacházel
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod Mike Hill » 06 črc. 2009, 11:37

Skúšal som fajčiť s chladičom(moja prvá fajka) a vyskúšalsom všetky tipy filtrov vrátane meerschaumových a najlepšie sa mi fajčí "bezbariérovo". Nikoho neodsudzujem, chladič som nevyhodil, ale odložil ako kuriozitu(žiaľ, stratil sa). :smoke3:
Mike Hill
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 04 bře. 2007, 12:56

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod BATRACHOS » 07 črc. 2009, 14:54

Mohu pouze přijít "do mlýna" se svou velmi skromnou troškou:
před patnácti léty jsem systematicky zkoušel i jiné varianty kouření, než s filtrem. Mimo jiné samozřejmě i s chladičem, který jsem měl ve dvou BPK a jedné London Made, co jsem si tehdá přivezl z teho Londýňa.

Po dvou letech jsem výzkum uzavřel a od té doby provádím jen velmi sporadické testy doposud mne spolehlivě utvrzující v poznatku, že bez uhlíkových filtrů bych s fajfkařením skončil velmi záhy, anžto se to bez nich nedá baňati ku spokojenosti mé.

Parciální výstupy tehdejšího výzkumu:

1. fajfka s chladičem močkuje, i když je tabák na mé poměry spíše sušší
2. tabák v té konzistenci, kdy mi nejvíce šmakovati ráčí, to jest skoro jako čerstvě otevřená SG produkce, se s chladičem nedá kouřit vůbec
3. fajfka s chladičem vysýchá podstatně déle, než bez něj
4. tato fajfka se podstatně více zanáší a je nutné ji pracněji čistit a časteji konat "velkou údržbu"
5. bez rozebírání během kouření nebo protahování kanálku čističem (obé naprosto nesnáším a spolehlivě mne dokáže rozladiti až na sám konec přítomného kotle) se téměř nelze obejít
6. taková fajfka je náchylná k brblání, bublání a jiným nechutným a nedůstojným zvukům, kvůli kterým mám tendenci takovými fajfkami spíš topit v kamnech, než cokoliv jiného

Závěr:
vlastně jsem nenalezl na chladiči jediný klad, pokud tedy pomíjím krátkodobé zachycení části vlhkosti kouře, nutící ovšem k průběžným odvodňovacím pracem během procesu kouření, které rezolutně odmítám nejen provádět, ale dokonce na ně byť i pomýšlet.
Jediná věc, kterou patrně chladič skutečně zajišťuje, je zamezení natažení popela do úst. A skoro bych si i tipnul, že to je právě jeho hlavní původní účel: zabránit popálení úst, které může nastat při ojedinělém natažení horkého uhlíku.
Naposledy upravil BATRACHOS dne 08 črc. 2009, 10:39, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod Jakub » 08 črc. 2009, 08:36

maminko kam ten svět spěje, já musim, až na pár vyjímek jako je topení fajkama v kamnech a možná s výhradou k nasávání popela a uhlíku, souhlasit s dvorním filosofem, jenž se želbohu často nenachází pod mřížkou, kamžto jako koneckonců každý filosof patří....

Batrachu :ok:
Uživatelský avatar
Jakub
President pipE-clubu
President pipE-clubu
 
Příspěvky: 5627
Věk: 59
Registrován: 28 říj. 2007, 21:46
Bydliště: Praha 2, Vinohrady,

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod jcp » 08 črc. 2009, 10:33

Milos Cerman píše:Pokud tady někdo tvrdí, že první co udělaá je, že cladič vyhodí, nemá rozum.
Dýmka, která je určená na kouření s filtrem má se kouřit s filtrem.
Dýmka, konstruovaná na chladič, má se kouřit s chladičem,
a dýmka holá, bez filtru a bez chladiče, má se kouřit bez chladiče.
Stejně tak jako je barbarství vyhodit chladič z dýmky, kam patří, je nepřípustné vyměnit chladič za chladič jiného typu. Ten potom netáhne.

Dík za uznání :ok: .. akorát mi pls vysvětli v čem je chyba když dýmku "filtrovku" kouřím bez filtru, v čem je chyba když "dýmku konstruovanou na chladič" kouřím bez chladiče (on to mezi námi vůbec není chladič ale lapač kapek :wink: ) a proč je nepřípustné "vyměnit chladič za chladič" když odpovídá průměr vrtání náústku a délka vrtání průměru čepu v hlavičce je dostatečná na to aby se lapač vešel :shock: .. nezdůvodněné absolutní soudy nemám rád :naughty:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod bromden » 26 srp. 2009, 17:30

Ještě se vrátím k tématu "inner tube".

Jakkoli jsem svého času razil teorii "první a jediný potřebný úkon práce s chladičem je jeho vyhození", to momentálně do jisté míry přehodnocuji. V současné době mám dvě dýmky s trubičkou odpovídající dunhillovskému "inner tube", a zkušenosti jsou následující:
- přestože jsem se domníval, že trubička z nesavého materiálu v krčku povede k většímu močkování (vlkost se nemůže vsakovat do briaru v krčku), zkušenosti mi to nepotvrdily, obě dýmky s "inner tube" močkují spíše méně než moje ostatní dýmky,
- to mne vede k závěru, že vsakování močky v krčku či vysušení kouře je spíše psychologický efekt, než realita,
- a též k závěru, že "inner tube" možná i přispívá k laminárnímu proudění (eliminuje turbulence na přechodu do náústku a srážení močky) (což lze dovést až k pochybnostem o tom, nakolik nasaje močku briar samotný, a zda nejde v drtivé většině o "práci" karbonové vrstvy...),
- dalším pozitivním efektem je "jcp trik" proti ucpávání, inner tube správné délky ucpanou dýmku celkem spolehlivě odšpuntuje bez nutnosti vyndavat náústek.

Alespoň na základě zmiňovaných dvou dýmek tedey hodnotím "inner tube" spíše positivně.
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod rour » 26 srp. 2009, 20:11

bromden píše:- to mne vede k závěru, že vsakování močky v krčku či vysušení kouře je spíše psychologický efekt, než realita,
- a též k závěru, že "inner tube" možná i přispívá k laminárnímu proudění (eliminuje turbulence na přechodu do náústku a srážení močky) (což lze dovést až k pochybnostem o tom, nakolik nasaje močku briar samotný, a zda nejde v drtivé většině o "práci" karbonové vrstvy...),

No, protože nemám rád nepodložené závěry a dohady, provedl jsem sérii vážení dýmky (briárové části) před kouřením a po. Vážíl jsem dýmku ihned po kouření, lehce vytřenou papírovou utěrkou v krčku a jen lehce profouknutou stlačeným vzduchem směrem od krčku do dýmky. Rozdíly v hmotnostech byly nezjistitelné v rámci přesnosti váhy, tedy méně, než 0,1g. To potvrdilo moje mínění, že briár prakticky nesaje, pouze nějaké malé množství kapaliny nakondenzuje na stěnách. Tím ovšem nesnižuji nutnost dostatečného vyschnutí dýmky, ale zdá se, že nejde až tak o vlhkost jako o odstranění nepříliš velkého množství, zato velmi páchnoucího, výševroucích komponent z tabákového kouře.
Neboli - kdyby se to zbytečně nezažralo do briáru, mohlo se to snadno vytřít jako například z "inner tube" (nebo z kovové části falconky a pod.).
Uživatelský avatar
rour
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 62
Registrován: 29 črc. 2004, 12:43
Bydliště: Olomouc

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod MrPedro » 10 led. 2010, 22:30

Robur píše:Nazdar chlapi (a paní Jano),
asi po 15 letech se vracím od cigaret zpátky k dýmce. Všechny moje staré dýmky jsou samozřejmě ještě z chladičového období, s chladičem jsem neměl nikdy problém, s filtry nemám žádnou zkušenost. Je mi jasné, že se starými dýmkami nevystačím, ale váhám před koupí nové dýmky. Vzhled a styl je celkem jasný, jen řeším jestli filtr nebo ne.
Podle toho, co jsem přečet, se asi většinou kouří s filtrem, ale zajímalo by mě, jestli s tím má někdo negativní zkušenost.
JInak co se týče tabáku, v mém prvním dýmkařském období u nás byla jen Amphora různých barev, teď jsem pro začátek zkusil Original Choice a není to špatné.
Díky za jakoukoliv radu

Hooodne stary dotaz, ale presto z vlastni zkusenosti.
Ac mlad (nepresahl jsem 40ta leta), puvodne silny kurak cigaret (temer 25 let).
Ale zpet k dymce.
Moje prvni byla s filtrem a dodnes si myslim, ze to byla spravna volba. Mozna to bylo i tim, ze jsem presel z "bilych tycek" na "tmave drevo" tak se mi darilo casto dymku "slukovat".
A filtr delal koureni takove jemnejsi a studenejsi (muj pocit)
Bez filtru uz byl dym teplejsi a hutnejsi, takze nyni, kdyz si chci nejaky novy tabak vice vychutnat, vytahuji filtr z dymky bafam bez. Presto pozdeji putuje filtr zpet.
Co se tyka chladice, tak nevim, jestli je to dymkami, ale jedna se neda temer "utahnout", takze chladic letel ven a u druhe jsem nemel ty nervy s cistenim, takze uz je take bez chladice.

U mne z techto tri zpusobu (filtr/chladic/naostro) vyhrava filtr.
Uživatelský avatar
MrPedro
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 26
Věk: 52
Registrován: 18 pro. 2009, 06:59
Bydliště: Teplice

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod Scalex » 25 úno. 2010, 00:37

Pořídil jsem si dýmku s chladičem a protože ho nechci hned vyhodit, ale chci si sám na vlastní hubu vyzkoušet, jaké to s ním bude (vyhodit se dá vždycky), tak mám jeden dotaz, a to jak má být chladič v dýmce natočený. Chladič je takový jakoby U profil, který má ve dně toho Učka tenoučkou dírku - drážku. Pak jde do špičky a zakončený je bambulí. Má být v dýmce tak, aby to U mělo dno vespod?
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Chladič nebo filtr?

Příspěvekod jcp » 25 úno. 2010, 04:30

To U by mělo být otočeno "vzhůru nohama". Na tom lapači dochází ke změně rychlosti proudění, takže funguje jako kondenzační jádro. Když je tam to U umístěné normálně, může se přes něj nasát vznikající kapka kondenzátu do náústku, když je vzhůru nohama, odkápne ta kapka posléze zpátky do krčku, steče do hlavičky a roztomile zabublá :D
Striktně vzato by se ale tenhle bazmek neměl nazývat chladič, protože to je lapač kapek. Chladič je obecně zařízení, určené k odvodu tepla ze systému do okolí, což tenhle kousek kovu dělat nemůže, protože je umístěn uvnitř systému (dýmky) a není nijak ve styku s okolím (vzduchem dýmku obklopujícím). Jeho efekt spočívá pouze v tom, že v něm dochází ke skokové změně rychlosti proudění.
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Crawler] a 26 návštevníků