Humidory a příslušenství

Doutníky a další nedýmkové tabáky: žvýkací, snuss, cigarety...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Copatej

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Jirka80 » 14 říj. 2022, 11:09

Ahoj,

dnes mi přijde můj první humidor. Včera jsem objednal z Etrafiky a dnes už ho mám v zásilkovně. :clamp:
Koupil jsem konkrétně tento. https://www.etrafika.cz/humidory/doutni ... idor-leaf/
S humidory nemám žádné zkušenosti a budu poprvé zavlhčovat. Po tomto procesu mám v plánu do humidoru dát zvlhčovač Boveda 69% a tím se pokusím udržovat vlhkost. Má někdo zkušenost jak dlouho tyto zvlhčovače vydrží? Snažil jsem se pročíst celé vlákno, ale dostal jsem se zatím jen na 30. stranu. Přece jenom je dost obsáhlé...
Hodně lidí radilo vyhodit z přiloženého zvlhčovače houbu z důvodu tvorby plísně a použít polymerové krystaly s destilovanou vodou.
Úplně si nejsem jistý kterou cestou se vydat, jestli krystaly nebo kupovat Bovedu 69%. Asi záleží na tom jak dlouho ta Boveda vydrží. Může prosím někdo poradit?
Mockrát děkuji za případné rady.
Jirka
Uživatelský avatar
Jirka80
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 110
Věk: 44
Registrován: 04 led. 2012, 09:27
Bydliště: Jihlava

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Petr.S » 14 říj. 2022, 11:58

Také jsem před časem řešil, jaký humidor nebo zda vůbec humidor. Když jsem pročítal různé diskuze, názory a zkušenosti, zjistil jsem, že dost často se řeší špatná vlhkost a funkčnost humidoru. Zkrátka, že to není tak jak jsem si myslel, že koupím humidor, dám tam doutníky a mám hotovo a vystaráno. Doutníky jsem chtěl vyzkoušet jen okrajově k dýmkám, ale stejně se mi začínají nějak množit. :D Vyřešil jsem to koupí Boveda humidor bagu, kam se vejde něco kolem 20 ks a měl by vydržet až rok. Ale stejně jsem už přikoupil druhý kus, větších doutníků se tam tolik nevejde.
Petr.S
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 38
Věk: 52
Registrován: 07 črc. 2021, 19:04
Bydliště: Jihlava

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Alter Egon » 14 říj. 2022, 12:26

Asi bych doporučil Bovedu. Na jejich stránkách mají přesně napsáno, kolik balíčků na jaký max. počet doutníků. To jak dlouho vydrží, záleží jak moc těsný ten humidor je, jakou velkhkost máš v pokoji atd. Tudíž budeš muset vyzkoušet.
A jelikož máš klasický dřevený humidor, který má nějaké ztráty vlhkosti, tak bych dal spíš Bovedu 72%
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod tifik » 14 říj. 2022, 14:35

Neřeš jiné zvlhčovače, zavlhči humidor (návodů je na netu dost), dej do něj doutníky a bovedu 69%, pokud nemáš kubánské doutníky. Teorie je 60g boveda na cca 20 doutníků. Já mám humidor na cca 70 doutníků (plný :D ), mám jednu velkou bovedu, myslím 320g za šuplíky a v každém ještě jednu 60g bovedu. Mám to takhle už rok, velkou bovedu jsem ještě měnit nemusel a menší 60 g průběžně regeneruji. Stabilně mi drží v humidoru 68% RH, což je super. Hlavně nekombinuj s bovedou už jiné zvlhčovače, fakt to nefunguje.

https://doutniky-rb.cz/humidory/humidor ... nti-medium
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Jirka80 » 15 říj. 2022, 08:49

Děkuji všem za rady a postřehy. Humidor jsem celý vytřel destilovanou vodou a pak do něj přes noc zavřel houbičku kterou jsem použil na vytření humidoru. Zjistil jsem že hygrometr, který byl s humidorem dodán absolutně nefunguje. Zkusil jsem kalibraci podle návodu na internetu, ale zjistil jsem že ručička se ani nehne. A to ani když jsem ho dal do blízkosti krbu. Už jsem objednal digitální z Ali, tak uvidím jak bude přesný. Vybíral jsem podle nejvyššího počtu a nejlepšího hodnocení.
Nakonec jsem se rozhodl že do humidoru dám Bovedu 69%, kterou tam nechám 2-3 týdny zavřenou a pokud se vlhkost ustálí tak zůstanu u té Bovedy. Možná dokoupím 72%. Na velikost mého humidoru potřebuji jeden 60g sáček, který vy měl vydržet ca 3 měsíce podle těsnosti humidoru. Na to že stojí do stovky to považuji za přijatelné a pohodlné řešení.
V případě, že by humidor byl špatný a netěsnil mám aspoň krásnou truhlu, kterou můžu využít jako hezký doplněk do interiéru.
Uživatelský avatar
Jirka80
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 110
Věk: 44
Registrován: 04 led. 2012, 09:27
Bydliště: Jihlava

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod tifik » 15 říj. 2022, 14:28

Dej tam mističku s destilkou tak na 3-4 dny, pak bovedu, alespon 2 x 60 g a doutníky. Digitální vlhkoměr zkalibruj solným testem (google) at víš, jakou má odchylku. Analogové jsou pro parádu :-) A nic víc neřeš.
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Vejr » 15 říj. 2022, 19:16

Tyhle humidory nejsou ze dřeva ale z lisovaných pilin, pouze jsou vyložené dýhou. Vlhkost moc nenatáhne a hlavně hrozně kolísá. Bovedu sežere rychleji. Pomohlo mi, až když jsem vyplnil část volného prostoru kusy cedrového dřeva z krabic od doutníků. A na víko stavím 4kg pískovej bag aby víc těsnilo. Teď mi stačí krystalovej zvlhčovač v rohu. Při mé slabé spotřebě doutníků se s ním dá žít.
Uživatelský avatar
Vejr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 207
Věk: 52
Registrován: 21 úno. 2015, 20:22
Bydliště: Kladno / kamion

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod woom » 17 říj. 2022, 09:52

Vejr píše:Tyhle humidory nejsou ze dřeva ale z lisovaných pilin, pouze jsou vyložené dýhou. Vlhkost moc nenatáhne a hlavně hrozně kolísá. Bovedu sežere rychleji. Pomohlo mi, až když jsem vyplnil část volného prostoru kusy cedrového dřeva z krabic od doutníků. A na víko stavím 4kg pískovej bag aby víc těsnilo. Teď mi stačí krystalovej zvlhčovač v rohu. Při mé slabé spotřebě doutníků se s ním dá žít.

To máš nějaký divný zkušenosti. Já od nich jeden mám a naprostá spokojenost. Naopak jednou za čas větrám, když kontroluji stav doutníků a během chvíle po zavření je vlhkost zase ukázková.
Uživatelský avatar
woom
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 32
Věk: 36
Registrován: 22 dub. 2017, 18:44
Bydliště: Praha

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Vbruno » 25 kvě. 2023, 17:13

Dobrý den,

Mám od Vánoc humidor Klarstein. Dokud byla teplota v pokoji srovnatelná s tou nastavenou na humidoru, vše bylo v pohodě, vlhkost stabilně na 69-70%. Jakmile začalo byť jen svítit Slunce do pokoje a lednice začala chladit, vlhkost vždy při chlazení klesla až na 61-62%. Po pár takových poklesech jsem ji odpojil z elektriky a vše se drží na správně vlhkosti, ale s příchodem teplého počasí mi samozřejmě stoupá teplota. Vždy když ji zkusit zapojit do elektriky, vlhkost okamžitě s chlazením začne klesat, po odpojení se vrátí. Lednice přitom nemá žádný kompresor, který by dovnitř vfukoval venkovní vzduch, to samé tvrdili na podpoře Klarsteinu.

Stává se to někomu z Vás? Reklamace je logická, ale mám uvnitře cca 70 doutníků a nechce se mi je skladovat mimo, pokud by to nebylo nezbytně nutné. Velice děkuji!!!
Vbruno
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19 led. 2016, 09:53

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod tifik » 07 čer. 2023, 13:31

A není to jen závislostí relativní vlhkosti na teplotě? Jinak doutníky se dají bez poblémů skladovat v lock and lock krabičkách s bovedou, funguje to dobře i dlouhodobě.
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Vejr » 07 čer. 2023, 22:10

asi je to normální. Protože když se mi zvedne v létě v bytě teplota, tak mi vyskočí vlhkost v humidoru až na 80%. A to používám Xikar roztok který by měl dávat 70%. Moje huba to nepozná.
Uživatelský avatar
Vejr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 207
Věk: 52
Registrován: 21 úno. 2015, 20:22
Bydliště: Kladno / kamion

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod awiQQ » 16 čer. 2023, 16:48

Ahoj resil jste prosim nekdo ostreni xikaru pres jejich lifetime warranty nebo to ostrite sami? Diky
Uživatelský avatar
awiQQ
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 53
Registrován: 03 úno. 2016, 11:54
Bydliště: Brno

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Vbruno » 27 črc. 2023, 08:21

Děkuju za reakce. No, ale pokud by doutníky byly delší dobu ve vlhkosti pod 65%, tak budou usychat. Můj problém je, že s vyšší teplotou vlhkost klesá, každopádně já používám sáčky boveda a humidor je momentálně odpojený, takže vlhkost se drží kolem 70%, ale teplota střílí až ke 30 a to není dobře.

Zkusím reklamovat a dám vědět, děkuji!
Vbruno
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19 led. 2016, 09:53

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod PoKlaT » 28 črc. 2023, 07:36

:think: Domnívám se, že reklamovat fyzikální zákony dost dobře nelze, ale může to být zajímavá lekce. Doporučil bych nastudovat trochu teorie. Např.

Vše je otázkou teploty

Absorpční kapacita vzduchu je vždy závislá na aktuální teplotě vzduchu. Čím chladnější je vzduch, tím méně vody může pojmout.
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Vejr » 28 črc. 2023, 17:30

aha. Do teď mi to vrtalo hlavou. V životopise W. Churchila jsem se dočetl, že ve svém venkovském sídle skladoval doutníky ve sklepě kterým protékal potůček. Stálá teplota byla kolem 8°C. Když jsem si to představil, vlhké sklepení kde i voda musela kapat ze stropu, bylo mi divné jak udržel optimální vlhkost. A to se jeho zásoby počítaly na tisíce.
Uživatelský avatar
Vejr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 207
Věk: 52
Registrován: 21 úno. 2015, 20:22
Bydliště: Kladno / kamion

PředchozíDalší

Zpět na Doutníky a ostatní tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků