Údržba dýmek

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Údržba dýmek

Příspěvekod Petr Masný » 11 črc. 2005, 20:35

Možná, že někomu může pomoci moje rada: dlouho se na mé zamilované dýmce viklal náústek, dokonce mi hlavička jednou vypadla. Někde jsem se dočetl, že se dá náůstek nahřát a stlačit, aby "ztloustl", ale to se mi zdálo nějak nelogické. Ale zkusil jsem to jednou tenkou vrstvou bezbarvého laku na nehty, který jsem pak ještě přejel nejjemnějším smirkem a hle . :lol: ono to funguje, náústek drží jako nový. A ještě jedna rada: pokusil jsem se dýmky vyleštit tzv. švédskou utěrkou a ono to funguje - lesk jako blesk, dokonce zašedlý náústek trochu prokoukl. :wink: [/b]
Uživatelský avatar
Petr Masný
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 15
Věk: 80
Registrován: 04 čer. 2005, 11:02
Bydliště: 34034 Plánice 87

Příspěvekod Graveir » 11 črc. 2005, 22:19

no, naustek jde rozsirovat vetsinou jen zahratiim a roztazenim vlozenim konickeho predmetu do otvoru v naustku...staci versatilka a zmacknout jako kdyz vytahujete tuhu...a foukat a nechat schladnout...a staci roztahnout je trosku...jinak je nutno znovu ohrat a nechat smrstit...
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Re: Údržba dýmek

Příspěvekod mirek » 12 črc. 2005, 11:40

Petr Masný píše: A ještě jedna rada: pokusil jsem se dýmky vyleštit tzv. švédskou utěrkou a ono to funguje - lesk jako blesk, dokonce zašedlý náústek trochu prokoukl. :wink:

Já jsem zase objevil takovou tu růžovou vatu, co se kdysi prodávala na leštění stříbra. Naopak velmi špatnou zkušenost mám s lihem (čistý z lékárny, žádný technický), náústek zmatněl a chytil nazelenalou patinu. Naštěstí to ta vata spravila.
Uživatelský avatar
mirek
Emeritní administrátor
Emeritní administrátor
 
Příspěvky: 1918
Věk: 62
Registrován: 02 bře. 2005, 08:30
Bydliště: Ostrava

Re: Údržba dýmek

Příspěvekod Darkstar » 12 črc. 2005, 11:53

Petr Masný píše:Možná, že někomu může pomoci moje rada: dlouho se na mé zamilované dýmce viklal náústek, dokonce mi hlavička jednou vypadla. Někde jsem se dočetl, že se dá náůstek nahřát a stlačit, aby "ztloustl", ale to se mi zdálo nějak nelogické. Ale zkusil jsem to jednou tenkou vrstvou bezbarvého laku na nehty, který jsem pak ještě přejel nejjemnějším smirkem a hle . :lol: ono to funguje, náústek drží jako nový. A ještě jedna rada: pokusil jsem se dýmky vyleštit tzv. švédskou utěrkou a ono to funguje - lesk jako blesk, dokonce zašedlý náústek trochu prokoukl. :wink: [/b]


Zda se to jako dobra rada to s tim lakem na nehty. Kazdopadne na to pamatuji a casem to zkusim, myslim, ze jedna Klouckovka co jsem koupil na poslednim srazu Prazske bunky to bude potrebovat.
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1220
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod Vojtěch Regazzo » 18 črc. 2005, 13:56

Tak jsem vcera tkusil nahrat cep v naustku nad plamenem a stacit ho proti pevnemu materialu, aby se trochu rozsiril a neviklal se v dymce.
Bal jsem se toho, ale opravdu to funguje. Stacilo jen s citem zatlacit a je to.
Uživatelský avatar
Vojtěch Regazzo
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1962
Věk: 48
Registrován: 31 bře. 2005, 13:37
Bydliště: Praha 4

Příspěvekod Darkstar » 08 zář. 2005, 08:14

No, jelikoz nevim, kam to mam napsat, tak musim sem. Jak jsem uz zacal v Top Five, byl jsem u pana Hingara a trochu jsme si povidali o voskovani dymek a take o oprave napalene dymky. V zadnem pripade nedoporucuje tmel, on osobne dymku vyvlozkuje novym briarem, je to velmi pracne, ale je to pry cistejsi prace, nez tmelem. Co se tyce lakovani, samozrejme zminoval se o carnaubskem vosku, ale fakt jen okrajove. Spis me zajimalo, co rika na voskovani vcelim voskem. Nezavrhuje ho, ale tvrdi, ze dymka nema po nem ten spravny lesk. Kazdopadne jeho zpusob je jednoduchy: rozehreje vosk ( asi fenem, nevim ) , celou hlavicku jakoby obali tim voskem, necha vsaknout vychladnout, znova ohreje, vosk stece pryc a vylesti. Je PROTI nekolikanasobnimu voskovani, jak jsem to delal ja. Pory se pry ucpou a dymka nedycha. Myslim, ze se ho pokusim dostat na nejaky prazsky sraz, povidani s nim je velmi zajimave, jenze ja vcera nemel moc casu :|
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1220
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod sholim » 08 zář. 2005, 08:20

Vojtěch Regazzo píše:Tak jsem vcera tkusil nahrat cep v naustku nad plamenem a stacit ho proti pevnemu materialu, aby se trochu rozsiril a neviklal se v dymce.
Bal jsem se toho, ale opravdu to funguje. Stacilo jen s citem zatlacit a je to.


Pozor :!: Toto jde pouze u náustků bez filtru. Filtrovka se musí zvětšovat zevnitř.
Uživatelský avatar
sholim
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 403
Věk: 61
Registrován: 08 lis. 2004, 13:12
Bydliště: Rájec

Příspěvekod LUBO » 08 zář. 2005, 08:41

to Darkstar:
co sa tyka vyvlozkovania briarom, tak samozrejme to je o niecom inom. ale kto si to tu z beznych fajkarov, ktori si napalia fajku, trufne, ze. takze o vyvlozkovani sa da bavit len teoreticky, lebo prakticky na to treba 3 veci:
kusok dobreho a zdraveho briaru bez kazov, dobre technicke vybavenie s praxou a nakoniec aj dostatocnu rezervu v stene hlavicky. pokial je to tenkostenna fajka, tak sa to da urobit len za cenu zuzenia komory.
a pritom to tam urcite cele vlepi aj tak nejakym lepidlom, ktore ma mozno v sebe vselijake chemikalie.
co sa tyka voskovania, tak si myslim, ze carnaubky treba cas od casu lestit, lebo ten vosk sa po case jednoducho ochyta. ale o tomto vosku sa hovori, ze fajka cez neho dokaze dychat a preto sa pouziva. ale nehovorim, ze s tymi pormi nema pan Hingar pravdu. ale pri poriadnom navoskovani aj na prvykrat, ked sa fajka podari poriadne vylestit a je na nej vidno, ze je na nej vrstvicka vosku, ma tie pory rovnako zavoskovane, ako keby to robil na viackrat. a pokial ma na nej len tenku vrstvicku, tak sa to za kratky cas ochyta.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Darkstar » 08 zář. 2005, 09:05

Lubo: No, ja som to od pana Hingara pochopil tak, ze staci len jedna, zato poriadna vrstva vosku. Ja ked som voskoval, tak som hned po rozpusteni vosku utrel a vylestil hlavicku a hned na to aplikoval novu vrstvu, niekolkokrat po sebe. Pan Hingar vravel, ze to je zbytocne, ze tym len ucpem pory, ze staci len nechat vychladnut, ono sa to vraj samo vpije do vnutra kolko potrebuje.

Este doplnim, ze ta dymka, co som ju navoskoval mi i po niekolkych fajceniach stale pusta vosk. netecie z nej, lebo uz ho tam vela neni, ale asi som to s tym voskom fakt prehnal.
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1220
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod LUBO » 08 zář. 2005, 09:34

to ja fajcim jednu z fajok, co som robil a je voskovana Carnaubou. u nej je potrebne cas od casu ju navoskovat a prelestit, inac by stratila lesk. ale to je pre mna na nej zaujimave, lebo ju mam rad a stale znovu ju beriem do ruk a dlho lestim. je to pre mna relax a ona sa mi za to odvdacuje stale novym krasnym leskom.
Fenix mi na poslednom stretnuti ukazoval fajku od pana Lorenza z Innsbrucku. ta fajka uz nemala na sebe ziadny lesk a velmi by potrebovala niekolkonasobne navoskovanie a prelestenie. bez toho nevynikne jej forma a vyzera ako polotovar. prave tym opakovanym voskovanim jednak pomalicky dostava hlbsi ton a zaroven sa vyhladzuje.
je rozdiel medzi fajkami, ktore sa voskuju rucne a lestia rucne a medzi fajkami, ktore sa voskuju lestiacim kotucom pri niekolko tisic otackach. tie strojom lestene su samozrejme trvanlivejsie voskovane, lebo pri tych otackach sa vosk zaroven natopi a zapracuje sa do dreva. pri rucnom lesteni, ako robim ja, je to za studena a preto sa to da aplikovat len po mnohych vrstvach.
u pana Hingara predpokladam, ze pokial sa bavi o Carnaube, tak bud uplatnuje tu metodu, co si popisal, alebo ma lestiace kotuce, ako profesionali.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Fénix » 08 zář. 2005, 09:43

LUBO píše:Fenix mi na poslednom stretnuti ukazoval fajku od pana Lorenza z Innsbrucku. ta fajka uz nemala na sebe ziadny lesk a velmi by potrebovala niekolkonasobne navoskovanie a prelestenie. bez toho nevynikne jej forma a vyzera ako polotovar.


Spíš bych řekl, že se z původně leštěného povrchu stal matný natur, což není imo na škodu; je to něco jako okousaný náústek. Tak jako tak mi ji ale forgi asi za pět minut něčím přeleštil. Dýmka bohužel ztmavla, ale na druhou stranu chytla lesk a taky víc vylezla kresba.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod LUBO » 08 zář. 2005, 10:03

viem, forgi mi dal tej anglickej zmesi vosku aj na moju hapovku.
ale myslim, ze by si si mal zaobstarat kusok tvrdeho carnauba-vosku a par vecerov sa s tym pohrat.
fajka dostane peky tmavsi ton a bude mat lesk, ako nova. samozrejme kresba vystupi krasne na povrch. bude to uplne ina vizualna dimenzia, ako je teraz. na zraze vo mne vyvolala ta fajka dojem nedokonceneho povrchu, ktory vykazuje farbu nelesteneho dreva, co je samozrejme zapricinene jej pouzivanim a teda aj ochytanim. niekolkonasobnym navoskovanim a dlhym lestenim bielou handrickou moze ta fajka vela ziskat.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod mycroft » 08 zář. 2005, 12:15

V sobotu si jedu do Příbrami koupit kostku Carnaubského vosku. Stačí mi už jen sehnat upínák na vrtačku a hadrovej kotouč a budu leštit jako divej. :D
Uživatelský avatar
mycroft
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1150
Věk: 44
Registrován: 21 úno. 2005, 12:25
Bydliště: Kácov

Příspěvekod messin » 08 zář. 2005, 12:19

já si ho dneska objednal na netu-nenitam ta výstava nožů?
Uživatelský avatar
messin
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 640
Věk: 52
Registrován: 10 bře. 2005, 10:52
Bydliště: Odolena Voda

Příspěvekod mycroft » 08 zář. 2005, 12:29

messin píše:já si ho dneska objednal na netu-nenitam ta výstava nožů?

Přesně tak. Nejdřív jsem si ten vosk chtěl taky objednat, ale poštovné zvedlo cenu na dvojnásobek. Ten člověk z Jataganu mi řekl o tý výstavě. Čirou náhodu jedeme na víkend na Brdy, tak si do tý Příbrami sjedu.
Uživatelský avatar
mycroft
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1150
Věk: 44
Registrován: 21 úno. 2005, 12:25
Bydliště: Kácov

Další

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků