Doutníky - obecná diskuze II.

Doutníky a další nedýmkové tabáky: žvýkací, snuss, cigarety...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Copatej

Re: Doutníky II.

Příspěvekod pitrson » 08 pro. 2011, 23:14

:arrow: Robusto: na tvuj doutnikarskej level se asi nikdy nevysplham, ale je opravdu moc pekne, zes zavital mezi nas a delis se o cenne zkusenosti. Tipuju, ze takovych doutnikarskych nadsencu, co skladujou havana po bednach, v republice moc nebude...
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Doutníky II.

Příspěvekod maculak » 09 pro. 2011, 09:59

:arrow: Robusto: Vítej, rád se dozvím zkušenosti od člověka co má něco za sebou... Mám první otázečku, nějaký tip na kvalitní prodejce doutníků, které sám využíváš a docela by mě zajímalo jak to vypadá v Tvém humidoru (humidorech), ať se můžeme aspoň pokochat... Pravda je, že lidí jako Ty v republice asi moc nebude...
Uživatelský avatar
maculak
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 57
Registrován: 07 zář. 2011, 18:32
Bydliště: Dlouhá Třebová

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Copatej » 09 pro. 2011, 11:09

Robusto, báječný příspěvek :clamp: Přečten jedním dechem, jen tak dál :ok:
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Robusto » 09 pro. 2011, 13:56

Těší mě, že se vám to líbí. Ovšem znovu zdůrazňuji, že se jedná o čistě subjektivní postřehy.

V Čechách se traduje, že správná vlhkost pro skladování je 75%. Nevěřím tomu a považuji to za mezní vlhkost. Doutníky jsou více náchylné k napadení plísní a díky přemíře vlhkosti spojené se zvětšením objemu tabáku i hůře táhnou, špatně hoří, případně zhasínají. Když do takto zavlhčeného humidoru dáte nově získané doutníky, stává se, že díky rychlému vstřebání vlhkosti a následnému nabobtnání některé kousky popraskají.

Za vlhkost vhodnou k uskladnění považuji 65 - 70%. Ostatně není to jen můj bezvýznamný názor, stejné hodnoty doporučuje i Habanos. Protože vlhkoměr v humidoru nemá laboratorní přesnost a určitě nějaké procento proměřuje, snažím se ho držet na 67%.

Samotné kolísání vlhkosti o pár procent by nebyl až takový problém, ale způsobuje "varhánkovatění" doutníků. Určitě se vám stalo, že jste si domů přinesli krásně rovný a hladký doutník, který časem zvrásněl. Na kvalitu to nemá vliv, ale esteticky to doutník výrazně poškodí.

Pokud vás už omrzelo dolévání zvlhčovače nebo z nějakého důvodu máte výkyvy vlhkosti, používejte zvlčovací sáčky Bóveda. Nejsou drahé a v ideálním případě vás zbaví na čtvrt roku starosti s doléváním zvlhčovače. Výborně se hodí i když máte plný humidor a nečkaně získáte větší množství kuřiva. Prostě jeden sáček dáte do krabice, tu do igelitového sáčku na zip a máte vystaráno. Pak stačí jednou týdně provětrat a třeba i přeskládat doutníky v krabici. Opět zavřete a víc se nestaráte.

Tohle řešení používám používám jen u krabic typu kabinet, 898 a se zašupovacím víkem. U ostatních předpokládám, že jejich těsnost není až tak dokonalá.

Rád bych poradil i co se týká udržení skladovací teploty, ale tady mám máslo na hlavě. Musím přiznat, že zajistit celoročně 16 - 18 stupňů se mi nedaří. Rád se v zimě ohřeju a stěhovat humidory na chodbu nebo v létě do sklepa nehodlám :-) O kubánské strach nemám, ale u ostatní produkce se strachuju, aby se mi z nich nezačala líhnout havěť. To je i další argument proč ponechat některé doutníky v celofánu.

Old Bob: stárnutí se týká kubánské produkce. Zkus si koupit třeba krabičku 10 ks Hoyo De Monterrey Coronations. Cena bývá příznivá a za pokus to stojí. Potom co 6 měsíců (těch 6 měsíců jsem si nevymyslel, je to doporučená doba pro testování chuti) z ní jeden kousek vykuř a do motýsku si poznamenej ja ti chutnal. Ohodnoť ho na stupnici 1 - 10. Uvidíš, že hodnocení bude stoupat. Ale "měř v laboratorních podmínkách". Vždy u stejného nápoje a pár hodin po jídle.

U ostatních jsou opravdu dva roky zrání maximum. Prostě z nich už víc nevymáčkneš. Výrobci to vědí a proto třeba na většině krabic nenajdeš ani datum výroby. Ale i tak tvrdím, že i ten nejlevnější vlhký doutník by si měl aspoň dva měsíce poležet v humidoru, aby se stačil rozvinout.

pitrson: já to po bednách neskladuju, jenom po krabicích :-) Sháním je už ve věku, aged.

maculak: v humidorech to vypadá stejně jako jinde. Tma a vlhko :-)

Na opravdu kvalitního a solidního prodejce jsem ještě nenarazil. Všichni se mě dříve či později snažili ošidit nebo podvést. Co snažili... Jim se to povedlo. Ale to někdy jindy.
Uživatelský avatar
Robusto
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 240
Registrován: 08 pro. 2011, 07:21
Bydliště: Úvaly

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Old Bob » 09 pro. 2011, 14:28

Robusto píše:stárnutí se týká kubánské produkce. Zkus si koupit třeba krabičku 10 ks Hoyo De Monterrey Coronations. Cena bývá příznivá a za pokus to stojí. Potom co 6 měsíců (těch 6 měsíců jsem si nevymyslel, je to doporučená doba pro testování chuti) z ní jeden kousek vykuř a do motýsku si poznamenej ja ti chutnal. Ohodnoť ho na stupnici 1 - 10. Uvidíš, že hodnocení bude stoupat. Ale "měř v laboratorních podmínkách". Vždy u stejného nápoje a pár hodin po jídle.

Dělal jsem pár let kolem vína (od malička) a velmi dobře vím jak ošidné je spoléhat se na naše chuťové buňky, jedno a to samé víno degustované v průběhu dne vždy chutná trochu jinak (před jídlem, po jídle, ráno, v poledne, večer) :smoke5:

Mám ještě dotaz na dobře zásobené :D kolik váží MONTECRISTO No 4, na Aukru jsou občas za příznivou cenu a jako surovina do mého oblíbeného blendu by mohli stačit :smoke5:
Uživatelský avatar
Old Bob
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2234
Věk: 12
Registrován: 10 kvě. 2008, 08:23

Re: Doutníky II.

Příspěvekod wobo » 10 pro. 2011, 18:04

Uživatelský avatar
wobo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 190
Věk: 49
Registrován: 17 led. 2010, 18:47
Bydliště: Praha 8

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Old Bob » 10 pro. 2011, 22:37

:arrow: wobo
Díky za odpověď :clamp: hergot ten je proklatě lehký :think:
Uživatelský avatar
Old Bob
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2234
Věk: 12
Registrován: 10 kvě. 2008, 08:23

Re: Doutníky II.

Příspěvekod wobo » 10 pro. 2011, 23:04

No ona je opět spíš otázka jak lehké může být to montecristo z aukra :lol: :roll: Jinak nejsem zatím bohužel dýmkař, přesto si Old Bobe neodpustím otázku, jestli není škoda takovou krásnou práci rozřezat, byť s jistě bohulibým cílem...???
Uživatelský avatar
wobo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 190
Věk: 49
Registrován: 17 led. 2010, 18:47
Bydliště: Praha 8

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Old Bob » 10 pro. 2011, 23:36

wobo píše: přesto si Old Bobe neodpustím otázku, jestli není škoda takovou krásnou práci rozřezat, byť s jistě bohulibým cílem...???

kouřím proto, že mi to chutná :joy:mám chuť doutníků rád ale většinou mě tabáčky kouřené déle ja třičtvrtě hodiny začnou nudit a toužím po změně :wink: na estetiku mám krásné dýmky :puffy:
Uživatelský avatar
Old Bob
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2234
Věk: 12
Registrován: 10 kvě. 2008, 08:23

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Fanys » 11 pro. 2011, 08:15

image_id: 12616
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Jerry1 » 11 pro. 2011, 10:51

Na Aukru Cubanec opět nabízí El Credita - 50 ks za 850 Kč nebo 9 ks za 199 Kč.
Uživatelský avatar
Jerry1
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 3202
Věk: 52
Registrován: 26 zář. 2010, 11:31
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Copatej » 11 pro. 2011, 11:15

Tak neváhejte a kupujte :ok: je to hodně slušnej materiál za bezkonkurenční peníz :ok:
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Ubous » 11 pro. 2011, 11:18

Copatej píše:Tak neváhejte a kupujte :ok: je to hodně slušnej materiál za bezkonkurenční peníz :ok:

Naprosto souhlasím
Uživatelský avatar
Ubous
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 337
Věk: 42
Registrován: 26 dub. 2011, 08:23
Bydliště: Chotěboř

Re: Doutníky II.

Příspěvekod maculak » 11 pro. 2011, 12:57

to je možná pro Old Boba ten správnej materiál... :wink:
jinak sedím na balkóně, sluničko krásně svítí a dávám Puros torpedo maduro a nic mne nechybí.... :smoke5:
Uživatelský avatar
maculak
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 57
Registrován: 07 zář. 2011, 18:32
Bydliště: Dlouhá Třebová

Re: Doutníky II.

Příspěvekod cajrix » 11 pro. 2011, 14:26

sáčky Bóveda kde se to da koupit?
jaky krystalicky zvlhcovac doporucujete, respektive kde jste nakoupili :)
cajrix
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 12 říj. 2011, 20:46

PředchozíDalší

Zpět na Doutníky a ostatní tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků