Šňupací tabák (snuff) *

Doutníky a další nedýmkové tabáky: žvýkací, snuss, cigarety...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Copatej

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod Alter Egon » 20 led. 2022, 15:28

Vejr píše:nemáte někdo tip na cestovní pixlu na šnupací tabák? Koupil jsem od Rosinskiho v papírovích pytlících a na nošení v kapse je to nepraktické. Že bych si odsypal cestovní porci.
Jinak jsem si do teď šnupul spíš svátečně, tabáky typu Gletscher Prise mě moc neberou. Bral jsem to jako lék při nachlazení :smile: . Ale Frankfurter od Rosinskiho mě docela nadchnul.


Např. zde https://www.mydlovysvet.cz/cs/dozy/1541-hlinikova-doza-30ml.html
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod Alter Egon » 20 led. 2022, 15:30

V.Š. píše:Prvotní zkušenost s dovlhčováním tabáku ...


Díky za tip. osobně se snažím těch tabáků nemít načatých tolik, takže se mi nestane, že by vyschly. Také je často přesypávám do dóziček, které mají i těsnění, takže když mám otevřené dva až tři, tak se jim nic nestane.
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod V.Š. » 21 led. 2022, 09:16

Bernard Zwiefacher

Po prvním užití Zwiefacheru jsem se opravdu rozesmál. Toto je tabák stejně zábavný jako bavorský tanec, který je zobrazen na parádní retro etiketě. Je jemně mletý, dost vlhký a s barvou hořké čokolády. Už první přivonění člověka nenechá na pochybách, že je to regulérní Bernard - dominuje klasická výrazná nakouřenost. Ta je doprovázená nepříliš silnou sladkostí. Není to však vůně schmalzleru. Sladká vůně je neurčitě ovocná a vzdáleně mi připomíná jahody. Nepůsobí chemicky, nezalehává nos, není vtíravá. Po šňupnutí dominuje bernardský základ a za okamžik se také uplatní slabý, výborně dávkovaný mentol, který ale není vůbec průtahový, nýbrž jen vkusně a přiměřeně podpoří a zdůrazní ovocnou složku. Zwiefacher bych ani neřadil mezi mentolové tabáky. Ovocnost a mentol za chvíli odezní a po vysmrkání zůstává opět nakouřený Bernard. Užití je komfortní, tabák není polétavý ani příliš těžký a vůbec nekape dozadu.

Ačkoli se kombinace nakouřenosti, jahod (?) a mentolu může zdát ztřeštěná právě tak jako trsající Bavoři, jako celek to funguje skvěle. Je to takový nepříliš sladký zákusek, sranda i relaxace v jednom. Doporučuji Zwiefacher jako příjemné zpestření a sám si ho určitě příležitostně koupím znovu.
Uživatelský avatar
V.Š.
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 46
Registrován: 24 bře. 2021, 16:04
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod Snuffman » 21 led. 2022, 12:59

Díky za recenzi, mám na něj na příští objednávku policeno. :D
Uživatelský avatar
Snuffman
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 167
Registrován: 10 čer. 2007, 20:30
Bydliště: Pardubice

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod BATRACHOS » 23 led. 2022, 23:10

Snuffman píše:Já už v podstatě stále tocim pouze Bernard (Amonstrinha) a McChristals original.


No, já mám zase Fichtelnadel, ale pro mne je tedy tragédie konec šňupákův Otto u nás, resp. na snupeme.cz.
Ze zoufalství jsem si koupil na poslední chvíli jejich Glacier, byť mi ta příchuť máty nesedí a moc jsem od toho neočekával. Ale i přes tu mátu je prostě skvělý a zejména ho míchám se suššími a chuťově zajímavými kousky, jako je třeba Toque Christmas (úplně skvělá kombinace) nebo Bourbon (taky velmi povedený mix). Zvedne i (pro mne dosti nudné) klasické čokoládové Bernardy typu Echt Altbayerischer nebo Original Franzl.

Otto von Bismarck (Chancelor) a Švestkový bych určitě bral i z ciziny. Nemáte někdo zkušenost, kde by se dal objednat?
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod V.Š. » 25 led. 2022, 11:30

BATRACHOS píše:
...míchám se suššími a chuťově zajímavými kousky, jako je třeba Toque Christmas (úplně skvělá kombinace) nebo Bourbon (taky velmi povedený mix).


Dobrý tip na zušlechtění Pudinku. Před Vánoci jsem si koupil dvě piksly v domnění, že obsažený hřebíček by mohl suplovat můj oblíbený Camphor&Clove. Bohužel tomu tak není a už jen tu první krabičku jsem dokončil se sebezapřením. Tak to zkusím s nějakým mentolem.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EDIT: Dnes jsem namíchal malý vzorek Vánočního Pudinku s Red Bullem (poměr odhadem 60% Pudink + 40% Red Bull) a ejhle, funguje to! Pudink, který mému nosu dává v podstatě jen hřebíček a vnímám ho jako bez šmrncu a nudný, se hezky doplňuje s kořenitostí Red Bullu a mentol tomu taky není na škodu. Bez obav napříště připravím mnohem větší množství s tím, že nejspíš ještě trošku navýším podíl Pudinku.

Tedy:
1/ Jsem rád, že existuje toto naše sdílení zkušeností a nápadů, protože k takovému mixu bych se asi sám neodhodlal.
2/ Opakovaně jsem se ubezpečil, že Red Bull je Poeschlův majstrštyk.
Uživatelský avatar
V.Š.
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 46
Registrován: 24 bře. 2021, 16:04
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod V.Š. » 27 led. 2022, 08:44

Butzlinger Rappee

Předem avizuji, že tabákový styl rappee neznám. Nevím jaké má parametry a co od něj očekávat. Podobně jako nedokážu koňak hodnotit v kategorii koňaků, ale jen v široké kategorii chlastu, tak nedokážu zhodnotit Butzlinger v kategorii rappee, ale jen v širší souvislosti toho co znám, tedy šňupacích tabáků obecně.

Mletím, vlhkostí a barvou se částečně podobá Gekachelteru (Butzlinger je ještě hrubší a o fous světlejší). Po otevření čerstvé plechovky se rozline výrazně kyselé aroma, takové fermentační či kvasné. Pod ním se projevuje vůně mokrého tabáku. Štiplavá, svíravá a taková celkově neotesaná. Ačkoli se tomu sám podivuju, docela se mi líbí.

Tabák se mi užívá obtížně, je na vtažení těžký. Po šňupnutí zalehne nos a dutiny, ale za pár desítek vteřin už pociťuji jak se všechno uvnitř rozestupuje a uvolňuje. Nástup dost silného nikotinu je pomalý. V nose je cítit totéž co z plechovky. Kyselá, kvasná, štiplavá, tříslovinová vůně. Nic dalšího nedetekuji. Tabák nemá snahu stékat dozadu, ale naopak kapat dopředu. Vysmrkání je pro mne menší očistec. Tabákové zrno je hrubé, ostré a škrábavé; navíc po vysmrkání dráždí zvenčí pokožku nosu a okolí. Butzlinger tedy užívám jedině v případě, že mám možnost si hned po vysmrkání umýt obličej a nos vodou. Tabák bohužel rychle vysychá, což pozoruji i u dalšího německého malovýrobce Rosinski.

Jak už bylo vícekrát zmíněno, plechovka je hrozná. Tabák se sype do závitu a zvětšuje tření; každé otevírání je k vzteku. Navíc je plechovka buď z měkkého plechu a nebo je závit nedbale vylisovaný, takže víčko při silnějším dotažení jde přes závit, což ruční otevírání ztěžuje až znemožňuje.

Celkové hodnocení? Rozpaky. Dušňupu a tím je pro mne značka Pfalzer uzavřená, na nic dalšího nemám chuť. Ačkoli do vůně jsem se celkem snadno vžil, zápory převažují (nepříjemné smrkání a plechovka). Když budu mít náladu na hrubý, zemitý, nementolovaný tabák - zvolím raději Gekachelter.
Uživatelský avatar
V.Š.
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 46
Registrován: 24 bře. 2021, 16:04
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod BATRACHOS » 27 led. 2022, 19:32

Rapé původně není určen ke šňupání. Aplikuje se speciální foukačkou, je to indiánská rituální tabáková směs.
Obrázek

U rapé se často do tabáku přidává popel z palo santo a dalších dřevin. Rapé navozuje změněné stavy vědomí, protože se foukačkou silný tabákový prášek vyfoukne až k mozkovému výběžku. Absolutní nikotinové kladivo + další vibrace předané popelem z různých dřevin. Základní přehled tady:
https://www.herbal-store.cz/clanek/91/rape/
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod Alter Egon » 31 led. 2022, 10:40

Díky za informaci. Tohle jsem vůbec netušil. Docela by mě lákalo to takto po indiánsku zkusit.

Ale teď mám covid, tak pauzíruju, i když už je to lepší a dostávám už trochu chuť :wink:
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod Jack.Grave » 31 led. 2022, 11:32

Příteli filosofe mystifikuješ (kecáš). V moderní brazilské portugalštině rapé je termín pro šnupací tabák všeobecně. Rappée z francouzského (tabac) râpé (strouhat/strouhaný) je druh hrubě mletého, tmavého a vlhkého šnupacího tabáku, který se původně prodával v tak zvaných carrottes, což byl roubík tabáku něco jako lano. Jinak typickými rappees jsou WoS Brunswick, F&T Santo Domingo a omezeně SG Kendal Brown a odvozeniny.
Jinak carrotes de tabac jsou ve znaku sítě trafik Relay v českých zemích.

Jack
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod V.Š. » 31 led. 2022, 11:45

Alter Egon píše:Díky za informaci. Tohle jsem vůbec netušil. Docela by mě lákalo to takto po indiánsku zkusit.

Ale teď mám covid, tak pauzíruju, i když už je to lepší a dostávám už trochu chuť :wink:


Kovid jsem prodělal těsně před Vánoci a prvních pár dnů mi snuff ještě šmakoval. Měl jsem později ale opravdu podivný příznak - vůbec jsem necítil mentol. Z ničeho - z tabáku, ze zubní pasty, ze žvýkačky... Nic! Pociťoval jsem jen jeho fyziologický účinek, který všichni samozřejmě znáte, ale nikoli jeho vůni. Poslední se vzdal Red Bull, který jsem jediný mohl, a opět se první vrátil do hry. Ale třeba lahodný O&G se mi při kovidu proměnil v úplnou parodii.

Ať se tě to brzy pustí!
Uživatelský avatar
V.Š.
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 46
Registrován: 24 bře. 2021, 16:04
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod BATRACHOS » 31 led. 2022, 21:30

Jack.Grave píše:Příteli filosofe mystifikuješ (kecáš). V moderní brazilské portugalštině rapé je termín pro šnupací tabák všeobecně. Rappée z francouzského (tabac) râpé (strouhat/strouhaný) je druh hrubě mletého, tmavého a vlhkého šnupacího tabáku, který se původně prodával v tak zvaných carrottes, což byl roubík tabáku něco jako lano. Jinak typickými rappees jsou WoS Brunswick, F&T Santo Domingo a omezeně SG Kendal Brown a odvozeniny.
Jinak carrotes de tabac jsou ve znaku sítě trafik Relay v českých zemích. Jack


:lol:

Tušil jsem, že někdo vyskočí.
Jasně, že vím, že se běžně prodávají šňupáky tohoto jména. Nicméně si troufám se domnívat, že indiánská kultura včetně způsobu aplikace bude starší a původnější. Termín samozřejmě je evropského původu, ale tipuji, že jej dobyvatelé napajcovali na zavedenou praxi, kterou odkoukali. Tabák přivezli od indiánů do Evropy, ne naopak! :naughty:
A v Jižní a Střední se tabák hlavně inhaluje za studena v prášku / šňupe, případně dělají výluhy, kdežto severněji se spíš kouří.

Jinak: jestli mi něco připomíná "pravé" rapé, tak je to Santo Domingo. Aspoň to, co jsem měl z etrafiky. Hrubě mleté, jakoby s příměsemi popela, nestydatě do toho občas větší kousek. Přitom dojem dřeva. Vlhkost: Troud.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod basa333 » 01 úno. 2022, 09:16



cca čas 2:07
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod V.Š. » 01 úno. 2022, 09:37

BATRACHOS píše:

Jinak: jestli mi něco připomíná "pravé" rapé, tak je to Santo Domingo. Aspoň to, co jsem měl z etrafiky. Hrubě mleté, jakoby s příměsemi popela, nestydatě do toho občas větší kousek. Přitom dojem dřeva. Vlhkost: Troud.


Nikoli k tématu rapé/rappee, ale ta nahrávka tu je, tak jen na okraj. Jsem přesvědčen, že tabáky WoS a F&T v etrafické podobě a kvalitě nedávají o sobě tu správnou představu. Na stránkách sharrowmills. com lze najít škálované charakteristiky jednotlivých tabáků (obsah nikotinu, mentolu a vlhkost). Zejména udávaná vlhkost je obvykle v příkrém rozporu s tím, co člověk v ČR vysype z krabičky. S vlhkostí také souvisí struktura, protože původně vlhčí tabáky mají tendenci ke spékání do hrudek. Soudím tedy, že popsané Santo Domingo je jen výsledkem určité degradace.

Některé tabáky se mi zalíbily tak, jak je dostanu (například suchost Old Paris mi nijak nevadí, ačkoli to má být tabák vlhký). U dalších jsem se pokusil opatrně dovlhčit výše popsaným způsobem a v řadě případů jsem byl překvapen změnou v aromatu.
Uživatelský avatar
V.Š.
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 46
Registrován: 24 bře. 2021, 16:04
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Šňupací tabák (snuff) *

Příspěvekod Alter Egon » 02 úno. 2022, 09:26

Paul Gotard - Medicated 1790

Nejdřív musím začít krabičkou. V mém subjektivním hodnocení drží primát za nejhnusnější krabičku šňupáku, co jsem kdy držel v ruce. Prostě se mi nelíbí. Ze všeho nejhorší je ovšem ta etiketa. Ta vypadá spíš jako logo nějaké amatérské zlo-metalové kapely z Horní Dolní. Přezentace fakt strašná. Naštěstí se nešňupou krabičky ale tabák. Tabák je to tmavě hnědý, nasvětle jde až do červena, středně mletý, poměrně vlhký, působící čerstvým dojmem, načechraný, příjemný na dotek. Ve vůni cítím hlavně takovou moc pěkně harmonickou kombinaci mentolu a eukalyptu. Nešňupe se mi moc dobře, vždycky toho hodně skončí mimo. Po působení v nose cítím za prvé hodně dobrý tabákový základ, podpořený jemnou vůní mentolu a eukalyptu s určitou sladkostí v pozadí (možná nějaká sladká máta?). Aromatizace je spíš jemná, hebká. Nikotinově slaboučké. Řekl bych, že by tenhle tabák mohly ocenit i ženy anebo začátečníci. Můj subjektivní pocit z tohohle tabáku je takový, že uznávám, že je to tabák kvalitní, dobře udělaný, harmonický, ale já potřebuj k životu něco silnějšího. Jak v aromatizaci, tak v síle. Tohle jen tak zalechtá a je konec.
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

PředchozíDalší

Zpět na Doutníky a ostatní tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


cron