Co probíhá v hlavičce dýmky při kouření

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Co probíhá v hlavičce dýmky při kouření

Příspěvekod Honzk » 31 říj. 2005, 14:00

Jmenuje se tak jedna ze základních kapitol v knize "Život s dýmkou". Je tam však jen o teplotě a močce a jak kouřit chladně. Nedávno sem tak nad tím přemýšlel a napadlo mě, že v hlavičce dýmky dochází hlavně a zásadně ke dvěma soušasně probíhajícím jevům
1 - hoření tabáku (oxidace), jež je zdrojem teploty
2 - destilace tabáku, vaporizace (odpařování vonných látek)

Zajímalo by mě, který jev je pro koho nositelem ideální chutě dýmky.

Viděl sem totiž dýmkaře, kterej při kouření vyfukoval velký oblaka dýmu, spíš barvy do modra, který dlouho zůstávaly v místnosti, takže mu zdřejmě spíš chutná kouř vznikající při hoření tabáku

Viděl sem i dýmkaře, kterej naopak vyfukoval míň dýmu, ale měl barvu bílou, spíš taková směs páry a dýmu, kde hořící vrstva tabáku je jen jako zdroj tepla pro destilaci tabáku pod ní, takže probíhá v podstatě vaporizace, voňavý látky se odpařují, nikoliv spalují, stejně tak i nikotin a stějně tak má při tomto větší vliv na chuť i vlastní dřevo dýmky.

Co se mě osobně týče, jsem vyznavačem té druhé varianty.

Mimochodem, pro srovnání - např. při kouření cigarety mnohonásobně převažuje kouř vzniklej spalováním nad vůní tabáku vzniklou vaporizací.

Doufám, že to nikoho neznudí, tento thread nebude mít asi dlouhý trvání, ani asi nerozpoutá nějakou rozsáhlou diskuzi, ale otázka je to podle mě relativně dost podstatná a hodně mě zajímá co kdo si o tom myslí.....
(stejně asi každej napíše že od každýho trochu, zkuste ale trochu radikalizovat a přiklonit se vždy k jedné možnosti)
:lol: :smoke5:
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod Fénix » 31 říj. 2005, 14:02

já to celé moc nepochopil (na střední obvykle "dobře" z chemie i fyziky :lol: ) ale mám rád, když mi z dýmky jde dostatek kouře :pipe2:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Honzk » 31 říj. 2005, 14:11

Ono se to totiž špatně popisuje, zkusím zjednodušit

Voňavé látky z tabáku se mohou :
1 - buď odpařit
2 - nebo shořet (zoxidují na jiné látky)

Každý způsob dává úplně jinou vůni a chuť.

(ve skutečnosti probíhá obojí zároveň ale způsobem kouření dýmky se ten poměr dá velice výrazně ovlivňovat).
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod bigdragon » 31 říj. 2005, 14:13

já používám obě metody :D podle toho jak mi zhasíná dýmka :(
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Robur » 31 říj. 2005, 14:19

Myslím, žes to popsal dost dobře. Je to podle mne také vysvětlení, proč dýmka chutná lépe na začátku, kdy horký kouř z hořící vrstvy prochází dostatečným množstvím čerstvého tabáku a má tím pádem co odpařovat, zatímco na konci u dna už zdýmky vychází pouze kouř z hořícího tabáku, pod nímž už je jen dno.

Samotný kouř z hoření nemá IMHO žádnou chuť, chuť celému kouření dodává to, co se odpaří nebo vysublimuje během průchodu horkého kouře nespáleným tabákem. Analogicky je to např. důvod, proč se dobrý doutník nekouří až do konce.
Uživatelský avatar
Robur
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 927
Věk: 59
Registrován: 17 kvě. 2005, 09:23
Bydliště: ostrava

Příspěvekod Milan Zabloudil » 31 říj. 2005, 15:04

Já bych tak úplně nesouhlasil s tím, že jde o různé druhy kouření. Množství a barva kouře podle mého záleží spíše na druhu tabáku, jeho vlhkosti, způsobu nacpání atd..., než na způsobu kouření. Samozřejmně pokud potahuji lehce, tak nevyfouknu oblak dýmu, ale u některých tabáků to ani nejde i kdyby jsi se strhnul. Já osobně mám radši tabáky, kde mám plnou hubu kouře, že by se dal kousat a co se týče chuti při dokuřování, tak musím říct, že jsem prvně objevil tabák který mi chutnal víc pod půlkou hlavičky, než na začátku. Je to směs 2004 od A.Franka, které mi dal vzorek v Třebíči. :D
Uživatelský avatar
Milan Zabloudil
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 937
Věk: 67
Registrován: 04 bře. 2005, 16:50
Bydliště: Praha

Příspěvekod Robur » 31 říj. 2005, 15:09

Milan Zabloudil píše: Já osobně mám radši tabáky, kde mám plnou hubu kouře, že by se dal kousat a co se týče chuti při dokuřování, tak musím říct, že jsem prvně objevil tabák který mi chutnal víc pod půlkou hlavičky, než na začátku. Je to směs 2004 od A.Franka, které mi dal vzorek v Třebíči. :D


Přesně tak to mám taky nejraděj, akorát mě blbce nenapadlo říct si Achimovi o vzorek, když už jsem s ním pařil celou noc :cry:
Uživatelský avatar
Robur
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 927
Věk: 59
Registrován: 17 kvě. 2005, 09:23
Bydliště: ostrava

Příspěvekod Honzk » 31 říj. 2005, 15:21

Mno, já zjistil, že když kouřím dýmku pomalinku, že vyfukuju jen trochu bílýho kouře, chladnýho, dýmku ale stále tahám (jaxe říká dýchám s ní) tabák má postupně čím dál víc svoji vlastní vůni, je výraznější od toho, jaxe ty vaporizovaný látky do něj dostávají a opravdu se mě při takovýmhle kouření dost často stává, že mi chutná víc v druhé polovičce kouření než na začátku (zintenzivní, "okoření se").

Když sem kouřil tak, že sem třeba kecal a s dýmkou "nedýchal" a vždy po nějaké době musel dýmku "rozjet" aby nezhasla ale pak zase kecal a zase rozjížděl anebo kouřil rychle, vyfukoval spoustu dýmu, tabák do sebe absorboval ten kouř (jako při výrobě latakie) a pak chtnal opravdu velice odlišně než v prvním případě. (nemusí to být rozhodně hůř, spíš to bude otázka vkusu )

Závěr ale je, že tam je opravdu poměrně dost velkej rozdíl v chuti a je závislej na způsobu kouření - teda alespoň u mě. Ale možná to moc rozebírám :wink:

Toto srovnání je bráno na jeden typ tabáku, stejně nacpanej a stejně vlhkej.
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod Prorok » 31 říj. 2005, 15:46

Rekl bych, ze pravou chut tabaku tvori z naproste vetsiny latky, ktere se vyparuji ci sublimuji, aniz by byly nejak chemicky zmeneny. Zbytek, tj. vice ci mene zoxidovane zbytky akorat stipou na jazyku a jsou takrikajic (v mem pripade takrikaje :wink:) nutne zlo.
Pri rychlejsim koureni se zvysuje teplota a prisun kysliku, takze se nektere z techto latek rovnez oxiduji a IMHO se tim ztraci chut. Ale je mozne, ze cast chuti tvori nejake produkty nedokonaleho spalovani, co ja vim...
Uživatelský avatar
Prorok
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 175
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 09:50
Bydliště: Brno

Příspěvekod krakonoš » 31 říj. 2005, 20:26

Tohle je vážně zvláštní thread..

Jinak jsem taky většinou příznivcem možnosti ''méně dýmu'', ale občas si taky pořádně zabafám... :wink:
Uživatelský avatar
krakonoš
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 27 črc. 2005, 08:40
Bydliště: Říčany u Prahy

Příspěvekod Šimi » 31 říj. 2005, 20:44

Když jsem poprvé kouřil tak, abych měl min dýmu, tzn. jen jsem dýchal s dýmkou, tak jsem poznal studený kouř a chuť tabáku.
Prostě to chce dělat ty "šéfovské tahy" jak říkal Achim Frank.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod krakonoš » 31 říj. 2005, 20:59

Šimi píše:Když jsem poprvé kouřil tak, abych měl min dýmu, tzn. jen jsem dýchal s dýmkou, tak jsem poznal studený kouř a chuť tabáku.
Prostě to chce dělat ty "šéfovské tahy" jak říkal Achim Frank.


OK, tak zkusim dýmat co nejmíň to pude. Pak dám vědět...
Uživatelský avatar
krakonoš
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 27 črc. 2005, 08:40
Bydliště: Říčany u Prahy

Příspěvekod jcp » 01 lis. 2005, 12:25

No, ona v tom "Životě s dýmkou" je drobná, ale dost podstatná chybička. Žádná "vlhkost která se při vyšších teplotách uvolňuje ze vzduchu" neexistuje. Ta vlhkost tam přibývá jako důsledek spalování tabáku - jelikož je složen jako všechny organické látky převážně z uhlíku a vodíku, vznikne dokonalým spálením kysličník uhličitý a vodní pára. No ale jelikož to spalování je nedokonalé, vzniká taky CO a fůra dalších látek od kyselin a aldehydů až po polycyklické sloučeniny (dehty) a zejména ty ti dávájí tu základní kouřovou chuť a vůni. A ta vodní pára jak prochází tabákem z něj destiluje (přesně stejně jako ve voňavkářském průmyslu) ty aromatické a chuťové látky (i ten nikotin, má bod varu 247 C) a vytváří tu individuální chuť a aroma konkrétního kouřeného tabáčku. Tož asi tak.
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod krakonoš » 01 lis. 2005, 16:08

Samotnýho by mě to asi nenapadlo, ale jinak se vším souhlasim, o chemii se tak trochu zajímám, takže to můžu i podepsat.
Uživatelský avatar
krakonoš
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 27 črc. 2005, 08:40
Bydliště: Říčany u Prahy

Příspěvekod Fénix » 01 lis. 2005, 20:14

jcp píše:tabáku - jelikož je složen jako všechny organické látky převážně z uhlíku a vodíku


a kyslíku, nebo místo toho vody, ne ?
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Další

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


cron