Údržba dýmek

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Příspěvekod Honzk » 09 zář. 2005, 08:00

Pří renovaci jedné dýmky po obroušení velice jemným smirkem jsem přistoupil k voskování - rozehřál jsem troubu (elektrickou) na 50°C, do ní hlavičku i kelímek s voskem. Pak vyndal, štětečkem (stačí i špejle s nakotaným kouskem vaty) natřel jak lakem, dal na chvilku ještě do trouby, krásně se to vsáklo, a pak sem to vyndal, utřel za horka ubrouskem do sucha a nechal vychladnout. Krása, při rozehřátí vůbec žádnej vosk nikde netaje, neobjevuje se, postupným ohmatáváním již získala pěknej matnej lesk. :smoke5:
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod mycroft » 09 zář. 2005, 08:14

Honzk píše:Pří renovaci jedné dýmky po obroušení velice jemným smirkem jsem přistoupil k voskování - rozehřál jsem troubu (elektrickou) na 50°C, do ní hlavičku i kelímek s voskem. Pak vyndal, štětečkem (stačí i špejle s nakotaným kouskem vaty) natřel jak lakem, dal na chvilku ještě do trouby, krásně se to vsáklo, a pak sem to vyndal, utřel za horka ubrouskem do sucha a nechal vychladnout. Krása, při rozehřátí vůbec žádnej vosk nikde netaje, neobjevuje se, postupným ohmatáváním již získala pěknej matnej lesk. :smoke5:

To by mohla být cesta, jak použít šupinkovou Carnaubu...
Uživatelský avatar
mycroft
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1150
Věk: 44
Registrován: 21 úno. 2005, 12:25
Bydliště: Kácov

Příspěvekod mirek » 09 zář. 2005, 08:34

Honzk píše: štětečkem (stačí i špejle s nakotaným kouskem vaty) natřel

Té vaty bych se možná bál, nepouští to chlupy?
Uživatelský avatar
mirek
Emeritní administrátor
Emeritní administrátor
 
Příspěvky: 1918
Věk: 62
Registrován: 02 bře. 2005, 08:30
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Honzk » 09 zář. 2005, 08:55

mirek píše:
Honzk píše: štětečkem (stačí i špejle s nakotaným kouskem vaty) natřel

Té vaty bych se možná bál, nepouští to chlupy?


Ani ne, ono se to všechno za tepla chová jako kdyby byl vosk řídkej olej, takže se ta vata jakoby slepí. Ale ani tak se nemusíš bát, ono to samozdřejmě začne lehce tuhnout a může se tam chlup dostat. Jenže jak se to pak dá znovu na chvilku do trouby, zase to zkapalní a pak jak to utřeš do sucha ubrouskem, veškerý nečistoty, prach a podobně se utřou. Spíš je potřeba si dávat pozor na jedinou věc - aby se při tom natírání vosk nedostal dovnitř kotlíku. Carbonová vrstva by se mohla vlivem poréznosti dřeva "podmáčet" a tím získat tendenci se olupovat. On ten tekutej vosk je velice vsákavej a má tendenci se rozlízat. Ale jinak to jde krásně, dřevo nádherně ztmavne a vystoupí kresba.

Jinak co se týče použitýho vosku, je to otázka, já použil vosk, kterej je za normálních teplot poměrně dost tvrdej, tím by lesk měl být vyšší. Ale nebyl to žádnej speciální....
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod HOOK » 09 zář. 2005, 14:28

LUBO píše:...niekolkonasobnym navoskovanim a dlhym lestenim bielou handrickou moze ta fajka vela ziskat.


Mám jen jednoduchý dotaz. Jak Lubo nanášíš tvrdou carnaubu na povrch dýmky tak, abys mohl leštit handrickou ?

Sám znám pouze dva způsoby:
1. nanesu kousek kostky na kotouč a pak vosk přenáším z kotouče na povrch dýmky ...

tady je odkaz, kde je to tak trochu popsané.... http://www.mpcmail.org/mpc/mpq/carnauba01.htm

2. rozdrtím kousek kostky na prach a vleštím do povrchu handričkou nebo filcem...

Díky HOOK
Naposledy upravil HOOK dne 09 zář. 2005, 14:50, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
HOOK
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 50
Registrován: 16 srp. 2004, 22:45
Bydliště: Zlin

Příspěvekod Šimi » 09 zář. 2005, 14:30

Tohle mě taky zajímá, přemýšlel sem nad tím, ale prože zatím carnaubu nemám, tak sem čekal na Třebíč.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod LUBO » 09 zář. 2005, 16:18

ja to robim uplne jednoducho, aj ked mam originalny lestiaci kotuc od Janzena, ktory som ovsem este nikdy nepouzil a aj lestiace a predlestiace pasty.
zoberiem kusok carnauby a pri citlivom tlaceni nim akoby natieram fajku. ako keby som mydlil fajku kuskom mydla. ovsem nie tak silno, aby vo fajke zostali nejake otlacene ryhy. najlepsie sa mi to robi malym kuskom carnauby, ktory drzim medzi dvomi prstami. takto ponatieram celu fajku a potom to dlho lestim tak, ze fajku dam do bielej handricky a cele dlhe minuty to v tej handricke triem. ta carnauba zanechava za sebou na tej fajke jemny povlak, ked to tou carnaubou sucham. kazda moja fajka bola lestena velmi vela hodin.
samozrejme ten prvy sposob, ako to robis Ty, je klasicky a spravny. jednoducho sa pri urcitych otackach, tusim je to okolo 3500-4000, prilozi k lestiacemu kotucu tehlicka carnauby a kotuc si z nej naberie do seba vosk. potom sa prilozi fajka a pri tych otackach sa za sucasneho topenia, vyvolaneho trenim, zapracovava carnauba do dreva. tieto veci sme uz davnejsie rozoberali v niektorej miestnosti a boli tam spomenute aj vysvetlenia Marco Janzena a tusim aj Paul-a Becker-a, ako mi to povedali. ale uz sa nepamatam, kde sme to rozoberali.
ja to robim pomaly rucne bez pristrojov a vysokych otacok, lebo to tak zatial chcem, ovsem Ty to robis tak, ako sa to ma robit.
ten druhy praskovy sposob neviem posudit, ale nevidim v tom nejaky problem, preco by to aj takto nemalo fungovat.
moj sposob je pre takeho uzivatela, ktory sa o svoje fajky pravidelne stara a lesti ich, lebo to robit chce. klasicky sposob lestenia kotucom za prislusnych otacok je samozrejme vhodny pre fajky, ktore opustia pipemakera a dostanu sa k uzivatelovi, ktory nemusi mat o pravidelnu lestiacu udrzbu zaujem a preto musi byt ta povrchova uprava vytvrdena za horuca trenim o kotuc. tak to robi aj Paul becker a jeho fajky, ktore som drzal v rukach, maju povrchovu upravu, ako keby boli dobre nalakovane. ale on pouziva vylucne carnaubu, aby tie fajky dobre dychali.
moj nazor na tuto vec netreba posudzovat ako profesionalny a ani moj sposob voskovania carnaubou. nie je urceny pre tych, ktori chcu robit vacsie mnozstvo fajok. to je ako s cinskou a japonskou kulturou lkamenov v miske, ktora ma svoje vlastne pomenovanie. su to kamene z prirody zaujimavych tvarov, ktore sa roky niekedy aj rucne lestia a potom sa osadia do specialne pre ne urobeneho stojanu. su velmi cenene a ziadny z nich nie je lesteny strojovo, hoci by to islo velmi lahko a rychlo. to je ten rozdiel a rucne lestene kamene dostavaju po rokoch svoju zvlastnu krasu.
toto japonske umenie sa spolu s nelestenymi kamenmi prezentuje pod nazvom SUISEKI a urcite najdete vela krasnych prikladov na internete.
http://www.suiseki-assn.gr.jp/meihin/doha1.jpg
http://www.suiseki-assn.gr.jp/meihin/yamagata3.jpg
http://www.suiseki-assn.gr.jp/meihin/yamagata4.jpg
http://sfgate.com/c/pictures/2005/07/13/ho_stones_4.jpg
http://sfgate.com/c/pictures/2005/07/13 ... es0801.jpg
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Fénix » 23 říj. 2005, 22:00

Poslední tři dny jsem věnoval komplexní údržbě svých dýmek, a byl skvělý pocit jak je čistit, tak se pak na ně dívat :)
Nejprve jsem vodkou (u odolných nánosů slivovicou) čistil zevnitř náústky a troubele, výjimečně i kotlíky. Karbon se mi díky pravidlenému čištění hlaviček moc nerozrůstá, tak jsem se tentokrát obešel bez výhrubníku.
Pak jsem vodkou očistil vršky začouzených dýmek a znovu projel zažrané náústky .
Nejvýraznější zkrášlení pak vzešlo z přeleštění hlaviček Savinelliho pipe polishem, z toho mám strašnou radost. Super!
Naopak leštění ebonitových náústků přineslo průměrné výsledky. Zlepšení jsem dosáhl, ale lesku určitě ne.
Celkově to byla ale velice úspěšná akce a mám z ní takový hřejivý pocit :P Kromě kukuřiček a hliněnkek jsem se polaskal se všemi devatenácti dýmečkami.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod tomsoyer » 24 říj. 2005, 18:38

Fénix píše:......... jsem se polaskal se všemi devatenácti dýmečkami.

Tak je to správné tak to má být.
Také to mám rád když se se všemi dýmkami pomazlím a uveduje do 100% kondice.
To znich potom chutná :pipe1:
Uživatelský avatar
tomsoyer
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1024
Registrován: 22 čer. 2005, 16:19

Příspěvekod bigdragon » 27 říj. 2005, 04:48

dh píše:Vyfotil jsem svou starou oblíbenou jirsovečku, kterou jsem na základě četby Dvou věží prohlásil za hobitovskou cestovní dýmku.


bromden píše: :? Při vší úctě, ta by potřebovala přebroušení a vyleštění náústku jako sůl... :roll:


Šimi Taky mě to napadlo :wink:

dh Po pravdě řečeno, mě taky, když jsem se na tu fotku díval. Já jsem na ty svoje fajky asi trochu zlý, ale hlavně se starám, aby byly čisté zevnitř. Někdy se budu muset pochlapit a zjistit si, jak se to vlastně dělá...

fenix a ta na fotce je zevnitř čistá? :twisted: nic ve zlém :smoke1:

dh To all: Všichni jste na mě oškliví.

To Fénix: Jo, zevnitř je imHo čistá.

Jak jsem pravil, dýmka je to stará a oblíbená. Vždycky jsem to bral tak, že fajky holt chytají patinu, ale jestli se vám zdá, že je to prasáctví, tak mně poraďte, co se s tím dělá. Já viděl nějaké soupravičky za čtyři kila, ale tolik bych do toho vrážel nerad. Nemám pocit, že se fajka musí lesknout jako psí kulky.

Šimi Tohle už zřejmě vyřeší jen nový náústek. Tady už asi nic nenaleštíš. Ale pokud ti to vyhovuje, tak máš pořádně mazáckou faju .
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Milos Cerman » 27 říj. 2005, 08:20

Moje dýmky taky chytají patinu. A některý taky dost fest. :oops: Pokoušel jsem se to čistit vším možným i nemožným, a vycházelo to nastejno. Moc zbytečný práce, a výsledek pochybnej. :cry:
Minulej tejden jsem si koupil v jednom nejmenovaným márketu Globus lešticí set na vrtačku. Je to asi za 260 kaček, obsahuje upínací šroub do el. vrtzačky, filcovej a hadrovej kotouč, oba průměr asi 10 cm, a hrubší (hnědou) a jemnou (modrou) lešticí pastu.

Po čtvrt hodině jsem sám nevěřil svejm očím ! Špica !
Použil jsem zatím jenom hadrovej kotouč a modrou pastu. :smoke3: :smoke5: :smoke3:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod bromden » 27 říj. 2005, 08:48

To dh:
Myslim že když si koupíš 600, 1000/1200 a 2000 šmirgl, tak z každýho spotřebuješ na jedejn takhle zarostlej náústek kousek 5*5cm a za 5 minut nemáš co řešit... pak minutka se savinelli pastou (stojí cca kilo) a bude se lesknout jak blesk další půlrok...
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod jcp » 11 lis. 2005, 14:28

bigdragon píše:Jak jsem pravil, dýmka je to stará a oblíbená. Vždycky jsem to bral tak, že fajky holt chytají patinu, ale jestli se vám zdá, že je to prasáctví, tak mně poraďte, co se s tím dělá. Já viděl nějaké soupravičky za čtyři kila, ale tolik bych do toho vrážel nerad. Nemám pocit, že se fajka musí lesknout jako psí kulky.

Šimi Tohle už zřejmě vyřeší jen nový náústek. Tady už asi nic nenaleštíš. Ale pokud ti to vyhovuje, tak máš pořádně mazáckou faju .


Nevěř na duchy, moje dýmky po letech a letech odpočinku měly náústky ještě horší než ta tvoje jirsovka :oops: Prášek na nádobí, zubní pasta a lidskej pot a jsou jak nový. :D Je to v threadu http://www.dymka.net/bb/viewtopic.php?t ... c&start=79
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod tomsoyer » 12 lis. 2005, 17:34

Dnes sem si udělal pořádek ve své dýmkařské výbavě a při té příležitosti jsem provedl kompletní udržbu všech dýmek.
Dokonale jsem je vyčistil papírovými ubrousky, náústky sem vyleštil zubní pastou, a dýmky přeleštil včelím voskem. Rustikovanou kloučkovku sem také přeleštil, tak že jsem na ní nanesl vosk a fénem ho rozfoukal po povrchu a nechal vpít do dýmky a výsledek je super :!: :wink:

Zabralo mi to 2 hod mám lehký puchýř na ukazováčku(jak sem leštil) a propotil sem kompletně tričko :oops: :lol:

Ale za to úsilí to stálo, všechny dýmky jsou lepší než nové a hned se mi znich dýmá lépe :smoke1:

Ps: při leštění náústků sem udělal překvapivý objev.
Rustikovaná kloučkovka má ebonitový náustek :shock: a to do teď sem byl přesvědčen, že je to akrylát. Dokonce se tu i psalo, že p.Klouček používá pouze akrylát.
Ale tohle je 100% ebonit, protože začínal na horní straně šednout a při leštění měl typický zápach.
Uživatelský avatar
tomsoyer
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1024
Registrován: 22 čer. 2005, 16:19

Příspěvekod Mack » 29 lis. 2005, 09:17

údržba dýmky dá práci

Obrázek
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


cron